Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

ce inseamna numele tau

#41
Ioana - de la "Yochana", nume evreiesc, insemnand "binecuvântarea Domnului"
Maria - de la Miryam, nume ebraic insemnand "copil dorit". Altii interpreteaza prenumele ca insemnand "rebel" sau "multa amaraciune"
Dragut joc:blush2:

#42
CATALINA - de la “aikaterine”, nume grec ce inseamna “pur”. Dar nu toti expertii sunt de acord. Unii spun ca numele este derivat din cuvantul grec “katharos”. Altii sustin ca s-ar trage din numele lui Hecate, zeita greaca a magiei. O alta sursa posibila este “katerina”, un cuvant grec pentru “tortura”.
ELENA - nume grec ce inseamna “raza de soare”.
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#43
Catalina- cica inseamna pur 21...dar inseamna si tortura sincer imi place mai mult sensul al doilea n_n

#44
Denisa, vine de la numele japonez Denissu si francez Denise si cica inseamna ceva legat de puritate >_> Nici eu nu prea stiu 24
...............[Imagine: bnkWUB1.png?1]


#45
ok,deci cum pe mine ma cheama si Mariuca si Natalia am sa le zic pe amandoua:
Mariuca->nu stiu exact ce inseamna,dar stiu ca e un nume japonez
Natalia->daca nu ma insel eu vine din latina si inseamna "cea nascuta de Craciun"

#46
Corina - Nume de fata folosit in germana, engleza si italiana. Sursa lui este kore, un nume grec ce inseamna fecioara.

Ioana - Nume de fata (si de baiat), folosit in hawaiana si romana. Pentru vorbitorii de limba romana, el corespunde numelui englezesc Joanna. De asemenea, Joanna este sursa de folosire a numelui hawaian. Sursa numelui englezesc este Yochana, un nume evreiesc, insemnand "Binecuvantarea Domnului." Acest nume este uneori scris Joanna. Scrieri alternative pentru numele Joanna includ: Joana, Joannah, Joeanna, Jo-Anna, Joeana. Acest nume este sursa pentru Ioana. De la legendara Joan of Arc (Jeanne D'Arc in franceza), acest nume este sinonim cu eroina inimii poporului.

#47
Hasret- nostalgie.

Nothing further to say. + Eroarea aia cu mesaj prea scurt.
Do not speak unless you can improve the silence.

#48
Ma cheama Andreea.

ANDREEA / ANDREI - Aces nume de fata si de baiat este folosit in Anglia, Portugalia si Spania. Sursa este Andreas, un nume masculin grecesc, care inseamna "razboinic".
Exista multe dispute in privinta originii numelui feminin de Andrea, din care aceea ca ar fi aparut printre vorbitorii de limba engleza din secolul XVII.
Este posibil sa fi aparut direct in Scotia, de la englezescul Andrew, numele patronului spiritual, cu referire la grecescul Andreas. Sau poate sa derive independent din cuvantul grecesc andreia (insemnand "razboinic"), care este comun tuturor acestor nume.
Oricare ar fi originea, se bucura de o popularitate mare printre toti vorbitorii de limba engleza din secolul XX.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#49
Mă numesc Ştefania...:
STEFAN / STEFANIA [greaca] stephanos = coroana
ÅžTEFAN / STEFANIA
- (gr.) - "purtatorul cununei învingatorului

Mda, deci ceva cu o coroană 21 Interesant...


#50
sa joc si eu!!!!

ALEXANDRU / ALEXANDRA - Acest nume este folosit in Israel, Germania, Anglia, Grecia, Franta, Norvegia, Suedia si Danemarca. Sursa este Alexandros, un nume masculin grecesc, care inseamna "protector al barbatilor/oamenilor." Porecle de la Alexandra ar fi: Alex, Alexa, Alexi, Alexia.
Aceasta a fost numele original al zeitei grecesti, Hera.
Numele a fost facut popular in vechime de catre conducatorul Alexandru cel Mare. In timpul cuceriririlor multor tari cunoscute, de la Egipt la India, Alexander a dat numele sau mai multor orase.
IONELA -Nume de fata (si de baiat), folosit in hawaiana si romana. Pentru vorbitorii de limba romana, el corespunde numelui englezesc Joanna. De asemenea, Joanna este sursa de folosire a numelui hawaian. Sursa numelui englezesc este Yochana, un nume evreiesc, insemnand "Binecuvantarea Domnului." Acest nume este uneori scris Joanna. Scrieri alternative pentru numele Joanna includ: Joana, Joannah, Joeanna, Jo-Anna, Joeana. Acest nume este sursa pentru Ioana. De la legendara Joan of Arc (Jeanne D'Arc in franceza), acest nume este sinonim cu eroina inimii poporului.
COOL!!!!!
[Imagine: 8647989.png]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Care este numele prietenei/prietenului tale/tau? Lisa 10 6.692 11-03-2011, 07:59 PM
Ultimul răspuns: Flash


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)