Animezup - forum manga si anime
Porecle - Versiune listare

+- Animezup - forum manga si anime (https://www.animezup.com/forum)
+-- Forum: Animezup area (https://www.animezup.com/forum/Forum-Animezup-area)
+--- Forum: Cafenea (https://www.animezup.com/forum/Forum-Cafenea)
+--- Subiect: Porecle (/Thread-Porecle)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28


RE: Porecle - Ops! - 03-04-2010

La numai 10 ani, am poreclit si am fost poreclita cum nu s-a putut.
Din clasa a doua, mi s-a zis tocilara pentru ca imi placea scoala. Mi se mai zice si "soarece de biblioteca" deoarece colegilor mei li se pare ca 40-50 de carti citite
inseamna foarte mult... >.>
Am mai fost poreclita si "Urata", desi nu sunt eu ciuma Pamantului. Pot spune chiar ca in clasa sunt fete mai "boccii" decat mine. O alta porecla pentru mine a fost "Baietoi", din cauza ca de o luna-doua sunt tunsa baieteste. Dar nimeni n-a ras de vreun pletos... >.<
Dupa cum observati, nu-mi place sa fiu poreclita, este tare enervant. Mai ales ca in pauza vine unul si face: "Tocilara! *bate din palme* Tocilara!" Odata i-am dat o palma de i s-a inrosit obrazul, ca razbunare. 24 Credeti-ma, era teribil de enervant.
Iar acum ajung la capitolul meu preferat... Porecle puse de mine altora. La noi in clasa este un baiat cu o multime de defecte fizice si morale, adica e nesimtit, pitic, bla, bla. Si se lua dansul de mine. Si ii zic: " pitic nesimtit cu zambet de maimuta, ochi bulbucati, pistrui, cu privire de criminal si cu posteriorul mare" ! E cam lunmga, dar i-o zic intreaga. 21 Iar el: "Tocilara cu fata de paine prajita, nas de Pinocchio, mers de android, care a citit sapte milioane de carti".
Am mai poreclit un pusti de a treia. Eu sunt o fana South Park si caut sa gasesc oameni care sa semene cu personajele. Si a aparut la antrenament unul de a treia cu freza exact ca a lui Damien (ala inspirat din Damien Thorn, fiul lui Satan cu flacari in ochi si bla, bla...). Si toti i izic "Emi" (il cheama Emanuel, deh!) iar eu ma trezesc si ii spun "Damien". Saracii mei colegi de antrenamente, nici nu si-au dat seama despre cine vorbesc cand am zis: "In meci, Damien m-a luat de gat si de par." 24


RE: Porecle - Dydo1234 - 03-04-2010

Păi..am avut mai multe porecle... să vedem ce-mi mai amintesc... 39
Prima a fost Hawk...eram obsedată după Tony Hawk [ felul în care face trickurile ] şi tot timpu vorbeam despre trickurile lui. Colegii şi prietenii, ştiind că sunt o fană Tony Hawk, au început să mă strige după numele lui.
După, mi s-a spus Kita, numele venind de la brandul Nikita. Într-o perioadă cumpăram şi purtam numai haine de acolo şi... ei bine, toţi mi-au zis aşa un timp 21
Ultima a fost Dydo, inventată de preamăreţul Metal. Nu am aflat încă de unde vine pentru că tot timpul uită să-mi explice. În fine, mie îmi place cum sună şi câţiva prieteni îmi zici ori Dy ori D.D. [ right, Svear? 10 ]


RE: Porecle - Fifilina - 08-04-2010

E frumos ca avem amintiri cu atatea porecle.Eu una nici macar ni mi le amintesc pe toate.
Intr-un timp am fost papusica de caramel..De la ce nu imi mai aduc aminte..
Anul trecut aveam un obicei..Mai bine zis obsesie sa imi pun creioane in cap. Eram nebuna dupa ele. Dupa creioane au fost pensulele.. Si dupa pensule originalele bete. Si de aici poreclele : Japoneza, Chinese girl, Fata cu creionae in cap, Fata cu pensule in cap, Japoneza cu creioane in cap. Fiecare m-a botezat cum a putut. Dar cel mai enervant a fost atunci cand am ramas fara ele, pentru ca colegii si prietenii nu aveau ce sa faca decat sa mi le ia din cap..
Imi place sa frec pe toata lumea la cap cu "Miauuu".. Fiind ca sunt o fire mai nebuna de fel colegii miau spus matsa in calduri. Sau matsa, miaunica, miaunella dar cel mai mult imi place miti.
Acum cateva saptamani un coleg a inceput sa imi spuna "Sonny"..sau "Sonny si steluta ei norocoasa".


