Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Profesori preferati

#39
Sa ma gandesc. Noi nu prea avem profesori normali sau care sa fie de treaba in adevaratul sens al cuvantului. Cu toate astea, am reusit sa-mi dau seama, in 3 ani de scoala, ca uneori aparentele inseala si mai exista pe acolo, vreo cativa profesori care chiar imi plac. Sa incepem...

Diriginta: care este profesoara de muzica. Sincer, femeia aia cred ca e cea mai de treaba profa after all. E destul de invarsta, dar asta nu conteaza. Are un suflet de aur si, la fiecare ora de dirigentie ne povesteste adevaruri din viata, ne sfatuieste si ne indruma. Putem vorbi mereu cu ea ca sa ne dea sfaturi, sa ne ajute si daca avem vreo problema mai mare, sa ne sustina sa trecem peste ea. Mereu are cate o opinie despre lucruri si daca nu suntem siguri de ceva, o intrebam si imediat ea ne lamureste. Pe langa faptul ca este o diriginta super, mai este si o profa de muzica superba. : ) Orele ei de muzica sunt mereu lejere si frumoase, dar asta numai pentru ca ea stie sa le faca asa. Nu ne preda mai nimic, ci doar ne pune sa conspectam eventual ce este mai important. La ora ei mai mereu cantam si, cand are prilejul lucreaza cu fetele care fac cor din clasa. Mereu canta la chitara (si ne-a invatat sa cantam inca de acum trei ani pe toti) melodii noi. Cu toate ca are lista ei de cantece care ar trebui sa le invatam, mereu e deschisa si ne lasa sa-i propunem orice cantec vrem. Asta atat la chitara, cat si la voce. Cred ca in felul asta am ajuns sa cantam melodii mai lente, gen 'This is the life" de la Amy, dar si de la Nightwish sau trupe rock la care putem prelua melodiile si le putem canta...
Anyway, ca sa nu deviez prea mult de la subiect. : D Mereu ne zice ca incearca sa faca orele de muzica un prilej de relaxare si de patrundere in minunata lume a muzicii si, nu ne streseaza de loc. Cand trebuie sa dam vreun test il stabilim impreuna cu ea si, daca nu putem cumva sa-l dam cand trebuie (gen suntem obositi), ne lasa sa-l dam ora viitoare. Oricum, in timpul testelor ne mai zice raspunsurile... but it's fun anyway.
Uneori ne mai duce si pe la opera/ Cu toate ca nu sunt subiecte interesante, mereu ne zice ca opera ne face mai culti si se inalta sufletul. Stiu ca are dreptate, tocmai de aia ma duc. ... Pe langa toate astea, cu ea am avut si cele mai frumoase excursii (inclusiv asta pe care o vom avea anu asta).
Da... e o doamna de treaba care pune sufletul in absolut tot ce face. Sincer, no comment.

Profesoara de romana: Mergand mai departe... am ajuns la ea. Inca sincer nu stiu de ce am etichetat-o ca o profesoara care-mi place, dar presupun ca are ea ceva special. Inca din primele ore de romana, de acum trei ani mai exact(cu ea), ne-am dat seama ca nu vor avea sa fie unele atat de usoare. In primii ani ne speriam toti de ea si o consideram un monstru care vrea sa ne inghita. Ne dadea o multitudine de teme si de analizat sute de mii de cuvinte. Tocmai de aia, in fiecare pauza dinainte de ora fugeam unii la altii si ne verificam analizele. "Ala' e atribut substantival..? E complement in dativ?".. : )) Cu toate aceste aspecte, in ultimul an ne-am dat seama ca nu e chiar un monstru. A inceput sa fie de treaba cu noi si ne-a facut sa intelegem tot ce ne explica. Romana a devenit chiar usoara.
Stilul ei mai exigent si sever, dar combinat cu faptul ca mereu ne facea sa radem cand situatile erau mai strasante, m-au facut sa o admir. E o profesoara relativ tanara... Uneori ne mai zice ca ii vine sa-si taie venele cand intra la noi in clasa (si apropo, are niste taieturi urate pe mana), dar cred ca tine la noi si defapt, e si reciproc. : )

