Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala

#52
Dupa 35 de ani, sansa dea avea un copil retardat creste considerabil.
Si prin "lucrat cu el", ma refer sa lucrezi cand inca nici nu stiu sa vorbeasca, sa vorbesti cu el, sa ii explici, sa il faci sa inteleaga ce e o masa, ce e un bec, sa ii pui muzica simfonica, daca creste mai mare, sa il inveti sa faca un cub rubic, de ce nu, sa ii deschizi apetitul pentru cunoastere, copilul la gradinita trebuie incurajat sa iasa afara cu copiii, sa-l inveti poezii, sa-i asculti intrebarile si sa i le explici cu rabdare, sa-l inveti sa citeasca, daca pana in doi maxim trei ani e important sa il obisnuiesti pe copil ca prin plans si lamentari pot obtine ceea ce vor (acesta fiind mijlocul lor de a comunica cu lumea exterioara), dupa asta e important sa-l dezveti.
Am trecut si eu prin gradinita, nu e mare lucru, si mai ales prin scoala, toata lumea stie ca sistemul de invatamant romanesc este ineficient, nu poti numai aia "educatie" in tot sensul cuvantului, singura sansa de educare a copiluli in romania este acasa, sa nu uitam ca la gradinita si mai ales la scoala acesta intalneste tot felul de specimene razgaiate sau cu vocabular urat, si trebuie cineva sa stea sa le explici ce nu e bine la un astfel de comportament.
Si tocmai asta spuneam, un parinte, doi parinti sa zicem ca lucreaza minim 9 ore pe zi fiecare, cat chef mai au ei sa se ocupe de copil dupa asta?
N-ai tu frica, incepe sa se vada din generatia mea disponibilitatea parintilor, la mine in clasa mai mult de jumatate fumeaza, tind sa cred ca la mine in liceu minim un sfert (si sunt foarte indulgenta) fumeaza, pe mine una ma sidereaza aderarea asta in masa la o activitate nefasta pentru sanatate, care-ti mananca si bani, singura placere fiind satisfacerea nevoii de nictotina pe care n-ai fi avut-o daca nu te-ai fi apucat, si, daca stai sa te gandesti, cat sunt de vina adolescentii astia care se cred cool, si cat sunt de vina parintii acestora?
[Imagine: iK6og.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala - de fleeting ray - 09-09-2012, 10:33 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)