Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Cum este ficul ?
urat
8.33%
1 8.33%
asa si asa
8.33%
1 8.33%
bun
41.67%
5 41.67%
foarte bun
41.67%
5 41.67%
Total 12 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Medalionul

#18
In sfarsit am terminat si acest capitol , scuze pentru intarziere , dar mno examenele . :pfiu: am trecut cu bine peste ele :D . In fine , am venit cu acest capitol cel mai lung dintre toate .
Mersi Lullaby. pentru comentariul tau , sper ca acesta sa fie mai bun ca cel de data trecuta .



Capitolul 7 : Amintiri ~ part. I

- Hei , Erika ! Stii de bal ? ma intrebase Kai .
- Bal ? Nu , ce bal ? eram putin curioasa .
Am mai participat la doua baluri , unul dintre ele a fost ce-l de sfarsit de gimnaziu , dar cred ca acela nu se pune si balul bobocilor ,
- Scoala noastra organizeaza destul de des , cam la fiecare ocazie speciala . Peste o saptamana este un bal cu tema marea , pentru ca este ziua directorului si el iubeste marea . Stiu ca este brusc si ca abia ti-ai revenit dupa acel incident , dar cred ca acum esti mult mai bine . Deci , a facut o mica pauza si apoi a continuat , ai vrea sa vi cu mine ?
Am stat putin sa analizez situatia , si mi-am dat seama ca eu nu aveam nici o rochie care sa mearga cu tema , dar speram sa gasesc una in acest timp scurt . Asa ca i-am raspuns :
- Da , mi-ar placea . Faza este ca nu am rochie , nu am stiut nimic , am spus putin ingrijorata gandindu-ma la rochie . Totusi cred ca am mai auzit mai multe fete vorbind despre rochii si mai multe , dar nu prea aveam eu chef sa stau si sa le ascult dupa ce s-a intamplat .
- Pai esti aici de doar trei saptamani , nu ma mir ca inca nu stii unde se pun anunturile si pe langa asta in primele doua saptamani nu te-ai simtit bine , in saptamana aceasta ai inceput sa prinzi viata . In fine , urmeaza-ma , am sa iti arat locul cu anunturile si sa te uiti personal pe foaia sa vezi cand , unde si cum .
- Sigur , si l-am urmat .
Am strabatut impreuna aproape toata scoala ca sa ajungem la locul respectiv . Cand am ajuns mi-a aratat un panou mare pe care era o multime de foi . M-am uitat peste el si mi-a luat cam ceva timp pana sa gasesc foaia cu balul . Acesta avea loc in sala de sport , care e imensa , sambata care urma la ora 8 seara , cu tema marea cu ocazia de implinire a patruzeci si cinci de ani a domnului director.
- Si trebuie sa ducem ceva cadou ? l-am intrebat pe Kai in timp ce ma intorceam catre el , nu voiam sa fiu singura care nu duce ceva .
- Nu-i obligatoriu , numai daca vrei . Majoritatea duc ceva mic , simbolic .
- Tu duci ?
- Nu , nu ma prea priceam sa fac cadouri , asa ca mai bine nu . Am incercat de mai multe ori , dar in zadar .
- Stii , nu conteaza ce-i duci , conteaza intentia si sunt sigura ca orice i-ai da va fi fericit , daca vrei putem lua impreuna ceva . Putem merge maine in mall , i-am spus schitand un mic zambet . Deci , ce zici ?
- Sigur , dar acum hai sa mergem la ore .
M-a cuprins de talie si ma tragea dupa el si eu bine inteles ca il urmam , as fi dispusa sa-l urmez pana la capatul lumii , desi abia il cunoscusem . Parca il stiam de o viata intreaga . E amabil , dragut , amuzant si intotdeauna se ofera sa-i ajute pe cei din jurul lui . A fost tot timpul langa mine de la acel incident si ma bucur . M-a sustinut si imi ridica moralul , cand plangeam el zicea o gluma si eu incepeam sa rad . Daca nu ar fi fost el , nu stiu cum as fi trecut peste acea tragedie .
- Uite clasa ta . dute , mi-a zis si m-a impins usor apoi fluturand din mana ca sa ma duc in timp ce zambea strengareste , iar eu ca fetita cuminte il ascultam .
Zambetul lui imi umplea golul din inima mea lasat de moartea parintilor mei . Eram in acelasi an , dar in clase diferite . Ce n-as fi dat sa fiu cu el in clasa .
Aveam matematica , ca de obicei nu intelegeam nimic , desi eram atenta . Pentru mine parca si chineza era mai usoara . Stateam si ma gandeam cu ce o sa ma imbrac la bal , imi trecu prin minte o rochie lunga si albastra , atunci imi picase fisa . Cu doua zile in urma am vazut o rochie ca adancurile marii , lunga si stralucitoare la un magazin din mall . Am sa ma duc azi , poate am noroc si nu au vandut-o , mi-am spus in gand .
Restul orelor au trecut repede , nu m-am mai vazut cu Kai de dimineata . Din cate am inteles era ocupat cu balul , deoarece e in comitetul de organizare .
