Animezup - forum manga si anime
Iluzii [+16 / +18] - Versiune listare

+- Animezup - forum manga si anime (https://www.animezup.com/forum)
+-- Forum: Fan Zone (https://www.animezup.com/forum/Forum-Fan-Zone)
+--- Forum: Fan Fiction (https://www.animezup.com/forum/Forum-Fan-Fiction)
+---- Forum: Arhiva (https://www.animezup.com/forum/Forum-Arhiva--169)
+---- Subiect: Iluzii [+16 / +18] (/Thread-Iluzii-16-18)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38


RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - Mitus - 27-11-2009

Hello
Srry ca am intarziat si nu am postat un coment si la celalalt capitol:help:
Multumesc ffff foarte frumos ca ma-i lamurit in legatura cu varsta personajelor, eram intr-o belea extrem de mare, deoarece nu intelegeam cati ani au. Acum inteleg totul si e mult mai simplu. Srry ca ti-am dat de lucru...
Inca un capitol frumos. Deja devin obsedata de ficul asta:10:
Deci incepe sa-mi treaca ura pe care o am fata de Amber. Doar incepe...
Daca continua asa si nu o sa mai fie asa de timida si o sa se comporte ca o fata cat de cat normala o sa imi placa de ea:ha:
Nu pot spune acelasi lucru si pentru Kate. Pff.. O detest...
Cand o sa-si primeasca :pedeapsa" de la Caro si Danny? De abia astept. Vreau ca scumpa si adorata mea Caro sa o ciufuleasca un pic
Vreau cat mai repede continuare, vreau sa vad cum se razbuna Caro pe Kate
Deci va grabiti asai?
:bye:
Btw. SUNT PRIMA


RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - Khonsu - 27-11-2009

capitool nou , yupyyy :X
multumesc pentru informatiile de la inceput....acum cred ca s-a lamurit toata lumea ;))
Frumosc capitolul...am gasit doar cateva greselute...adica ...ai inceput cateva propozitii cu litera mica....in rest totul e ok , ca de obicei :*.
Deci David stie ca Amby il iubeste pe Jay....este cumva gelos ? :-? ....poate ca il va cuceri pe Jay cu ajutorul lui Davy :P ...in + , abia astept sa vina baietii acasa...si sa-i zica cineva lui Jay despre comportamentul "frumoasei lui "...poate reuseste sa o faca sa "zboare" din viata lui ...
Dar pana atunci ...n-am decat sa astept urmatorul capitol

bye & kissu:*


RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - Denny - 27-11-2009

Am venit cu al 12-lea capitol. ^^ Sper ca nu am interziat prea mult. ^^ Sper sa va placa, si scuzati greselile, desi as fi recunoscatoare daca le-ati evidentia. ^^

Wildrose -> Ma bucur ca citesti incontinuare, si deasemenea ma bucur ca nelamuririle ti au plecat la Moldova. :)). Sper sa-ti placa acest capitol.
Fantasy Eyes -> Multumesc ca citesti incontinuare >:D<. Lui David nu-i place de Amber, ei sunt mai mult decat buni prieteni, sunt ca si niste frati. Dave e un copil mult prea inocent ^^. Sper sa-ti placa si tie acest capitol.

Enjoy ^^.

Capitolul 12

Abia asteptam sa ma intorc acasa, mai aveam vreo doua ore de mers. Era genial ! Castigasem si in anul acesta. Stateam pe scaunul meu din autocar si ma jucam pe telefon si ma gandeam ca maine aveam sa ma duc la liceu. Mi se intorcea stomacul pe dos doar cu gandul ca vom avea cursuri/uniforma/reguli. Pfff ... deja voiam sa termin liceul. Dar totusi, alinarea mea era ca acolo aveam prieteni, asa ca nu avea sa fie asa de dureros. Il auzeam pe Josh cum radea in prostie cu ceilalti coechipieri, deja se imprietenesc cu cei noi. Eu mi-am vazut de treaba mea, sau cel putin, credeam. M-am oprit din a ma juca deoarece telefonul ramase fara baterie, si mai genial ! Am oftat si mi-am lasat capul pe spatarul scaunului. Am stat asa, visand, pana cand am ajuns in Boston. Dupa vreo cincisprezece minute de la intrarea in oras am oprit si ne-am dat jos. Ne-am luat valizele si fiecare am luat-o pe drumul nostru. Am luat un taxi impreuna cu Josh si am mers acasa. Am oprit prima data la el, ne-am salutat, iar apoi am continuat sa mergem pana la mine acasa. Odata ajuns, i-am platit taximetristului, mi-am luat bagajul si am mers spre casa. Mama mi-a iesit din intampinare si a sarit pe mine mai sa ma doboare. A inceput sa imi sarute obrajii si sa ma ciupeasca. Ce naiba a apucat-o ? Am mers amandoi inauntru si mi-am lasat bagajele jos pe podeaua la comanda mamei, spunandu-mi ca o sa le duca sus o servitoare. Am mers in sufragerie unde l-am gasit pe tata in capul mesei. Mi-a zambit si a venit catre mine si m-a imbratisat.

- Ok, ce naiba de intampla ? i-am intrebat uitandu-ma la ei suspicios.
- Nimic. mi-a raspuns mama cu zambetul pe buze. Doar voiam o cina in familie.
- Daca zici tu ... si m-am dus si m-am asezat la masa.

