Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Printesa lebedelor

#24
19:Patrimoine

‘Lucia-chan,esti foarte scumpa in unfiroma aia.Verdele te prinde extraordinar,ca si la petrecere’ zambeste el angelic.La fel ca si in noaptea aceea , frica si panica care o cuprinse vazandu-l din nou o bloca pur si simplu.Reusi sa se dea inapoi cativa pasi insa nu se putea compara cu inaintarea lui rapida.Exact astazi nu isi luase spray-ul paralizant cu ea din cauza ca i se parea total lipsit de necesitate,totusi,chiar daca l-ar fi luat , probabil nu ar fi avut putere sa-l foloseasca.Cand ceva o sperie ingheata pur si simplu.
Vazandu-l cum continua sa se apropie de ea ca un prieten care dorea doar sa isi imbratiseze amica , Lucia incerca in ultima clipa sa plece in directia opusa insa reactia fusese intarziata iar Shito o lipise de un perete blocandu-i cu bratele orice directie capabila sa ii asigure evadarea .
‘Lasa-ma’ spune ea mai mult pe un ton rugator decat autoritar.Chipul sau mult prea inocent si trasaturile sale fine si superbe intrau in contrast cu ceea ce era el in realitate,accentuandu-i teama tinerei liceene care acum se incordase la maximum,desi asta nu avea sa o ajute cu nimic daca avea sa incerce ceva cu forta din nou asupra ei.
‘Nici macar un buna sau un salut.Ce urat,mai ales ca nu am terminat ce faceam in seara aceea , plus ca sunt un om care-si tine cuvantul’ zice el aplecandu-se spre ea si fortand-o sa se lipeasca si mai mult de perete si sa-si intoarca capul in dreapta.
‘Nu ti-a ajuns pumnul de vineri libidinos hartuitor ce esti?’ il intrerupse deodata vocea mult prea cunoscuta a lui Yuki.Shito se juca cu cateva fire carliontate din coditele Luciei cand Yuki aparu.
‘Incep sa cred ca o faci special ,Kiseki’ ii raspunse Shito pe un ton amuzat insa cu o vaga urma de iritare.
‘Ce cauti aici , Miwagi?’ intreba Yuki glacial.
‘Pai,am venit sa-mi iau surioara scumpa si draga.Am inteles ca o salbatica de colega a lovit-o si ca nu poate sa mearga.Ar trebui sa controlati mai cu strictete pe cine acceptati in academia asta , Kiseki.’ Raspunde blondul pe un ton batjocoritor.
‘Laila n-a gresit cu nimic.Sora ta s-a luat de ea.’ Intervine Lucia mai cu vlaga auzind vorbele false si exagerate ale lui Shito.
‘Te-ai aprins in sfarsit!?’ rade Shito aplecandu-se din nou spre ea si incercand s-o sarute cu forta.Yuki il apuca de guler si-l trase deoparte, indeajuns ca Lucia sa se elibereze si sa se dea intr-o parte.
‘Atunci n-ai treaba aici,sterge-o la sor’ta’ spune el calm si il impinge deoparte.Shito isi aseza la loc camasa care se mototoli in pumnul lui Yuki si fara alte cuvinte trecu pe langa ei punandu-si mainile in buzunare.
‘Ar trebui sa inveti sa nu mai ingheti asa,altfel oameni ca el o s-o ia ca pe un acord de a te hartui ‘ spune Yuki pasiv.
‘Stiu,incerc sa imi educ asta.Multumesc,din nou .’ spune ea umil si pe un ton recunoscator.
Yuki nu-i raspunse si o lua spre scari in timp ce-si deschise un pachet nou de tigari.De teama sa nu cumva sa se intoarca daca ramane singura,Lucia il urma.
Ce ii venise in acel moment sa puna intrebarea aceea nu putea fi explicat , insa isi dadu drumul la gura inainte sa realizeze asta:
‘Yuki-san,cum de ati iesit cu o fata ca Miwagi Karen?’ intreba ea.Abia dupa ce Yuki se intoarse spre ea ,pentru prima data avand chipul mirat , Lucia realiza ce prostie scosese pe gura.
‘Se pare ca Laila nu e singura care-si baga nasul peste tot’ zise el si incepu sa rada ‘....diferenta e,ca ei ii inghit asta fiindca frate-miu tine la ea,dar de la tine n-am de ce sa inghit asta’ continua el ,tonul sau devenind rece iar chipul incruntandu-i-se.’Ce te intereseaza pe tine asa ceva,nu numai fara sens,dar si personal pe deasupra?’ intreba el oprindu-se din mers si fulgerand-o din priviri.Daca Lucia crezuse pentru un moment ca Yuki defapt nu era asa rau cum i se paruse,daca pentru o clipa simtise ca ii era indatorata fiindca a ajutat-o,acum ingheta sub privirea lui infricosatoare si orice sentiment de bun augur legat de el disparu.
‘Imi...imi cer scuze,auzisem din intamplare si eram....curioasa’ reusi ea sa ingaime,fara sa-l priveasca in ochi de teama.
‘Curiozitatea a omorat pisica Chimitsu-san’ concluziona el si isi dadu foc la tigare continuandu-si drumul spre iesire.Acum parea mai calm si revenise la atitudinea sa detasata.