Dadeam sa ies pe poarta scolii cand ma aud strigata , m-am intors recunoscand acea voce .
- Erika ! Asteapta-ma ! a strigat Kai .
- Hai , da incet te mai misti , i-am spus razand .
- Scuza-ma ca nu alerg asa de tare , mi-a spus cand s-a apropiat de mine si mi-a dat un ghiont .
- Au ... de ce ai facut asta ? l-am intrebat dandu-i un pumn prieteneste in umarul stang si i-am scos limba . Stii , si bunica alearga mai bine ca si tine , pana faci tu o tura de teren , ea face zece , iar eu fac cam douazeci , i-am spus eu razand .
- Daca esti asa de buna cum presupui , atunci de ce nu te inscrii in clubul de atletism ? mi-a introso el , dar bine inteles ca nu m-am lasat mai prejos si am continuat :
- Poate chiar am s-o fac . Sa sti ca sunt chiar buna , am fost in echipa scolii la atletism , i-am spus scotandu-i din nou limba si incrucisandu-mi mainile la piept .
- Bine , bine , astept sa te vad in echipa si apoi o sa mai vorbim . Apropo , unde mergi asa de grabita ? m-a luat el la rost , parca ar fi mama .
M-am intristat putin , cand mi-am adus aminte de ea . Era o persoana ce rar mai vezi in zilele astea , era amabila cu oricine , intotdeuana se lasa pe ultimul loc si de fiecare data se oferea sa ajute pe oricice chiar daca era un strain . O data a adus un copil la noi acasa , deoarece s-a pierdut de ai lui , a cautat o saptamana in continu ca sa-i gaseasca parintii . Desi m-a mintit in legatura ca ei nu sunt parintii mei bilogici , nu puteam fi suparata pe ea , pentru ca intotdeauna a incercat sa imi ofere tot ce imi doream , sa imi faca pe plac . Asa mi s-a intiparit in mintea mea si in sufletul meu , era o intruchipare a perfectiunii bunatatii sufletesti .
Vazand ca nu-i raspund la intrebare , Kai m-a intrebat daca sunt bine readucandu-ma cu picioarele pe pamant si i-am raspuns :
- Sunt bine si ma grabesc ca sa imi cumpar o rochie pentru bal , am vazut una acum cateva zile si sper sa mai fie .
- Atunci vin cu tine , mi-a spus si m-a luat de dupa umar in timp ce ieseam pe poarta , dar dupa cativa pasi m-a oprit si i–am facut cu degetul in semn ca nu .
- Nu , tu nu vii cu mine . Nu trebuie sa vazi rochia pana in sera balului daca vrei sa fim parteneri si daca vrei sa mergem dupa cadou putem maine , bine ? l-am intrebat si a dat din cap in semn ca da fara sa protesteze si s-a intors prefacandu-se suparat .
Mi-am inabusit un chicot , parea un copil de cinci ani care daca nu-i dau acadeaua se supara . L-am mangaiat incet pe cap ca sa-i treaca asa zisa suparare si apoi m-am indepartat de el facandu-i cu mana si el mi-a raspuns la fel .
Am luat un taxi si ma indreptam catre mall , speram din tot sufletul ca rochia sa mai fie si sa imi fie si buna . Am ajuns cam in zece minute si am platit taximetristului . Am alergat pana la magazinul respectiv de frica sa nu o ia altcineva inaintea mea . Am intrat in magazin , in fata mea a aparut o doamna de varsta a doua , micuta si slaba . Era bruneta cu ochii caprui si purta o pereche de ochelari de vedere , imi amintea de profesoara de fizica , cam asa arata si ea .
- Buna ziua ! Cu ce te pot ajuta ? ma intrebase vanzatoarea zambindu-mi .
- Buna ziua ! am spus in timp ce ma uitam in jur dupa rochie , dar nu o vedeam nicaieri . Am vazut acum doua zile o rochie albastra pe manechin , o mai aveti ?
- Da , ai venit la fix pentru ca mai avem o singura rochie , pentru tine nu-i asa ? m-a intrebat si am confirmat . Numai sper sa iti fie buna .
S-a intors si s-a dus catre un dulap , a cautat ceva timp si a venit cu ea , mi-a intins-o si mi-a aratat cabina de schimb . Dupa ceva timp am iesit din cabina .
- Woow , artati , a facut o mica pauza si apoi a continuat , arati superb , esti ca o zeita .
Am mijit ochii cand am auzit-o .
- Sigur ca nu , exagerati , i-am spus si m-am indreptat catre o oglinda ca sa ma vad deoarece cabina de proba nu avea .
Am fost uluita cand m-am vazut , nu aratam ca o zeita , dar puteam spune ca aratam destul de bine . M-am studiat putin , rochia imi punea foarte bine in evidenta formele , era exact genul meu . Nu avea un decolteu foarte adanc , era fara bretele , lunga si taiata pe un picior . Intr-un cuvant era perfecta . Culoarea rochiei se potrivea foarte bine cu ochii mei , stralucitoare si eleganta dar nu extravaganta . M-am intors catre vanzatoare si i-am spus sa astepte un moment pana ma schimb .