Am inceput sa mananc cu pofta, imi lipsise mancarea adevarata, in cantonament nu ne lasa sa mancam prea mult. Era o prostie dar ma rog. Dupa ce am terminat de mancat, mama si tata au ciocnit niste pahare cu vin rosu in ele si si-au susotit ceva intre ei doi. Ii invidiam. Da, stiu era ciudat. Adica sa-mi invidiez propii parinti, dar asa era. Adica, aveau o casnicie super reusita, se iubeau foarte mult si se intelegeau perfect. Nu cred ca mai stiu pe cineva asa ca si ei doi. Mi-ar fi placut ca mama sa-mi povesteasca cum s-au intalnit, si cum au ajuns impreuna si chestii dinastea. Ar fi chiar super. Nu i-am intrebat nimic. Mi-am terminat sucul din pahar si m-am retras de la masa cerandu-mi scuze si le-am urat noapte buna. Am urcat scarile destul de greu, era obosit, si asta se vedea si eu simteam pe propiul meu corp. Normal ar fi fost sa fac un dus, dar imi era prea lene, asa ca m-am trantit in pat si am adormit destul de repede.
Dimineata s-a facut simtita cu pasi repezi, uram asta. Urma o zi de scoala. Mama m-a trezit destul de devreme asa ca am avut timp sa stau la dus cat am vrut. Mi-am scosuniforma din dulap si m-am imbracat cu ea. Mi-am luat ghiozdanul cu si mi-am pus un caiet cu mine si niste pixuri.M-am incaltat cu niste pantofi care apartineau uniformei si am iesit din camera. Am coborat jos in sufragerie si m-am asezat la masa, eram doar cu mama.

- Tata ? am intrebat-o curios.
- Doarme, l-am lasat sa se odihneasca. mi-a raspuns zambind. Mananca, dragule ! m-a indemnat ea.

Chiar si asa am facut, am mancat destul de repede si am baut sucul natural de portocale care era pregatit ca in fiecare dimineata. Am sarutat-o pe femeia din fata mea pe ambii obraji si am iesit din casa. In urma mea am auzit un ' Ai grija de tine ! dar nu m-am oprit sa-i raspund. Am mers incet spre casa lui Josh, eram plictisit si nu stiam de ce. Acolo i-am gasit pe Caorline, Amber, Josh ... si pe Danny. Oh frate ! Venise varumio acasa.

- Fratioare ! am exclamat cand l-am vazut. Ce faci mai ? Ai mai crescut ! i-am spus in timp ce l-am imbratisat.
- Ti se pare, te-ai micit tu ! a spus razand.
- Glumet ca intotdeauna. Bun venit inapoi in America !
- Mersi, mersi.
- Pe noi nu se bagi in seama ? a intrebat Caroline pe un ton care voia sa fie suparat.
- Nu, chiar deloc. Ce faci vipera mica ? o intreb in timp ce vreau sa o imbratisez.
- Scorpionu' meu drag, fac foarte bine. mi-a raspuns inapoi. Dar pe Amber nu o saluti ? m-a intrebat calcandu-ma pe picior.

Am reusit, cu greu, sa ma abtin sa nu injur. M-am uitat catre Amer care statea in stanga mea. Se pare ca se acomodase cu uniforma, desi, avea sacoul la mana. Mai apoi m-am uitat mai atent si am observat ca avea trei nasturi descheiati la camasa si aprope i se vedeau sanii. M-am panicat. Mi-am incruntat privirea si i-am luat sacoul din mana si i l-am pus pe ea. Mai apoi m-am pus exact in fata ei ca sa ii inchei nasturii.

- Caroline, nu o invata prostii ! am strigat catre ea, dupa care am luat-o pe Amber de dupa cap.
- Dar ce e rau in asta ? a facut pe nevinovata.
- Caroline, eu stiu ca tu stii sa te feresti de idioti care incearca sa te pipaie, dar Amber nu. Si in plus, nu vreau ca toti sa se holbeze la ea !
- Pfff, din pacate s-au holbat cam multi. mi-a raspuns Danny.

M-am uitat urat catre Amber, dar dupa ce i-am vazut chipul mi-am schimbat expresia fetei si i-am zambit.

- Hai sa mergem la liceul nostru drag !

Au ras cu totii. Eu si cu Amber mergeam amandoi pe acelasi rand iar Caroline se prostea impreuna cu Josh si cu Danny. Am ajuns la liceu destul de repede, sau asa mi s-a parut. Pe tot drumul i-am povestit lui Amber despre ceea ce facusem in cantonament. Cand am ajuns la liceu am vazut-o pe Kate cum a venit fugind spre mine si a sarit pe mine. A inceput sa ma sarute iar eu i-am continuat jocul. Dupa ce ne-am oprit din saruturi s-a dus la Amber si a pupat-o pe ambii oraji. Nu am putut sa nu observ privirea lui Caroline mai sa o omoare. Ce era putred la mijloc. Dar am preferat sa las asta deoparte. Am mers cu Kate si cu Josh la clasa noastra lasandu-i pe cei trei in urma.


RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - Mitus - 28-11-2009

Hello din nou^_^
Ai dreptate, nelamuririle mele au plecat departe... pana in Alaska si te asigur ca nu se intorc la fel cum a facut Vanessa(pe aia nu o sa o uit niciodata...)
Hmm scorpia aia pe langa faptul ca e iubita lui Jay, mai e si in aceeasi clasa cu el. Nu ii corect!!!
Eu vorbesc foarte serios, cand zic ca ma ofer voluntara ca sa ii pun capat zilelor, da noh... daca voi nu vreti sa ma lasati...
In fine e bine si asa, cred... Sper ca pana la urma totul sa se termine cu bine si sa fie un Happy Ending, dar care sa fie peste mult, mult, mult timp. Adica sa fie happy pentru toti, toti in afara de tampita aia, care ma calca pe mine si pe multi alti cititori pe nervi>.<
Continuarea e la fel de frumoasa ca de obicei, ti-am zis eu ca voi doua sunteti genii.
De cealalta continuare nu mai intreb caci am vazut ca Schumacher isi revine si posteaza mai des(sper eu)
:bye:


RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - Cristinel - 28-11-2009

hello desi e prima data cand postez aici citesc ficu asta de mult timp cam de aproape 3 luni bine hai ca nu e chiar asa de mult si trebuie trebuie neaparat sa va spun ca faceti o treaba foarte buna in legatura cu nesuferita aia de Kate am o vaga banuiala care nu imi da pace de ceva timp.
Kate asta e cumva fiica lu nesuferita ailalta de Vannesa :?? :die: Daca da asa se explica de unde a mostenit personalitatea aia de scorpie oxigenata scuzati limbajul daca e prea dur atat am avut de spus.Astept cu nerabdare urmatorul capitol,capitol in care sper ca Caroline sa o mustruluiasca putin pe Kate :die: si Jay sa afle de oxigenarea ei din creier :ha: ma refer la ce i-a facut lui Amber (o ador pe fetita asta chiar daca e cam timida o ador) vreu ca Kate asta sa se aleaga cu un machiaj permanent si cu o experienta extracorporala ma refer sa i-a o bataie buna k de altceva n-o sa aiba parte,a da si Jay sa-i dea papucii :grr: ,pentru tot ce i-a facut lu' Amby si pentru ca joaca teatru in fata lui Jay,si apoi Amby si cu el sa fie impreuna :chuu:

Am si eu o intrebare ziceai despre David cine e mai exact k nu stiu dc dar am impresia k e inca un var de al lui Jay sau ma insel ?


RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - Khonsu - 28-11-2009

buna din nou ...:P: ....te-ai miscat destul de repede ....mersic :*...
Deci...ma bucur ca au ajuns baietii acasa....Mi-a placut ca Jay a fost un pic cam posesiv cu Amby :X...dar ma enervat Kate...din nou ...Roscata aia strica mereu totul...:(:...cat de ipocrita poate fi, s-a comportat de parca nu se intamplase nimic intre ea si Amby....Cred ca cineva ar trebui sa-i zica totul lui Jay !
Asa....sa stii ca eu nu te menajez...o sa-ti zic ce nu prea mi-a convenit...si ce mi s-a parut gresit :D:

Capitolul 12

Abia asteptam sa ma intorc acasa, mai aveam vreo doua ore de mers. Era genial ! Castigasem si in anul acesta. Stateam pe scaunul meu din autocar si ma jucam pe telefon ,gandindu-ma ca maine aveam sa ma duc la liceu. Mi se intorcea stomacul pe dos doar la ]gandul ca vom avea cursuri/uniforma/reguli. Pfff ... deja voiam sa termin liceul. Dar totusi, alinarea mea era ca acolo aveam prieteni, asa ca nu avea sa fie asa de dureros. Il auzeam pe Josh cum radea in prostie cu ceilalti coechipieri, deja se imprietenenise cu cei noi. Eu mi-am vazut de treaba mea, sau cel putin, credeam. M-am oprit din a ma juca deoarece telefonul ramase fara baterie, si mai genial ! Am oftat si mi-am lasat capul pe spatarul scaunului. Am stat asa, visand, pana cand am ajuns in Boston. Dupa vreo cincisprezece minute de la intrarea in oras am oprit si ne-am dat jos. Ne-am luat valizele si fiecare am luat-o pe drumul nostru. Am luat un taxi impreuna cu Josh si am mers acasa. Am oprit prima data la el, ne-am salutat, iar apoi am continuat sa mergem pana la mine acasa. Odata ajuns, i-am platit taximetristului, mi-am luat bagajul si am mers spre casa. Mama mi-a iesit in intampinare si a sarit pe mine mai sa ma doboare. A inceput sa imi sarute obrajii si sa ma ciupeasca. Ce naiba a apucat-o ? Am mers amandoi inauntru si mi-am lasat bagajele jos pe podeala comanda mamei, spunandu-mi ca o sa le duca sus o servitoare. Am mers in sufragerie unde l-am gasit pe tata in capul mesei. Mi-a zambit si a venit catre mine si m-a imbratisat.

- Ok, ce naiba de intampla ? i-am intrebat uitandu-ma la ei suspicios.
- Nimic. mi-a raspuns mama cu zambetul pe buze. Doar voiam o cina in familie.
- Daca zici tu ... si m-am dus si m-am asezat la masa.

Am inceput sa mananc cu pofta, imi lipsise mancarea adevarata, in cantonament nu ne lasa sa mancam prea mult. Era o prostie ,dar ma rog. Dupa ce am terminat de mancat, mama si tata au ciocnit niste pahare cu vin rosu in ele si si-au susotit ceva intre ei doi. Ii invidiam. Da, stiu era ciudat. Adica sa-mi invidiez propii parinti, dar asa era. Adica, aveau o casnicie super reusita, se iubeau foarte mult si se intelegeau perfect. Nu cred ca mai stiu pe cineva asa ca si ei doi. Mi-ar fi placut ca mama sa-mi povesteasca cum s-au intalnit, si cum au ajuns impreuna si chestii dinastea. Ar fi chiar super. Nu i-am intrebat nimic. Mi-am terminat sucul din pahar si m-am retras de la masa cerandu-mi scuze si le-am urat noapte buna. Am urcat scarile destul de greu, eram obosit, si asta se vedea si o simteam pe propiul meu corp. Normal ar fi fost sa fac un dus, dar imi era prea lene, asa ca m-am trantit in pat si am adormit destul de repede.
Dimineata s-a facut simtita cu pasi repezi, uram asta. Urma o zi de scoala. Mama m-a trezit destul de devreme asa ca am avut timp sa stau la dus cat am vrut. Mi-am scos uniforma din dulap si m-am imbracat cu ea. Mi-am luat ghiozdanul (fara cu) si mi-am pus un caiet in el si niste pixuri.M-am incaltat cu niste pantofi care apartineau uniformei si am iesit din camera. Am coborat jos in sufragerie si m-am asezat la masa, eram doar cu mama.

- Tata ? am intrebat-o curios.
- Doarme, l-am lasat sa se odihneasca. mi-a raspuns zambind. Mananca, dragule ! m-a indemnat ea.

Chiar si asa am facut, am mancat destul de repede si am baut sucul natural de portocale care era pregatit ca in fiecare dimineata. Am sarutat-o pe femeia din fata mea pe ambii obraji si am iesit din casa. In urma mea am auzit un [i] ' Ai grija de tine !
dar nu m-am oprit sa-i raspund. Am mers incet spre casa lui Josh, eram plictisit si nu stiam de ce. Acolo i-am gasit pe Caroline, Amber, Josh ... si pe Danny. Oh frate ! Venise varumiu acasa.

