Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

My magic life

#1
Capitol 1
Buna. Sunt Isabella Swan, dar eu prefer sa mi se spuna Bella. Am 17 ani, ochii mei sunt caprui si marul imi este castaniu cu reflexii roscate.
Eram in camera mea pentru a ma pregati pentru intalnirea cu Jacob de la ora opt de la cafeneaua la care lucrez. Din dulap mi-am ales o pereche de pantaloni trei sferturi de blugi cu un trandafir pe piciorul drept, un tricou alb cu spatele gol, un hanorac alb cu doua inimioare pe fiecare buzunar si in picioare mi-am luat o pereche de bascheti albi. Parul mi l-am lasat desfacut, iar in partea dreapta mi-am pus o agrafa in forma de inimioara.
Am coborat in sufragerie si am auzit telefonul sunand.
-Da, Alice. Ce vrei? O intreb eu.
-Buna si tie, spune ea sarcastica.
-Da, da. Zi mai repede ce vrei ca ma grabesc sa ma intalnesc cu Jake, ii spun eu.
-Ceee? De ce nu m-ai anuntat? Ca te ajutam eu sa te aranjezi, imi spune ea suparata parca ii si vad fata.
-Motivul pentru care nu te-am anuntat este ca nu aveam chef sa fiu ingropata de vie sub o tona de haine,spun eu dandu-mi ochii peste cap.
-Haha. Ce sa spun.
-Stiu, sunt cea mai amuzanta persoana de pe Pamant, Dar nu prea mai am timp sa ma laud ca ma asteapta Jake. Te pup, Ali, ii spun si ii inchid petru ca stiu ca ar mai fi comentat.
Am ajuns la cafenea intr-un sfert de ora. Cand an intrat l-am cautat cu privirea pe Jake, dar cand l-am vazut nu-mi venea sa cred ca e adevarat. M-am apropiat de masa la care statea cu o fata pe care o saruta fara jena de fata cu toti prietenii lui, care erau la mesele alaturate.
-Jake, cine e ea? intreb eu privindu-i pe cei doi.
-Bella ea e…umm…e…,incearca sa explice, dar nu reuseste decat sa se balbaie.
-Cine esti? Si ce faci tu impreuna cu el? o intreb eu pe fata din fata mea.
-Eu sunt Renesmee si sunt iubita lui Jake, dar tu cine esti? ma intreaba ea.
-Eu sunt Bella si am fost iubita lui Jake, spun accentuand trecutul si privindu-l furioasa.
-Jake nu mi-ai spus ca aveai iubita, spune si ea privindu-l si ea furioasa.
-Pai vedeti voi fetelor…umm… Ce frumoasa e luna in seara asta, spune el incercand sa schimbe subiectul, dar esuand.
-Noua nu ne pasa cat de frumoasa este luna in seara asta. Pe noi ne intereseaza de ce ne-ai MINTIT, tipam noi la el.
-Pai, pai… pa fetelor, spune el trece pe langa noi cand nu eram atente.
Eu plec din cafenea cu lacrimi in ochi si ma indreptam spre plaja. Nu mi-am dat seama cat am mers , dar cand m-am impiedicat de o piatra am observat ca am ajuns langa o pestera de care nu prea auzisem. Am intrat in pestera, din curiozitate, sa vad si eu ce este acolo, dar am alunecat pana cand m-am oprit si am vazut ca deasupra mea era un vulcan, dar acest lucru era imposibil, si un bazin.
Am incercat sa ies pe unde am intrat, dar nu am putut pentru ca era foarte alunecos. Atunci m-am speriat si am inceput sa stig dupa ajutor, in speranta ca ma va auzi cineva, dar acest lucru era imposibil pentru ca nu era nimeni prin preajma sa ma auda.
M-am intors spre acel bazin sa vad daca am vreo sansa de scapare pe acolo. Cand m-am uitat mai atenta am vazut ca erau valuri.
-Ce bine! Am scapat, spun eu fericita.