Dupa ce m-am schimbat , am iesit din cabina cu rochia in mana stanga si cu cealalta mana imi cautam portofelul din geanta .
- O iau , e perfecta , imi vine foarte bine , cred ca pe chipul meu se citea doar exaltare . Cat costa ? am intrebat uitandu-ma in portofel , aveam o mie de dolari , speram sa nu fie scumpa si sa nu coste mai mult pentru ca imi mai trebuiau si pantofi si accesorii .
- O mie cinci sute , mi-a spus zambindu-mi fals , cred ca si-a dat seama na nu aveam atatia , si reduceri nu se fac .
- Dar am numai o mie si pe langa asta imi trebuie si pantofi , am spus oftand si lasandu-ma pe un fotoliu inchizand ochii .
Voiam atat de mult rochia , dar nu mi-o puteam permite . Puteam cauta alta , dar m-am indragostit deja de asta si nu vroiam alta . Mai bine nu merg la bal decat sa port alta rochie , mi-am spus in gand , apoi Kai imi trecuse prin minte , cred ca daca i-as fi spus ca nu ma mai duc cu el s-ar fi suparat pe mine rau de tot si nu doream asta , nu dupa cate a facut pentru mine . Atunci m-am hotarat ca trebuie sa port rochia aceasta la bal cu orice pret . M-am ridicat in picioare si m-am uitat la vanzatoare .
- Sunt dispusa sa fac orice imi cereti , sa fac curat , sa strang hainele , nu stiu , orice . Doar sa imi reduceti pretul . Va rog din suflet , chiar imi doresc aceasta rochie ! am strigat aplecandu-ma in fata , aveam noroc ca nu mai era nimeni in magazin , daca nu cred ca atrageam ceva atentie .
Vanzatoarea s-a uitat putin la mine si chipul i-a fost luminat de un zambet , s-a apropiat de mine si si-a pus mainile pe umerii mei , uitanduse acum la mine cu o expresie serioasa , puteam sa-i observ mai bine fata brazdata de trecerea timpului .
- De mult n-am mai vazut asa o fata plina de perseverenta , care lupta pentru ce isi propune . In acesti ochi superbi pe care ii ai se poate citi doar hotarare pentru ati indeplini scopul . Asteapta putin timp , vin imediat ! mi-a spus , luandu-si mainile si s-a indreptat catre o usa si a intrat in incapere .
Am asteptat ceva timp pana sa vina , nu prea imi placea sa astept . Acesta era un defect de al meu , eream prea nerabdatoare . M-am asezat din nou pe fotoliul de mai devreme si am inceput sa bat ritmic cu degetele in masuta alaturi de acesta .
Intr-un final s-a intors , mi-am dat ochii peste cap . A durat mai mult de „ putin timp ’’ . S-a apropiat de mine luandu-mi mainile intre ale ei . A vrut sa spuna ceva , dar s-a oprit , a stat cateva secunde , iar eu ma uitam nerabdatoare la ea .
- Uite , am vorbit cu seful meu si l-am rugat sa faca o exceptie de data asta . Am reusit sa reduc pretul la noua sute de dolari , dar nu o sa iti ajunga pentru celelalte , asa ca am sa te fac asistenta mea . Iti voi da zece dolari pe ora , mai mult nu pot , pana vei strange doua sute de dolari , deoarece am o pereche de pantofi ce merg de minune cu rochia , acestia sunt o suta optzeci de dolari si iti mai raman o suta douazeci pentru accesorii . Deci va trebuii sa muncesti pentru mine cinci ore pe zii timp de patru zile , douazeci de ore in total . Poti incepe de maine , ce zici ?
Eram foarte fericita , cand am auzit-o, am ramas fara glas . Cred ca , nu , mai mult ca sigur ochii mei erau numai lumini si binecuvantare pentru doamna din fata mea . Am izbucnit in lacrimi de bucurie , chiar imi doream foarte mult aceea rochie . Vazandu-ma , vanzatoarea m-a luat in brate incercand sa ma linisteasca . Dupa ceva timp mi-am revenit , fiind din nou capabila sa gandesc coerent . Mi-a aratat pantofii de care mi-a spus , acestia imi veneau foarte bine . Erau argintii , desfacuti in fata , cu un toc cui de zece centimetri . I-am multumit din tot sufletul , i-am facut cu mana si am plecat .
Tot drumul spre casa , am cantat si saream sprintena . Oamenii se uitau bizar la mine , banuiesc ca ma considerau o ciudata sau o nebuna , dar sincera sa fiu nu imi pasa de ce credeau , radiam de fericire .
Mai aveam putin si ajungeam acasa , mi-am ridicat capul catre cer , nu puteam sa nu observ cum cerneala cerului se rosea dintr-o data , caci soarele se apropie de asfintit si pierzandu-si razele stralucitoare in inaltimi , se rostogolea ca o minge de foc spre linia orizontului , lasand loc amurgului .
