Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala

#57
da' cat s-a scris aicea...
din ce am observat in ultimii 2 ani am ajuns la concluzia ca noi astia situati undeva intre 17-20 de ani nu suntem o generatie distrusa, noi am prins vremuri in care ne jucam afara, nu ne interesa internetul asa tare (eu n-am avut pana prin clasa a VII-a si atunci nu faceam mare lucru pe net), nu muream daca nu vedeam x episod din nu-stiu-ce desen animat la tv. ma uit la copiii care au intrat acum in clasa a IX-a la liceul meu (despre care se zice ca-i liceu de elita) si 90% din ei sunt obsedati de facebook si de parerea celorlalti despre ei. noi faceam prostii/panarama la ore/ieseam in oras/etc din placere, ca sa ne distram, astia o fac ca sa aiba un check in si 20 de poze pe facebook. stiu o tipa care a stat intr-o seara in jur de o ora cautand un rahat de poza cu ea la nu-stiu-ce petrecere irelevanta.
adevarata generatie facebook abia acum vine.
la asta se adauga etnobotanicele. si nu-s un om inchis la minte din punctul asta de vedere, mi-am luat (si probabil o sa-mi mai iau) partea mea de substante, dar copiii astia sunt mai inraiti ca oricine in problema asta. si iarasi, nu o fac ca sa se distreze, o fac pentru ca toata lumea o face. si cand pustii de clasa a VII-a au o experienta mai vasta cu treburile astea decat cei mai drogati "pusti" de a XII-a zic ca avem o problema.
rahat, incep sa fac comparatii intre generatii si nici n-am dat bacu'. urat, urat!

corectati-ma daca gresesc, dar CuSO4 zice ca mai bine te educi acasa si nu mergi la scoala? poate din anumite puncte de vedere asta e adevarat, dar ce treci tu cu vederea e ca intre altele in scoala tu cam inveti sa socializezi. bine, poti sa cresti cu pustii din fata blocului, dar nu-i aceeasi treaba. scoala te expune unei comunitati mai mari si mai diverse. si cred ca partea asta cu functionarea normala in jurul altor oameni conteaza. una e sa stai pana la 18 ani inconjurat de parinti si 4 vecini si alta e sa mergi la scoala si sa schimbi mediul si oamenii, fiind astfel fortat sa te adaptezi.

cat despre televizor, nu stiu pe nimeni apropiat de mine ca varsta care sa urmareasca in mod constant ce se da la tv. da, unii mai arunca un ochi peste x factor sau romanii au talent, dar asta doar daca nu prea au altceva de facut.

stiu, n-am respectat intocmai ce s-a discutat pana acum, dar am venit aici cu dorinta de a deschide un subiect de genul asta si cum era deja mi-am zis parerile aici fara sa ma uit prea mult in spate. sunt rau.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra



Răspunsuri în acest subiect
RE: Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala - de Kashim - 27-10-2012, 12:46 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)