Animezup - forum manga si anime
Uniforma scolara - Versiune listare

+- Animezup - forum manga si anime (https://www.animezup.com/forum)
+-- Forum: Diverse (https://www.animezup.com/forum/Forum-Diverse)
+--- Forum: Scoala (https://www.animezup.com/forum/Forum-Scoala)
+--- Subiect: Uniforma scolara (/Thread-Uniforma-scolara)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Uniforma scolara - Serqet - 15-08-2010

Eu am purtat uniforma 12 ani ( bine ca am terminat-o in anul astaphew , ca nu mai puteam parca 31 erau o persoana) in 1-4 cunoscutele uniforme.... apoi din clasa a 5-a pana in a 12-a am purtat sacou negru cu orice bluza alba. teoretic uniforma avea mai multe piese39ca nu cumva sa ne mai incurcam de eram ata de asemanatori , dar astea erau obligatorii. initial nu imi placea sa port uniforma, dar am purtat.... eram deseori etichetati ca "ciorile" 46 ca eram in negru. in ultimii ani chiar am inteles sensul ei. uniforma nu permite toate "fitele" care exista in majoritatea liceelor. aduce o oarecare egalitate intre elevi. in plus, nimeni nu te obliga sa o porti pe strada, ci doar in perimetrul institutiei. 10

Sunte-ti pentru uniforma sau contra ei?
Pentru diferenta si stil sau egalitate in imbracamintea scolara?


RE: Uniforma scolara - Tan - 15-08-2010

a... sincer, pe mine ma seaca foarte tare uniforma scolara 10

cand eram mic cresteam foarte repede, si in 1-4, in fiecare an imi trb tot alt costum. plus ca eu prefer sa ma imbrac in negru, complet, lucru care nu gasesti la uniforme in general.

cat despre ideea de libertate vs egalitate, prefer varianta libertatii in care fiecare sa se exprime cum vrea


RE: Uniforma scolara - Arişică - 15-08-2010

Nu le suport T.T Inca din clasa intai nu mi-au placut T.T In clasele 1-4 le-am purtat, din pacate 22 ( stiti..uniforma aia clasica cu sortul ala oribil...) Din a 5 a ne-au facut niste uniforme si mai si... erau lungi, gen cele de 1-4, de culoare kaki..Semanau mai degraba cu uniforme de armata 22 Logic ca nimeni nu le purta:]]]
Din a 6 a "uniforma" era alcatuita dintr-o bluza sau tricou neaparat cu guler, alb. Lol... era mai bine, caci puteai sa-ti ei ce camasa vrei..dar..trebuia alba.. Pe aia o purtam cat sa intru in scoala dupa care ramaneam in tricoul de pe dedesupt=]]]]
In a 7 a a fost la fel si aceasi poveste:]]] Nimeni nu le purta...si sper ca anul asta sa nu ne mai puna sa le purtam ca si asa nu se poarta=]]] Doar la sport mai vezi cate un guler...in rest...
Eu optez pentru libertate, nu pentru egalitate. Nu-mi plac uniformele, nu o sa-mi placa niciodata...


RE: Uniforma scolara - Dorothy - 15-08-2010

Um, până acum la liceu nu am purtat uniformă, noroc că s-a introdus cu un an după. Cu cea de la liceu am avut ocazia să intru în contact încă din vacanță, când am fost la măsurători. Și pot să spun că nu îmi plăcea și mă gândeam cum mă voi prezenta eu la școala cu tâmpenia aia. Dar iată că nu a fost chiar așa. Trecem peste faptul că mi-au dat fusta cu o mărime mai mare și cădea după mine, iar pantalonii prea mici. Uniforma vine bine pe orice elev, pe bune, se vede că a fost gândită pentru elevii unei școli, unde chiar se învață carte, nu se face parada modei ca să ne arătăm noi ce țoale cool ne-am mai cumpărat. Iar culoarea este una foarte ok. Plus insigna liceului prezentă pe sacou xD
Sunt pro unformă. Pentru că una e să intri într-o clasă și vezi toți elevii îmbrăcați decent (aveam libertatea de a ne alege în partea de sus ce bluză/tricou vrem, dar să fie de preferabil de culori nețipătoare și uni daca se poate) și alta e să îi vezi pe toți îmbrăcați după cum îi taie capul. (acum nu vreau să generalizez, dar pe bune, unele fete mai ales, confundă școala cu strada sau mai rău, cu discoteca, și se îmbracă incredibil de indecent)
Și în plus nu e așa de nasol. Scapi de stresul de la început de an când trebuie să alergi după haine, pantaloni, cămăși care mai de care & co, care te costă mult mai mult. Așa uniforma o ai ani buni, doar mai schimbi câte o piesă când e cazul.


