Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vot - luna februarie

#1
Numarul 1.
http://i51.tinypic.com/jakjmq.jpg

Numarul 2.
http://i55.tinypic.com/vnouix.png

Numarul 3.
http://i54.tinypic.com/5pl6xe.jpg

Numarul 4.
http://i54.tinypic.com/13z222u.jpg

Numarul 5.
http://i56.tinypic.com/ot0rp0.jpg

Numarul 6.
http://i52.tinypic.com/k05746.jpg

Numarul 7.
http://i52.tinypic.com/103tywx.jpg

Numarul 8.
A renuntat.

Numarul 9.
http://i51.tinypic.com/2zo9f8h.png

Numarul 10.
http://i55.tinypic.com/1zdw1ep.jpg

___________________________

Se va vota în felul urmator.
Cei care vor sa voteze trebuie sa comenteze fiecare desen în parte si la sfârsit dând o nota de la 1-10, fara sutimi gen 9.90 sau 5.70 etc. Ceva de genu’ :

Numarul x – îmi place la desenul tau ca ... , nu îmi place ca ... . Nota y.

La sfârsitul perioadei de votare voi face o medie si cel/cea cu media cea mai mare va câstiga, destul de simplu nu ? ^^
Deasemenea voturile care nu se încadreaza în ce am scris eu mai sus nu vor fi luate în calcul.

Concurentii NU au voie sa voteze, altfel vor fi descalificati.

Succes tuturor.
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#2
Numarul unu

Deci, imi place ideea, este chiar interesant. Nu imi place cum ai colorat, si cand zic colorat nu ma refer la Hasura >.< ! Ma refer la acel colorat cum faceam noi astia micii la gradinita, ai facut asta in toata directiile, nu este uniform, dar Hasura pare in regula. Gatul papusii din stanga parca nu s- ar potrivi la acel corp, acel gat parca ar fi desenat din spate, adica m- as fi asteptat sa il faci cu spatele ca sa se potriveasca cu gatu`, dar este ok, nu este mare lucru. Si un singur lucru nu mai imi place, acel `papion` sau ce o fi ala de la gatul papusii din stanga, nu prea se potriveste acolo -.-. Nota : 7

Numarul doi

Ah, chiar imi place, dar nu stiu de ce, dar nu ma prea atrage, la aceasta tema mie mi- ar fi placut ceva legat de Barbie, nu stiu de ce. Este prea sinistru o.o. Acel nas nu prea imi place cum l- ai facut, sprancenele sunt deasupra parului, nu prea mi se pare corect si conturul ochilor la fel, sunt deasupra parului, asta nu prea imi place. Se vede ca ai avut rabdare cu aacest desen, i like. Nota : 8

Numarul trei

Chiar nu imi place, sincera sa fiu. Ochii, gura, nasul, chiar nu arata nici macar pe aproape a papusa, dar mite a om -.-. Culoarea pielii ma sperie, zici ca este moarta saraca, parul nu imi place, ai incercat ceva gen suvite, dar nu ti- a iesit. Nu se vede unde sunt mainile, adica stii ? Despartitua aia mica care indica ca nu este un gard albastru in fata ei, ca sa spun asa -.-. Nu imi place cum ai colorat, si hasura nici nu exista -.-. Culorile sunt foarte sterse si nu mi se pare ca s- ar potrivi in tema prea mult. Nota : 3

Numarul patru

Ideea este o, adica ceva asemanator lui Pinochio, dar desenul este neglijat, nu gluma. Nu ai deloc detalii, care sa faca desenul mai superior si mai frumos. Stii cum se zice: Detaliile fac diferenta. Inteleg ca este o papusa dar neglijati rau de tot nasul ochii si gura, inteleg ca este o papusa din lemn, dar sa para cioplita, ca sa zic asa. Adica gura si nasul sunt ok., dar ochii nu imi plac. Culorile sunt sterse si hasura nu prea o vad pe undeva. Nota : 5

Numarul cinci

Acest desen ar fi fost foarte frumos daca ai fi stiut sa ii faci proportiile asa cum trebuie, sau poate ai facut asta intentionat. Mie nu imi place asta, adica cel putin un cap mic de tot, si dupa cine un corp butucanos cu niste picioare gigant -.-. Abdomentul nu se imbina deloc armonios cu sanii ei si nici cu picioarele. Pare a fi o papusa monstru, nu prea imi place. Nota : 6

Numarul sase

Credeti- ma ca ador acest desen, este formidabil, deci chiar este o papusa in toata regula. Aici nu am ce sa spun. Nota : 10

Numarul sapte

Acest desen este formidabil o.o. Este o combinatie intre Barbie si Fantastic. Culorile sunt asa de frumoase, se imbina perfect, chiar daca pare a fi un curcubeu in toata lucrarea. Pare a fi o papusica intr- un univers paralel. Nota : 10

Numarul opt

Nu imi place -.-. Ideea chiar este interesanta, adica doua papusele si in jurul lor nu mai bucati din alte surate ale lor si niste hainute. Dar cu toate astea nu imi place, nu imi plac culorile si par a fi butucanoase partile componente ale unei marionete. Parul fetei de la masa nu imi place. Nota : 6

Numarul noua

Nu ma atrage acest desen, mi se pare personajul cam deformat la fata, ideea cu o mare papusa in lumea jucariilor, asa mi se pare mie, este geniala, dar nu imi place ca este in acuarea si parul personajului este asa parca dat cu fixativ [ o tona -.- ] de are acea pozitie. Nota : 8

Numarul zece

Chiar daca culorile sunt cam pale, sterse si fetele papusicilor sunt cam tremurate, ador desenul. Este acel desen pe care il asteptam, care sa reprezinte Barbie. imi aduce aminte de cand eram micuta si incama jucam cu aceste Small Dolls . Nota : 9

P.S. : Toate au fost dragte, bune si foarte bune. Dar mi s- a parut ca cele mai bune au fost numarul sase, sapte si zece. Celalalte au fost si ele dragute dar nu incat sa le ador 5.