RE: Porecle - Riluri - 09-04-2010

Ehe.. de'a lungul istoriei (ce ciudat suna =]] ) am capatat si eu cateva porecle... cu ar fi:
-Cleo sau Ann (asa mi se spune cel mai des, fiind niste prescurtari ale prenumelor mele si in loc sa mi se spuna Cleopatra sau Anastasia mi se spune Ann sau Cleo)
- Nneli sau Nneliroca ( e inversul lui Carolinne si mi-a fost pusa de fratimiu intr-o zi cand nu avea ce face22 )
- Rocky, Metri, SoniX sau K-er ( sunt porecle date de gasca mea si le folosesc cel mai des cu ei, iar in parcul de skateri toti ma stiu cu poreclele astea)
-Taga-chan ( mda...e cea mai noua porecla a mea22 e Destul de funny... pt. ca totul a inceput de la jocul ala "user vs personaj" cand Teh a intrebat cine e mai violenta intre mine si Taiga... si una dintre prietenele mele a citit...si a zis in gura mare ca seman cu "Taga" in lok de "Taiga" ... en fine.. toata lumea a ras... s-a pus sufixul "chan" si ete ca asa imi zic acum :]] )


RE: Porecle - Elusive wolf - 09-04-2010

Hm , în această vacanţă m-am ales cu două porecle de la vărul meu şi de la vara mea . La un moment dat , verişoara mea nu îşi mai aducea aminte cum mă cheama ( e mică şi nici nu prea ne vedem aşa de des :] ) . Şi am zis să mă joc cu ea v-aţi ascunselea , şi când să zică 1,2,3 … Monika , a început să zică că nu mai ştie cum mă numesc . Ei şi s-a chinuit şi i-a ieşit … Ramona 21 . Şi cât am stat acolo , m-au tot strigat Ramona , şi ea şi sora ei , cealaltă verişoară a mea . Asta pentru că Ramona , se termină în “ mona “ şi aşa îmi mai zice mătuşa mea . Şi deci a ieşit Ramona 21 .
Altă poreclă pe care am obţinut-o în vacanţă este Schumacher . Asta pentru că eu şi vărul meu suntem cam obsedaţi de formula 1 şi de când mă ştiu ţin cu Ferrari . Ei şi tata ţine cu Sauber , iar vărul meu cu McLaren . Ideea este că ne uitam noi toţi , şi la un moment dat , aflu că M. Schumacher participă iar ( asta pentru că se lăsase ) . Şi cum nu participa pentru Ferrari , am început să tot gesticulez şi să mă enervez până când lui M. Schumacher i s-a stricat maşina şi a abandonat 24 . Şi ca să îmi închidă gura , vărul meu cică : Hai măi Schumacher , taci odată , că pierzi ce îi mai important !
Eh , şi cam atât . Oricum astea două îmi plac xD .


RE: Porecle - Sushiiushii - 10-04-2010

Vai de proreclele meleeee XD Am tone
*Ande
*Deea
*Deyutza
*Andreyutza
[asta cand au nevoie de ceva colegi mei ]

*Tomate
*Tomy
*Tomu`
[Astea rezulta din cauza numelui mei de familie...=_=..e prea ciudat sa ai numele meu, nu vi-l spun in orice caz!]

Acu` e timpul celor de pe net.
Intr-o vreme mi se spunea Mikyo/Miky... inventasem numele asta ca n-aveam ce face..dar, nu stiu cum, dintr-o data ma trezesc ca lumea ma striga Kagome...Vai! Eram eu prea nebuna dupa ea, si de atunci asa a ramans 4
Oricum, acum mai am si alte prorecle: Sushi [Amy la datorie =_=] Kagomelina O.o...sau in "n" moduri =_="
Uneori mi se mai zice "Tanti" xD..sunt prea aiurita..si asa ma mai aduc pe Pamant
Sau cand li lene sa-mi scrie numele ..Kago or Kagos =_= [ma gandesc la gogosi 4]

Tata ma mai alinta cu "domnisoara plutitoare" sau mama cand e furioasa pe mine, Principesa T^T...vai de zilele mele atunci >.<
bla bla bla...mai am de trait XD