RE: Uniforma scolara - Nya. - 21-08-2010

Eu am purtat primii trei ani de şcoală rahatul ăla de uniformă clasică, cu ' şorţuleţ pepit '. Apoi din clasa a patra am avut ( şi încă am ) un tricou galben cu o emblemă verde a şcolii ( 1 - 4 roşie, 5 - 8 verde, 9 - 12 neagră ). Chestia e că nu îmi place mă sâcâie şi ne facem de râs pe stradă. Plus că toţi ştiu la ce şcoală suntem. -.- Eu am renunţat să mai vin cu el pe mine, la început ne speriau profii că nu ne lasă gardienii în şcoală, dar ăia au renunţat să ne mai întrebe ( pe mine m`au întrebat doar o dată : ]] ).
Sunt împotriva uniformei, nu pentru că nu ar fi ' la modă ', dar este inutil să o purtăm. Aş vrea să fie şi la noi la Vlahuţă, ca la Caragiale ( care e vis - a - vis de noi : ]] ), adică să ne verifice pe baza carnetului de note ( nu că l`aş avea prea des la mine ), nu pe baza uniformei ăleia ca o vomă. Sau, mai bine, să ne creăm noi uniformele. : >



RE: Uniforma scolara - DiZukA - 21-08-2010

hehe`21...nu zic ca eu nu o urasc..pentru ca si eu o urasc...ca toti ceilalti`...
dar...
daca ne`ar da voie sa venim cum vrem..
ar fi`...ciudat....
am niste .... (fete)...in scoala...DOAAAMNE..
deci efectiv alea...chiar daca diriga..le zice sa vina in uniformna..
ele n`au stres...
vin in colanti....si..tricou...pana la buric...
deci pe bune frate..
esti la scoala..
ar trebui totusi putin respect..
daca nu pentru profi..macar pentru tine...ca cine le vede...zice...ce`i cu .... aia??
eu cand le vad ma bufneste rasu`..21
daca ne`ar da putin drumu` din lesa...cred ca ar ajunge scoala..
un fel de ring de dans...sau poate...o discoteca...
mai am un an...de generala...sper sa...nu fie ca si pana acum/...ca sincer nu ma prea intereseaza....sa le vad buricul tuturor..21...
nu zic ca eu nu am incalcat legea21...
ca si eu ... nu merg cu bluze albe...sau .. cu ...nush` ce...sacou pana la genunchi..
dar totusi nu mi se vede...mai nik...21......
sunt contra libertatii` ...:X


RE: Uniforma scolara - βεκi - 21-08-2010

off: Didiutza, scrie normal, pe acelasi rand si in continuare O_O Uita-te cum scriu si ceilalti useri.

on: Uniforma scolara? O urasc :]] Nu ii vad rostul, directa noastra este inebunita dupa asa ceva si daca vede pe cineva fara uniforma il decapiteaza. Ne aduce mereu aminte de respectul fata de profesori, fata de scoala si fata de noi. Inteleg, nu putem veni imbracati oricum, dar directoarea chiar intrece masura. Noi trebuie sa venim la scoala imbracati cu bluza alba( alba simpla, adica nici o litera mica in colt sa scrie ) si pantaloni inchisi la culoare, negrii sau albastru inchis, whatever...Daca ai hanorac alb pe deasupra inchis cu fermoarul, te pune sa te dezbraci in mijlocul scolii sa vada ce ai pe dedesupt o_o Pe mine m-a pus sa ma dezbrac in plina iarna, in curtea scolii. Daca vede ceva neinregula ne ameninta cu nota scazuta la purtare. Wtf?O_O I mean...noi venim la scoala sa invatam, nu sa stim cum sa ne imbracam. Poate unii nu isi permit sa cumpere atetea ca vor ei si folosesc niste haine mai vechi. Dar nu le pasa, in fine...cu-i ii mai pasa in zilele de azi?


