Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Uniforma scolara

#21
Din fericire, nu am purtat uniformă decât din clasa a III-a, când m-am mutat! Dar sinceră să fiu, îmi plăcea uniforma pe atunci! Era ceva nou pentru mine, și îmi plăceau schimbările. xD Prin semestrul al doilea al clasei a IV-a deja ne plictisiserăm de ele. Nu prea le mai purta nimeni.
După care, prin clasa a VI-a așa, s-au gândit directorii ce s-au gândit și ne-au băgat pe gât niște CHESTII albastre, de ne confunda lumea pe stradă cu ăia de la salubritate. Să nu mai zic că erau de două feluri: cu mânecă scurtă și cu mânecă lungă. Prin octombrie veniseră ălea cu mânecă scurtă. Iar diriga a plecat cu banii pe cele cu mânecă lungă, pentru că s-a pensionat, şi tot nu au venit...
Uniformele ălea hidoase (spun hidoase pentru că nu numai culoare era oribilă, ci şi materialul! Pentru un tricou pentru care am plătit 30 de lei măcar putea să nu se simtă ca unul de 1 leu) le-am purtat vreo două săptămâni, după care ne-am prins care profi doreau să venim cu ele, şi pe care-i durea în--. Așa că înainte de ora de istorie şi engleză, ne schimbam în baie sau cerșeam tricourile altora de la serii diferite. Până când şi-a dat şi conducerea seama că erau o porcărie, şi așa am scăpat de ele. Acum majoritatea colegilor mei de clasa folosesc acel tricou ca pijama...
Ne-au pus să purtăm insigne, şi eu n-am primit că eram de serviciu. Să nu mai spun că m-au pus să semnez că am primit...

#22
Eh, uniformele...
In clasele I-IV era frumos cu uniforma pt ca le purtau toti cei mici. Si nu era exagerata, doar o bluza/camasa alba si o vesta. Erau alte clase in care fetele aveau si fusta sau baietii aveau sacou, dar noi nu aveam. Cand eram asa mici chiar era dragut ca eram imbracati la fel, aratam ca niste elevi mici si cumintei. 71 Arata foarte bine in pozele cu clasa.
Apoi in V-VIII s-a cam schimbat situatia. Noi am avut o diriginta care ne-a zis sa venim tot in bluza alba si vesta, sa respectam regulile si uniforma. Nu aratam rau, era ok (din nou, din punct de vedere al aspectului clasei), dar am inceput sa nu o suportam. De ce? Pt ca celelalte clase nu purtau uniforma chiar asa de strict, veneau in bluze de toate culorile, uneori si fara vesta (imprumutau de la alte clase atunci cand aveau ore cu profesori care doreau sa vada vesta). Voiam si noi libertate.
La liceu nu mai am uniforma. Exista doar o insigna pe care o putem pune pe ghiozdan, dar nici aceea n-o prea "poarta" elevii. Mi se pare mai ok asa, nimeni nu se poate plange ca nu are libertatea sa se imbrace diferit de ceilalti colegi. Nu mi-ar place sa mai am uniforma, poate daca ar fi una frumoasa, am vazut uniforme frumoase la un alt liceu si ar fi ok sa avem si noi asa ceva. Dar exista si uniforme oribile, asa ca, decat sa aratam toti la fel de groaznic, mai bine sa avem fiecare o imagine personala. 4
[Imagine: sig_reinoir.png]

#23
siner...le Urasc..deabia am ascapath acum 2 ani de uniforma aia hidoasa...si am nimerit o diriga...uite sprea ex. azi...nu am avut bluza/tricou alb...plus k era si frig....am luat o bluza mov si peste o bluza de trening gri {aveam sport} si m-a scos la tabla...cand a vazut bluza aia mov...a inceput sa faca ca toate aratarile... ca de ce nu am bluza alba...si i-am zic ca era murdara...la care..aolew eleno..esti mai rau ca sugarii..le murdaresti de pe zi pe alta 21 toata clasa a inceput sa rada...si u nu mai puteam de nervi x((
[Imagine: 4sb4lf.jpg]

"Love is always patient and kind. It is never jealous. Love is never boastful or conceited. It is never rude or selfish. It does not take offense and is not resentful." ♥♥

