Animezup - forum manga si anime
Profil de Liceu - Versiune listare

+- Animezup - forum manga si anime (https://www.animezup.com/forum)
+-- Forum: Diverse (https://www.animezup.com/forum/Forum-Diverse)
+--- Forum: Scoala (https://www.animezup.com/forum/Forum-Scoala)
+--- Subiect: Profil de Liceu (/Thread-Profil-de-Liceu)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


RE: Profil de Liceu - Fear - 15-04-2013

Eu sunt la Sinte ale naturii.Eu zic ca e in ergula pana acum (clasa a 9-a) desi anumite ore sunt tortura.Materiile....pai 4 ore de mate,de romana,fizica.Biologie,chimie,engleza,franceza,cate doua ore.O ora de: istorie,geografie,religie,logica si restul.Ce nu imi convine mie e informatica (am o ora si d'aia),daca voiam asa ceva mergeam la mate-info,dar na,nu poate fi perfect.Insa in mare totul e ok.


RE: Profil de Liceu - Clau~ - 16-04-2013

Oh, cat imi ador profilul~ Stiinte sociale. Ce se face aici? Inafara de frecat menta si admirat cum colegii mei "cuminti" sunt ridicati de politie de prin barurile de langa liceu... Romana, istorie, limbi straine, psihologie. Cam astea ar fi materiile pe care se bazeaza. Profil de uman, adica. Am patru ore de romana, trei de istorie, geografie si engleza, vreo doua de franceza si psihologie. Partea proasta? Ca fac mate pana in a XII - a. Desi voiam atat de mult sa scap de mate... Partea buna? Istoria, romana si psihologia - ador materiile astea.


RE: Profil de Liceu - Agrona - 29-04-2013

Eu sunt, pentru inca o luna cel putin, la profil uman, filologie bilingv engleza. Motivul pentru care am bifat prima data aceasta optiune la finalul clasei a 8-a a fost pentru ca stiam ca voi face engleza si germana cu unele dintre cele mai bune profesoare din judet. Nu-mi regret alegerea, m-am simtit destul de bine la liceu. Am avut profesori in regula, in mare, iar exceptiile au fost profesori cu care nu am facut ore mai mult de un an, maxim doi (ex: matematica, fizica, chimie) si care nu-si bateau capul cu noi cine stie ce, dar care ne dadeau oricum numai note mici pentru ca nu prea-i bagam nici noi in seama. Dar am trecut si peste asta, aveam profesoarele de engleza, germana si latina si profesorii de stiinte sociale care ne mai ridicau moralul cat de cat.

Singurele nemultumiri sunt legate de colegi. Pana in clasa a 10-a a fost totul ok, ne intelegeam cat de cat si ne mai luam apararea unul altuia. Prin clasa a 11-a au tot inceput sa se mute diversi dubiosi la noi ca deh, filologie, aici frecam menta and shit, astfel incat acum, la final de clasa a 12-a, am ajuns sa fim 38 in clasa. Ce dezamagiti au fost, saracii, cand si-au dat seama ca la filologie nu-i deloc asa cum credeau ei si cand au realizat ca profesorii au pretentii de la ei, ca trebuie sa citeasca si sa fie activi in discutii (in conditia in care jumatate din ei nu ar pune mana pe-o carte nici daca viata lor ar depinde de asta); si asa a ajuns clasa a 12-a F a CNMB, Ramnicu Valcea, sa aiba un numar destul de mare de corigenti in ultimii doi ani. 4 Nu regret ca in acesti 4 ani de liceu nu am reusit sa ma imprietenesc cum se cuvine decat cu 6-7 persoane, nici n-as fi avut cu cine altcineva.


RE: Profil de Liceu - matzaplouata - 09-05-2013




RE: Profil de Liceu - Riin - 05-11-2013

Eu vreau sa ma duc la Filologie Intensiv Engleza.Este usor,si n-am de gand sa merg pe mate info.
A doua varianta ar fi Stiinte ale Naturii.O am cu chimia si biologia,dar nu le am cu matematica si fizica.Nu cred ca o sa fac fata.
Ce se face la ss?


RE: Profil de Liceu - DreamGirl - 05-11-2013

Din cate stiu eu, la stiinte sociale se fac in general aceleasi materii ca la filologie doar ca, in loc sa se puna accent pe limbi (franceza, latina), se pune pe stiintele sociale (logica, antreprenoriala, psihologie, sociologie, economie si filosofie). Nu stiu exact daca nu faci deloc latina sau daca doar nu dai teza din latina. Teza stiu ca dai dintr-o materie de stiinte sociale. Si mmm... parca nu mai faci mate si restul materiilor reale deloc din a 11a ca la filo? Nu pot spune sigur.