*
‘Lucia....Lucia!’ ridica tonul Touji pentru a-si trezi fata din transa.’Dormi cu ochii deschisi?Te-am intrebat cand e spectacolul?’
‘Scuze tata’spuse repede Lucia.Ramase cu gandul la ce se intamplase azi si uitase nu numai sa termine de spalat farfuria pe care o avea in maini dar chiar si sa ii raspunda tatalui ei la intrebare.
‘E sambata asta.Poti sa vii? Pe la vreo 17.00’
‘S-ar putea,sper sa nu fiu in tura ‘zice el .Lucia nu vroia sa-si forteze tatal sa vina.Stia ca nu prea mai avea pasiune pentru balet de cand Liza muri , insa spera totusi sa vina avand in vedere ca era primul ei spectacol oficial si fiindca era pasiunea ei.
‘Tata,la ce varsta a avut mama primul ei spectacol?’ intreba ea deodata cam melancolic.
Touji paru surprins de intrebare insa dupa ce statu putin pe ganduri raspunse:
‘Probabil ca primul a fost pe scena Academiei,eu insa am vazut-o pentru prima data cand aveai tu 4 ani.Atunci reusise sa obtina un contract frumusel .Trebuie sa mentionez ca desi eram indragostit de ea ,cand am vazut-o dansand jur ca parca abia atunci o recunosteam cu adevarat’admite el cu un zambet destul de pal pe buze.
‘Aha...’ murmura Lucia si isi strange genunchii la piept punandu-si barbia pe ei.Touji se ridica deodata fara sa o anunte si iese cam grabit din camera.Lucia il priveste mirata.
‘Am uitat sa-ti dau asta’ explica el si ii intinde un carnetel cu floricele pe el.Lucia il lua in mana si-l deschise.
‘Asta a fost al lui mama!’ exclama ea uimita.’Habar n-aveam ca tinea un jurnal’
‘Nici eu.Cred ca desi nu mai e cu noi tot are puterea aceea caracteristica ei de a ne surprinde.L-am gasit in timp ce faceam curat in pod.’ Spune el asezandu-se pe canapea langa ea.Chimitsu Touji nu mai facu curat in pod de 5 ani,ceea ce era foarte ciudat pentru el.
‘Mersi tati’ spune Lucia si dupa ce ii da un pupic scurt se duce in camera ei entuziasta.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess



Răspunsuri în acest subiect
Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 12-05-2009, 03:21 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 13-05-2009, 09:56 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-05-2009, 08:52 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-05-2009, 09:04 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-05-2009, 09:23 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-05-2009, 08:41 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 21-05-2009, 08:51 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-05-2009, 09:16 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 23-05-2009, 08:31 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-05-2009, 07:46 PM
RE: Printesa lebedelor - de sakura_alexutza - 27-05-2009, 10:13 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 08-06-2009, 09:45 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 09-06-2009, 06:05 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-06-2009, 02:19 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-06-2009, 11:03 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-06-2009, 12:02 PM
RE: Printesa lebedelor - de fake_fate - 19-06-2009, 01:03 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-06-2009, 09:01 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 23-06-2009, 07:08 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 25-06-2009, 12:35 PM
RE: Printesa lebedelor - de Obsession. - 20-07-2009, 06:00 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-07-2009, 09:32 AM
RE: Printesa lebedelor - de adyna_45 - 22-07-2009, 10:15 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-07-2009, 07:40 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.785 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  printesa ratacita(sasusaku) cryssy 14 9.219 11-12-2010, 04:25 PM
Ultimul răspuns: Flash
  printesa ratacita(sakura) cryssy 3 3.950 14-10-2010, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Regele tradafirilor si Printesa gheturilor Amelia_Angel_Devil 1 2.960 27-09-2009, 11:23 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)