#24
Noi vara putem purta uniformă daia japoneză cu fustiţă neagră, cămaşă albă [ ori cu mânecile scurte sau lungi + sacou / vestă - după preferinţe ] În regulament scrie că de la 1 noiembrie trebuie să le purtăm altfel ne exmatriculează. Pe timp de frig băieţii poartă blug / pantalon negru lung + cămaşă albă şi sacou / vestă, la fete la fel, doar că vara fuste dacă e. La mine e foarte uşor. Îmi iau o vestă daia mişto ca a lu Grell din Kuroshitsuji, pantaloni calumea tot ca alui Grell dăia din stofă mişto şi cămaşă albă şi arăt pe jumătate a anime. Pot foarte uşor să fac o uniformă respectând normele, dar care să - mi placă şi mie. Nu ' s genul să sară ars de fund gata că le bagă uniforme. Pot face foarte uşor o anumită retuşare la vestimentaţie şi o fac extrem de accesibilă şi mişto. De asemenea când e frig îmi iau un hanorac gros / pulover gros care se deschieie cu nasturi [ dăla pot confecţiona eu manual ] sau cu fermoar. Şi să fie cam până la genunchi aşa şi gata îmi fac frumos un hanorac dăla lânos din macrame sau fir lânos şi am terminat bâlciu. Şi Lynnu nu mai îngheaţă de frig la iarnă. Uite că mi-am găsit ocupaţie pentru weekend postând aici. Xd În clasele I - IV am purtat uniforma aia descreierată cu şorţuleţ dăla albastru, cămaşă daia albă în pătrăţuici şi guleraş fandosit pe care bunica mereu îl apreta şi călca să-mi stea super bine. În generală vroiau să ne bage tot aşa cămaşă alea alea, dar nu a respectat nimeni regula. Veneam după cum aveam chef aşa că au renunţat. Anu trecut în clasa a noua vroiau să ne bage aceiaşi uniformă ca anul acesta, doar că nu a venit nimeni. Anu ăsta consiliul de administraţie a propus. A fost aprobată regula de Minister / Inspectorat din câte am înţeles şi dacă nu venim suntem exmatriculaţi. Mie chiar mi-ar place. Xd Aş arăta ca Grell din Kuroshitsuji şi mai ales purtând o minunată vestă daia ca a lui. Nu e vorba de uniforme sau să ne bage pe gât o anumită chestie. trebuie doar să ai un pic de imaginaţie, iar uniforma plictisitoare poate deveni o chestie mult prea calumea.
-

#25
Stupidly epic way to stress yourself, in some people's case.

Eu am purtat uniforma cred ca prin clasa intai 39, chiar am niste poze adorabile cu mine si fratemiu in prima banca xD. Nu aveam eu pareri prea puternice asupra sortului si a patratelelor, insa nu pot sa zic ca o detestam. Pur si simplu era impractica, asa ca au scos-o dupa aceea. In generala incercasera ei ceva, nu le-a mers cu colegii mei asa ca s-au multumit cu tinuta decenta, regula fiind respectata relativ 21.

In liceu au fost probleme, aveam o uniforma stramba, foarte stearsa si sumbra cu un sacou care trebuia sa poarte emblema C.N.I "Grigore Moisil" Brasov, care sincera sa fiu era chiar ca lumea sa o ai. Numai liceele importante din Brasov le aveau <3, gen Saguna, Mesota, LSN, cam atat, care e din Brasov putin ajutor la asta, va rog 21.

Pantaloni gri de stofa naspa, camasa alba complet si sacou = aiurea. Plus o directoare adjuncta destul de idioata, care punea absente nemotivate daca nu aveai camasa. A fost la un moment dat o problema cu 200 de elevi care au stat in afara cursurilor din cauza ca nu au avut uniforma corespunzatoare in acea zi. Eram de serviciu pe scoala si ii lasam inauntru cand nu ma vedea nimeni 21. Si de asemenea colegii ceilalti aruncau sacouri si camasi pe geam ca sa poata intra si cei cu prea multe absente xD A fost o zi de pomina, a fost pana si in ziare sau la stiri.

Acum se cere doar sacoul la ore daca imi aduc aminte, si nu toti profesorii il cer.
Am patit si eu o data de n-am avut uniforma ca lumea in a 11-a si m-au pus sa fac munca in folosul comunitatii, dar m-a scos diriga 21.

