Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Comunism?

#18
Am sa incerc sa nu ma dau in petec si sa vorbesc cu prea multa siguranta, pentru ca nici eu nu sunt indeajuns de informata -mai ales cand opiniile ti le formezi pe baza subiectivismului celor mai batrani, care desigur, oscileaza intre "ce bine era" si "ce nu".
Daca vrei sa intri putin in atmosfera comunismului, iti recomand filmul "Binecuvantata fii, inchisoare!". Este bazat pe un fapt real si are o profunzime aparte. Dupa parerea mea, atat comunismul, cat si democratia sunt/ au fost prost puse in aplicare. Intr-adevar, Romania o ducea foarte bine si promitea un viitor tare stralucit pana sa intre in razboi de partea Rusiei. Asta aviz celor care isi baga picioarele in ea de tara - Romania are foarte mult potential, pacat doar ca e poporul cum e, acum. Dupa parerea mea, daca s-ar face reforme bune, si nu, de exemplu, sa ne vindem rinichii pentru a avea un amarat de mijloc de transport, plus daca s-ar exploata resursele eficient si n-ar mai fi agricultura subevaluata si, mai ales, s-ar elimina o parte din coruptie, ar fi ceva mai bine.
Ce era bun in comunism era ca aveai si serviciu, dar si locuinta asigurate, atata doar sa muncesti si sa fii de acord cu mai-marii. Aveai bani, dar n-aveai ce cumpara -acum e invers. In rest, indobitocire. Am un profesor care, din cate observ, a ramas cu sechele din acea perioada. Cand era in vremurile lui de glorie (a avut probleme, saracul), avea senzatia ca se afla securisti prin clasa. Intr-adevar, daca erai ''anarhist'' (nu ca acum, cand poti injura in draci Parlamentul si nu prea iti face nimeni nimic) erai parat si... de-aici va dati seama. Uneori, daca cineva iti purta pica, era de ajuns sa te dea in gat pentru ceva ce n-ai facut si sa fii luat drept ''dusman al poporului''. Era o bataie de joc fata de viata oamenilor.
In rest, competitie nu prea - foarte putine firme private existau pe-atunci, peste tot gasindu-se numai monopoluri. Intr-un fel, nu e bine nici asa, pentru ca daca un serviciu te nemultumeste n-ai ce face decat sa inghiti (mi-a relatat un profesor o patanie de-a lui cu furnizorii de apa). In schimb, apreciez monopartidismul. In principiu, Romania muncea mult si exporta ca sa isi achite datoriile externe. Acum, exista o groaza de teorii, cum ca Ceausescu ar fi exagerat (adica datoriile fusesera deja platite, insa el inca aiura) si de aceea s-au revoltat oamenii, ori ca de fapt nevasta lui era mintea necurata din spatele regimului, Ceausescu iubindu-si poporul. Cre-ca cei ''mai ateisti'' din fire s-ar fi simtit mai bine, deoarece Biserica nu prea era inghitita (pe fata, desigur).
Altceva, un subiect mai sensibil. Desi nu sunt de acord cu avorturile (nu exclud si exceptii, desi na.) nu sunt de acord nici sa fie interzise - multe femei se chinuiau, vreau sa spun.
Iar spiritul de turma, imi pare rau dar inca a ramas. E o democratie bazata pe spirit de turma extrem, in care regimul ''teribilist'' ne conduce. Nu prea exista diversitate in gandire, trebuie sa ai un sistem de (non)valori ca sa te integrezi, iar cum iesi in evidenta esti ''taiat'' (ca in patul lui Procust).

Cam atat aberai si eu. Si ca un P.S., nu mi se pare nimic in neregula ca pustii ce s-au nascut dupa '89 sa isi dea cu parerea. Totusi, schimbul de opinii si informatii ii ajuta pe multi sa isi extinda campul de cunostiinte si sa vada si alte puncte de vedere. Credeti ca parintii nostri ar putea, de exemplu, sa explice concret ce s-a intamplat, in afara de propria lor relatare a ceea ce au trait? Inca exista anumite secrete care abea dupa cateva generatii, poate, se vor afla...
[Imagine: ls.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Comunism? - de Teki - 14-08-2010, 11:39 PM
RE: Comunism? - de Tan - 15-08-2010, 12:04 AM
RE: Comunism? - de Supercretinitate. - 15-08-2010, 12:11 AM
RE: Comunism? - de Monoxid - 15-08-2010, 01:10 AM
RE: Comunism? - de Wunderbar - 15-08-2010, 06:29 AM
RE: Comunism? - de Abbeh. - 15-08-2010, 11:19 AM
RE: Comunism? - de tzahranul - 15-08-2010, 12:13 PM
RE: Comunism? - de Teh - 15-08-2010, 01:04 PM
RE: Comunism? - de Kashim - 15-08-2010, 01:14 PM
RE: Comunism? - de Teh - 15-08-2010, 02:58 PM
RE: Comunism? - de Kashim - 15-08-2010, 03:02 PM
RE: Comunism? - de Lori. - 15-08-2010, 06:18 PM
RE: Comunism? - de Ladd Russo - 15-08-2010, 07:08 PM
RE: Comunism? - de Kashim - 15-08-2010, 11:18 PM
RE: Comunism? - de tzahranul - 16-08-2010, 10:58 AM
RE: Comunism? - de Me†al. - 16-08-2010, 09:48 PM
RE: Comunism? - de Ich. - 16-08-2010, 10:42 PM
RE: Comunism? - de Fata cu par de foc - 13-01-2012, 06:23 PM
RE: Comunism? - de Horia K - 13-01-2012, 09:06 PM
RE: Comunism? - de Alistar - 13-01-2012, 09:40 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)