P.S 2 : Bafta hug !
[Imagine: Jun0xCa.png]

#3
Numarul 1:
Ei bine, este destul de dragut... Totusi, as fi preferat mai multe umbre, avand in vedere tema...39 Da, sunt de acord cu Scorpiuta. Papionul acela nu prea imi place; De asemenea, gatul fetei este prea stramb, puteai sa desenezi cu mai multa finete, este o fata totusi. Nota mea este 7.
Numarul 2:
Am vazut ca un ochi este scos in evidenta cu prea mult rosu, iar celalalt este hasurat, sa zic. Intr-un desen, conteaza egalitatea in culori, unghiuri etc. Dar iti dau nota 9 pentru ca imi place ceea ce ai scris in stanga desenului.
Numarul 3:
Nu vreau sa fiu dura, dar altfel nu poti sa-ti indrepti greselile. In primul rand, ochii nu sunt simetrici, apoi ce e cu acele culori? Sunt prea deschise, aproape invizibile. Intotdeauna trebuie sa pui accent pe trasaturile fetei, la culori. Mai este si unghiul in care ai desenat, prea stramb, ceea ce face desenul sa fie copilaros. Nota- 4.22
Numarul 4:
Scorpiuta are dreptate. Imi pare ca este Pinochio, insa vad ca nu ai hasurat deloc, tu doar ai colorat. Cand desenezi, conteaza modul in care o faci. Niciodata nu trebuie sa te grabesti. Detaliile...Mama lor de detalii. 22 Este...simplu...Nota- 5.
Numarul 5:
Vad clar ca, capul este foarte mic fata de restul corpului. Deci intr-un cuvant, nici acest desen nu este simetric. Inca o data o spun: conteaza! Puteai sa dai fondul cu o culoare mai inchisa, sa mai modifici aspectul corpului - prea deformat. Nota mea este 7.
Numarul 6:
Iata ceva ce-mi place. Are umbre, este foarte bine. Pare trista din punctul meu de vedere, ca orice papusa, este fara sentimente; cel putin asa vad eu. N-am ce comenta. Felicitari. Nota 10.
Numarul 7:
Inca o lucrare deosebita. Culorile sunt foarte reusite, adica le-ai imbinat in asa fel incat sa para o papusa plina de viata. Mai trimit un 10 21
Numarul 8:
Prea comun si prea simplu. Masa aia parca pluteste, iar papusa de la geam chiar nu-mi place- are fata prea ciudata, parul mare pentru corpul ei micut. Casa parca este in panta22 . inca o observatie: ai vrut cumva sa scrii "run away" ? Eu vad doar "run awa". Nota- 5.
Numarul 9:
Personajul tau pare deformat la fata, iar mai sus, am remarcat lipsa de culoare. Te-ai oprit tocmai unde nu trebuia...Ai desenat in acuarele? Nu trebuia, iti zic ca daca faceai in creion si accentuai umbrele, chiar iesea. Iti dau un 7.
Numarul 10:
Ma intrebam cand o sa deseneze cineva ceva dragut5. Mie chiar imi place, locul in care stau cele doua papusele, este o casuta? Ma atrage si aspectul si fetele lor. Intr-un cuvant, dragalase. Intr-adevar, eu in locul tau, culorile le-as fi facut mai inchise, insa este bine. Nota- 10.

Felicitari tuturor. Vreau sa tineti cont de sfaturile noastre.hug Succes in continuare.

#4
Primul desen este interesant si cat se poate de original. Desi ideea e cam sadica si personajele parca sunt niste papusi voodoo, nu pot spune ca nu ai imaginatie. Imi place postura in care ai desenat papusile. Este un desen simplu , alb-negru care putea fii facut in jumatate de ora. Puteai sa faci ceva mai migalos si te puteai chinui mai mult. Imaginatia nu e totul. Anatomia?
Tu ce nota ti ai pune? Incerca sa faci un desen mai migalos, vei fi satisfacut.
Eu iti dau un 7.

Al doilea desen cred ca imi place putin mai mult pt ca e colorat. Defapt, imi place cum ai colorat ochii. Ma uit la ochiul de mai sus si vad ceva umbre, sclipire, dungi, dar cel de jos e mai in ceata, dar NU ma iau de calitate.
Ideea e asemanatoare cu cea de sus. Voi cand spuneti 'papusa' va ganditi la plastic mutilat si cusut la gura? EU nu! Imaginea aceasta e un simplu cap , o ata si un scris mic intr un colt.Anatomia?
Nota 6, ti as da mai mult, insa pe mine ma intereseaza desenul, NU ce scrie pe el.

La al treilea desen imi place ca in sfarsit vad si eu o papusa mai normala.. desi duce spre emo! Nu ma iau de calitatea imaginii, inteleg. Insa culorile sunt sterse.Anatomia , nici nu o mai aduc in vorba.. capul e disproportionat. Dar nici celalalte desene nu stau prea bine la anatomie.
Nota 7.

Cand ma uit la desenul 4 primul cuvant care imi vine in minte e Pinocchio. 4 Desenul e prea simplu, culorile sterse, orientarea in spatiu.. lasa de dorit! Prea mult spatiu alb, liber. Nu imi place. In cate minute ai facut desenul?
Nota 6 , desi, e nota mare. Am dat numai note mari pana acum.