Profesoara de bio aka Bioloaga sau : )): Cred ca profesoara asta ar fi cea mai speciala din cate avem. Este o poveste destul de luuunga si foarte detaliata, dar sincer nici acum nu stiu de ce am etichetat-o ca o profesoara ce-mi place. Cred ca motivul ar fi relativ la fel ca la profa' de romana.
Profesoara asta inca din clasa a 5-a a parut o MARE figura. Sicer nu stiu ce ma fascineaza mai tare: aspectul ei fizic sau cel moral. La inceput ni sa parut a fi o profa in varsta care ne turuie incontinuu 6.000 de caiete si care ne da teste grele. Pe parcurs, am realizat ca este o profa simpatica. Poate reusesc sa si explic... dar nu cred. Cu toate ca are un stil foarte demodat de a preda, adica pur si simplu ne dicteaza paginii intregi de caiete si abia se mai opreste sa ne zica ceva, e o profesoara care stie ce zice. Si acum ma fascineaza faptul ca ne poate dicta o ora intreaga atata informatie fara sa se incurce sau sa uite ceva. Are o atitudine foarte stricta in ceea ce priveste curatenia in clasa, dar si in ceea ce priveste linistea la ora. As putea spune ca este obsedata de acest aspect si daca nu e curat in clasa sau liniste, ne face praf. Anyway, imi place la ea faptul ca uneori se opreste din dictat si, oarecum legat de lectie, ne istoriseste intamplari din viata ei minunata si nu uita sa ne mentioneze de minunatul ei sot, cu care face detoate.
Este o femeie drepta, corecta, care practic nu face nimic, dar simpatica. Mie personal imi place felul cum ranjeste la ora (mai ales ca are o mica/mare strunga intre dintii) si cum izbucneste in ras cand unul dintre colegi zice o chestie simpatica sau mai stupida. Mereu ne ia cu chestii de genul "Esti simpatic/ Vai ce dragut e. O sa-ti dau una de n-o sa-ti vina sa crezi/ De-ti dau un 2, n-o sa crezi ca ma cheama Cutieru". Desigur, zice astea fara intentie si zambind...
Altceva... A da. Ma mai fascineaza la ea faptul ca niciodata nu ne iarta de teste si ca mereu ne pune sa invatam 10.000 de pagini pentru test. Desigur, mereu ma lauda ca fac lucrari IMPECABILE. Ii dau buna dreptate; mereu scriu cate 4-5 pagini A4 pe la testele ei... Mai simpatica pare atunci cand se enerveaza pe colegi cand o intreaba de sist. reproducator sau mai stiu eu ce. : ))
Cu toate astea... are si momente cand pare obsedata: atunci cand ne da teste din toata materia. Acum cica, dupa vacanta de Paste, ne paste un test din TOATA MATERIA clasei a 7-a. Asta numai din cauza ca avem niste colegi IDIOTI. Dar eu nu am duc la ora, e al treilea test d egenul asta.
Anyway... sa nu deviez din nou. Uneori e o tanti vesela si simpatica, dar uneori e ca o locomotiva care deraiaza si nu poate fi oprita. Cred ca asta e motivul pentru care o incadrez la profesori preferati.

Profesoara de chimie(aka ): Este o figura la fel de mare ca d-na. de biologie. : )) La ea ma fascineaza nu neaparat faptul ca este profa de chimie, ci felul cum se comporta ea. Tocmai de aceea, o consider o profesoara preferata.
Mereu la ore vine ca o zapacita cu parul ravasit si cu niste ochelari pe frunte. Vine cu sticla de 2,5 L sub brat si cu un mar in cealalta mana. Imediat dupa ce ne salut, se trezeste ca a uitat catalogul sau ca l-a incurcat... sau se trezeste ca a uitat nu stiu ce culegeri in cancelarie sau ca nu are nu stiu ce. Mananca la ora mere si mereu ne stropeste cand vorbeste. Uneori pare atat de simpatica... : )
Felul in care ne preda insa cam lasa de dorit. Mereu ne pune saafcem 10.000 de tabele si sa scirem nu stiu ce si, dupa ce completam 3 randuri ne zice sa trecem pagina sau mai stiu eu ce. Evident ca dupa uita ce ne preda si din toata lectia iese o varza din care nu inteleg Nimic. Ce imi place la ea, insa.. este faptul ca atunci unde materia pare mai grea, ne da exemple din lumea mondena ca sa intelegem. Gen: " Pai bai, daca Bahmuteanca vrea bani, se da pe langa ala si fac schimb. Ea-i ofera frumusetea lui si el ii ofera bani." Sau... "Tu daca nu ai zahar ce faci??? CE faci draga daca nu ai zahar? Pai te duci si bubui in usa la vecinu; si zici: Hai da si mie 3 kile de zahar...da si mie". Sigur, : )) radem cu lacrimi la ora ei si dupa incepe si ea.
Are si momente mai proaste cand se impiedica pe scari si isi imprastie toate catrafusele... dar ea ne zice ca e din cauza tratamentului pe care il ea in weekend si care o mobilizeaza la pat toata ziua. Ne zice ca ii baga 10.00 de injectii peste tot si o paralizeaza. Uneori noi ne intrebam daca acolo e medicament sau nu vreun halucinogen.
Mai are si faze cand urla ca o isterica la noi, dar eu tot nu-mi schimb parerea. E o profesoara de treaba. Smile