Ideea e sa nu va plangeti atat de uniforme, la scoala le mai puteti evita, dar daca lucrati undeva si se cere va trebui sa va conformati, asa oribile cum sunt.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#26
Uite unele din zile cand sunt un pic filozof.
In mod clar si mod particular nu sunt de acord cu uniforma.Noi avem una formata din camasa[obligatoriu bleo/rosie/alba],sacou negru cu revere cu carouri rosii cu negru,la fete o fusta in carouri cu bretele pe care ti-i le pui in X si arati ca ... Lila... iti mai lipsesc fundurile de sifoane,si cravata in carouri.Iarna putem lua numai panatloni negri absolut simpli[da de unde? am cautat in tot orasu simplii si n-am gasit].Eu nu vreau uniforma,am ajuns sa nu-mi mai port hainele,avand in vedere ca 6 ore pe zi\5 zile pe sapt le petrec la scoala.
In mod general sunt intr-un fel de acord pentru ca exista familii care poate nu au o situatie roz si poate acel copil prin intermediul la uniforma nu se simte prost caci se poate sa vina mai cumva imbracat care nu le place la tipii de cartier.Si se intampla des.Eu de exemplu sunt la o scoala dintr-o comuna si am in clasa copii cu astfel de situatii[dar noi avem uniforma-oricum a fost greu pentru parinti caci uniforma costa=125 lei].

In concluzie parerile mele sunt impartite !!!

#27
Eh.
Unifirma mama . Daca imi permiti insir aici multe randuri cred ;d
In clasele I-IV am avut uniforma aceea oribila cu camasa pana peste genuchi alba cu patratele albastre , sorulet albastru si guler alb 14 Doamne turbez cand realizez ca aratam oribil . Asta zic eu , dar mama bla bla ma rog . Da sa continui , cand era frig trebuia sa avem helanca pe dedesubt si un maieu 2 daca se putea , au fost momente cand nu am avut caldura . Da iarna , toamna si inceputul primaverii pe sub acea minunata sa zic asa camasa de noapte :=]] ne trebuiau simpli pantaloni ce dorim si in picioare :"ce vrei mama 4" .Asa sa nu uit baieti , vesnicul costumas blue sau negru cu camasuta si cravata sau funda daia gen "pisicute" :"mrrr.."=]] . Mda. Clasa a 5 a . Aici sa vedeti voi ce diriga am=]] Uniforma : camasa rosie si pantaloni inchisi la culoare . Doamne deci femeia asta nu'i sanatoasa la cap , vreau sa spun ca vara cat am apucat cu uniforma ca dupa a venit vacanta , am murit de cald. Si baieti aveau la fel deci ... va dati seama ce frumosi eram .. mai sa ajungem de rasu' scolii =] Ce ma inerva era faptul ca diriga pe a 5 a nu i-a mai lasat pe baieti cu sacou , doar camasa sa se vada rosu frumos , bineinteles si cravata . Da...trecem clasa a 6 a 4 Surprize , surprize : "Dragilor anul asta uniforma va ramane aceiasi ." Noi :"Huuaaa , haideti doamne diriginta...sarim in raza vizuala a zuiva de la 5 m departare :=]]" Da diriga de colo:"nu , nu trebuie sa aratati si voi frumos" . Frumos , mda.. . Si sa vedeti ajunsesem ca proasta pe la mijlocul primului sementru de pe clasa a 6a sa fiu printre singurele fete cu uniforma . Va dati seama ce penibil ma simteam X_x . Da stati ca , imediat ce au inceput sa izbucneasca nervi din mine , a plecat fata aia in vacantsa in Hawai . Deci tin minte ca intr-o zi i-am zis mamei mele tale si raspicat :"Deci eu nu mai port uniforma , ce sunt singura p*****a care poarta uniforma , alea vin in galben verde mov roz cacaniu in dungi si eu vin in rosu." Ceva de genu' de atunci nu am ami purtat uniforma decat miercurea (si atunci nu camasa o bluza de trening ca de a zis diriga macar o bluz asa avem daca nu camasa ) ca aveam ora cu diriga si ne baga in scoala profu' de desen X_x". Da de atunci am crezut ca voi zice :"Adio uniforma" Da , visele mele s-au spulberat (hehe mi-am adus aminte de Spulber profa de isto) ,asa. Clasa a 7 a . Prezentu' 4 Uniforma : camasa alba cravata rosie si pantaloni inchisi la culoare . Baietii costumul vechi de pe cls I-IV.Nu e cinstit . Cu toate ca stiti aratam bine asa . Eu nu suport termenul uniforma , si nici activitatea de a o purta Smile Ba fratele meu ce se mai lungesc cu uniforme ca noi orcum le purtam cu sila si doar ca sa intram in scoala24 Da da am uitat pe cls 3-4 am avut un ecuson dala de statea atarnat la gat cu poza noastra s.a Acum sa vezi : ECUSON =]] =>Grupa mica de la gradinita cu bulinute in piept =]] Da stiti ce m-a amuzat =]] Diriga:"Prinde'ti ecusoanele in cravata " . OMG :O >>Oh , God , m-au auzit si pe mine<< Doamne iti multumesc ii dadusi pic de creier lu diriga =]] Daca vor sa port unifroma de drag si buna voie sa-mi bage uniforma ca in Japan :X Da eu ma multumesc si cu simplu fapt ca ne lasa sa avem un bolero sau vesta peste camasi .
Sunt pro si contra (pt uniforma) =]]Puteti deduce mai sus de ce sunt pro si de ce sunt contra 4
SI sunt pentru diferenta si stil in imbracamintea scolara 15 Da lasa ca vine cls a 8a daca imi mai zice uniforma , o arunc la gunoi ==]] OoO wow ce mult am scris :O