Desenul 5. Of of of! Picioare uriase, labartate, cracanate, ca in spatiul liber dintre ele ar mai incapea un picior. Inteleg ca e o papusa cu defecte, dar ma dor ochii! Orice ar fii se vede ca nu ai respectat nici o proportie. Capul e minuscul, mainile mici.. urate.Desi ideea e una buna, talentul si a facut bagajele.. si a plecat! Suna l si zi i sa se intoarca!
Nota 6

La Desenul 6 se vede ca ai talent. DEsi simbolistica lasa de dorit , ideea nu prea imi place, nu imi semnifica nimic. Nu imi seamana a papusa. E prea simplu si sec. Iar cercurile nu au nici un sens. poate doar sa ocupe foaia, ca sa nu fie goala. Anatomia e buna.
Iti dau 10 , dar vreau mai mula straduinta.

Desenul 7 In sfarsit ceva in tema! Vroiam sa vad o papusa si uite! Una colorata si frumoasa! Bravo ! Desi e mai mult un curcubeau de culori, unele nu prea ordonate, e vesel si e in tema! Imi place cum ai colorat iar rochia e f frumoasa. Se vede ca e migalos si ca ai lucrat la el. Toate cutele alea si dungile si hasurile!
NU prea imi place cum i ai facut fatza.
Nota 10

Desenul 8 Frate, voi n ati auzit de Barbie? Numai mutilate, emo, vodoo.. si sadice. Ideea in sine, de papusa, e una vesela, cel putin asa cred eu. Poate tu ai o alta parere. Lasand tema la o parte.. In acest desen sunt doua papusi facute in ipostaze diferite, insa in jurul lor nu mai stiai ce sa faci si ai desenat niste chestiute care acopera tot desenul. Ideea de spatiu este anapoda, anatomia lasa de dorit. Acum, scuze daca sunt sarcastica, dar tu ce nota ai pune unui desen ca acesta? Perdelele alea sunt aiurea, inceleg chestia cu acele cute.. insa nu e reusit deloc.
Nota 6

Desenul 9 Cred ca e primul desen in acuarele!
Felul in care ai pictat e f dezordonat, inteleg ac ai vrut sa lasi ideea de 'neterminat' insa nu se vede frumos. Culorile sunt amestecate si cu greu distingi formele. Umbre? Anatomia?
Cred ca ideea e una originala.. nimic mutilat, dar nu ma duce cu gandul la papusi. Mai degraba la zane, povesti , basme.. dar nu prea papusi.
Pare facut in graba.
Nota 7

Desenul 10
Sa inteleg ca sunt doua papusele chibi. Uite ceva care mai da spre.. papusi !
Pe mina ma deranjeaza f mult felul cum ai desenat (hasurat) suprafetele. Culorile sunt asa de sterse, rosu ala o fi mai intens.
Acest desen pare unul copiat.. deoarece se vede atat de bine conturul.. insa detaliile ? Ma uit la acei ochii verzi.
Cum ai putut desena atat de frumos prima rochita, cu toate pliurile alea, cu dantelutele, cu toate detaliile , cu funditele alea .. cand tu nu poti sa faci un cerc? (suportul acela)
Culorile sunt peste tot la fel.
Ideea de spatiu e .. total anapoda. Tu te uiti la muchiile de sus ale dulapului? Ti se par paralele?
Rafturile sunt afcute ca sa acopere spatil.. totul e asa gol.
Chiar daca sunt chibi.. puteai lucra mai mult la fatza lor.
Raman la ideea mea ca desenul e cel putin copiat de pe ceva.. cel putin rochitele .
Daca gresesc , imi pare rau. Dar ,ma repet :
Cum ai putut desena atat de frumos prima rochita, cu toate pliurile alea, cu dantelutele, cu toate detaliile , cu funditele alea .. cand tu nu poti sa faci un cerc? (suportul acela)
Imi pare rau de critica data, insa doar pt ca vad ceva chibi, asta nu ma face sa dau 10. Stii.. trebuie si talent.
Nota 7


Imi pare rau sa vad ca sunt din ce in ce mai putini oameni talentati, dar din ce in ce mai multi oameni curajosi!
anyway.. Felicitari pt efortul depus !

#5
Numarul 1

People, you need to watch some Tim Burton stuff. Eh, in ciuda faptului ca mi-a placut filmul [obviously], n-am sa punctez prea mult pentru asta.
Volumul este practic inexistent, iar urmele de creion sunt vizibile. Vezi tu, cel putin din punctul meu de vedere, ceea ce da farmec filmului este modul in care se misca personajele, o infrumusetare a ceea ce este urat, lucru ce nu prea-l poti realiza fara umbre. Ar fi trebuit sa muncesti ceva mai mult.
Oh, and guys, Jack(the guy from the left) is a skeleton, not a doll/puppet! xD
Nota: 6

Numarul 2

Apreciez faptul ca l-ai colorat, insa, desi imi dau seama ca este si vina telefonului, nu strica sa lucrezi mai mult la umbre - nu pot vedea prezenta lor decat la gat. Ideea e simpatica si, de altfel, singura care cred ca ar putea fi abordata. E oarecum obositor sa vad aceeasi idee incontinuu... Oh, wait, it was "doll". Vad ca mai multi concurenti au prezentat ceva de genul "puppet". Eh, si eu as fi facut la fel.
Ah, aberez. Big surprise. Capul este okay, apreciez combinatia rosu-verde, insa practic "pluteste", iar desenul e prea simplu.
Oh, Scorpiuţă., nu e o problema daca a desenat sprancenele deasupra parului, lucrul asta e folosit si in anime-uri si manga-uri.

Nota: 7

Numarul 3

Inexpresivitate desenului pare a avea drept cauza mai degraba prea putin exercitiu decat tema concursului; culorile sunt sterse - creioane cerate? -, desenul este foarte simplu si pare facut in graba. Nu ma duce cu gandul la o papusa.
...This post makes me feel like a witch, but you should have worked on it so much more.

Nota: 5

Numarul 4

Imi place ideea de papusa uitata, insa prezentare lasa de dorit; umbrele lipsesc cu desavarsire, modul in care a fost colorat desenul lasa de dorit. In ciuda sforilor, dragutul ar trebui sa fie rezemat de ceva pentru a sta in pozitia asta.