RE: Uniforma scolara - Luzer - 21-08-2010

Urasc uniformele,am purtat decat in generala 1-4 si era un chin,pentru ca nu le suportam.
Apoi,am scapat de ele si totul a fost ok.In clasa a 9 a au vrut astia sa bage uniforma da' cine dracu i-a lasat? A protestat tot liceul21)
Intr-un fel as accepta uniforme daca ar fi ca cele din Japonia,dar cum sunt slabe sanse,mai bine fara78
Cine stie ce uratenie ne bagau astia daca ziceam ''da''24) Horror,nu vreau sa-mi imaginez22
Well,mai sunt si unele cretine de ''colege'' care zik:''vai kum esti imbracata!?!de ce nu porti aia asa,sau de ce nu port fusta scurta ? etc'' bla bla bla bla bla pitzipoance tarfe78 ce sa le ceri? ma rog,asta ma enerva cel mai tare si din punctu asta de vedere as fi de acord cu uniformele. Asa le inchideam gura de buna voie fara sa apelez la pumni.Si-au luat bataie de n ori pana cand au tacut21)
Zbyebye


RE: Uniforma scolara - Elena. - 22-08-2010

omg!!! Sunt C-O-N-T-R-A uniforma scolara. E o porcarie. Am vazut ca vesper ne-a intrebat daca suntem pentru diferenta si stil sau pentru egalitate in imbracamintea scolara. Well...eu sunt pentru diferenta si stil. Nu vreau sa fiu imbracat la fel ca aia din coltul strazii care vine la aceasi scoala cu mine sau cu pitipoancele din a opta. Nu as renunta nic in ruptul capului la blugii mei negrii si strech sau la tricourile mele favorite si in niciun caz la skaterii mei. Pentru cine e contra diferentei si stil problema lor....le spun ca e o porcarie, mar enerva daca bodyguardul m-ar intreba in fiecare zi daca am uniforma sau si mai rau daca m-ar verifica. Uniformele din japonia le urasc...fuste scurte de se vad chilotii si fara sa te apleci...ma lasi...nu vreau sa se ia toti perversii scolii de mine pt ca ma iau usor la bataie si nu vreau sa ajung la directoare in birou. In plus cand treci pe strada daca faci vreo porcarie sau ceva in genul asta stiu toti aia de pa strada de la ce scoala vii si anunta directorul respectiv directoarea si ajungi direct la parinti. Urasc sa stie parintii tot ce fac eu. Profesorii...scart...putin imi pasa...ce sa zic .... ca vor ei sa veim imbracati decent sau nush cum cum era pe vremea lor de cacat de nu aveai voie nici sa scoti un cuvant... adica sa fim seriosi suntem in secolul 21 in loc sa evoluam ne ducem in jos revenind la uniforme. As vrea tare de tot sa stiu cat la suta din populatie e contra uniformei si cat la suta e pro.


RE: Uniforma scolara - Me†al. - 24-08-2010

Nu le suport. Urăsc uniformele. În 1 - 4 purtam o bluză albă, o vestă şi o pereche de pantaloni din stofă. Prost materialul, oricum. În a 5a ni se cerea să venim cu pantaloni negrii şi tricou alb . Dar numai la începutul anului. Dupaia fiecare venea cum voia. În a6a la fel. În a şaptea iar eram rugaţi să venim tot anul în uniformă, iar eu am rugat-o pe diriga să ne lase să venim îmbrăcaţi cum vrem, nu toţi la fel ca deţinuţii şi, surprinzător, a înţeles. În a opta chiar nu ştiu, nu m-am informat. Totuşi , sunt sigur că o să port unifprmă fiindcă aşa e regula la ei.
Eu sunt pentru libertate. Fiecare trebuie să se exprime, să fie el însuşi. Nu poţi să fi la fel ca ceilalţi ( îmbrăcat ) fiidcă fiecare are propriul stil.