Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Oneshots from Sorin

#12
alţii loc interzis ---> eu aş opta pentru forma asta: alţii - loc interzis. Parcă e mai... dramatic, lol. Uneori chiar contează ce semne pui.
Întunericul. o linie continuă. -- Întunericul. O linie continuă. sau... Întunericul, o linie continuă. Sau, again: Întunericul - o linie continuă.
Dar de spart tot ne spargem. - Dar de spart, tot ne spargem
Gazele noastre zboară în orice direcţie se împrăştie pretutindeni - Chiar ai vrut să spui "gaze" ? pentru că dacă "da", atunci este o exprimare MULT prea forţată şi... are, cum să îţi spun, o alură neplăcută, să zic aşa. [...]direcţie, se îmrăştie [...]
re acum am înţeles ce ai vrut să spui cu "gazele". are sens.
Mai întâi celor dragi, apoi celorlalţi - puţin forţat şi nu prea pricep legătura cu propoziţia precedentă şi ce ai vrut să transmiţi prin asta * thinks about it* probabil că nu prind eu esenţa.


Mi-a plăcut lucrărica ta. Foarte interesantă. Prinzi prin ideile tale, cum am spus ( cel mai probabil ) şi-n vreun comentariu anterior. Dacă nu am făcut-o, o precizez acum. Căci mi-a plăcut foarte mult ideea şi... modul în care ţi-ai expus povestirea. E... catchy. Prinde, plus că descri frumos, ambiguu.. plin de mistery and stuffs, if you know what I mean. Nu am întâlnit nicio greşeală de tastare or anything of that sort, so you can chill down. Precizările... well, unele au fost strict subiective, altele - you see there. Plus că am mai văzut unele chestii care mi se păreau puţin forţate, gen nu aveau virgule and stuffs, dar nu erau... chiar atât de forţate, mergeau, aşa că nu le-am considerat greşeli în privinţa semnelor de punctuaţie ( aşa zise ) lipsă. Enfin, you know what I mean.

Ideea m-a surprins şi mai tare la final, pot spune. M-a dat... gata. Pe o parte, nu înţelegi nimic la final, in a way, y'know, pentru că e foarte... subjective and mystery like if y'know what I mean. Pe de altă parte, cu cât intri mai adânc, mai profund în idee şi povestire şi în prorpia minte, începi să îţi imaginezi atâtea chestii încât textul are perfectă dreptate, atât de coerent şi realist, când el e de fapt abstract - şi intri în păreri şi sentimente contradictorii. Cel puţin această impresie mi-a creat-o mie textul tău. Şi a fost plăcut.

Textul e plin de propoziţii/fraze ce ar putea fi numite, într-o oarecare măsură ( raportându-le la textul tău ) geniale. Şi nu pot să dau quote la toate, you can imagine, aşa că o să mă limitez la ce e mai jos.
Citat:Unul singur, Ocea, Saint Ocea, îi dă o denumire unică şi mai practică: acasă.
It was... awesome. So touchy. Până atunci avusese, textul, o alură obiectivă, să zic aşa, dar de îndată ce ai menţionat de Saint Ocea - şi doamne, ce tare a fost asta " Ocea, Saint Ocea " ( ceva de genul: Jack Sparrow. Captain Jack Sparrow, lol - se putea să nu fac eu referire la J. Depp ? en fin, en fin )- a fost destul de zguduitor cum ai pus numele şi a prins o formă foarte profundă şi totodată... nostalgică, melancolică şi puternică, pentru că tot vorbim de contradicţii în raportul "eu şi textul tău"... it was just, i don't know, it made my day if you know what I mean. I liked it.

Este o lucrare abstractă, aş zice, care m-a cucerit şi mi-a plăcut foarte mult.
Nu am precizat până acum nimic de titluri, dar o fac acum : nu mă atrag. Textul, gosh, nu mă pot opri din citit, dar titlurile sunt... seci, să zic aşa - no offense, i mean, i'm not being mean or anything, it's just that I'm being honest and all that şit. Nu atrag. Da, pot spune că titlul se potriveşte, dacă vorbim în mod "teoretic" cu textul, însă titlul e mult prea concret şi şters în comparaţie cu textul, conţinutul lucrării tale şi blah-blah-blah. Y'know what I mean.

I'm going to go now, lol. Baftă!
*hugs



Răspunsuri în acest subiect
Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 29-06-2011, 11:52 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 30-06-2011, 12:15 AM
RE: Oneshots from Sorin - de sorynyk - 30-06-2011, 12:27 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 30-06-2011, 12:51 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Paty.Paty - 30-06-2011, 08:46 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 01-07-2011, 12:15 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Mad Hatter - 01-07-2011, 12:27 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 01-07-2011, 02:49 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 01-07-2011, 05:44 PM
RE: Oneshots from Sorin - de LTN - student - 03-07-2011, 12:58 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 08-07-2011, 08:29 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 09-07-2011, 11:03 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Biscu' iz back ^^ - 09-07-2011, 10:47 PM
RE: Oneshots from Sorin - de crazy little red - 10-07-2011, 08:11 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 12-07-2011, 06:31 PM
RE: Oneshots from Sorin - de crazy little red - 12-07-2011, 10:13 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 16-07-2011, 10:14 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 17-07-2011, 06:37 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 18-07-2011, 03:38 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 30-07-2011, 01:57 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Vero - 30-07-2011, 02:44 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 04-08-2011, 09:53 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 15-08-2011, 05:35 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 18-08-2011, 02:01 PM
RE: Oneshots from Sorin - de Mizantropul - 26-08-2011, 12:17 AM
RE: Oneshots from Sorin - de Teh - 09-09-2011, 12:13 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)