Nota: 6

Numarul 5

Ideea este de-a dreptul sadica, fara a te atrage insa. At least that's my opinion. Ma intreb daca ai vrut sa o desenezi vazuta de jos. Lasand asta la o parte, se vede ca te-ai straduit, dar trebuie sa mai lucrezi la redarea volumului. Imi plac detaliile si fusta. Oh, anatomia! Uhmm, revin la ideea de mai inainte, nu imi dau seama daca e o tentativa de a desena papusa dintr-un anumit unghi, daca tu ai vrut sa o desenezi in acest fel sau daca pur si simplu ai probleme mari la capitolul asta. In orice caz, imi displace desenul din acest punct de vedere.

Nota: 6

Numarul 6

Ochi inexpresivi - well, of course, that can be done xD -, frumosi, volum bine reliefat, insa nu ar fi stricat sa te straduiesti chiar mai mult in aceasta privinta, dar si in a parului. In ciuda "sforilor" si a componentelor care fac legatura intre brat si trunchi, nu prea iti da impresia de papusa. Nu este ceea ce as numi un desen complex, insa este unul bun.
Nota: 8

Numarul 7

Proportiile sunt bune, cu mici exceptii, si se vede ca te-ai straduit pentru a realiza umbrele si vestimentatia. Totusi, mai lucreaza la faldurile rochiei. Acum sa vorbim despre modul in care ai colorat: se vede ca ai muncit, insa din punctul meu de vedere, nu strica sa alegi culorile cu mai multa grija. Sa vedem, ai mult rosul si foarte putin verde care sa-l evidentieze, destul de mult violet si foarte putin galben. In schimb, albastrul acela deschis mi se pare in plus; combinarea rosului si galbenului ti-a dat un portocaliu aprins, iar nuanta asta - ma refer la albastru - e cam blanda. Nu este "formidabil", nici "mai superior" - apropo, fara a fi rautacioasa, exprimarea este pleonastica; o spun pentru ca, daca imi amintesc bine, citatul apartine unui user ce lucreaza la un fic. Pff, iar aberez.
Nota: 8 e prea putin, 9 prea mult. In fine, 9 pentru incurajare.

Numarul 8

Ah, so dull, creioanele colorate sunt de vina, dar si modul in care le-ai folosit lasa de dorit. Lucreaza mai mult la anatomie si la par, cerculetele si liniile nu prea sunt suficiente pentru a-l reda, nu crezi? De asemenea, lucreaza la cutele hainelor.
Nota: 7

Numarul 9
Finally, something made in watercolours! Ceea ce imi place foarte mult la acuarele este transparenta lor, efectul soft pe care in confera desenului. Mda, nu prea bine folosit, insa iti trebuie mult exercitiu - eu imi pun cateodata mainile in cap cand ce diferenta este intre efectul pe care l-am obtinut eu si alti useri de pe dA. Okay, first of all, it doesn't look like a doll. Anatomia e bunicica. Umbrele nu sunt suficient lucrate, parul e "teapan", desenul nu te atrage foarte mult - atentie la alegerea culorilor. Well, at least I'm not the only one who has problems here. xD

Nota: din nou, oscilez intre 7 si 8, insa, voi ramane la a doua nota, pentru incurajare.

Numarul 10
Linie nesigura, proportii bune si prezenta a detaliilor. Hmm, kinda weird, don't you think? Anyway, shadows do not exist, the chibis are - as always, after all - very cute. Modul in care ai colorat nu este deloc placut, iar orientarea in spatiu[?] te zapaceste.

Nota: Iti dau 7, presupunand ca desenul nu este copiat. Daca desenul este, intr-adevar, "curat", atunci imi cer mii de scuze; in caz contrar, poti spune ca din partea concurentilor, nu a mea sau a oricui altcuiva, ai de primit o palma.

And yeah, I know you all love me, especially after posting this, but you should. 10 Really. It's not so easy being such a witch. Sa nu credeti ca am scris ditamai post-ul ca sa-mi racesc gura degeaba sau ca sa-mi perd seara; am facut-o ca sa va ajut macar putin.

Felicitari, tuturor, pentru munca depusa!
Hugs from Mary! Smile

Off: Mimi, nu ai putea lasa topic-ul deschis pentru inca trei-patru zile dupa afisarea rezultatelor? You know, for thanking "the judge", for the votes, for congratulating the winner, and all that stuff? Smile

EDIT::
Citat:... primul desen pictat de până acum *iar eu ştiu pt că am participat la toate ediţiile*...
Eu am participat editia trecuta cu un desen in acuarele. xD
[Imagine: 45745hrd.png] <- Thanks, Arya!
Drawings
Deviant stuff

#6
Asa. Am ajuns si eu pe aici, nu stiu cum dar am ajuns.

Numarul 1
Nu prea e pe gustul meu. Culorile sunt aceleasi, fara alta nuanta doar acel gri sau maro. E prea simplu, chiar daca se vede ca ai lucrat ceva la el. Capul celei de-a doua papusi e taiat, asta iar nu imi place. Plus ca nu pot sa imi dau seama la ea daca aceia sunt ochi sau gura sau ce o fi. Nota 6.

Numarul doi
Asta imi place ceva mai mult, trebuie sa recunosc. Parul e foarte bine desenat, detalii sunt, cum ar fi sfoara si cusaturile de la gura sau de la gat. Acel mic text imi da ceva idee despre ce ar putea fi vorba. Si acel 'make-up' e interesant de asemenea. Nota 8.

Numarul trei
Aceea numai papusa nu e. Arata a o fata oarecare, bine, suvitata si toate cele dar nu vad nimic legat de faptul ca ar putea cel putin sa arate ca una. Nu imi place deloc. Nu mai zic nimic. Nota 4.

