Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Death Sweeper

#1
[Imagine: 56167l.jpg]

Information
Type: Manga
Volumes: 5
Chapters: 43
Status: Finished
Published: Mar 2007 to Jan 2009
Genres: Drama, Horror, Supernatural, Psychological, Seinen
Authors: Kitagawa, Shou (Story & Art)
Serialization: Comic Charge

Cam de un an astept aceasta manga... si cam doua ore am asteptat sa-l downloadez. Asteptarea nu a fost in zadar, deoarece povestea a fost originala (cat de cat).

The number of suicides in Japan is approximately 30 thousand per year. Every day, 90 people try to end their lives in Japan. If you count the attempted suicides and those who have just thought of suicide, the number would probably skyrocket.

Povestea incepe cu protagonistul dramei Hiroyuki, care discuta cu fratele sau mai mare despre viata si disparitia lui, fara sa-si dea seama ca ceea ce discutau era vorba despre sinucidere.

THIS SUMMER, MY BROTHER COMMITTED SUICIDE

Aceasta trauma il convinge pe baiatul nostru ca ar trebui sa se angajeze la o companie specializatat in curatirea a persoanelor decedate - Death Sweeper - pentru as da seama de ce fratele sau sa sinucis, si ce semnifica acele cuvinte rostite de el.

Acest manga este despre locul de munca a celor care curata scenele de moarte, si mai ales, se discuta pe tema "Sensul vietii si al mortii". Prin interactiuni intre familia persoanei decedate si 'prietenii' care 'curata strazile de decese', incepi sa intelegi sensul de moartii. Nu conteaza ca este o moarte linistita la capatul vietii, crima, sinucidere... atunci cand vine moartea, nimeni nu va scapa. Deci ar trebui sa-l anticipam, sau preveni? De aceea trebuie sa incercam cele mai bune metode de a trai.

[Imagine: c1.jpg]

Ideea de baza ESTE foarte buna si originala, mai degraba decat o abordare a problemei pe care o au japonezii (Nu doar moartea, ci mai degraba actul de sinucidere).

Pe langa faptul ca imi da impresia ca se bazeaza putin pe manga "Kurosagi Corpse Delivery Service", "Death Sweeper" are un alt drum pe parcurs. Acesta pare mai degraba mai realistic.

Cei care se ocupa de curatenia cadavrelor din "Death Sweeper" devin masinarii de curatat. Toate personajele au ceva de ascuns.

Moartea ESTE foarte prezenta in Arta Japoneza, dar a fost intotdeauna respinsa in temele de mai sus. In ciuda stilului vizual mentionat anterior neobisnuit si subiecte acoperite, Kitagawa ne da o profunda interpretare a sedintei initiale, dar nu reuseste sa implice cititorul.

#2
Am inceput si terminat manga acum cateva minute. Am reusit doar sa gasesc primele 5 capitole (se pare ca e online), 6 o sa urmeze la tradus/etc. pe anumite site-uri.
Nu imi place de tip, personajul principal. Nu ii pasa de fratele sau, dar dupa ce moare incepe sa isi puna intrebari idioate si chestii, dupa care se alatura unui grup de oameni ce "spala dupa morti". Ca sa ce? Sa simta ca moartea fratelui sau e adevarata? Chiar nu am inteles si nici nu vad logica.
Chestia misto e ca te invata despre oameni atunci cand mor, cum li se lichefieaza carnea de pe ei si cum toata lumea moare intr-o buna zi (urat, rau, bun, frumos, idiot sau inteligent - moartea e singurul lucru ce il primim in egalitate).
Imi place mult de blond. Faza super tare a fost cand acea femeie se plangea de bani etc. si ala ii zice pretul pentru munca pe care a depus-o. 21
As dori sa vad cum evolueaza manga si relatia dintre cei doi. Doua personaje diferite, aproape total, curatand dupa cadavre.

/edit @DreamsKeeper, multam.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#3
Citat: Nu ii pasa de fratele sau, dar dupa ce moare incepe sa isi puna intrebari idioate si chestii, dupa care se alatura unui grup de oameni ce "spala dupa morti". Ca sa ce? Sa simta ca moartea fratelui sau e adevarata? Chiar nu am inteles si nici nu vad logica.

Pai nu intelegea despre ce vorbea cu fratis-o , apoi isi da seama ca ceea ce discutau era vorba despre sinucidere. Personajul incearca sa afle raspunsul la "de ce sinucid oamenii"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)