Am sarit in apa si atunci niste raze albastre au lovit apa, iar eu m-am speriat si am inceput sa inot, dupa cateva minute de inot am observat o deschizatura prin care puteau sa treaca mai multe persoane. Dupa alte cateva minute de inot am ajuns la suprafata si am rasuflat usurata cand am observat ca nu eram departe de mal si am inceput sa inot. Cand am ajuns pe mal am alergat spre casa fara sa ma gandesc ca ma voi impiedica.
Dupa aproximativ 25 de minute de alergat am ajuns acasa unde nu ma astepta nimeni. ,,Ce surpriza”, gandesc eu sarcastica.
Am intrat in casa si m-am indreptat spre camera mea ca sa ma schimb si sa imi fac un dus. Dupa ce mi-am terminat dusul mi-am luat o pereche de pantaloni de trening albi si un tricou alb cu o inimioara si m-am asezat pe pat adormind imediat. Toata noaptea l-am visat pe Jake sarutandu-se cu fata aceea.
Cand m-am trezit a doua zi am vazut ca eram transpirata si inca imi curgeau lacrimile din cauza a ceea ce s-a intamplat cu o seara inainte.
M-am dus in baie sa imi fac siesta inca gandindu-ma la Jake si la fata aceea, Renesmee parca. Oricum, ea nu avea nicio vina pentru ca nu stia ca e cu cineva impreuna. Singurul vinovat este Jake. Ma intreb cate fete o fi mintit la fel cum a facut cu mine si cu Renesmee.
Dupa ce am terminat sa imi aranjez parul am inceput sa imi spal fata, iar dupa zece secunde eu eram pe jos cu o coada de peste verde. Nu stiam ce sa fac in acel moment asa ca am asteptat sa imi dispara acea coada ca prin magie asa cum a si aparut. Au trecut vreo cinci minute de cand asteptam si atunci am vazut ca acea coada mi-a disparut. ,,Cred ca daca mi se usuca apa de pe piele atunci dispare si coada”, ma gandesc in timp ce ma ridic si ma duc sa ma schimb. Mi-am ales o pereche de blugi trei sferturi, un tricou gri cu doua inimioare si in picioare mi-am luat o pereche de bascheti gri. Mi-am luat ghiozdanul si am coborat in bucatarie pentru a manca.
Dupa ce am terminat de mancat mi-am luat ghiozdanul si am plecat pe jos ca nu stateam departe de scoala.
Ma indreptam spre ora de istorie cand ma lovesc de cineva. Cand ma ridic o vad pe aceeasi fata de aseara.
-Aaa…buna, spune ea incercand sa isi ceara scuze din priviri pentru ceea ce s-a intamplat cu o seara inainte.
-Buna. Nu te simti vinovata pentru ceea ce a facut nesimtitul de Jacob, spun eu dandu-mi ochii peste cap.
-Sigur nu esti suparata pe mine? ma intreaba evitandu-mi privirea.
-Singura persoana pe care sunt suparata este Jacob, sa stii, ii spun eu zambindu-i.
-Ma simt mai bine ca stiu asta, imi raspunde ea fericita. Oricum, ce ora ai?
-Istorie, dar tu?
-La fel. Imi arati si mie unde este clasa, ca m-am invartit cu harta asta in mana, dar degeaba ca tot nu am gasit-o, spune ea suparata.
-Sigur ca te ajut, ii raspund in timp ce imi scoteam telefonul si vad un mesaj de la Alice.
,,Bells, la prima ora nu vin, stii prea bine de ce si dupa ore avem sesiunea de cumparaturi saptamanala.”
-Ajutor! spun eu incet.
-Ce s-a intamplat? Pari foarte speriata de ceva, spune Renesmee putin amuzata.
-Renesmee o sa am de-a face cu cosmarul meu cel mai mare, spun eu venindu-mi sa arunc telefonul.
-Dar la inceput mi s-a parut ca mai aveai putin si mureai de ras, ce s-a intamplat? intreaba ea.