Eu sunt la filologie, la un liceu german si sunt multumita de alegerea mea. Nu mi-au placut niciodata stiintele exacte prea tare si m-am bucurat de sansa se a scapa de ele, nu neaparat pentru ca nu m-as fi priceput (merg pe ideea ca iti iese orice cu munca si daca iti pui in minte), dar pur si simplu nu imi faceau nicio placere. Nu ca franceza sau latina m-ar incalzi aici, dar tot este ceva mai pe sufletelul meu, pentru ca ador engleza, romana, imi place istoria, imi plac stiintele sociale si mai nou nu mi-e asa de urata nici germana, desi sunt cam satula de ea. Singura pe care o regret putin e biologia si matematica aceea simpla, de baza. Daca e sa ma intrebe cineva, cred ca e o greseala asta cu lipsa in totalitate a matematicii la filo >.< Ceva acolo, la nivel de generala macar, ar ajuta sa mai tina mintea in priza.

Either way, cred ca singura nemultumire e ca si in cazul Agronei reprezentata de colegii care... meh, au venit la filo doar ca sa scape de altele, nu ca ar fi pasionati de romana sau macar engleza. Si uneori e deranjant sa ai proiecte interesante si sa le pierzi din cauza lor, sa vrei sa fii atenta la o lectie interesanta si sa nu poti din cauza lor sau sa primiti si tu si toata clasa teste surpriza din cauza galagiei unora. Am noroc cu colega de banca pentru ca ne motivam reciproc, in rest... pas. Scoala e un fel de chestie prin care treci cat de repede si cat de neatins. Si e pacat, mai ales la cate ni se ofera noua in liceu.


RE: Profil de Liceu - Riin - 05-11-2013

Deci astea sunt ss.Nu prea am gasit multe liceuri cu acest profil,cred ca nici foarte cautat nu e.Principalele mereu au fost filo si mate-info.
M-as duce pe filo mai mult pentru ca latina mi se pare foarte interesanta,desi nu o facem la scoala deoarece tre' sa facem "pregatire" la romana.
Imi place engleza foarte mult,de aceea vreau intensiv engleza.De istorie nu stiu ce sa zic,pana in clasa a 8-a am avut o gramada de profesori de istorie...
La romana m-as duce mai mult pentru literatura.Desi am uneori greseli de gramatica,tot m-as duce la filo.Greseli gramaticale nu ca nu stiu sa pun "sa,la,l-a" ci,exprimarea.Culmea,citesc foarte multe carti.

Nu cred ca la liceul unde vreau sa dau vor fi multi elevi care au venit doar pentru ca filologia este usoara.Acest profil are in plus o clasa de japoneza,si se mai tin si festivaluri japoneze.

Germana e usoara.Pentru mine limbile straine mereu au fost usoare.In afara de finlandeza.God bless finnish people.


RE: Profil de Liceu - Nero19 - 05-11-2013

Eu unul sunt la mate-info intensiv engleza si materia se complica din ce in ce mai mult mai ales la partea de analiza(cei care ati terminat liceul cu siguranta stiti despre ce vorbesc)
Anyway faza e ca la profil de intensiv engleza ai doar doua ore in plus fata de celelate profiluri, adica in loc de doua ore pe saptamana ai patru. Cat despre informatica, am avut norocul de a avea anii trecuti un profesor care nu era in stare sa ne predea nimic, iar acum in clasa a 11a avem o profa care incearca sa ia totul de la Adam si Eva.
However, ce nu trebuie neglijate sunt fizica si chimia deoarece se dau la bac alaturi de romana si mate...
Cat despre colegi, toti sunt foarte tari si incearca sa te ajute cum poate(unii se chinuie sa plece, altii se chinuie sa ramana pana la ultima ora). Mai sunt si unii foarte amuzanti, altii foarte tristi etc etc.


RE: Profil de Liceu - Diana_Alexa - 01-12-2013




RE: Profil de Liceu - Stormrage - 05-02-2014

Liceu, - cimitir
Cu lungi coridoare -
Azi nu mai sunt eu
Si mintea m? doare...

Cred ca explica foarte bine situatia la mate-info. Este un intensiv engleza cu 5 ore de engleza, 5 de mate si inca ceva <= la asta se rezuma restul orelor. Dai BAC la info daca vrei (in general nu vrei, preferi ECDL-ul care nu te ajuta cu mare lucru), la romana (iar profele te preseaza ca si cum ai fi la filo, si tu esti perfect constient de asta motiv pentru care ai minim un 2 pe semestru pentru ca n-ai apucat sa termini de citit Ion/ Mara deoarece ai fost ocupat cu voluntariatul -care da bine la uni- si olimpiadele de chimie, fizica, mate si/sau engleza/info), la mate, la engleza si mai ai de ales dintre alte cateva. Realizezi apoi ca aproximativ doua persoane, maxim trei, din clasa ta vor face dupa terminarea liceului ceva legat de mate, restul de 95% vor da la medicina sau litere (?). Tarziu te trezesti la realitate, te chinui sa iei BAC-ul, si poate-poate intrii la politehnica.
That's how mate-info looks to me.