Dupa ce am ajuns acasa , am mancat niste spaghete carbonara , am facut un dus si m-am trantit pe pat . Urma sa am o saptamana grea , deoarece vanzatoarea mi-a spus sa fiu la magazin la ora trei pana la opt seara in fiecare zi . La naiba ! Mi-am adus aminte ca i-am spus lui Kai ca in urmatoarea zi vom merge sa-i luam cadou directorului . Am sa-i spun ca pot doar de la ora opt dupa ce ies de la slujba , mi-am spus in gand . Am adormit cu gandul la el .
In urmatoarea zi , abia l-am vazut pe Kai , nici nu am apucat sa vorbim , din ce am inteles au intervenit ceva probleme cu organizarea balului .
Dupa ce orele s-au terminat , am dat sa ies pe poarta scolii , cand ma aud strigata de el , exact ca in ziua precedenta . M-am intors catre el cu un zambet pana la urechi , s-a uitat putin ciudat la mine , apoi si-a scuturat capul si s-a apropiat de mine .
- Esti bine ? m-a intrebat el putin ingrijorat , cred ca zambetul meu l-a speriat putin , fu cat pe ce sa izbucnesc in ras la vederea reactiei lui , dar m-am abtinut . Ce e cu zambetul asta ? m-a intrebat incretindu-si fruntea si ridicand dintr-o spranceana .
- Nimic , nimic , i-am spus incercand sa par indiferenta si am fluturat din mana ca sa uite . Oricum , vroiam sa vorbesc cu tine , stii ca ti-am spus ieri ca mergem azi sa cautam cadou , eu pot doar dupa ora opt , e bine ?
- Sigur , dar cu ce esti asa de ocupata ? m-a intrebat schitand un zambet cam suspect , sigur se gandea la zambetul de mai devreme si acum ca-s si ocupata , banuiam la ce lucruri se gandea .
- Nu te gandi la cine stie ce lucruri , pentru ca nu e asa , bine ? Oricum , ce fac nu trebuie sa te intereseze , nu trebuie sa fii asa curios – cine vorbea , eu care intotdeuna imi bagam nasul in oalele altora . Deci azi la opt , la mall . Pa ! i-am spus si apoi am plecat spre slujba mea , nelasandu-l sa mai zica ceva .
Aveam noroc ca profesorii nu ne dadeau teme si acum cu balul nu ne dadea nici teste , deci nu trebuia sa imi fac griji in legatura cu invatatul .
Cand am ajuns la magazin am vazut-o pe vanzatoare , era imbracat cu un costum maro de birou .
- Doamna , am venit sa imi fac datoria ! i-am spus ducandu-mi mana la frunte ca cei din armata si am inceput sa rad .
- Spune-mi Jessica , fara doamna sau stiu eu cum , sa ne tutuim , mi-a spus zambindu-mi . Pe tine cum te cheama ? Ca am uitat ieri sa te intreb .
- Erika , i-ar raspuns .
- Pai , Erika , pentru inceput ai putea sa strangi hainele din cabine , dupa cum vezi avem o zi cam aglomerata , apoi ai putea matura .
Si asa a trecut cele cinci ore , facand curat . La ora opt il asteptam pe Kai , eram foarte nerabdatoare sa-l vad . In timp ce il asteptam m-am uitat prin jur , dupa cum a spus Jessica , chiar ca azi era o zi aglomerata fata de ziua de ieri . Privirea mi-a fost captata de un magazin de bijuterii . Inelele , lantisoarele , bratarile si cerceii erau absolut superbi , m-am mai uitat si am vazut niste ceasuri , erau din aur , din argint , acestea erau exagerat de scumpe , cel mai ieftin fiind de patru sute de dolari .
- Hei , ce faci ? m-a intrebat o persoana care era prea aproape de mine, am sarit in sus de spaima . Mi-a luat ceva timp sa realizez cine era persoana . Nici nu m-am intors , pentru ca continuam sa ma uit la ceasuri si i-am raspuns :
- Bine fac , cu exceptia ca era sa fac un atac de cord aici , i-am spus intorcandu-ma catre el si am continuat : Nu ar trebui sa te furisezi prin spatele cuiva , nici nu stii ce m-ai speriat , i-am spus punandu-mi o mana pe piept in dreptul inimii incercand sa-l fac sa se simta putin vinovat , dar in zadar , nu m-a crezut . Macar cereti scuze pentru fapta pe care ai facut-o , i-am spus incrucisandu-mi bratele la piept si dand din picior .
- Scuze , a spus cu o jumatate de gura si uitanduse in alta parte ca privirile sa nu ni se intalneasca .
Eram ca mama si fiul , nu m-am putut abtie si am izbucnit in ras amandoi . M-am intors si m-am uitat la un ceas , el s-a apropiat de mine si si-a pus mana pe umarul meu .
- Deci , ce-ai vazut ? m-a intrebat , dar apoi a continuat repede vazand la ce ma uitam . Ceasuri , sunt cam scumpe , dar merge , imi place acela la cinci sute saptezeci de dolari din argint , ce zici ?
- Si mie , dar e cam scump , clar nu e ceva simbolic si eu am doar o suta , nu-l putem cumpara , i-am spus intristandu-ma , restul am dat pe rochie .