Numarul patru
Eh, mai merge. Pare o papusa manuita de un maestru. Imi da senzatia de vechi, de nefolosit, dupa acea panza de paianjen pe care o are la mana. Ma intristeaza cumva desenul asta dar totodata imi place. Are ceva aparte. Nota 8.

Numarul cinci
Chiar daca papusa asta e total distorsionata si are un model ciudat, asta ma baga in sperieti cel mai tare, tomai din acest fapt. Toporul ii mai adauga un aer de groaza si teama. Imi plac culorile folosite pentru ea si absolut tot. Nota 8.

Numarul sase
Foarte, foarte frumos. Nici nu stiu cu ce sa incep. Ochii aceia sunt ochi de papusa, fara nici o expresie, de pe alta lume. Parca ai folosit geometria aici, imi place tare mult. In cazul asta culoarea asta merge foarte bine. Nota 9.

Numarul sapte
Da, imi place si desenul asta. Cred ca e printre cele mai bune. Culorile sunt vii, formele sunt foarte bine definite si as putea continua la nesfarsit. Iti da o senzatie de calm si relaxare dupa atatea gaturi si guri cusute. Nota 8.

Numarul opt
Nu, nu imi place. Ideea e prea sinistra, am impresia ca acelea sunt bucati de om nu parti dintr-o papusa. E prea creepy, plus ca expresia fetei nu imi place deloc. Si nici parul. Nota 5.

Numarul noua
Iar, aceea e papusa? Banuiesc. dar nu imi prea place. Cam nimic, nici culorile nici restul adica tot ce se afla in jurul personajului principal din desen. E o atmosfera prea simpla. Nota 7.

Numarul zece
Daa, in sfarsit ceva ce imi place cu adevarat. E simplu dar complicat in acelasi timp. Desenul e foarte bine definit, ti-a iesit tot ce ti-ai propus. Papuselele acelea sunt foarte draguta, am scapat in sfarsit de aerul de sadism. Foarte dragut. Nota 10.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#7
Am observat ca editia asta sunt desene foarte bune.
lucrarea nr 1
E draguta, chiar draguta, detalii una alta, cu toate acestea nu pot spune ca e grozava. Ideea e draguta, imi place in special cum ai alaturat cele doua personaje, imi aminteste putin de un desen, in fine. Un lucru deranjant e ca nu ai hasura ordonata si para ca ar fi colorat, totusi e de apreciat ca ai umbre si lumini. Totusi ideea e comuna, prea comuna
Desenul tau merita per total nota 8


ucrarea nr 2
Idee simpla, comuna chiar. Tot ce-mi place la lucrarea ta sunt: ochii, par vi, si faptul ca ai folosit contrastul cromatic. In rest nu mi se pare nimic atat de multumitor la ea. Tehnica e buna, imaginea, tipic sadica. Mai nou papusile sunt incluse in categoria sadic, Chuki e de vina. Mai apoi totul e atat de sters, incat parca ai folosit o guma colorata ca sa le colorezi. 6
Una peste alta lucrarile nr 3 si nr 4 => voi baga lucrarile in aceeiasi oala
Sincer mi se par printre cele mai joase lucrari de aici. Mai e mult de lucru la ele, de la anatomie, la senzatia de plastic, la colorat. Nu sunt multe de spus. Concluzie 3

Lucrarea nr 5
E o papusa, e vizibil, totusi e inexpresiva, mult prea inexpresiva. Picioarele mici, talia in trapezoid, aceiasi nebunie cu papusile sadice. Recunosc e originala avand in vedere ca nu ai incercat sa faci o clasica Barbie sau un clasic Pinochio, cu toate astea, culoarea lasa mult de dorit, e stearsa si pusa asa, intr-o rapiditate grava.
5

Lucrara nr6
Mi se pare ca e printre cele mai bune lucrari. De la valorat, la tehnica si la expresivitate. Totul e din plastic, facut cu grija, imi place ca ai imbinat, abstractul cu marioneta. Pare o scena dintr-un film. Un cufar vechi cu papusile dragi, sau scena dintr-un teatru de papusi dupa o calamitate. Nota va fi[/b]9[/b] pentru ca papusa are unele trasaturi mult prea vi pentru o papusa. Cu toate ca lucrarea e buna, inca ii lipseste ceva, asta o simt si nu o pot explica. Apreciez ca ai iesit din perspectica “papusilor sadice”

Lucrarea nr 7
Si la tine ca si la lucrarea nr 7 apreciez mult faptul ca ai iesit din perspectiva papusilor sadice. O papusa colorata, parca pentru copii. Totusi mainile imi par mult prea rigide. Parca prea vesela, asta pentru gusturile mele, totusi culorile sunt frumoase, vi, puse cum trebuie. Totusi nu-mi place aerul de chiby.
Totusi not va fi 9 detaliile misca orice ochi.

Lucrarile nr 8, si10
Lucrarile nu sunt prea grozave. Au cam aceiasi maniera a desenului, cu toate acestea, nr 10 e mult mai buna, desi sunt niste chiby dolls, au mai multe detalii si o oarecare acuratete a miscarii. O sa-I dau un 6
Lucrarea nr opt, pot spune ca totul e aproape morbid si porst desenat, imi pare rau, dar cred ca se incadreaza pe locul nr 3 la lucrari nu prea grozave [/b]4[/b] Nu vreau sa te demoralizez, dar pot spune ca ai mult de lucru, de la constructii, al valoratii.


Lucrarea nr 9
Pot spune ca imi palce ca ai pictat-o, mi se pare o coperta pentru cartiile de basme, apreciez maniera in care ai pictat-o, dar lucrarea in sine nu e fabuloasa. Lucrurile sunt puse destul de anarhic, ar trebui sa te concentrezi si sa le paginezi putin. In orice caz ai un6 multa bafta pe viitor.