-Prietena mea cea mai buna nu vine la prima ora pentru ca are matematica si urmeaza sa fie ascultata, spun eu chicotind, dar cand ma uit mai bine vad ca sunt in clasa. Renesmee vrei sa stai cu mine in banca?
-Dar colegul tau de banca nu se va supara ca nu vei mai sta cu el in banca? ma intreaba ea privindu-ma nedumerita.
-Nu imi pasa deoarece colegul meu de banca este Jacob, spun eu si ea cand a auzit cine emi era coleg s-a asezat imediat.
Noi am mai vorbit pana cand l-am auzit pe Jacob.
-Bella nu mai stai cu mine?
-Nu mai stau cu tine, de acum stau cu prietena mea, ii spun si ma intorc la discutia mea cu Renesmee.
Dupa cateva minute, in clasa intra prfesorul de istorie, care incepe sa treaca absentii.
-Azi, dupa cum vedeti, aveti o colega noua pe care doresc sa o invit sa se prezinte, spune profesorul privind-o. Ea s-a ridicat si s-a dus in fata clasei incepand sa vorbeasca.
-Buna. Eu sunt Renesmee Cullen, dar eu prefer sa mi se spuna Nessie. Sunt fericita sa va cunosc.
-Bine, poti sa te duci la loc. Jacob Black, te rog, sa ne spui lectia pentru azi, spune el si il priveste, iar atunci se aseaza Renesmee langa mine.
-Apropo Bella, spune-mi Nessie, imi spune ea si eu am dat din cap. Ne-am uitat la Jacob care ziceai ca urmeaza sa fie omorat, iar eu si Nessie incercam sa ne abtinem pana dupa ora.
Asa a trecut ora, noi doua incercand sa fim atente si sa nu radem de Jacob, care s-a ales cu un patru mare cat el.
Cand am iesit din clasa nu am mai reusit sa ne abtinem si am inceput sa radem, iar atunci pe langa noi a trecut Jacob care a zis:
-Nu e amuzant.
Pe noi nu ne-a speriat acea ,,amenintare” din privirea lui, ci ne-a facut sa radem si mai rau.
Ne duceam in curte inca razand de fata lui Jacob. Atunci ea a vazut doi baieti, unul dintre ei era inal si muschiulos, cu parul negru si ondula, iar ochii lui erau caprui, iar celalat era la fel de inalt, nu si muschiulos ca primul, cu parul ca de bronz aranjat in toate partile si ochii lui avea o nuanta frumoasa de verde, si m-a tras spre ei.
-Nessie-bebe, ce faci? Nu ne-o prezinti pe noua ta prietena? intreaba primul baiat.
-Emmet Cullen, daca imi mai zici odata asa toata scoala o sa afle secretul tau, spune Nessie nervoasa si incepe o cearta cu el, iar celalalt baiat ii privea pe cei doi. Eu ma gandeam ce secret putea avea o persoana ca el, in timp ce ma uitam la ei.
-Nessie, ce secret poate avea o persoana ca el? Nu cred ca are toata colectia de papusi Barbie sau ceva de genul, imi spun eu cu voce tare curiozitatea. Atunci Nessie si celalat baiat au inceput sa rada si Emmet mai avea putin si fugea de acolo.
-Nu inteleg, spun eu nedumerita.
-D…da B…Bella, spune ea printre rasete. Atunci am incepu si eu sa rad pana cand am auzit-o pe Alice strigandu-ma, eu ma intorc spre ea si ii fac semn sa vina si ea. Asa a facut se se indreptaspre noi.
-Bella asta e a doua oara cand radem. Ma intreb daca o sa fie asa si restul zilei, spune ea.
-Nu stiu, dar sunt sigura ca o sa radem in continuare.
-Ce faci, Bells? ma intreaba Alice strangandu-ma in brate.
-Bine, radeam si eu, tu ce faci?
-Bine, dar de ce radeati asa cu pofta ca jumatate din scoala se uita la voi? intreaba ea nedumerita.
-Asa, ce n-avem voie si noi sa radem, spun eu chicotind.
-Ma rog. Voi cine sunteti? intreaba ea privindu-i pe cei trei.
