Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Denny`s Oneshots:[ figuri, impresii, alea alea :> ]

#9
Bun, n-am mai facut asta de mult timp...Ia sa vedem daca mai stiu sa critic.

Moartea are gust

Stau si ma uit in gol, ma instramb catre tavan

Valeu O_O Ce faci muicaa? Te "instrambi" ? O.O N-am citit decat o propozitie, si deja ma crucesc. Sa stii ca am cautat si in DEX, si cuvantul acela nu exista. Deci nu, limba romana nu are nevoie de imbunatatiri, crede-ma. Nu din partea ta cel putin. Hai sa lasam chestia asta pe seama celor specializati in domeniu.

Incep sa injur persoana care se afla pe tava, desigur era doar imaginatia mea

Si daca acolo era tavan in loc de tava, nu prea vad sensul acestei fraze. Si daca ai scris bine tava, de ce injuri persoana de pe ea? Ca nu are frisca si capsuni pe abdomen?:))

Eram in apartamentul meu, in lumea mea, unde nimeni nu avea sa ma judece. Sau cel putin asa cred

Trecut, trecut, trecut, prezent. N-ai prea nimerit-o pe ultima. Necastigator.

Ma ridic violent din pat, fug pana in bucatarie si iau un cutit. Ma intorc in camera cu arma alba in mana, imi duc lama catre mana si o apas usor pe piele. Tasneste sangele rosu, incep sa rad. Plimb lama prin sange si ma duc catre perete. Incep sa scriu cu propiul meu sange ' Dumnezeu ma iubeste ! ' . Asa imi spunea mama de mica. Iti vine sa crezi ? Pe mine ! Dumnezeu ma iubea pe mine. Termin de scris si arunc cutitul undeva pe jos.

O intrebare: Cat de emo erai cand ai scris asta?

Si nici nu incerca sa zici ca ma iau de tine sau ceva de genul, ca precis aveai o stare extrem de depresiva cand ai scris asta. Stii de unde pot sa-mi dau seama? Pentru ca ai insirat toate actiunile personajului si nu ai descris nici un sentiment. De ce? Pentru ca sunt sentimentele tale. Tu poti sa vezi mai incolo de acest paragrav si sa simti sentimentele. Eu nu. Pentru ca nu le-ai descris deloc! Pentru mine e doar o fraza banala deloc impresionabila.
Ah, si inca ceva: daca apesi "usor" pe piele cu cutitul, sangele nu tasneste ma cherie. Pentru ca sangele sa tasneasca trebuie sa-ti provoci rani grave, si asta in zona venelor. Si cu o apasare "usoara" nu-ti tai nici macar carnea mai adanc. Te alegi cel mai grav cu o zgarietura demna de leucoplast. E absurd sa mai spun ca trebuie sa exerciti o anumita forta asupra pielii de deasupra venelor ca sangele sa "tasneasca" , nu?

Saau mai bine zis frumos

Limiteaza-te la un singur "a".


Ma privesc in oglinda, si salut persoana care se afla acolo. Era frumoasa. Saau mai bine zis frumos. Era barbat. Avea o pereche de aripi negre mari si lungi. Ochii lui rosii precum sangele care curgea ma priveau atent. Reflectia mea in oglinda parea o nimica toata pe langa frumusetea lui divina.

Mai intai se vede pe sine, dupa il vede pe ala, doar pe ala, si dupa se vede iar pe sine langa el? Ciudat mod de a descrie. AI grija, poate iese vreo combinatie intre aia doi cu oglinda aia asa inselatoare.

Am inceput sa fredonez un cantec de leagan pe care mi-l aminteam vag. Ma ridic din pat si ma trantesc pe jos si privesc peretele din fata mea cu tot felul de inscriptii scrise cu sangele meu.

Ai mari discrepante intre timpuri. Daca vrei sa imbini prezentul cu formele trecutului, invata sa le impletesti in asa fel incat sa nu te zgarie pe creier cand citesti! Pur si simplu nu suna bine! Timpurile astea puse total aiurea si total negandite scad calitatea lecturii cu peste 50%.

Zambesc, iarasi, si simt niste furnicaturi in picior.

Fara virgula inainte de iarasi.

Pun parfumul la loc si imi continui curatarea ranei fara sa il bag in seama pe acel impostor

ranei-ranii

Mh, nu stiu ce sa zic. Mi se pare putin cliseica faza cu "impostor". Parerea mea.

And finish. Am citit tot. Sincer, nu mi se pare cine stie ce. Cum am mai spus, amestecarea timpurilor te da mult inapoi, si faptul ca descrii actiunile personajului intr-un mod robotic. Se duce la baie, isi curata rana, se uita in oglinda, se intoarce in pat. Ei si? Unde e descrierea? Figurile de stil?

PS: mareane dragule, invata cum sa scrii corect "axat" si dupa vino si spune ceva mai rezonabil.
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Denny`s Oneshots:[ figuri, impresii, alea alea :> ] - de Jasmine - 14-12-2009, 01:42 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)