- Nu fi trsita , eu am trei sute la mine si vedem noi ce facem cu restul , bine ? a incercat sa ma consoleze si am dat din cam in semn ca da , apoi mi-a picat fisa . Ce facea cu atatia bani la el ?
- Imm ... trei sute ! Si pe langa asta nu poti plati tu aproape tot .
- Nu-ti fa griji , bine ? atat mi-a spus si a intrat in magazin tragandu-ma dupa el . Ma scuzati , imi puteti arata cel ceas ? l-a intrebat aratand cu degetul catre ceasul respectiv din vitrina . Vanzatorul l-a luat si ni l-a intins in fata . Ce zici , sa-l luam ? ma intrebase el , s-a uitat la mine asteptand un raspuns , vazand ca nu-i ziceam nimic a continuat : Il luam , poftim , i-a spus si a intins sase sute de dolari , pastrati restul . Va multumim si la revedere ! l-a salutat el si am iesit din magazin .
Eu am ramas socata cand l-am vazut , pe langa asta i-a pus sa pastreze si restul , adica treizeci de dolari , is multi bani . Mie mi-a luat ani pana sa strang acei o mie de dolari , pe care i-am dat pe o rochie , i-am economisit pentru o ocazie speciala . Dupa ce mi-am revenit din socul acel am sarit in fata lui oprindu-l .
- Esti cumva un bogatas si n-am stiut ? Ai spus ca ai trei sute , da tu , vad ca ai peste sase sute , sau ma rog aveai . In fine , imi explici si mie , cum vine faza asta?
Am asteptat sa imi explice , dar nu mi-a mai zis nimic altceva , doar s-a oferit sa ma conduca acasa , atat .
Tot drumul nu am spus nimic , linistea tulburatoare si apasatoare a pus stapanire pe intreg tinutul , din cand in cand se mai auzea cate o masina .
Cand am ajuns la mine , m-a pupat pe ambii obraji pregatindu-se sa plece . Se indrepta catre iesire , dar l-am oprit tragandu-l usor de bluza .
- Am sa iti dau jumatate din banii de pe ceas , atat am spus si am alergat catre usa mea , am intrat repede inchizand usa nelasandu-l sa mai zica ceva .
Mi-am facut toaleta , m-am schimbat in pijamale si m-am dus sa ma culc fara sa fi mancat ceva .
Dormeam atat de bine , dar am fost trezita de ceasul de desteptare . L-am oprit somnoroasa , dupa care m-am ridicat din pat . Nu aveam nici un chef sa ma duc la scoala . M-am dus la baie pentru a imi face igiena , apoi am luat micul dejun.
In aceea zi m-am imbracat cu un tricou alb imaculat cu volanase , o fusta in carouri cu negru si gri , iar in picioare mi-am luat sandalutele negre , apoi am iesit din casa .
Tot drumul am mers incet si linistita , chiar nu imi faceam griji ca voi intarzia , deoarece profesorul de istorie venea dintotdeauna pe la si un sfert . Mai aveam putin pana ajungeam la scoala , cand cineva isi pune mana pe umarul meu drept . M-am intors si l-am vazut , chiar nu aveam chef de el , mai ales dupa ce mi-a facut .
- Pa ! am spus si am inceput sa grabesc pasul , dar acesta a alergat pana a ajuns in fata mea . Pleaca ! am incercat sa-l evit , dar nu m-a lasat , se tot punea in fata mea . Nu mai auzit ce am spus sau esti surd ? Pleaca ! am strigat , deja incepea sa ma calce rau de tot pe nervi .
- Asteapta ! Uite , imi pare rau pentru data trecuta , deci ce zici sa uitam tot ? mi-a spus cu un zambet fals , se vedea foarte clar ca nu-i parea rau pentru cele intamplate .
- Pa , Jacob ! am spus si am alergat spre scoala .
Se parea ca nu m-a urmarit . Slava Domnului ! mi-am spus in gand .
Am ajuns la fix la ora , m-am asezat la locul meu , asteptand sa inceapa ora . Profesorul ca de obicei a intrat in clasa la si un sfert , toti cei din clasa s-au ridicat in picioare in semn de salut . A facut prezenta si la ajugand la Harrison Jacob s-a oprit , vazand ca nu este in clasa l-a pus absent si a continuat cu ceilalti , el a fost singurul absent . Apoi a inceput sa scrie pe tabla .
Pe la sfarsitul orei , absentul zilei intra brusc in clasa fara sa zica nimic si a mers in banca lui , profesorul l-a ignorat , banuiesc ca era obisnuit cu comportamentul lui .
Dupa cinci minute se aude clopotelul , toti se ridica sa mearga in pauza . Eu aveam de gand sa-l caut pe Kai , dar apoi mi-am amintit ca era ocupat cu balul asa ca am ramas la locul meu . Jacob se aseaza pe locul din fata mea , m-am intors ca sa nu-l vad , dar acesta da cu pumnul in banca ca sa imi atraga atentia .