- Fratioare ! am exclamat cand l-am vazut. Ce faci mai ? Ai mai crescut ! i-am spus in timp ce l-am imbratisat.
- Ti se pare, te-ai micit tu ! a spus razand.
- Glumet ca intotdeauna. Bun venit inapoi in America !
- Mersi, mersi.
- Pe noi nu ne bagi in seama ? a intrebat Caroline pe un ton care voia sa fie suparat.
- Nu, chiar deloc. Ce faci vipera mica ? o intreb in timp ce vreau sa o imbratisez.
- Scorpionu' meu drag, fac foarte bine. mi-a raspuns inapoi. Dar pe Amber nu o saluti ? m-a intrebat calcandu-ma pe picior.

Am reusit, cu greu, sa ma abtin sa nu injur. M-am uitat catre Amber care statea in stanga mea. Se pare ca se acomodase cu uniforma, desi, avea sacoul la mana. Mai apoi m-am uitat mai atent si am observat ca avea trei nasturi descheiati la camasa si aprope i se vedeau sanii. M-am panicat. Mi-am incruntat privirea si i-am luat sacoul din mana si l-am pus pe ea.(Ori scrii "i l-am pus"...ori "l-am pus pe ea", dar nu "i l-am pus pe ea, ca nu este corect) Mai apoi m-am pus exact in fata ei ca sa ii inchei nasturii.

- Caroline, nu o invata prostii ! am strigat catre ea, dupa care am luat-o pe Amber de dupa cap.
- Dar ce e rau in asta ? a facut pe nevinovata.
- Caroline, eu stiu ca tu stii sa te feresti de idiotii care incearca sa te pipaie, dar Amber nu. Si in plus, nu vreau ca toti sa se holbeze la ea !
- Pfff, din pacate s-au holbat cam multi! mi-a raspuns Danny.

M-am uitat urat catre Amber, dar dupa ce i-am vazut chipul mi-am schimbat expresia fetei si i-am zambit.

- Hai sa mergem la liceul nostru drag !

Au ras cu totii. Eu si cu Amber mergeam amandoi pe acelasi rand iar Caroline se prostea impreuna cu Josh si cu Danny. Am ajuns la liceu destul de repede, sau asa mi s-a parut. Pe tot drumul i-am povestit lui Amber despre ceea ce facusem in cantonament. Cand am ajuns la liceu am vazut-o pe Kate cum a venit fugind spre mine si a sarit pe mine. A inceput sa ma sarute iar eu i-am continuat jocul. Dupa ce ne-am oprit din saruturi s-a dus la Amber si a pupat-o pe ambii oraji. Nu am putut sa nu observ privirea lui Caroline mai sa o omoare. Ceva era putred la mijloc. Dar am preferat sa las asta deoparte. Am mers cu Kate si cu Josh la clasa noastra lasandu-i pe cei trei in urma.


[/i]

Asa....deci am mentionat tot....sper sa nu te superi :( ...
Astept nextul, dar pana atunci Kissu :*


RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - Teh - 28-11-2009

Ăăă, Schumacher is hiăr dudes and dudettes D:
Oki, so ...
@ Wildrose -- fidelă ca întotdeauna =]] bun venit. Ok, merci mult pentru comentariu şi ... pentru că îţi place povestea. O să vezi ce şi câte întorsături o să ia povestea, whatever :]] sper să îţi placă în continuare. Merci de apelativu' de Schumacher :]] I rly like it.
@ Cristinel -- Oh, da. Merci că ai trecut pe aici =]]. Mi-a plăcut remarca cu Vanessa, deşi nu este fiica Vanessei =]] Cine ştie? Poate Vanessa a murit, sau poate nu. Poate mai apare şi ea =]] nu ştii niciodată când se întoarce din Alaska * laughs * . Mă bucur că îţi place şi mă bucur că ai lăsat o părere.
@ Fantasy Eyes -- Merci de reply-ul detaliat. Nu îţi face griji, no one's gonna get mad or something :]]. Ăăh Kate e o perfăcută ordinară, yeah :]] de aia nici AMber nu o mai suportă, e cretină! :]]

Am venit cu următoru capitol deci. Sper să vă placă D: . Lectură plăcută.
[ apare un nou personaj, :]] ]


[center]Capitolul 13[/center]


- Continuă, domnişoară Settle.
Am stat câteva secunde să realizez că de fapt profesoara de literatură discuta cu mine. M-am ridicat ruşinoasă de pe scaun, cuprinzând cartea în ambele mâini şi am început să citesc cealaltă parte din text. Bine că auzisem unde rămăseseră, nu eram atât de atentă cum eram de obicei la ore. Mi-a spus să stau jos după ce am citit întreaga pagină. Am oftat, aşezându-mă.
Danny a chicotit lângă mine, dar nu l-am băgat în seamă. De fapt, mintea mea era umplută cu un lucru, o imagine. Un sărut. Ok. Strânsa relaţie dintre Jay şi Kate mă călca pe nervi, ştiam că Jayson trebuia să ştie că de fapt ea nu este aşa cum el o crede. Dar cine eram eu să îi spulber visele? Dacă cineva ar veni într-o zi la mine şi mi-ar spune că Jay este într-un fel sau altul, nu l-aş crede sau l-aş urî pentru că mi-a dezvăluit aşa ceva despre persoana pe care o iubeam , respectiv iubesc. Eu nu aş suporta, de aceea cred că este mai bine să nu îi zic.
Şi totuşi.. Cum să îl las să o privească aşa? Ca pe o „ zeiţă ” , de parcă ar fi ceva sfânt ce doar el poate să atingă. De fapt, pentru el aşa e. Şi apoi, gândindu-mă şi la ceilalţi apropiaţi ai mei... Nici de aceştia nu mi-ar fi plăcut să aud ceva urât. Poate pentru că mă durea faptul că eu nu realizasem, deşi stăteam de atâta timp în preajma acelei persoane.
Of! Aş fi vrut să ţip : Kate nu e ceea ce crezi! Este doar o înşelăciune! Deschide ochii odată, şi uite-te la mine! De parcă asta ar fi fost posibil. Am râs în sinea mea. Nu te amăgi Amber, te vede doar ca pe o soră, poate mai mult decât atât. Mi-am amintit vag incidentul cu nasturii de la cămaşă. Era clar că se comporta ceva mai rău ca Josh, şi ştiam deja. Ştiam de mult, şi nu ştiam de ce mă încăpăţânam să nu accept. Mi-o zisese chiar el, cu multă vreme în urmă.