-Eu sunt Renesmee, dar poti sa imi spui Nessie, el este fratele meu mai mare Emmet si el este fratele meu geaman, Edward, spune Nessie aratandu-i pe cei doi frati ai ei.
-Imi pare bine. Eu sunt Alice, spune ea entuziasmata ca de obicei. Nessie, ce zici, dupa ore vii cu mine, Bella , Jane si Alec la cumparaturi?
-Sigur. Sunt sigura ca vor veni si Rose si Jasper, iar voi doi veniti obligati dupa farsa de azi, spune ea privindu-si fratii.
-Nessie-bebe avem teme, spun cei doi privind-o cu niste fete de catelusi raniti.
-Emmie-bebe,Edie-bebe de cate ori v-am spus sa nu imi mai ziceti asa. Tu, Emmie-bebe, nu te cred ca o sa iti faci temele, tu o sa stai toata ziua cu jocurile video in fata.
-Dar pe mine ma stii ca imi fac temele, spune Edward privind-o rugator.
-Stiu asta, dar tot vreau sa ma razbun si pe tine, spune ea si le arunca cate o privire care spune ,,Mai comentati odata, o patiti”, iar atunci ei nu au mai zis nimic.
-Nessie, fara sa te superi pe mine, dar ce farsa ti-au facut? o intreb eu.
-Eu eram la baie ca sa ma aranjez, dar cat am stat, ,,scumpii” mei fratiori au intrat la mine in camera si mi-au murdarit cu ciocolata hainele pe care le-am ales pentru azi, si am stat aseara doua ore sa le aleg, asa ca a trebuit sa mai stau o jumatate de ora sa imi aleg alte haine. Cand am coborat, i-am vazut pe bufonii astia doi murind de ras, spune ea privindu-i pe cei doi, iar ei mai aveau putin si se ascundeau in spatele copacului langa care stateam.
-Urat din partea voastra, baieti, sa distrugeti hainele surorii voastre, spune Alice dand din cap dezaprobator.
-Se pare ca ti-ai gasit un alt fan al cumparaturilor, in afara de Jane, spun eu uitandu-ma la Alice, care si-a dat ochii peste cap.
-Sa stii ca orice vei zice nu o sa ma convingi sa nu te mai iau cu mine la cumparaturi, spune spiridusul de Alice.
-Nici nu incercam, stiam ca asa o sa fie. Oricum, mai bine prefer sa fiu rapita de extraterestri, decat sa merg la cumparaturi cu tine, spun eu.
-Bella, din nou incerci sa o convingi pe Alice sa nu te ia azi la cumparaturi? intreaba Jane chicotind si Alec razand.
-Buna si voua, amuzantilor, spun eu dandu-mi ochii peste cap.
-Buna. Voi cine sunteti? intreaba Jane privindu-i pe cei trei.
-Eu sunt Renesmee, dar poti sa imi spui Nessie, el este fratele meu mai mare Emmet si el este fratele meu geaman, Edward, spune Nessie aratandu-i pe cei doi frati ai ei.
-Imi pare bines a va cunoastem. Eu sunt Jane si el este fratele meu geaman Alec.
-Jane, cum reusesti sa supravietuiesti cu un frate geaman? intreaba Nessie privind-o pe blonda.
-Nu prea reusesc, dar cand ma enerveaza foarte rau, ca azi de dimineata cand mi-a pus lipici pe rujul meu preferat, stiu cum sa ma razbun. Adica il iau la o tura de cumparaturi de cateva ore, spune blonda privindu-si fratele.
-Asa fac si eu cu astia doi, dar tot nu se invata minte, spune Nessie.
-Bells unde este Jake? intreaba Alec uitandu-se dupa el.
Cand am auzit si eu si Nessie ne-am uitat urat la el.
-Ce s-a intamplat? a intrebat Jane.
-Nessie le spui tu sau le spun eu? o intreb eu pe aceasta.
-Spune-le tu, ca nu am de gand sa ma enervez si sa il caut ca sa ii sparg capul, spune ea.