- Nu am terminat de vorbit ! Uite , stiu ca esti inca suparata pentru faza aia , a spus si i-a aparut un suras pe fata , doar uita , oricum nimeni nu-si mai aduce aminte , a incercat sa ma convinga sa dau totul uitarii , dar era imposibil , nu i-am zis nimic doar mi-am dat ochii peste cap , dar lasa ca nu asta am vrut sa vorbim . Trec direct la subiect . Ai vrea sa vi cu mine la bal ? m-a intrebat pe un ton bland si rugator , afisand o fata de catel , dar bineintels ca nu m-am lasat pacalita . Esti noua si probabil nu te-a invitat nimeni si nu cred ca ti-ar placea sa ramai acasa , deci accepti ?
- De ce crezi tu ca nu m-a invitat nimeni ? Si pe langa asta , chiar de n-ar fi facut-o nimeni , as prefera sa raman acasa decat sa merg cu tine , ai inteles ? i-am spus destul de enervata de tupeul lui .
- Aa ... te-a invitat „ printul ” , nu ? mi-a spus presupand corect .
- Nu te intereseaza cu cine ma duc , bine ? Asa ca lasama in paca , cheama pe altcineva care sa iti faca jocurile , i-am spus si m-am ridicat furioasa de pe scaun ca sa ies din clasa si sa nu mai fiu nevoita sa-l vad cel putin pentru un moment .
- Deci el te-a invitat . In fine , o sa-ti para rau ca m-ai refuzat , mi-a spus destul de nervos si a tot iesit din clasa .
Am ramas socata de ce a zis , ma ameninta cumva ? Am ramas incremenita , readusa cu picioarele pe pamant am fost numai atunci cand clopotelul a anuntat inceperea orei .
Ora era pe sfarsite si tot nu imi puteam scoate din cap ce mi-a zis . Nu am putut fi deloc atenta la lectie , cuvintele lui imi rasunau in minet tare si clar . Asa s-a intamplat si la celelalte ore , doar ca la ultima ora , profesoara mi-a pus o intrebare si eu nu am stiut ce sa raspund , deoarece nu am auzit intrebarea respectiva . M-am uitat cu coada ochiului la Jacob si l-am vazut ca ranjea , cred ca acesta i-a fost scopul , sa ma dea peste cap , sa ma tulbure . La faza aceea m-am enervat destul de rau , aveam de gand sa-l pleznesc , dar m-am abtinut pentru ca nu puteam face asta in mijlocul orei .
Dupa ce orele s-au terminat m-am dus la slujba , cand ora opt a venit , m-am dus acasa . Cam acesta a fost programul meu pentru urmatoarele zile .
Nimic nou nu s-a petrecut . Cu Kai nu m-am mai intalnit si Jacob nu m-a mai deranjat , cred ca doar gura a fost de el . Era pace si liniste , pana cand a venit ziua de vineri , ziua de dinaintea balului . Toti vorbeau , mergeau de colo-colo fiind ocupati cu pregatirile pentru bal . Era o harababura totala !
Eu stateam linistita , toate erau pregatite : rochia , pantofii , accesorile si cadoul pentru director . Le-am auzit pe celelalte fete , unele n-aveau plic , altele pantofi sau gablonzurile , am mai auzit ca o fata nu avea inca nici o rochie si voia sa mearga la bal . Ore nu faceam , asa ca ma plictiseam , aveam de gand sa merg in acasa sau in parc , dar am ramas la scoala , mai exact la bibloteca . Mi-am ales o carte la intamplare , dar nu prea aveam chef sa citesc asa ca am renuntat . Desi nu am citit nimic , am ramas tot in bibloteca si am adormit .
- Hei , trezeste-te ! Erika ! ma striga cineva , dar nu vroiam sa ma trezesc , imi era prea bine , departe de toata galagia aceea .
Vazand ca fata , nu stiam cine era , tot continua sa incerce sa ma trezeasca , am renuntat . M-am ridicat , aveam ochii intredeschisi , am incercat sa disting persoana , o vedeam putin in ceata , m-am frecat la ochi .
- Esti bine ? Deja e doua , nu ar trebui sa dormi in bibloteca , ea este aici ca sa citesti nu sa atipesti . Nu cred ca am mai vorbit inainte , desi suntem in aceasi clasa , corect ? am confirmat dand din cap . Eu sunt Anna , in caz ca nu stiai , stau in fata ta in clasa . Am auzit ce s-a intamplat , a facut o mica pauza si apoi a continuat , condoleante ! Chiar imi pare rau , ma mir ca ti-ai revenit asa de repede . In primele doua saptamani ai fost cam devastata , apropo ma mir ca ai venit la scoala . Eu probabil as fi stat acasa cel putin doua luni . Oricum , ce vroiam sa zic , din nou a facut o pauza ca sa isi puna in ordine gandurile , aa ... da , insa in saptamana asta te-am vazut si razand . Chiar imi pare rau ! Ai vrea sa fim prietene ? Sunt sigura ca ne-am intelege foarte bine , mi-a spus ea .
Nu credeam ca se va mai opri . Ce mult vorbea : taca , taca , taca . M-am abtinut sa nu rad , dar mi-a scapat un mic suras , ea care pana acum a fost un pic cam incordata a devenit ceva mai relaxata zambind usor . Parca era un copil de clasa I si isi dorea sa-si faca un prieten pentru prima data .