Desi notele sunt cum sunt, va spun nu va demoralizati ^^
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#8
Cred că e un first pentru toate, aşa că mă voi retrage din concursul ăsta, cu micuţa condiţie de a analiza celelalte desene în amănunt. Vreau să mă scuz în faţa tuturor şi să spun că nu mi-am dat interesul pentru desenul meu *nr 8* pur şi simplu pentru că nu ştiu să fac păpuşi... În fine, scuzele nu sunt bune de nimic... dar voiam doar să clarific nişte lucruri înainte de a trece la votare: acel "away" a fost voit scris aşa din simplul motiv că cea care a scris cuvântul nu a mai apucat să îl termine; figurile mele în spaţiu sunt total... ewww... acu văd şi eu 21 şi e chiar ciudat pentru că, atunci când l-am făcut, numai în umbre alb negru, arăta cu mult mai bine... Meh, rămân la părerea mea că numai un anumit tip de colorat poate face o lucrare să arate splendid.

Acum, pentru că nu pot să amân ceea ce am început să fac, voi face un mic comentariu la fiecare lucrare în speranţa că aceasta va ajuta desenatorul:

Lucrarea 1
Deşi mi-a plăcut la nebunie filmul, iar desenul tău e scumpel el în detalii şi ca şi realizare, am câteva observaţii de făcut: în primul rând proporţii capului lui Jack sunt ciudate. Chiar şi atunci când realizezi un cap uman el nu se vede aşa. Bărbia pare aproape inexistentă, iar dacă tot ai încercat să îl faci trebuia să îi ridici gura un pic mai sus, sau chiar să o faci să dispară. La ochii timpei *chiar nu îmi mai aduc aminte cum o chiamă deşi de abia m-am uitat la el* ai încercat să faci umbre şi riduri care să se apropie de creaţia originală... numai că la un ochi ai făcut acele riduri de expresie, iar la celălalt nu, iar asta nu dă bine.
Proporţiile sunt iarăşi greşite: ea are umerii prea mici şi inegali, iar el e... are pieptul mult prea mare pentru un schelete... Părerea mea! Asta dacă nu cumva ţie îţi plac figurile cu un piept umflat, ca la cocoşii care se bat. Mnah, nu am cum să mă pun cu gustul tău în această privinţă.
În al doilea rând, desenul acesta se cam îndepărtează de temă. El nu îmi arată mie nici un fel de păpuşă, sincer! Ăsta s-ar fi potrivit mai mult la tema dragostei, chiar şi pentru cineva care nu a văzut filmul în viaţa lui.
Idea... ei bine, e originală şi nu prea. Cum eu am m-ai văzut o imagine asemănătoare în film *Nightmare before Christmas pentru cei care se tot întrebă despre ce vorbesc* nu pot să o consider drept originală. Nu stau să caut segvenţa pentru că ştiu că perfect asemănătoare nu va fi, dar nah... Nu pot să spun că m-a dat gata.
Desenul e bun în esenţa lui dar îi lipseşte acea fineţe şi acel sentiment. Nu pot spune că două momâi, două spirite, două personaje dintr-un film sunt păpuşi. Nu pot!
Nota mea : 6


Lucrarea 2
Lucrarea asta m-a făcut să râd! Sincer! Dar într-un sens bun!
E originală, şi din punctul meu de vedere, creativă, iar micuţul text *pe care m-am tot chinuit să îl citesc şi pe care l-am dat gata... după puţină muncă, din cauza calităţii nu tocmai bune a desenului* e chiar adevărat, deci îmi place.
Da, viaţa atârnă de un fir de aţă! Iar desenul îmi aminteşte de Chucky, într-una din crizele lui maniacale, eventual euforice.
pot spune sincer că e unul dintre cele mai bune desene.
Totuşi, pentru că mereu exista unul, nu îmi place cum ai făcut nasul. Dacă alegeai un alt model, poate doar să dai o impresie de nas, sau să îl haşurezi mai finuţ, ar fi mers mai bine. I-ai făcut nărime mult prea mari chiar şi pentru dimensiunile care le are. Asta nu prea m-a încântat.
În schimb, are nişte ochi superbi, cu tot coloritul acela al ploapelor, cu tot cu model. Îmi plac, de asemenea, detaliile de la păr. Ah, şi trebuia să insişti mai mult pe ochiul drept la umbre şi dungile alea care arată ploapele *nu îmi vine denumirea lor în cap, asta dacă există vreuna, sau dacă am ştiut-o eu vreodată...*
Într-un cuvânt e frumos, în ciudat nasului şi a mărimii şi formei gurii 39 nu ştiu de ce dar gura aia e uşor strâmbă, mult prea subţire pentru ce ai făcut tu, dar totuşi potrivită.
Nota mea: 8