„ Amber, pentru mine eşti sora pe care nu am avut-o niciodată.. Ştii că , mama mea nu mai poate avea alţi copii. Dar sunt fericit că exişti .”

Nu îmi aminteam cu exactitate cuvintele, dar aveau aceaşi semnificaţie. Cu greu am realizat că era pauză, Danny a încercat să mă sperie, de fapt.. Doar mi-a atras atenţia.
- La ce te gândeşti, puiuţ?
- La puf. Am chicotit. Eh, nimic prea important.
Nu vroiam să îi împărtăşesc orice gând al meu. Nu vroiam să ştie chiar toată lumea că eu îl iubeam pe Jayson şi că mă ofticam prea tare că el era cu o altă fată. Ah, şi mai era şi micul detaliu că : el nu mă vedea ca pe o „ fată ” . Minuscul, într-adevăr.
Åži-a dat ochii peste cap.
- Nimic important? De parcă ai vorbi cu un străin. Revin-o la realitate Amby, eu sunt Danny.
Mi-am amintit că mă cunoştea mai bine decât aş fi vrut eu şi am roşit, dar acesta nu a mai continuat. A înţeles probabil că nu vroiam neapărat să discut despre acea problemă.
Dat fiind că era pauza cea lungă, am decis să ies din clasă însoţită de Dena, una dintre colegele drăguţe. Era o fată cu vreo 5 centimetri mai înaltă ca mine , avea o construcţie medie şi o faţă rotundă.. O puteam compara cu un fruct; cred că măr. Părul îl avea lung, prins în coadă, strălucind sub razele soarelui. Cred că era ciocolatiu. Şi-a îndreptat ochelarii de vedere când ne-am aşezat pe una din băncile din curte.
La o depărtare considerabilă l-am zărit pe Josh salutându-mă. I-am făcut cu mâna şi acesta mi-a zâmbind. Se părea că a început să vorbească cu câţiva colegi, aşa că nu i-am mai dat atenţie. Pe Jay l-am zărit intrând în clădire, de mână cu Kate. Mi-am înlăturat ochii de-acolo, încercând să port o discuţie cu Dena. O persoană foarte de treabă; sau aşa speram.
- Deci, Joshua Settle, căpitanul echipei de baschet este fratele tău?
S-a adresat uimită într-un final. Am zâmbit mândră şi am dat din cap.
- Semănaţi. Şi –a arătat dinţii drepţi şi perfect albi foarte blând. Şi am înţeles că nu o spunea doar din politeţe . I-am mulţumit.
- Tu nu mai ai pe nimeni care ţi-e rudă în liceu?
- Ah, ba da. Am o soră , în anul întâi. Dar nu ne prea salutăm. E mai mult genul de fată fiţoasă şi populară, şi eu am destulă minte să o las în pace.
Am simţit răceala din tonul ei. Nu mi-ar fi plăcut să am o relaţie atât de distanţată cu Josh, cred că m-aş fi simţit groaznic. Aşa că nu am ştiut ce cuvinte să îi adresez drept consolare. Doar am schiţat un zâmbet prin care am încercat să transmit ce gândeam. A dat din cap.
- Hei, şi ai stat toată viaţa într-un internat de fete?
A vorbit cam tare, atrăgând atenţia câtorva persoane din jur. Am chicotit, de parcă mă ascundeam de ceva.
- Nu chiar, doar ÅŸase ani.
A oftat.
- Vai Doamne, „ doar”? Eu cred că a fost de-ajuns Bun venit în lumea adevărată.
Am început să râd.
- Mersi.
L-am văzut pe Dave apropiindu-se de mine, şi pe Dena uitându-se la el într-un fel... Mă întrebam cum îl vedeau şi celelate fete? Vreau să spun, David se schimbase mult. Era un puşti atrăgător şi inocent, cred că astfel era caracterizat de toată lumea. Mă simţeam mândră, dar nu găseam un motiv anume pentru asta.
M-am ridicat , pupându-l şi acesta a făcut acelaşi lucru.
- Bună, dadi.
- Hei, Dave. Am răspuns. Ea este Dena, colega mea. El este David...
Nu am reuşit să adaug.
- Fratele mai mic al lui Amber. Am chicotit şi cei doi au făcut cunoştinţă.
- Caroline face furori în clasa ei; câţiva tipi din clasa mea m-au întrebat dacă sunt rudă cu ea sau ceva. Frate, de parcă ea s-ar uita la ei. În fine, le-am râs în nas cât am putut. A fost amuzant, pe o parte. Mi-e milă de ei : ce aspiraţii au. A zâmbit văzând că eu chiar ascult ce vorbeşte. Dena deja dispăruse.
- Ah, e şi normal. Mă bucur să aud asta. Deşi nu am văzut-o azi, bănuiesc pe unde este. Adică, este Caro!
- Aha. S-a aşezat şi el pe bancă, după care l-am urmat. Mai erau zece minute de pauză.
- Åži..
Nu ştiu ce am vrut să întreb, dar am uitat pentru că Dave s-a avântat în discuţii cu „ altcineva ” care l-a salutat în trecere. Probabil crezând că încerca să flirteze cu o tipă , nu vroia să îi stea în cale. „ Tipa ” eram eu.
- Hei, George. Vino aici.
S-a uitat oarecum mirat şi am văzut că a încercat să nu facă contact vizual cu mine. Îl ştiam pe acest băiat ; îl mai văzusem atunci când practic mă „ apărase ” de un posibil „ agresor ”. Mi-am amintit zâmbind, nici măcar nu îi mulţumisem cum trebuie. Era înalt, şaten şi ochii căprui. Aspect destul de normal, şi totuşi... Avea o faţă foarte frumoasă, şi pierce-ul din ureche îl făcea foarte drăguţ. Nu mă dădeam în vânt după astfel de lucruri, de obicei. Dar era unul micuţ şi discret aruncat pe o ureche. Încât îi venea perfect.
