Animezup - forum manga si anime
Porecle - Versiune listare

+- Animezup - forum manga si anime (https://www.animezup.com/forum)
+-- Forum: Animezup area (https://www.animezup.com/forum/Forum-Animezup-area)
+--- Forum: Cafenea (https://www.animezup.com/forum/Forum-Cafenea)
+--- Subiect: Porecle (/Thread-Porecle)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28


RE: Porecle - BellaTheBells - 09-01-2010

pei.. acum cativa ani invatam japoneza... si m-am gandit odata sa vad cum ma cheama pe mine in japoneza. Si mi-a iesit Arisa... asa ca m-am gandit sa spun ca ma cheama Arisa. Uni mai imi spun pisicuta sau leoaica... 1 pentru ca pot sa fac ca un leu44444.. sau ma rog ca o leoaica si 2 am parul estrem de des.


RE: Porecle - Mimisor - 17-01-2010

Majoritatea prietenilor imi spun Mimi ^^
La vechea scoala cele mai bune prietene alea mele imi spuneam Miha ori Mi , daca nu ma mutatm poate ar fi ajuns sa-mi spuna M , asta ar fi fost culmea .__.
Parintii si restul rudelor imi spun Mihaita [Imagine: 2nkrlzt.gif] asta chiar nu-mi place.
Si mai am o porecla, Mimi-chan , dar asa imi spune o singura persoana.


RE: Porecle - Niss - 25-01-2010

Am avut multe porecle... acum singurele ar fi Dee, porecla data de frate'miu. Mi-a spus ca seman cu dee-dee si ii place sa-mi spuna asa. -__-'
La mine in familie fiecare imi spune altfel xD. Tata ma alinta deobicei Agătuţa -__-', iar mama imi spune Desdemona 21.
Prietenii mai apropiati ma striga tot Dee sau Nissa, iar ceilalti imi spun simplu, Agata.


RE: Porecle - YamaMina - 25-01-2010

pai...cand eram mica, eram...mica(pitica) si nabadaioasa, asa ca mi se spunea Titirez, am mai crescut si intr'o zi cand m'am intepat in talpa cu un ciob si ma plangeam de zor...nu stiu de ce, doar ca aveam eu o buba'n talpa T_T, a venit un amic si mi'a zis "Miorlăita" si de atunci asa ma striga >.<, chiar si atunci cand ii sparg nasul(...damn he's persistent). Pe langa asta mi se mai spunea si Pisicoasa si nu din cauza ca semanam cu o pisica, desi zgariam destul de rau, ci ca aveam parul moale si subtire, gen pisicos si toata lumea avea o placere sa'si bage mana'n el T_T'''
Mi s'a mai spus si o gama larga de alte bazaconii, incepand cu Ionică si pana la Gygy, dar am uitat cum si in ce context...pe langa porecle pe baza numelui meu de familie, cum ar fi Panzishoara >.<.
In liceu m'am ales cu porecla Sanitaru', fiind voluntar la Crucea Rosie si participand mereu la concursul "Sanitarii priceputi", apoi cu minunata porecla de Mina, de la un nick pe un forum si o alta gama larga pe diferite variatii: Chibi, Pinky Stray, Pinky punky, Pinky freaky. Intrebarea mea este, ca si atunci: why pinky for the love of pickles???? Nimeni nu a putut sa'mi raspunda rezonabil, sheesh.
Porecla cea mai des utilizata este scârbă mică, spusa cu dragoste de ceva timp de un amic ce tocmai isi primise un ou in cap de la mine si preluata de alti tovarasi care au primit tratamente asemanatoare sau mai dificile T_T....spun ei!
Iar mai nou sunt strigata - 7(minus sapte, yep)...porecla provenita, prin conexiuni neurologice complicate ale unui coleg..nu mai explic, ca sunt sigura ca nu veti intelege nimic T_T...sa spunem doar ca omul e un geniu nedescoperit^_^
La facultate mi se spune Mitică, nu...nu ca am obiceiuri mai rurale, ci este o asociere a Mică+Pitică=Mitică >.<...aluzie la inaltimea mea "impunatoare"