-Jacob este un mincinos, am spus eu si cand au auzit acest lucru toti s-au uitat nedumeriti si la mine si la Nessie, asa ca am continuat: Aseara cand trebuia sa ne intalnim, l-am vazut cum se saruta cu Nessie si cand l-am intrebat cine e, el a inceput sa se balbaie. Asa ca am aflat de la Nessie ca ei sunt impreuna… am vrut sa continui, dar Nessie m-a interupt.
-Dupa ce a aflat Bella acest lucru am inceput sa tipam putin la el, iar Bella a plecat si eu m-am dus dupa Jacob, care plecase, si am inceput sa mai tip si eu la el, dupa am plecat si eu.
-Bells, nu sti suparata pe Nessie? intreaba Alice nedumerita.
-De ce sa fiu suparata pe ea? Oricum, ea nu este vinovata, ci Jacob este singurul vinovat, ii spun eu dand din umeri.
-Aha, ai dreptate, spun toti
-Ce ore aveti? ii intreb pe cei trei frati.
-Eu am mate, spune Edward.
-Eu am engleza, spune Nessie.
-Eu am spaniola, spune Emmet.
-Edward, vii cu mine, Jane si Alec. Nessie tu te duci cu Alice, spun eu.
-Eu unde ma duc? intreaba Emmet.
-Pai te duci cu Nessie si Alice deoarece clasa de engleza este langa cea de spaniola, ii spun eu.
-Mersi, Bells, spune el zambindu-mi.
-Pa. Ne vedem dupa ora, spunem noi in cor si plecam.
-Jane, ai vrea sa stai cu mine in banca? o intreb eu pe blonda.
-Fii sigura, Bells, ca nu mai am chef sa mai copieze Alec dupa mine, spune ea.
-Hei, te-am auzit, spune el prefacandu-se jignit.
-Asta era si ideea, fratioare, spune ea ciufulindu-l.
-Jane, am stat o jumatate de ora sa-mi aranjez parul, asa ca nu te las pe tine sa mi-l deranjezi in jumatate de minut, spune el indepartandu-i mana surorii lui.
-Spuneai de mine ca stau mult in fata oglinzii sa ma aranjez, dar asta faci si tu, spune ea chicotind, iar eu si Edward am inceput sa radem.
-Gata, incetati, ca am ajuns in clasa, spun eu chicotind si cei doi s-au oprit.
Restul orelor au trecut la fel de repede impreuna cu prietenii mei.
Cand am ajuns acasa am inceput sa ma pregatesc pentru cosmarul din timpul zilei.
Amintirea este cel mai frumos vis.Nu nega cand esti trist din cauza plecarii unui prieten,nu nega cand o lacrima iti cade pentru acel prieten,spunand,,Nu plang mi-a intrat ceva in ochii",daca ai spuna asa ceva ai demonstra ca esti o persoana fara suflet.
Inscrieti-va pe forumul meu http://www.roseflower.3xforum.ro
[Imagine: chibi_2763.gif]
,emy chibi-ul ingerasului_care_nu_poate_zbura




Răspunsuri în acest subiect
My magic life - de emy_sweet_girl - 13-01-2012, 08:17 PM
RE: My magic life - de Abbeh. - 13-01-2012, 10:18 PM
RE: My magic life - de Me_Samy - 14-01-2012, 04:23 PM
RE: My magic life - de emy_sweet_girl - 12-02-2012, 02:01 AM
RE: My magic life - de DiZ - 12-02-2012, 11:56 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [ Harry Potter] - Love is magic...Magic is powerfull and power means boom : : :Theo: : : 4 4.399 17-02-2011, 06:23 PM
Ultimul răspuns: Syryus
  Magic Luna hiimera 2 2.539 01-08-2010, 06:39 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  About Magic and Love Ariku`` 7 4.722 28-12-2009, 09:17 PM
Ultimul răspuns: Ariku``
  Magic Wish blueobelix 11 7.201 17-08-2008, 04:39 PM
Ultimul răspuns: blueobelix


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)