- Ha – ha – ha! L-am auzit pe David zicând într-un fianl; am observat că vorbise ceva cu şatenul, acesta zâmbind şi privindu-mă de această dată.
- Ea e Amber, sora lui Josh.
Mi-a întins mâna şi am făcut şi eu acelaşi lucru, dar nu genul de întins brutal pe care îl foloseau băieţii. Vreau să spun , nu mă caracteriza. Mi-a prins mâna uşor, de parcă îi era frică să nu mi-o frângă şi aproape că dădea să facă gestul cu sărutatul mâinii. Nu îmi mai dădea drumul, dar mâna îi era caldă aşa că nu mă deranja.
- Eu sunt George Reez. Încântat.
Am roşit, nereuşind să îl privesc pe deplin în ochi. Nu era ceva voluntar înroşitul – pur şi simplu se întâmpla. Şi nu puteam face nimic în legătură cu asta.
- Amber Settle. Am rostit într-un final. Ce urma? Aa, da. Încântată. Am rostit după câteva clipe de tăcere. Mi-a dat drumu la mână. Un gest foarte drăguţ, sau aşa l-a făcut să pară.
- Deci tu eşti micuţa surioară a lui Joshua, nu credeam că o să te întâlnesc vreodată. Fratetu se mândreşte rău de tot cu tine. A schiţat un zâmbet seducător, eu doar l-am privit.
- Exagerează.
- Mda, Amber zice la orice aşa. A intervenit Dave, probabil simţindu-se marginalizat. Dar înainte să mai adauge ceea ce vroia , a fost strigat de o fată drăguţă, înaltă, şi blondă. Părul îi era drept şi ochii nu i-am putut zări.
- Mă cheamă datoria. Pa dadi. A strigat înainte să dispară de lângă noi.
- Pa.. Am reuşit să zic, aşezându-mă înapoi pe bancă. George mi-a făcut semn din chip dacă se poate aşeza, am răspuns prin acelaşi gest mimic.
- Şi, unde ai fost ascunsă până acum? Nu e corect pentru noi ceilalţi.
Ce puteam să răspund la asta? Văzând că tac, a mai spus ceva.
- Ok, ok. Mă declar vinovat. L-am privit nedumerită şi s-a oferit să îmi explice.
- Te-am văzut de multe ori prin liceu de când am început, dar dacă l-am văzut pe David stând cu tine mi-am imaginat că nu mai e treaba mea. Aşa că nu am deranjat. Ah, nu ştiu dacă îţi mai aminteşti dar ne-am mai întâlnit şi atunci când un tip vroia să se dea la tine. A zâmbit. Nu ştiam pe atunci că eşti surioara lui Josh. Şi acum fac şi legătura, „ sora ” lui Jay.
A râs.
- Eşti destul de populară ; după nume, având în vedere că tu şi Caroline sunteţi verişoare. Dar nimeni nu ştie cine eşti concret. A rectificat. Cum arăţi.
Îi străluceau ochii, dar nu am luat prea mult asta în vedere. Am zâmbit în continuare.
- Cred că se exagerează. Oricum e foarte plăcut aici. Şi.. Ţin minte că ne-am mai întâlnit, nu am reuşit să îţi mulţumesc cum trebuie atunci, dar mă ofer să fac asta acum. Mulţumesc frumos, dacă pot face ceva, să mă anunţi.
Am rânjit şi ştiam că înţelesese că prin acel „ dacă pot face ceva ” mă referam doar la ceva moral, nu ceva absolut , ci doar ceva ce putea face oricine, oricând, oricum. A chicotit.
- Mai e puţin şi se sună. Vrei să te conduc ?
Ştiam că nu vroia un răspuns negativ, şi mie îmi plăcea oricum compania lui aşa că am acceptat.
- Merci George.. Ăă, pot să îţi spun aşa, nu?
- Poţi să îmi spui cum vrei tu, Amber?!
Ştiam că tonul întrebător de la final era pentru confirmarea numelui meu; mai exact : putea şi el să mă numească aşa?
- Chiar aÅŸa.
A zâmbit , apropiindu-se oarecum de mine.
-Eşti cu Josh în clasă?
Ce întrebare era şi aceasta? Am trecut cu vederea, sperând să nu i se pară stupidă.
- Îhî. Şi Jay, şi Kate .Presupun că o ştii şi pe ea.
Îi pronunţă numele cu un amestec de dezgust şi ... Ceva ce nu era în regulă.
L-am privit întrebător.
- Ăă, ce a fost asta?
- Scuze, scuze. Probabil auzi asta tot timpul. Nu că aş vrea doar să continui bârfa dar Jay şi Kate sunt total cel mai nepotrivit cuplu ; eu îl ştiu bine pe Jay, merită ceva mai bun. A chicotit. O să afli şi tu într-o zi despre ce vorbesc; poate o să îţi zic. Dacă îmi accepţi invitaţia la un suc; cândva. Oricând.
Ajunsesem deja în faţa clasei mele , aşa că am dat nedumerită din cap. Am decis să răspund.
- O să mă gândesc la asta.
- Mersi.
Câtă francheţe avea acest băiat. Cel puţin aşa credeam. S-a depărtat de mine, spunându-mi un „ pa ” vesel şi eu i-am răspuns în acelaşi mod. Am intrat în clasă, unde Harry şi Danny discutau ceva la banca mea. Bine , a mea şi a lui Danny.
M-am aşezat pe scaunul meu, după care m-am trezit cu un pupic pe obraz din partea colegului meu de bancă , brunet.
- Pentru ce a fost?
- Poruncă. A zis el pe un ton dezaprobator; însemna că îi făcea oricum plăcere. Am chicotit.
- Eu nu sunt o păpuşă. Ştiam că o spusesem râzând.
- Dar arăţi ca una.
Nu am reuşit să îi dau replica , pentru că profesorul a intrat în clasă. Nu îmi plăcea ora de franceză.