- Mult mai vorbesti , i-am spus dand ochii peste cap si oftand , atunci zambetul i-a perit , nu m-am mai putut abtine si am izbucnit in ras .
Am observat ca nu mai intelegea nimic , mi-am dus o mana la gura si cealalta la stomac ca sa ma opresc din ras , dupa ceva timp am reusit sa ma calmez si am continuat :
- Cum am spus vorbesti mult , dar stai linistita ca pe mine nu ma deranjeaza , ba chiar mi se pare dragut , am spus si mi-a scapat un chicot , si in legatura cum am reusit sa trec pesta asta , a fost datorita lui Kai , el m-a sustinut de la inceput . Cred ca daca nu ar fi fost el , acuma stateam acasa in pat cu baxul de servetele langa mine si imi plangeam de mila , as fi murit de nu ar fi fost el si scuze ca nu te-am bagat in seama sau pe ceilalti din clasa . Ce zici sa o luam de la inceput ?
- Sigur , mi-ar placea ! mi-a raspuns si am dat mana . Eu sunt Anna . Vrei sa fim prietene ?
- Erika , si da mi-ar placea sa fim prietne si cred ca ne vom intelege foarte bine . Deci cu cine mergi la bal ? am intrebat-o cu un zambet larg si mi-am inabusit un cascat , se vedea ca inca nu m-am trezit complet.
Imi parea bine ca mi-am facut o prietena , de cand nu am mai vorbit cu cineva ca intre fete .
- Cu Mike , m-a intrebat acum o saptamana , am fost foarte fericita ca mi-a propus , credeam ca am sa stau acasa . Tu cu cine mergi ? Stai nu imi spune ! Cu Kai , nu ? am afirmat , cred ca aveam fata rosie cand mi-a pus intrebarea . Apropo , intre tine si Kai este ceva ? cand am auzit-o ce m-a intrebat am ramas putin incremenita , am dat din maini si din cap in semn ca nu dar nu am zis nimic . Dar intre tine si Jake ?
- Eu si mascariciul ala , niciodata , am protestat . Sti ce s-a intamplat , nu ? am intrebat-o si mi-a confirmat dand din cap . In plus , ma everveaza la culme , se crede atat de important si nu e . Ba chiar m-a invitat la bal ca partenera lui si l-am refuzat , clar , mai bine stau acasa de cat sa ma duc cu el , i-am spus si chestia asta in fata si fii atenta ce tupeu are , m-a amenintat .
- Te-a amenintat ? Asta nu e bine , ai grija , mare grija . Am auzit ca a bagat mai multe persoane in spital , am ramas socata cand mi-a spus , un fior rece mi-a trecut pe sira spinarii , dar stai linistita acestea sunt doar niste zvonuri , acestea pot sa nu fie reale ...
- Sau nu ! am intrerupt-o . Glumesti , nu ? am inceput sa tremur de frica , m-am uitat imprejur putin agitat , privirea mi s-a oprit la ceas , era doua jumate . Fi r-ar , trebuie sa plec ! Mai vorbin , papa ! am alergat din clasa , fara sa mai apuce sa zica ceva .
Ma grabeam foarte tare , m-am decis sa i-au un taxi pentru ca daca mergeam pe jos sigur nu apucam sa ajung la fix . La trei trebuia sa fiu acolo , la slujba mea , era ultima zi cand lucram acolo si chiar nu doream sa intarziu . Dupa ce am urcat in taxi si i-am spus destinatia , m-am tot gandit la ce mi-a spus Anna , chiar speram ca acele lucruri sa nu fie adevarate . Tot drumul , pana la mall , n-am incetat nici o clipa sa tremur . Nu era din cauza ca eram, fricoasa sau ceva de genul , ba din contra intotdeauna de cand ma stiu am fost tupeista , curajoasa , am facut si un an Karate , dar apoi m-am lasata din nu mai stiu ce motiv . Nu mai ca de data asta era diferit , aveam o presimtire proasta ca in ziua cand parintii mei au murit , atunci nu l-am bagat in seama si daca l-as fi bagat poate ca nu se intampla tragedia .
Nici nu mi-am dat seama ce repede a trecut timpul ca deja am ajuns , am fost scufundata complet in ganduri . Am platit taximetristului si am coborat din masina , am intrat in mall indreptandu-ma spre magazinul Jessicai . Era fara cinci cand am ajuns acolo .
- Jessica , am ajuns ! Salut ! am salutat-o , ea facand la fel doar cu un gest al mainii , era ocupata .
Magaziunul era plin , m-am uitat in jur ca sa gasesc cauza cestui lucru . Se pare ca aproape toate lucrurile erau la jumatete de pret , parca nu se facea reduceri .
M-am apropiat de Jessica si am intrebat-o cu ce o puteam ajuta si ea mi-a raspuns sa strang hainele , ce faceam de obicei .