RE: Porecle - βεκi - 11-04-2010

Pai nu stiu , colegii imi pun tot feluri de porecle de la un timp o_o Nu cred ca mi le aduc aminte pe toate .
Cea mai raspandinta in clasa este Pui =]] Pui de ala de gaina o_o . Si ma striga "pui gras ce esti , vino aici". xD Dar nu sunt deloc grasa xDD Sau mai ma striga piu piu piu o___o . Si totul a inceput de la o poza cu un pui de gaina la avatar xDD
Mi se mai spune si Pupu xDD Deoarece odata prin a6a , ne vorbea baba de biologie despre nu stiu ce pasari . Si unul a intrebat cum face pupaza , probabil doar de amuzament s-o auda pe profa cum se face de ras =]] . Si spun eu "Pupu , bah copile " xDD Si langa el in banca sta un coleg din Italia si imi spune " Vezi ca in italiana pupu inseamna caca" xDDDD Si de atunci mi-a ramas porecla aia o__o Eh , cateodata o spun intr-un mod dragut xDD

Cand eram mica cei din familie ma strigau Dia , Didi , Di sau alte tampenii , dar acum le-am spus sa inceteze , deoarece sunt de copil mic si mie pur si simplu mi se par enervante xDD My opinion >.<


RE: Porecle - Zăpă - 11-04-2010

Hmmm...porecle

De mica cei apropiati imi spuneau Ony,Onyx,Myky[ma mai cheama ji Mihaela] sau mai jtiu ce alte alea...Mi se mai spunea ji Onita,si nu`mi placea deloc...Acum m`am obijnuit cu asta ji a inceput sa`mi ji placa[21]...
Mi se spunea intr-un timp si pisica21...Nasol,nu?...
Sau...stai k mi`am mai adus aminte ceva...Mi se zice chinezoaica....am ochii ca de chinezoaica8...

Mai nou,m`ma tuns cu bretonu` in ochii,iar "dragii" mei colegii mi`au zis simplu---->Bretonel[21]...simteam ca explodez 1414

mai mi se zicea ji Pitica,caci eram mica de inaltime,cea mai scunda din clasa22...din nou tare nasol...dar acum am crescut 44....bucuria mea :X

Acum am o simpla porecla...Onytsa cu Ts...cam aja ceva21


RE: Porecle - Shadow. - 17-04-2010

A primit si eu cateva porecle. Deci hai sa le expun...

1) Ancuu- majoritatea care ma cunosc imi spun asa [prescurtare de la numele meu]. Im place porecla nu pot sa zic ca nu21
2) Ancuu meh- o prietena foarte buna imi zice asa [nu comentez]
3) Pissy- prietena mea cea mai buna imi spune asa. Nu stiu de ce dar intr-o zi m-a strigat asa si asa a ramas...
4) Bubu- urasc porecla asta. Mi-a pus-o un coleg de clasa[blond si la par si la minte] si numai asa imi spune.

Nu ma strigati pe ultima porecla va rog...[sau spuneti...]


RE: Porecle - aditzagirl - 20-04-2010

Porecle :X

Aditza[ Adiţă ] - Asta am primit-o la nastere >_< mde... tata işi dorea baiat, dar a iesit fata, vroia sa-l cheme andrei şi ca sa nu-mi spuna mie de la Andreea la Andrei mi-a spus Adiţă si asa toata lumea a inceput sa-mi spuna asa.

Crisuţu - Porecla mostenita in clasa a 6a, o colega mi-a spus asa si pana in ziua de azi tot asa ma striga...

Prepelix - Data de profu de franceza din clasa a 8a, mde... ma vopsisem roscata si cand m-a vazut cica: " Belle, Prepelix ! " si cand ma vedea: ce faci Prepelix? iar daca eram cu cineva ma faceam toata rosie si-mi venea sa-l strang pe francofon de gat

RoÅŸÅŸo - Hell, ce urat suna ! Mostenita in clasa a-9-a, deoarece pe atunci eram roscata ÅŸi de... cum sa-mi spuna... RoÅŸÅŸo. Unii RoÅŸÅŸo, unii roscata. <_<

Palariuţa verde: Ultima porecla data de profa de biologie. Eu stateam in ultima banca si tot vorbeam cu colegu si raceam, dar radeam, aveam un fesuleţ verde, pe care il adoor 21... . Noi am vorbim in continuare, ce ne pasa noua de ce zicea profa. De odata: -Palariuţa verde si colegu, ce am spus eu ultima data ?
-aaa.aaaa.....aaa...
- Hai ca va iert! si imi spune mereu palariuţa verde !