Pentru restul zilei nu am vorbit prea mult. Doar am stat la ore, şi la final am plecat cu David acasă care s-a oferit să mă conducă. Joshua avea întrunire cu comitetul de baschet ; sau ceva asemănător. Caroline îşi găsise un fel de achiziţie, de care vroia să scape cel puţin până peste două ore, iar Jay.. Am presupus că este cu Kate, din moment ce nu vedeam pe niciunul dintre ei.
- Scuze că te-am lăsat azi singură, sper că nu te-a deranjat George. Tipu’ spune tot ce are în cap, direct. Am uitat să îl anunţ că tu nu eşti la fel.
Mi-am dat ochii peste cap.
- E foarte drăguţ George. Nu m-am supărat că am vorbit cu el. M-a invitat la un suc.
S-a uitat uimit la mine.
- Ai acceptat?
M-am uitat dezaprobator. Aveam şi eu o viaţă, şi cred că puteam decide ce să fac cu ea. Am înţeles că se afla altceva în tonul lui.
- Încă nu. De ce?
A început să râdă.
- Ăsta e tipul cu care Joshua o să fie de acord să ieşi, Caroline te va felicita, şi Danny probabil la fel. Şi Jay.. A continuat râsul.
- El, ce? Devenisem foarte curioasă.
- Asta depinde dacă o să ieşi sau nu cu George.
Oricât am încercat să îl conving să îmi spună ceea ce avea în cap, nu o făcuse. Aşa că nu m-am deranjat să îl mai întreb. Dar eram foarte curioasă. Nu decisesem dacă să accept sau nu invitaţia şatenului. Era o simplă invitaţie; nu e ca şi cum îmi ceruse să fiu prietena lui ; sau altceva.
Şi cu toate acestea, era plăcut să ştiu că poate există un băiat interesat de mine ca şi fată; nu ca surioara mai mică, sau cea mai bună prietenă.
Când am ajuns în patul meu, am luat telefonul mobil şi i-am dat un mesaj lui Caro.
[center]
Åžtii, Jay este doar fratele meu mai mare.
Şi aşa rămâne.
Dar Kate, nu o să fie niciodată cumnata mea.
Ce ai în cap?

[/center]

Nu mi-a răspuns imediat, dar mai târziu am primit răspunsul ei.
[center]
UAU, tu eÅŸti ,AMBER?
Îţi zic zilele următoare, am deja ceva în cap.
Sigur vrei să ştii?
Nu pot vorbi acum, am „meci” cu fratele tău ( jucăm baschet ) Te pupăcesc!

[/center]

Mi-a atras altceva atenţia. Josh nu era la niciun comitet, Caro nu era cu nicio nouă achiziţie. Ei nu jucau baschet ; doar dacă aşa se numea mai nou o întâlnire.


RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - Mitus - 28-11-2009

Dupa cum speram eu Schumacher a aparut cu un nou capitol care este absolut superb.
Eu sper ca am citit bine si tu chiar ai scris ca Amber nu o mai suporta pe fandosita aia. Daca chiar e asa inseamna ca imi schimb parerea despre ea(Amber nu Kate, aia tot o idioata ramane), adica din ceea ce ai scris tu reiese ca Amber si-a revenit cat de cat si nu mai e asa de prostuta. Asta ma bucura enorm de mult, ma face sa uit de ura ce o am pentru ea, sper sa ramana tot asa si sa lupte pentru Jay ca de nu... fac urat
Eh sincer eu nu imi fac griji daca se intoarce sau nu Vanessa din Alaska, oricum is obisnuita, a mai fost acolo si a revenit. Oricum daca reapare poate sa vina si cu sicriul gata facut caci eu una o sa am grija de ea.
Pinky Promise:))
Amber trebuie sa accepte sa iasa la un suc cu George, poate mai afla si ea niste amanunte despre descreierata aia.
Hmm Josh si Caroline la o intalnire? Super! Am zis de mult ca dupa parerea mea ar fi un cuplu extrem de reusit si chiar sper sa fie impreuna. Vreau tot ce e mai bun pentru Caro a mea(adica a lui Josh)^.^
Vreau continuarile cat mai repede cu putinta, is obsedata de ficul asta si e doar vina voastra:))
Cya:*:*


RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - Khonsu - 28-11-2009

yupyy ....alt capitol :X...dar pe asta nu mai am timp sa-l comentez ca pe precedentul ...
Mi-a placut capitolul...Amber a inceput sa se schimbe...sper ca va accepta invitatia lui Geo (scuze...dar le gasesc la toti "porecle" :P: ) si poate o sa iasa ceva intre ei....pana cand se va "trezi" Jay la realitate. Sau poate ca asa se va trezi ...doar daca va fu Amby cu altcineva ...
DEci Caro joaca baschet cu Josh...aaaa:-? ? eu sper ca joaca altfel de "meci" :P: ...si cred ca asa si e ...nu ?
Sper ca o sa aflu in cap urmator asta ...

Bye & kissu :*


RE: Iluzii [+16...+18] *by Denny and Teh* - Denny - 28-11-2009

Am venit cu capitolul 14. :))) Sper ca nu ati asteptat prea mult :-s.

Wildrose -> Ma bucur ca-ti place si ca citesti. Sper sa ramai in continuare cu noi.
Fantasy Eyes -> Iti multumesc pentru ca citesti si pentru ca mi-ai scos in evidenta greselile in cap 12. ^^

Mersi si celor care citesc, dar nu comenteaza. ^^
Enjoy.

