Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Zuppy primeste voce!

#1
Din moment ce am inceput sa folosesc UTAU, m-am gandit 'HEY, CE AR FI DACA ZUPPY AR VORBI.' Microfon e, program e, cunostinte tehnice sunt.

Inca nu s-a hotarat cum sa sune vocea lui Zuppy, tho'. Sa fie mai baietoasa? Mai moe? Mai cute? Idk. Asa ca am facut mai multe variante, folosindu-ma de vocea mea, vocea lui Mitzuke, si umblat la Gflags in programul pe care il folosesc. Am intrebat-o pe Marina care o vrea, a ales una. Flaw a ales alta. Fu guys :C Asa ca am venit sa cer parerea userilor~

Variantele:
Mitzuke + g15
Shiva
Shiva + g15

Nota: din prima varianta nu am sample decat pt silaba 'a', pentru ca Mitzuke numai atat a inregistrat lol

Nu e neaparat sa alegeti una din ele. Puteti veni cu idei legate de cat de inalta sau joasa sa fie vocea, sau chiar sa va oferiti sa inregistrati chiar voi samples pentru voicebank. Dar atentie, la ultima varianta trebuie sa fiti dispusi sa stati si sa faceti 170 samples de baza [pentru limba japoneza] si inca alte nu stiu cat pentru ca Zuppy sa poata pronunta si cuvinte in romana si engleza.

Scopul, intrebati? In masura in care voi reusi, voi face mesaje audio folosind aceasta voce pe care Zuppy sa vi le adreseze in diferite momente [cand dati click pe el probabil, cand va logati, little stuff like that], sa cante diferite cantece cunoscute de mase, poate chiar sa faca cineva un inm al siteului pe care sa il cante. It'll be smth fun to do hoho

Poate asa mai multa lume din Ro va incepe sa foloseasca UTAU;;;;;

DISCUTATI.

#2
umm, shiva, no offence, dar vocea ta nu prea merge pe zuppy, cred ca mult mai bine ar suna o voce de baiat, decat una feminina masculinizata (pe cat zice marina ca e baietel)

o sa descarc si eu utau, ma uit prin el si revin eventual cu sugestii

#3
neee, this is nice ^^ ar fi frumos sa avem un Zuppy cu voce:X
Dar cred ca i s-ar potrivi una cute, de baiat... ca a lui Shuici din Gravitation, sau nu stiu... ceva in genul acela, amuzant si cute.
Oricum sunt sigura ca o sa iasa ceva frumos... Shiva, ai niste idei tari :] Eu nu ma prea incurc cu programele, dar am dat o mica sugestie :}
Gambate ^.^
---MY YAOI BLOG-- *click*
[Imagine: _Gay_Rights__by_Minty_Hippo.png][Imagine: Not_a_choice___stamp_by_ethereal_cr.gif]
Why is it that, as a culture we are more comfortable with seeing two men holding guns than holding hands? [Ernest Gaines]


#4
ok, I'm a retard, nu imi dau seama cum se foloseste utau, WTB tutorial TT_TT

#5
Eh, deja s-a mai spus, dar de ce nu aş spune şi eu; ei bine acele voci sunt mult prea feminine pentru Zuppy, indiferent că vocea e masculinizată, mai ales că eu mereu am avut impresia că Zuppy e băiat. Oricum, ideea mi se pare foarte originală, adică pe nici un forum nu am întâlnit aşa ceva [nu că aş bântui eu prea multe forumuri : ))] şi cred că merită pusă în practică atâta timp cât găsim/găsiţi pentru Zuppy o voce mai masculină. :]

#6
Nu stiu 39 Mie imi place prima si a doua varianta... Daar. Mi-ar placea ca Zupy sa aiba o voce mai copilaroasa. Ar parea mai amuzant. Cred 21
Oricum. Mie mi se pare o idee buna ca Zupy sa aiba voce 106 Si ar putea sa ne intampine aunci cand intram pe site... Sau ceva de genu.
Ma rog. Consider ca o voce mai copilaroasa i s-ar potrivi lui zupy 106

#7
oh man so many replies D:

@Tan: programul e in japoneza si e ceva gen Vocaloid, adica al naibii de greu de invatat e_e Ca sa il instalezi trebuie sa ai Windows in japoneza, apoi ca sa il intelegi trebuie instalat patch, apoi configurat, apoi downlaodat shit like ust and vsq, apoi voicebanks etc. Adica mai bine nu iti sparge creierii, ai mila de cortexul tau T^T

@wrath: Just for the record, varsta cannon a lui Zuppy e de 12-14 ani, deci nu stiu de e ati vrea voce masculina >_< It'd be too creepy. Just saying. Dar banuiesc ca pot creste g-ul mai mult si sa mai chinui setarile ca sa nu para ca il strange cineva de gat.

@KanameGackt: hmmm s-ar putea, dar trebuie ca donatorul vocii sa fie baiat si sa faca putin de voiceacting D: Si apoi sa umblu la pitch asdfsdfd

@Biush: thanks man xD

@Little M: nu stiu cum sa fac vocea mai copilaroasa D: Fiind voce generata de calculator, nu are inflexiuni, dar pot invata sa modific tonalitatile and stuff.

#8
La ce e bun si ce face UTAU?

Sper ca fetele sa nu vina cu voci feminine si dragute. E baiat. Tineti minte astea.

Imi place ultima varianta, dar ar trebui sa fie mai joasa.
am spus cumva ceva de genul "imi place dar trebuie schimbata radical" ?
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#9
@YKashim: here => linky link

Acum incerc sa umblu la gender factor, poate reusesc sa fac o varianta mai 'masculina'. FML. Daca nu merge voi incerca sa modific pitchul sample-urilor direct, in Audacity....[posturi unite]
Wah am facut 4 alte versiuni umbland la breath si g flags , apoi coborand totul cu o octava >____< Prima si a doua suna aproape la fel, iar ultima e facuta mai degraba ca 'fuguys, HERE IS GARRR ZUPPY'

Sincer, mie imi place a doua foarte mult @_@ Daca tot nu merge ca voce pt Zuppy, il pastrez ca UTAUloid personal hohoh *makes him sing Eh?AhSou*

Si acum exemplele, in ordinea testosteronului:

obby
<33333
ho' sh-... bishie Zuppy?
MANRY DESU

ah, am uitat sa le convertesc in mp3, asa ca nu o sa puteti sa le ascultati direct de pe site. Donwloadati-le D: FORGET THAT, AM CORECTAT.

[edit]lolololol m-am speriat ca mi-a disparut postul de dinainte, dar mi-am dat seama ca e un script care ma impiedica sa fac double posting. I love his forum, really, I do.

#10
Sincer,cred ca prima suna bine pt zuppy,nu e nici prea feminina dar nici prea masculina.Sa vedem acum ce zic ceilalti useri.Imi place ideea <3.Keep up the good work ^^
[Imagine: girlsignature.png]

Kiss me, k-k-kiss me
Infect me with your love,
And fill me with your poison.
Take me, t-t-take me
Wanna be your victim,
Ready for abduction.
Boy, you're an alien,
Your touch is foreign
It's supernatural, extraterrestrial.


[Imagine: ilikemusicsignature2.png]
A painter paints pictures on canvas.
But musicians paint their pictures on silence. ~L. Stokowski





Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ask Guru Zuppy Flaw 31 19.101 14-03-2011, 06:48 PM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)