Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala

#55
(09-09-2012, 10:33 AM)CuSO4 A scris: Am trecut si eu prin gradinita, nu e mare lucru, si mai ales prin scoala, toata lumea stie ca sistemul de invatamant romanesc este ineficient, nu poti numai aia "educatie" in tot sensul cuvantului, singura sansa de educare a copiluli in romania este acasa, sa nu uitam ca la gradinita si mai ales la scoala acesta intalneste tot felul de specimene razgaiate sau cu vocabular urat, si trebuie cineva sa stea sa le explici ce nu e bine la un astfel de comportament.
Si tocmai asta spuneam, un parinte, doi parinti sa zicem ca lucreaza minim 9 ore pe zi fiecare, cat chef mai au ei sa se ocupe de copil dupa asta?

Foarte interesanta treaba asta. Eu am fost intr-o clasa in care majoritatea aveam parinti absenti datorita unor posturi cu stres inalt (patroni, bancheri, doctori, vanzatori la aprozar etc). Pe toata perioada mea de scolarizare a existat o singura clasa in care se putea vorbi de comportament delincvent (aceia erau...adunati si pusi acolo special pentru a fi afara din calea celorlalti). Noi, ca si clasa in generala, am fost dracii pe pamant, dar am fost buni si am respectat profesorii unde se putea.

Ceea ce ma face sa ma intreb de ce acum este mai mare preponderenta conflictelor in scoli decat a fost pentru noi, cu relativ putini ani in urma.
Parinti absenti?
Si noi am avut.
Violenta la televizor?
Si noi am avut.
E cool sa fumezi?
Si la noi exista mentalitatea asta si totusi nu atat de multi fumau.

Deci ar fi interesant de analizat de unde a venit cu adevarat aceasta schimbare de paradigma.
Eu in continuare plasez vina in bratele unei societati ce a inceput sa venereze prostia, si sa apere pe cat se poate prostii.

Apropo, mentionez ca n-am citit intreaga discutie, doar am scanat-o. Se da pe conflicte de ego aici, si nu cred ca asta are vreo legatura cu ceea ce discutam.

Unde punem cu adevarat vina pentru slabirea educatiei, comportamentului, interesului noilor generatii? Si cum putem, ca viitori parinti, sa schimbam asta?

Eu-mi fac piciul un hipster de mic sincer, si-l invat cu desene animate cu morala din trecut. Colectionez asa seriale fix in scopul asta.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala - de CyBeR - 12-09-2012, 11:12 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)