Era tat de aglomerat , o persoana m-a impins cand incercam sa i-au o bluza de pe un scau si m-am lovit la cap in spatarul scaunului , l-am injurat in gand si mi-am continuat treaba . Altii ma calcau sau mai imi trageau un cot in stomac . Dupa cele cinci ore care au trecut eram franta . Doamne , oamneii astia nu-si pot duce hainele inapoi , mi-am spus in gand , cred ca urma sa am niste vanatai in urmatoarea zi .
- Pa , Jessica ! Iti sunt complet indatorata ca m-ai facut asistenta ta , nu iti pot multumii in deajuns , i-am spus si m-am apropiat de ea ca sa o pup pe ambii obraji .
- Stai linistita , ai fost un asistent foarte bun si eu iti multumesc . Pa ! mi-a spus si m-a privit cum ieseam afara din magazin .
Am luat din nou un taxi , eram prea extenuatea ca sa merg pe jos , primul lucru ce urma sa-l fac cand ajungeam acasa era sa fac o baie calda . I-am platit taximetristului cand am ajuns si am coborat . Astia te fura , nu gluma , noua dolari pentru o distanta asa de mica , mi-am spus in gand .
Am intrat in casa , m-am dezbracat lasandu-mi hainele pe jos de la usa de intrare pana la baie si mi-am lasat apa in vana , apoi am intrat . Era asa de placut , ma revigora dupa o zi foarte obositoare , puteam sa stau asa pentru eternitate , dar fiecare lucru are limita lor . Am stat cam o ora in baie , dupa aceea m-am dus si mi-am facut o salata de rosii , imi placeau foarte mult , erau legumele mele preferate . Apoi m-am dus in camera mea si m-am trantit in pat , cand imi suna telefonul . L-am luat de pe noptiera si am vazut ca am primit un mesaj de la Kai . Am inceput sa-l citesc : Hei , salut ! Scuze ca nu am mai vorbit saptamana asta , dar am fost ocupat . E bine daca vin maine sa te ia-u la sapte ? I-am raspuns : Nu-i nimic si sigur , te astept . Scurt si l-a obiect , mi-am pus telefonul inapoi pe noptiera si m-am culcat .
In urmatoarea zi , m-am trezit devreme ca sa ma pot pregati . M-am dus la coafor , la manichiura si am ajuns acasa pe la patru . apoi m-am machiat si m-am schimbat . M-am pus in fata oglinzii , aratam foarte bine , nici nu ma recunosteam . Parca eram alta persoana . Parul il aveam desfacut , lasat pe spate , era usor buclat , iar bretonul il aveam intr-o parte , imi incadra foarte bine fata . Machiajul era discret , dar perfect pentru o seara , am folosit culorile pamantii si putin albastru , dermatograful si mascara , imi scoteau foarte bine in evidenta culoarea ochiilor . Mi-am pus bijuteriile : cerceii din argint subtiri si lungi , un lantisor fin tot din argint cu un medalion in forma de scoica si in final o bratara la fel ca si lantisorul . Mi-am luat pantofii si plicul , m-am mai uitat o data in oglinda , totul era perfect . Iubeam aceea rochie ! In timp ce stateam in fata oglinzii am auzit soneria .
M-am dus si am deschis usa , in fata mea statea Kai .
[Imagine: thumb_PZmARB7MAJisueUWn5YLmX35.png]
________________________________________________________________________________
Un zambet nu inseamna fericire asa cum o lacrima nu inseamna durere.Poti plange cand esti fericit,poti sa razi cand inima iti plange....

Povestea mea : Medalionul
http://animezup.com/forum/showthread.php...335&page=1



Răspunsuri în acest subiect
Medalionul - de madalyna_girl - 17-04-2011, 06:38 PM
RE: Medalionul - de Zouly - 17-04-2011, 07:26 PM
RE: Medalionul - de madalyna_girl - 18-04-2011, 12:08 PM
RE: Medalionul - de Zouly - 18-04-2011, 03:51 PM
RE: Medalionul - de Zouly - 18-04-2011, 03:51 PM
RE: Medalionul - de madalyna_girl - 19-04-2011, 11:12 AM
RE: Medalionul - de Zouly - 19-04-2011, 12:20 PM
RE: Medalionul - de Stormrage - 19-04-2011, 12:23 PM
RE: Medalionul - de madalyna_girl - 21-04-2011, 11:28 AM
RE: Medalionul - de Stormrage - 21-04-2011, 12:23 PM
RE: Medalionul - de Zouly - 21-04-2011, 01:57 PM
RE: Medalionul - de Zouly - 21-04-2011, 01:57 PM
RE: Medalionul - de Lanna - 21-04-2011, 05:27 PM
RE: Medalionul - de madalyna_girl - 27-04-2011, 03:11 PM
RE: Medalionul - de Stormrage - 27-04-2011, 07:13 PM
RE: Medalionul - de madalyna_girl - 18-05-2011, 04:34 PM
RE: Medalionul - de Stormrage - 18-05-2011, 06:51 PM
RE: Medalionul - de madalyna_girl - 28-06-2011, 11:05 AM
RE: Medalionul - de madalyna_girl - 29-07-2011, 02:36 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)