Profesoara de tehnologie: Okay. De profa asta imi place pentru ca este foarte originala in tot ceea ce face, dar si in lokk-ul ei excentric. E profesoara mea preferata pentru ca e si ea una dintre marile figuri care preda la clasa noastra.
Intra in clasa si mereu cand se aseaza la catedra se holbeaza la noi cu ochii aia iesiti din orbite si rade mai ceva ca... nici nu cred ca am vreun termen de comparatie. In timpul lectiei se trezeste sa ridice dinr-o data vocea si sa urle ca o disperata in incercarea de a ne atrage atentie. Tot ce face insa, este sa ne sperie cumplit de tare. Ne amuza cand tipa sau interpreteaza unele lucruri intr-un anumit fel. Anul trecut, cand faceam educatie sanitara cu ea, mereu existau cele 25 de minute de povesti in care readucea la viata minunata ei copilarie si cum taia gaste sau rate sau cum facea operatii pe creier. Ma rog... as putea scrie o carte despre toate astea dar nu exista asa un topic pe forumul asta. 21
Ceea ce ma mai fascineaza, din nou, la ea, este faptul ca are o obsesie cu caietele noastre. Ne pune sa scriem cu un milion de culeori si ne face sa avem caiete impecabile. Nu stiu daca la vreo materie am un caiet mai calumea ca la ea. Cel mai rau ne speriem cand o apuca damblaua si se ia de noi, dar in general este o profesoara de treaba.
In primii ani am avut niste cosmaruri cumplite cu ea, dar dupa am inceput sa ne obisnuim toti cu ea si cu stilul ei asemanator de nebun cu al lui GaGa de a preda si de a arata.
Este o profesoara foarte bine pregatita, care ne-a bagat tehnologia pe GAT. O respect pentru asta cred...

Mai am inca cativa profesori care-mi plac, dar o sa-i descriu sumar.
Profesoara de religie: o femeie foarte calma si FOARTE de treaba. Se comporta super bine cu noi, dar colegii astia tampiti fac abuz de tot ceea ce face ea. As usual, doar e ora de religie.
Profesoara de sport Este o profa de asemenea de treaba si care stie cum sa se comporte cu noi. Face glume, dar este si FOARTE severa cu cei care o merita. Ma inteleg foarte bine cu ea si imi place. Orele de sport sunt frumoase cu ea.
Profesoara de geografie: O admir pentru rabdarea ei si pentru faptul ca aveam cea mai interactiva ora din cate exista. Stie cum sa predea si este chiar OK. Tocmai de aia o consider o profa preferata.

Cred ca astia sunt profesorii mei preferati... Nu stiu daca ar mai fi si altii. Smile