RE: Porecle - Kimotodochi - 25-01-2010

Well... cand eram mic o.o aveam 7 ani matusa mea a venit cu porecla de Ranjatule ca radeam mult o.o dupa 1 luna 2 imi zicea Ioane de la Ionutz o.o In cl a2a parca vreo 6 colegi au inceput sa ma strige Oaie Belgeasca fiind din cauza parului meu cretz XD..in cl a4a ma strigau simplu Oaie o.o In cl a5a au inceput sa ma strige Strutz dar sincer nici nu stiu de ce o.o nici in momentu de fata o.o ...eh si din cl a7a majoritatea ma striga pe nume Ionutz si din cl a8a ma striga mai toti Kimo in final ceva cemi place :X


RE: Porecle - Flash - 26-01-2010

Porecle să vedem... la liceu mi se zice YoYo da nu ştiu de ce
da unui coleg i-a venit ideea strălucită să îmi spună aşa, dar nici el
nu cred că ştie de ce. Din cauza intelectului lui superior. Apoi Alice îmi spune
Scumpilici , iar Rose mă numeşte şi strigă în acelaşi timp Ly de la Lynnu, sau Lynuşor. Sunny mă strigă Okka - san dont ask -____-"
da nu mă deranjează că îmi spune aşa, chiar îmi place foarte mult.
Hm să mă gândesc...mi se mai spune Mimişor, Miri, Mireluşa and so on. Derivări de la numele meu. Mi se mai spunea într-un timp titirez din cauza înălţimii mele şi Lili într-un timp de la Lilith. Sau Lithi aşa îmi spune Lumi. Câteodată Alice îmi mai spune şi Căpşunica, aşa îmi zicea într-un timp. Mă rog, în afară de colegul meu ţăcănit, prietenii
mei cei mai buni au voie să îmi pună porecle fiindcă ştiu că au o semnificaţie
aparte pentru ei.


RE: Porecle - Rallu^^ - 29-01-2010

Pai..39
Prietenii cei mai apropiati imi spun Carluca24, stiu porecla stupida65. Intr-o zi am fost cu o prietena Adela, la o alta Alexandra. Ne-a invitat la ea pentru ca, parintii ei aproape terminasera vila lorSmile. In curte, avea o saltea ca in parcul Moghioros (cine e din bucuresti stieSmile ). Primul lucru care a fost cand am ajuns acolo a fost sa sarim in saltea. A venit si fratele Alexei sa sara cu noi. Mereu cand il vad ii spun "Oaie" in loc de Ioan21 si lui nu ii convine, asa ca mi-a zis si el Carluca15. Si de atunci asa a ramas24(numai ei trei imi spun asa)
Si cam atat despre porecla mea21


RE: Porecle - Alee - 29-01-2010

Porecle... uf, datorita numelui meu am multe, de fapt sunt mai mult niste derivari dar sa zicem ca le consider porecle 78 . Deci mama imi spune Alex[nu , nu`s baiat 21] , Alexuta, Alexandrina [i know, penibil -.-] si uneori si puiu` mamii [nu intelege cu nu mai am 3 ani?! TT_TT]. Sor'mea imi spune Alex , Ale sau pacoste mica 65. Prieteni imi spun cel mai des Alee [ nu, nu strada 78] si un coleg imi mai zice Smile pt ca eu i-am pus porecla Joker. 21 . Majoritate rudelor imi spun Alee , Ali si cam atat. Mda... mi-am mai primit multe porecle la viata mea, dar nu le tin minte pe toate 78


RE: Porecle - Lara - 30-01-2010

Eram clasa a sasea si aveam la o materie de facut o chitara din lemn,iar cand a venit ziua se ne puna nota,baietii de la mine din clasa mi-au inventat un cantec:ceva in genu nu-mi mai amintesc bine:O,diana,suzana,tu esti iubirea mea si asa mai departe.
De atunci mi-a ramas porecla suzana,iar toti care stiu cantecul imi spun asa(sunt cam multi)
ceilalti imi spun pe nume sau didi uneori dini si lista continua pana se sfarseste cu didica.
Cam aiurea stiu dar ce sa le faci.444


RE: Porecle - Ayuka - 09-02-2010

Păi la şcoală mi se zice: „ Japonia ” sau „Andruţa” / „Andruţili” saaaaau „Crăciuniţa”
Părinţii/Bunicii: „ Andra” , „Andruţa”.
BFF/Prieteni/Amici: „Ayu”, „Andrada” „Andruţa”, „Andruţili”

Dar mai mereu mi se zice Andrada.