Lucrarea 3
22 ... Nu îmi place sub nici o formă. Pare un desen făcut de un copil mic, poate chiar în clasele primare. Fără supărare, luând în considerare faptul că vrei să te perfecţionezi, şi mai ales că, după atenţia - atât cât există ea în acest desen - pe care i-ai acordat-o tu coloratului, trebuie să reţii că un desen cu adevărat bun implică muncă *cum e la mine de documentare pentru ţinutele vestimentare*, pasiune şi un pic de bun gust. Ştiu că probabil încă nu ai ochiul format, dar uite nişte locuri în care ai mai avea de lucrat, lăsând desenul acesta în forma lui... raw:
-ochii sunt mult prea aproape unul de celălalt
-gura e... oribilă. Nu îmi place de nici un neam. Caută şi tu pe deviantart nişte tutoriale şi încearcă să te perfecţionezi urmând modelele de buze de acolo. A ta e prea dreaptă, buzele sunt prea lungi, iar forma lor lasă de dorit. În plus sunt poziţionate un pic prea jos.
-nasul e strâmb, iar forma pe care ai făcut-o tu s-ar potrivi numai unul om care ar sta în semi-profil, nicidecum cu faţa îndreptată spre mine.
-faţa e prea ovală. Nu ai nici o depresiune sau vreo denivelare care să îmi arate că totuşi, aceasta e faţa unei păpuşi. Nu am văzut în viaţa mea o păpuşă cu un cap ca o minge de rugby. E mult, mult prea rotundă.
-părul e bine conturat, deci nu mă leg de el, deşi trebuie să mai lucrezi la el. dacă nu ar fi şuviţele acelea negre care să îmi arate sensul în care l-ai aranjat, să mor eu dacă mi-aş da seama. Pur şi simplu e o claie pusă acolo.. sau nişte dungi neglijente trase cu creionul.
-umerii sunt prea mici, iar bluza e iarăşi, o oribilitate. Nu se potriveşte de nici un neam cu ce ai încercat să faci. Deloc chiar.
-iar fundalul...numai un copiluţ de trei ani ar putea să îl facă; şi ca să ţi-o spun pe-a dreapta, până şi acel copiluţ l-ar realiza mai cu bun gust.
Data viitoare te-aş ruga să te uiţi mai bine la nişte desene şi măcar să încerci să copii câte un detaliu de la fiecare şi să îl înglobezi în desenul tău. Îmi pare rău că trebuie să fiu aşa de dură cu tine, dar când nu e bine, nu e bine!
Nota mea: 2


Lucrarea 4
Hmm.. idea ta e interesantă. Băiatul acela, deşi are un zâmbet întipărit pe faţă nu s-a mai mişcat din poziţia aceea de ceva vreme *hint the spider*. Îmi dă o notă de pesimism, părăsire, şi totuşi potimism... Ciudată combinaţie am m-ai găsit şi eu, ştiu ştiu!
Acuma, ce nu îmi place, căci conţinutul ideatic e destul de drăguţ şi e potrivit pentru tema dată:
-mâinile şi picioarele sunt prost concepute. Înţeleg că e o păpuşă de lemn, dar dacă ai văzut măcar o dată în viaţa Pinocchio, sau măcar Shreck, atunci ar trebui să ştii că nici un păpuşar, oricât ar fi el de dement, nu ar realiza ceva asemănător cu al tău. Sunt mult prea drepte, legate prin Dumnezeu ştie ce, prea stilizate. Parcă sunt nişte creioane îndesate unele în altele.
-capul e prea rotund, iar gâtul... deşi există, pare a fi un mic băţ pe care se sprijină bila aceea de lemn.
-ochii sunt prea sus e faţă, nasul prea ciudat pus. Totuşi, modelul realizat de tine e mai potrivit decât cel de la nr 3. Mult mai bine chiar.
-pantalonii nu îmi plac deloc. Sunt nişte tuburi din ceva albastru puse acolo pe post de craci la pantaloni. Stilistic vorbind, sunt foarte urâţi, şi sincer, nu dau bine la ochi. Deloc.
-la fel şi bluza, deşi mai frumos concepută.
-picioare sunt iarăşi realizate urât. Ştiu cum e, căci şi eu am aceeaşi problemă cu crearea picioarelor şi a mâinilor, deci nu te condamn... prea tare. Puteai să mai lucrezi un pic la ele... Măcar un pic...
-chestia pe care stă, e o dungă sau un pat? nu pot pricepe... chiar nu îmi dau seama ce e, iar chestia de lângă el e o bâtă de baseball?
În rest e bine. Poate doar fereastra aceea arată mai ciudat, dar probabil că mi se pare mie... Sper că nu am orbit de tot...
Nota mea: 7


Lucrarea 5
Conceptual vorbind e foarte mişto tipa. Îmi place idea! Se văd detalii foarte bine, iar forma ei e frumoasă...Dar... Am mari dubii privind proporţiile ei... Cu toate că tema se chiamă DOLL...
-capul e prea mic, deşi realizez că ea se îndreaptă înspre privitor. E mult prea mic pentru cum arată în rest.
-picioarele sunt, în schimb, mult prea lungi şi disproporţionale.
-de asemenea se observă o diproporţionalitate mare în ce priveşte întregul corp. Eu am o manie în legătură cu păstrarea realităţilor măsurabile, în sensul că încerc să păstrez o cât mai mare acuitate în desene; îmi realizez toate desenele cu rigla alături pentru a nu depăşi anumite proporţii.
Nu îţi voi scădea pentru asta pentru că e interesantă tipa, dar mai ales expresia maniacală de pe faţă. E ceva extrem de fascinant la ea. E o păpuşă Bondage, cu ligamente ciudate şi cu şolduri prea mari, dar e frumoasă în acelaşi timp.
Toporul şi detaliile de pe el sunt iarăşi surprinzătoare! *aici te laudă cineva care se tot chinui de vreo 3 ani să facă cuţite, topoare, săbii, orice fel de armă fie ia albă sau de foc şi nu reuşeşte de nici un neam*.
Touşi mâinile şi labele de la picioare sunt prea mici. Cu toate detaliile pe care i le-ai făcut, ele nu arată bine. Nu se văd frumos...
Ţi-aş recomanda să mai lucrezi un pic şi la păr: e prea ţepos şi prea puţin. Ori e şi în asta o idee ascunsă 15?
Nota mea: 9