Răspunsuri în acest subiect
Profesori preferati - de Flash - 22-07-2010, 05:25 PM
RE: Profesori preferaţi - de Nami - 22-07-2010, 06:56 PM
RE: Profesori preferaţi - de Geo :] - 24-07-2010, 03:01 PM
RE: Profesori preferaţi - de Elusive wolf - 24-07-2010, 03:32 PM
RE: Profesori preferaţi - de βεκi - 30-07-2010, 12:22 PM
RE: Profesori preferaţi - de Kashim - 30-07-2010, 02:00 PM
RE: Profesori preferaţi - de Luzer - 21-08-2010, 02:41 PM
RE: Profesori preferaţi - de Dorothy - 21-08-2010, 08:23 PM
RE: Profesori preferaţi - de Zăpă - 31-08-2010, 09:21 PM
RE: Profesori preferaÅ£i - de Me†al. - 31-08-2010, 09:36 PM
RE: Profesori preferaţi - de SnowFlake. - 31-08-2010, 09:37 PM
RE: Profesori preferaţi - de Neko. - 01-09-2010, 12:16 AM
RE: Profesori preferaţi - de Daria - 06-09-2010, 06:33 PM
RE: Profesori preferaţi - de yaoi maniac - 06-09-2010, 08:09 PM
RE: Profesori preferaţi - de Nya. - 07-09-2010, 02:29 PM
RE: Profesori preferaţi - de Triangle - 07-09-2010, 08:57 PM
RE: Profesori preferaţi - de NecroToXyK - 08-09-2010, 12:10 AM
RE: Profesori preferaţi - de Corina. - 09-09-2010, 12:26 AM
RE: Profesori preferaţi - de anndrey - 12-09-2010, 04:19 PM
RE: Profesori preferaţi - de Ekkaterinna - 18-09-2010, 04:26 PM
RE: Profesori preferaţi - de Crazy~Tenshi - 16-10-2010, 11:47 PM
RE: Profesori preferaţi - de dady_angelstar - 17-10-2010, 08:03 PM
RE: Profesori preferaţi - de Miranda. - 17-10-2010, 11:49 PM
RE: Profesori preferaţi - de Ele - 18-10-2010, 12:25 AM
RE: Profesori preferaţi - de Aerith - 19-10-2010, 12:13 AM
RE: Profesori preferaţi - de Alee - 19-10-2010, 10:32 PM
RE: Profesori preferaţi - de Auburn. - 25-10-2010, 12:09 PM
RE: Profesori preferaţi - de Noctis - 25-10-2010, 07:37 PM
RE: Profesori preferaţi - de Marina. - 25-10-2010, 09:15 PM
RE: Profesori preferaţi - de HanniGram - 01-11-2010, 03:34 PM
RE: Profesori preferaţi - de Elizabeth - 28-01-2011, 12:53 AM
RE: Profesori preferaţi - de Assyria - 28-01-2011, 05:24 PM
RE: Profesori preferaţi - de Dragonz Eyez - 12-04-2011, 09:43 PM
RE: Profesori preferaţi - de Ichigo. - 17-04-2011, 05:48 PM
RE: Profesori preferaţi - de Camelie. - 18-04-2011, 11:30 PM
RE: Profesori preferaţi - de Fiction - 19-04-2011, 10:50 PM
RE: Profesori preferaţi - de Candy_Girl_Love. - 19-06-2011, 05:08 PM
RE: Profesori preferaţi - de DiamondZ - 20-06-2011, 04:13 PM
RE: Profesori preferaţi - de Saravis - 24-06-2011, 06:54 PM
RE: Profesori preferaţi - de Mizantropul - 05-08-2011, 12:51 AM
RE: Profesori preferaţi - de Aylin - 05-08-2011, 01:08 AM
RE: Profesori preferaţi - de Shadow. - 07-08-2011, 10:07 PM
RE: Profesori preferaţi - de Lorely - 16-08-2011, 01:30 AM
RE: Profesori preferaţi - de Alicia - 22-08-2011, 03:26 PM
RE: Profesori preferaţi - de yaoi maniac - 17-10-2011, 07:54 PM
RE: Profesori preferaţi - de βεκi - 28-10-2011, 09:27 AM
RE: Profesori preferaţi - de Piersicuta - 28-10-2011, 05:47 PM
RE: Profesori preferaţi - de SnowFlake. - 13-11-2011, 08:18 PM
RE: Profesori preferaţi - de Pancakes - 14-11-2011, 09:01 PM
RE: Profesori preferaţi - de i Ramenn. - 14-11-2011, 09:47 PM
RE: Profesori preferaţi - de Flash - 18-11-2011, 09:46 PM
RE: Profesori preferaţi - de Rose ^^ - 18-11-2011, 10:31 PM
RE: Profesori preferaţi - de Robb' - 19-11-2011, 02:29 AM
RE: Profesori preferaţi - de yaoi maniac - 21-12-2011, 07:24 PM
RE: Profesori preferaţi - de Amy :3 - 21-12-2011, 07:31 PM
RE: Profesori preferaţi - de ~_~MeLoDy~_~ - 21-12-2011, 07:44 PM
RE: Profesori preferaţi - de Flash - 21-12-2011, 09:19 PM
RE: Profesori preferaţi - de soulkid - 21-12-2011, 10:20 PM
RE: Profesori preferaţi - de Niska - 30-12-2011, 06:52 PM
RE: Profesori preferaţi - de Ryuu - 03-01-2012, 05:05 PM
RE: Profesori preferaţi - de Agrona - 28-01-2012, 12:47 AM
RE: Profesori preferati - de Queen of Darkness - 01-01-2014, 04:26 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Care sunt cei mai enervanti, trazniti si mai ciudati profesori ai vostrii ? hiimera 65 38.984 31-10-2014, 11:39 PM
Ultimul răspuns: Acetyl
  Profesori enervanti. Flash 65 39.631 27-04-2014, 06:01 PM
Ultimul răspuns: DreamGirl


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)