Capitolul 14

Eram fericit ! Eram alaturi de Kate si nimic nu imi lipsea. Toata ziua am stat cu ea, plimbandu-ne prin scoala. Si chiar si ne-am sarutat dar departe de privirile curiosilor. Eram in ultima pauza si stateam singur in banca deoarece Kate parca era pana la toaleta. Stateam si priveam pierdut tabla in timp ce simteam niste priviri atintite asuprea mea. Nu prea le-am dat atentie, in fond, eram obisnuit. Deodata il aud pe George vorbind cu niste baieti despre o fata pe care o placea, cica era indragostit. Un coleg l-a intrebat numele fetei iar in acel moment satenul a pronuntat numele de Amber Settle. Cand i-am auzit numele ceva din interiorul meu s-a rupt. M-am ridicat nervos de pe scaun si m-am indreptat spre grupul acela de idioti.

- Auzi, mai idiotule, de cine te-ai indragostit tu ? l-am intrebat mai strigand am sarit sa-l lovesc dar m-a prins un coleg de brate. M-am zmucit din stransoare gata sa sar sa il lovesc iarasi, dar atunci mi-am dat seama ca actionam ca un idiot.
- Daca ii faci ceva, iti jur ca nu mai vezi rasaritul, clar ? am continuat dupa aceea.

Am iesit din clasa nervos trantind usa dupa mine. Injuram de mama focului, toata lumea se uita la mine, nu-mi pasa. Nu intelegeam cum George s-a uitat la EA, la Amber, la fiinta pe care o adoram. Pff, puteam sa-l urasc mai mult de atat ? Am vazut-o pe Kate cum se indreapta spre mine speriata.

- Iubitule, ce ai patit ? m-a intrebat vrand sa imi puna o mana pe fata, m-am tras.
- Da-te dracu si tu ! Nu am chef de nimeni, nici de tine ! Bine ?! Am strigat catre ea iar apoi am continuat sa merg.

Am auzit-o cum imi striga numele dar nu am bagat-o in seama. Nu aveam sa mai calc azi pe la scoala. Am iesit din curtea scolii si am inceput sa ma plimb ca si un muribund pe strazile Bostonului. Nu stiu ce naiba m-a enervat mai tare : faptul ca George o placea sau faptul ca exista o posibilitate ca si Amber sa-l placa si sa vrea sa fie cu el. Nu aveam sa permit ca ea sa fie luata de langa mine, chiar daca asta includea si fatul sa o ranesc pe ea. Nu voiam sa fie cu un ca si George ! Nu voiam !

~FlashBack~

- Jayson ! a strigat un baiat saten.
- Da ? a raspuns baiatul pe nume 'Jayson'.
- Frate, am auzit ca te-ai pus cu Katherine ! a venit replica satenului.
- Da, George, nu e minunat ? Stii cat de mult imi place tipa asta. a raspuns Jayson.
- E o curva, Jayson, las-o, gaseste-ti alta !
- Nu e o curva ! Daca asta e parerea ta despre ea, te iei de ea, te iei de mine. Ar fi mai bine sa incetam cu prietenia asta George !
- Dar, Jayson, o cunosc mai bine decat o cunosti tu !


~End of FlashBack~

Acele cuvinte imi ramasese imprimate in minte. La inceput m-am intrebat daca chiar ar fi avut dreptate. Dar apoi mi-am dat seama ca nu avea cum. Ea era mult prea dulce, nu putea fi o usuratica. Doamne ! Cat regret ca i-am spus acele cuvinte, dar judecata nu mi-a fost limpede. Uram cand eram asa. M-am plimbat asa in jur de vreo patru ore. Exageram, eram un prost. De ce naiba sa reactionez asa ? Nici eu nu ma intelegeam, intotdeauna am fost cu capul pe umeri, stiam ce-mi place si ce nu, stiam ce vroiam si ce nu, dar acum totul a devenit un haos. M-am dus pana intr-un parc si m-am asezat pe banca urmarind niste copii cum se jucau. Secvente din copilarie mi-au delurat prin fata ochilor, pe timpul cand eu cu Amber si Josh eram doar niste pusti care nu stiau ce e viata. Care se jucau in nisip si se bateau in glume. Imi amintesc foarte bine cand m-am certat cu Josh pentru prima data pe tema 'Cine o sa fie sotul lui Amber'. Am inceput sa rad singur amintindu-mi acele faze. Nu puteam sa cred cat de mult se poate schimbat cineva. Eu si Josh ne bateam pentru 'sora noastra' iar acum ... nimic. Nu ne mai jucam prin nisip, ar fi patetic, nici nu mai ne dam drept niste super eroi sau ceva in genul. Imi era dor de acele vreumuri, cand noi, nu stiam ce e suferinta, nu stiam cum sunt oamenii, cand nu cunosteam iubirea aceea care te face sa nu mai judeci clar, sau furia cand simti ca cineva iti este furata de langa tine. Am vazut o fetita care a cazut, brusc imaginea lui Amber mi-a venit in minte, la fel cazuse si ea in urma cu doisprezece ani. Doi baietii se apropie de ea sa o ajute. Inevitabil incepe sa planga. Semana perfect cu Amber. M-am ridicat de pe banca si m-am indreptat spre locul unde erau copii, am scos un servetel din buzunarul pantalonilor si i l-am dat fetitei ca sa si-l puna la genunchele lovit. Sangera. I-am sters lacrimile si i-am zambit, acelasi lucru a facut si ea. Pentru o secunda o facusem sa uite de durere. Ma bucura acest fapt.

- Multumesc, domnule ! mi-a spus fetita zambindu-mi gingas.

Domnule, cat de patetic suna ! I-am zambit si i-am ciufulit parul iar apoi m-am ridicat plecand de acolo. M-am dus acasa si m-am furisat in camera fara sa ma vada mama. M-am uitat prin telefon, aveam zece apeluri de la Josh, cinci de la Kate si mai multe mesaje de la Caroline. Mama ! Ce cautat eram. Patetic. Mi-am inchis telefonul si l-am aruncat prin camera. Mi-am dat jos uniforma si am ramas doar in boxeri. Nu mi-am mai luat nimic pe mine, m-am bagat sub patura si am incercat sa adorm, era cam devreme, dar nu conta. Daca dormeam macar uitam pentru cateva ore ca tot acest vis nebun a existat.