Lucrarea 6
deci wow... desenul acesta şi următorul sunt favoritele mele 21 Sunt superbe, realizate cu bun gust şi... şi... dar mai bine am să le spus punctele forte la fiecare, după cum le vede ochiul meu *asta dacă mai vede ceva...*
Îmi place păpuşa aceasta şi detaliile care însoţesc tot desenul. Nu am idee cât ţi-a putut lua, dar l-ai făcut să arate spectaculos. Totuşi, te rog din suflet să mai analizezi încă o dată proporţiile! Capul e prea mare în comparaţie cu micuţul corp făcut de tine.
Fundalul e ceea ce susţine acest desen, iar mie, personal, mi-au plăcut stelele! Nu ştiu cum le-ai făcut, dar sunt foarte foarte mişto!
Privirea pierdută şi practic goală din ochii păpuşii tale şi expresia de apatie sunt aproape vii. dacă nu aş ştii că respectivul e o păpuşă mai mai că aş crede că e cine ştie ce suflet rătăcit care caută alinare dar nu găseşte.
Buzele, ochii, nasul toate sunt superbe, iar detaliile pe care le văd la păr sunt de asemenea uimitor de perfecte.
Nota mea: 10 *de parcă aş putea să dau altă notă!*


Lucrarea 7
Acesta impresionează prin culoare şi mişcarea continuă a personajului. Micuţă şi cochetă, păpuşa ta mă face să zâmbesc. Ai mici "defecţiuni" la nivelul feţei şi a mâinilor, dar pot fi trecute uşor cu vederea.
După părerea mea, ea pare să danseze deşi e ţinută de nişte lanţuri, dacă am văzut eu bine.
Însă, nu numai personajul tău dasează, simulând mişcarea, ci şi ceea ce se află în spatele şi pe lângă ea, ceea ce e foarte mişto din punctul meu de vedere. Mulţi sunt cei care încearcă să dinamizeze un desen, şi puţini sunt cei care reuşesc cu adevărat, deci bravo ţia!
Dar ce m-a surprins plăcut sunt detaliile, multe la număr şi bine realiziate! Îmi place rochia cu toate faldurile ei, cu toate chestiuţele care o acoperă. E frumoasă şi de bun gust. Îmi plac în special mânecile. E ceva acolo care mi-ar plăcea să am şi eu 21 *deja am rămas fără chestii de criticat 21*
Nota mea: 10


Lucrarea 9
E un desen cam ciudat, incomplet după câte văd eu, frumuşel prin simplitatea sa, dar la care mai trebuie lucrat. Idea e frumoasă, dar eu nu văd păpuşa. Pare mai degrabă o lucrare pentru o temă care ar suna cam aşa : exerciţiu de imaginaţie O_o şi mă îndoiesc că asta ai vrut să ne arăţi... sper cel puţin lucrul ăsta!
-capul are mici disproporţii, fruntea fiind rea mare, prea bombată spre exterior, ochii poziţionaţi prea jos, de aici derivând şi poziţia nasului şi a gurii pusă greşit. În rest, totul pare a fi OK, chiar foarte ingenios şi primul desen pictat de până acum *iar eu ştiu pt că am participat la toate ediţiile 21*
Detaliile de pe bluză sunt uimitoare, iar dacă tu singură le-ai făcut numai cu ajutorul pensulei atunci eu mă înclin în faţa ta, căci eu nu voi putea în vecii vecilor şă realizez aşa ceva. Nu e posibil!
Cum nu mai am ce comenta, celelalte proporţii, ale corpului, mâni picioare fiind OK, voi da direct verdictul:
Nota mea: 8


Lucrarea 10
Iar ultimul desen e... ... ... nu am cuvinte. Nu pentru că mi-ar plăcea, ci pentru că nu îmi place.
Deşi sunt drăguţe cibiurile alea, proporţiile sunt greşite, feţele lor înclinând, ca tot desenul de altfel, într-o parte.
Eu ştiu că Kuroshitsuji eu un fenomen mai nou pentru toţi, dar... parcă l-ai făcut de râs pe protagonist cu desenul ăsta. E drăguţă rochiţa şi îmi place conceptul, dar nu e pe gustul meu. Pur şi simplu nu mă atrage.
Iar fundalul... mai bine renunţai la el, sau mia puneai ceva... căci e incomplet. Doar două păpuşele în mijloc ar fi fost suficient... Părerea mea.
Detaliile sunt foarte bine plasate, impresionant chiar, dar dulapul acela pare să facă parte din perete, deşi ai tras tu nişte linii pe acolo, iar cutiile alea sunt puse total greşit în spaţiu. În privinţa asta nu îmi place. Suporturile pe care stau păpuşile tale par a pluti dintr-un motiv sau altul, iar coloratul lasă de dorit. Ai mult prea multe pete albe! Mult prea multe goluri. Te-aş sfătui ca data viitoare să foloseşti o bucăţică de vată şi să dai pe deasupra ceionului ca să uniformizezi culoarea.
Nota mea: 7
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]

#9
Va mai las pana maine sa votati. ^_____^
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#10
Stop vot.

Numarul 1 era Ang.
Media 6.71

Numarul 2 era Aggie.
Media 7.42

Numarul 3 era Miranda ^_^.
Media 4.

Numarul 4 era matzaplouata.
Media 5.71

Numarul 5 era Teru.
Media 6.71

Numarul 6 era nibbles.
Media 9.42

Numarul 7 era Jigoku.
Media 9.42

Numarul 8 era candy_cane.

Numarul 9 era 2011' .
Media 7.28

Numarul 10 era Grella.
Media 6.57

____

Luna asta este egalitate, castigaoarele fiind nibbles si Jigoku.
Felicitari tuturor.

Iar medalia Best Comment este castigata de condy_cane, felicitari si tie. ^ ^
[Imagine: 9qh35v.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Vot - luna februarie Geo :] 4 4.296 01-03-2012, 11:44 PM
Ultimul răspuns: Mimisor
  Concurs - luna februarie Mimisor 14 8.702 13-02-2012, 08:48 PM
Ultimul răspuns: Aggie
  Concurs - luna februarie Mimisor 17 10.504 15-02-2011, 08:56 PM
Ultimul răspuns: Mimisor


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)