#28
Uhmmm~ ...
Depinde ce uniforma...Imi plac cele cu fuste [nu prea scurte X__X] o vesta,cravata ma rog....
Uniformele 1-4 ma secau la inima! ORIBILEEEEE! Voiam sa scap mai repede de ele.Erau enervante.Cand ma uitam la patratelele alea de pe ele ma lua ameteala.La fel si acum!
Mai nou vor sa ne dea un tricou alb,si jos luam ce vrem,dar sa fie de culoare inchisa.
Macar asa...Dar cand mi-au luat masurile pentru tricouri cred ca l-am luat putin mai larg X__X...
Deci o sa ma vad o balena,desi,nu cred ca sunt ^^!
La mine in clasa sunt fete care vin in colanti si decolteu.Nici sa vorbeasca nu stiu,sa respecte lumea,dar ele trebuie sa fie respectate,nu? .__.
Hah~ Ce enervant...zau asa.Cand le vad pe alea de 200 kg cu colanti si bluze stramte mi se face greata.Zau!
Imi ia toata poftea de mancare,pe moment :]]]].
Crazy-monkey-emoticon-192
[Imagine: musical_anime_girl_render_by_originalbos...d0bf7b.jpg]
[Imagine: Korn_Jonathan_Davis_Signature_by_TempaGF...3041e6.jpg]

#29
Nu am purtat niciodata uniforma scolara, desi de cand am intrat la liceu, parca trebuia sa port. But, who cares? Daca nimeni nu o poarta, eu de ce sa o port? Da... spirit de turma!! Am purtat-o primele zile, pentru ca ne amenintau cu scaderea notei la purtare, dar au fost doar vorbe. Plus ca e foarte urata: un sacou de blug urat, grii, material dur, si pantaloni la fel, sacoul avand o dunga rosie la guler, a da, si optional am luat si o vesta, din acelas material, care era ceva mai draguta, cu niste nasturi mari si rosii. Dar sa vezi acelas lucru la fiecare in parte, dauneaza. Nu sufar sa vad pe cineva imbracat ca mine. Parca mi-ar fura felul meu de a fi. Nu suport sa vad pe cineva cu o piesa vestimentara ca a mea. Alta culoare, hai treaca-mearga. De cate ori am patit-o, mereu am ascuns piesa vestimentara, eh, in afara de blugi. E pur si simplu felul meu unic de a ma exprima prin hainele mele, iar atunci cand imi cumpar haine, caut sa fie cat mai unice posibil. Hai, ca am dat-o in alte chestii. Deci pana la urma, chiar nu imi place uniforma scolara. Parca mi-ar fura din personalitate. Iar eu sunt eu, nu sunt ceilalti.

#30
Eu am avut noroc ca n-am purtat nici un minut,fiindca in clasa a4a m-am mutat(tocmai cand ii plesnise ideea)si la fel si intr-a5a.Acum am norocul sa fiu la un liceu de arta dintr-a5a si singura restricie a fost sa nu purtam haine prea scurte/indecente.Acum cateva luni pe directoare a plesnit-o ideea asta nebuneasca si s-a facut scandal,pentru ca uniformele proiectate de ea numai pentru arta nu erau >.<.Slava Domnului ca acum s-a gandit sa purtam o esarfa sau o cravata draguta cu sigla liceului,pe care doamna diriginta nu ni le-a aratat,asa ca suntem....plutitori24
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)