Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Rap romanesc

#6
Observ ca topicul n-are asa multa sustinere. LOL. Aici lumea e mai rock... sau asa ceva. Pana la urma exista chiar glume cu privire la subiect (prin afara): rap-ul sau cum sa faci bani din muzica fara sa faci de fapt muzica! Smile

Daca ar fi sa vorbim totusi despre subiect, l-as cita pe Dobrescu:
"acum ma uit la rap si-s fortat sa constat
C-a ramas ca un prunc retardat si diform"

Sigur, acum sa nu consideram diversitatea colorata de la noi... ca un semn asa de rau. E cam ca la noi. Exista un fel de "elita" underground, care se considera altfel. Genul de instigatori la gandit altfel de la oameni care, din pacate, nu sunt atat de culti. Dar pentru un copil mesajul lor poate sa fie sa-i zicem pozitiv. Pe de alta, cei care au iesit in fata sunt blamati de unii underground. E adevarat ca fata de ceea ce faceau in trecut unii - si chiar mesajele ultra dure pe care le dadeau tot impotriva celor care erau in fata in piesele lor! - se cam bate cap in cap cu mesajul lor de acum...

Unii au devenit si mai ciudati. S-au apucat sa cante despre D-zeu si sa explice scriptura in versuri. Ca sa intelegi scriptura si sa expui mesajul de acolo in versuri... nu tre' sa revii de la dezintoxicare (a se vedea Cedry2k, Dragonu' et. co.), ci sa citesti cu atentie biblia si sa intelegi critic ceea ce scrie acolo. Iar pentru asta il trebuie cultura. Nu vreau sa spun ca ei simt altfel si ca nu l-or fi gasit pe D-zeu - asa cum il vad ei - si ca asta nu poate fi o cale care sa te ajute sa te lasi de substante narcotice; dar mesajul lor e ridicol si de cele mai multe ori incult, superstitios.

Exista si oameni echilibrati (Raku, poate chiar Bitza), dar au si ei naivitatile lor. "Vrei sa faci o schimbare?! esti la un vot distanta" - nu ma-nnebuni. Votul nu garanteaza schimbarea in bine.

Probabil cel mai bun rapper de pe la noi ramane Cheloo, care are si mesaj, dar si versuri interesante. Ca pe mine ma intereseaza ce forma, nu doar continutul. Care e imporant. Omul e acid, dar eu nu sunt precum cei de pe youtube care comenteza instant: Guess Who e p... lu' Cheloo fiindca asa a spus el... si am urmarit si niste discursuri ale insilor "antrenati" de el la X Factor - fara sa fi vazut tot show-ul ala fiindca nu ma preocupa asa tare karaoke-ul - care m-au dezamagit. O fata transformata intr-un fel de Marijuana, vorbea fara vocale ca pe ea a invatat-o sa i se rupa. Cat de penibil! Un om asa talentat sa nu inteleaga anumite valori. Si sensibilitatea e una dintre ele, nu neaparat in exprimari banale si stereotipe. El juca un rol, dar mesajul: sa nu tii cont de cei din jur e penibil! Sa fii ancorat in cotidian e o necesitate. Nu trebuie sa te lasi influentat de la primul cuvant, dar e bine sa intelegi ce-ti spun ceilalti. Si mai ales sa distingi intre ceea ce e cu adevarat important si ceea ce e doar din rautate stupida. Daca ti se rupe de tot atunci esti doar autosuficient. Incapabil sa evoluezi. Iar increderea in fortele proprii e un pic altceva. Tipa in clipa aia... era pe sistemul: vorbesc fara vocale si nu-mi pasa.

Dar m-am uitat si pe ce mai spun unii pe afara si... oricat de altfel se dau alde Vinnie Paz tot fara cultura sunt. Si parerile oamenilor fara intelegerea adecvata a lucrurilor sunt naive, chiar daca sunt sincere.

De asta, sunt mai atent la ce ascult si prefer de multe ori chestii gratuite, dar cu multe versuri amuzante. Imi place cum o da Spike. Cum o dadea el. Si Cedry2k cu Actiunea de noapte si cu ceea ce facea in trecut era foarte tare. Pentru mine. Nu ca acum e 100% nasol ceea ce face, dar eu prefer dumele. Mesajele astea superpozitive despre Isus care este calea adevarul si viata nu ma intereseaza.

Citesc pe aici faptul ca Puya era bun in trecut. Acum e nasol. In trecut avea versuri de genul: "Strigati La Familia daca sunteti cu mine/ Dusmanii mor cand ne descurcam mai bine" LOL. Fiti sinceri cu voi: Puya in American Dream vorbeste foarte bine despre cum e lumea asta. Si faptul ca vorbeste despre pitzipoance la modul ironic e foarte bine. Decat sa-i ascult pe cei care pretind ca sunt mai culti decat sunt si il pun pe Oreste pe intro, il prefer pe "comercialul" Puya!



Răspunsuri în acest subiect
Rap romanesc - de BlackMao - 04-04-2012, 07:29 PM
RE: Rap romanesc - de Azazel - 09-04-2012, 06:56 PM
RE: Rap romanesc - de Rain - 06-05-2012, 05:04 PM
RE: Rap romanesc - de Lexxu - 02-06-2012, 03:51 PM
RE: Rap romanesc - de Trix - 05-06-2013, 03:53 PM
RE: Rap romanesc - de TLDR - 21-04-2015, 06:32 PM
RE: Rap romanesc - de Syryus - 21-04-2015, 11:08 PM
RE: Rap romanesc - de TLDR - 22-04-2015, 08:34 AM
RE: Rap romanesc - de Ozymandias - 24-04-2015, 09:40 PM
RE: Rap romanesc - de TLDR - 25-04-2015, 08:01 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)