Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Uniforma scolara

#91
am avut si eu uniforma, incepand cu clasa intai si terminand cu liceul. si la facultate s-ar zice ca am, caci ne tot indeasa pe gat halate si boneta.
eu nu sunt contra uniformei. dupa cum s-a mai spus si mai sus, scoala/liceul/facultatea sunt institutii de invatamant, si nu sinonime cu discoteca si maidanul, cum par unii sa creada. Fiind un forum pe care intra si minori, nu voi comenta de situatii in care au fost implicati baieti, caci sunt mai colorate, dar fetele...mai mult dezbracate decat imbracate. Sa apari despuiata in fata unui dascal insurat, cu un car de ani de experienta si cunostinte, mi se pare o lipsa totala de bun simt. Dar de, daca nu esti asa nu esti la moda...Uniforma ne aminteste pentru ce anume venim la scoala si nu mai exista astfel de probleme. E problema fiecaruia cat invata, la ce si cum, dar cred ca niste decenta n-ar strica niciodata. Macar sa se vada ca cei 7 ani de-acasa exista pe undeva
Sau cum a spus si Leaf. Se elimina astfel si invidia.
[Imagine: 542801ad9dfc3aa4d1590719e02db775.png]

#92
Şi eu aş vrea să fie ca cele din Japonia... Eu nu zic că sunt contra lor, respect faptul că directorul a hotarât să nu venim la şcoală îmbracati ca pe bulevard. Şi la noi uniformele sunt chiar dragute! Un sacou negru, până în şolduri, foarte sweet, o fustiţă până deasupra genunchilor, putin pompoasă, şi cravata nu e obligatorie :thumbup:! Putem veni în tricouri colorate sau blugi. Directorul respectă faptul că adolescenti vor ceva să semene cu atitudinea lor. :001_smile:

La baieti e la fel, doar că au pantaloni negri. La fete fusta e... nu ştiu cum să descriu culooarea asta. E un fel de gri mai racoros. 21
[Imagine: bubblevz.png]




#93
eu cica tre sa am uniforma. adica in clasa a noua eram cam obligati san pitram sacoul ala idiot, dar dintr-a zecea nu ne-a mai intrebat nimeni de ele. [hint: sunt intr-a 11-a] insa de la inceputul anului asta scolar au inceput iar cu verificarile. citez:"bluza alba, albastra sau tonuri de albastru". pe dracu! nu avem voie cu bleu marin, spre exemplu. e nuanta de albastru dar ne noteaza daca venim in aceasta culoare. ca sa nu mai spun ca pe cei de a 12-a ii lasa in pace, desi in regulament scrie negru pe alb ca toti elevii fara uniforma vor fii notati. ma rog, am cam luat-o pe aratura...4... in concluzie unifoema mea se reduce la o bluza/pulover/camasa alba sau albastra.
[Imagine: in7bfb.jpg]
:chuu: Ma vrei? Vin-o sa ma iei! :chuu:
Fiction Blog

#94
In momentul de fata am uniforma, dar nu o port. Am facut-o din nou anul trecut si, deoarece s-a schimbat directoarea, a decis sa schimbe din culoarea portocalie in albastru fiindca multi credeau ca [,] culoarea uniformei e influentata de partid si directoarea vrea sa dovedeasca contrariul. Mi se pare aiurea pentru cei ce-s a 8-a sa ii puna sa isi faca iarasi uniforma. Nu am neaparat ceva impotriva uniformei, insa mi se pare aiurea ca un profesor sa te dea afara din scoala pentru ca nu o ai intr-o zi.. (adica pe bune, e iarna, se usuca greu uniforma). Siii alta chestie e materialul. Ok, tu, profesor, ma obligi sa dau 100-200 de lei pentru un cacat de uniforma, macar sacoul care ii si ala 80-90 de lei. Materialul e unul care imi provoaca mancarimi [nu ma irita, dar e enervant], e gros, te simti ca intr-un sac si chestii. Si, cum mai zicea cineva.. ok, port uniforma, mi se pare normal, insa nu mi se pare normal s-o platesc eu.. 21
P.S.: S-ar putea merge la scoala si fara uniforma, daca s-ar pastra decenta, macar pe limita..

#95
Sunt pro si contra uniforma. Pentru ca la scoala se vine ca sa invatam, nu ca sa facem parada modei. Si eu am uniforma si nu prea am suportato, si nici acum nu o prea suport, as vrea macar sa ne lase cu blugi -_-. Well, uniforma mea e formata din: Sacou albastru inchis cu rosu in carouri, vesta albastra inchis cu rosu in carouri, fusta rosie in carouri, cravata rosie cu sigla scolii. Sacou si vesta din pacate sunt oribile pentru ca stau pe fete ca scandurile si este enervant. Iarna insa, nu ne lasa frate cu blugi. Tot cu fusta si cu colanti pe dedesupt. Si nu accepta decat camasa, ma streseaza, pentru ca trebuie sa-mi iau sute de camasi. M-am obisnuit, plus ca fusta e draguta tare, si o poti purta deasupra sau dedesuptul camasii. Noi suntem numiti "ciumpoierii" sau "scotieni" din cauza carourilor rosii 24 Deci..Aratam ca niste clowni. Daca aveam alta unifroma, era mai dragut, pe asta o urasc.
[Imagine: tumblr_mamh0ggrKp1rbplbxo1_500.gif]

Love knows no limits and rules.

#96
As fi pro uniformei, daca ar fi una draguta. A noastra e oribilaaaa. Consider ca daca vrei sa bagi pe gat cuiva o uniforma, macar ar trebui sa o faci sa arate cat de cat bine. Din fericire, exista posibilitatea la noi in liceu de a-ti lasa sacoul de la uniforma in banca si trebuie doar sa ai grija sa ai pantaloni negri [ sau doar inchisi la culoare ]. Deci nu sunt nici, nici. Dar orice ar fi, tot este unul din lucrurile cele mai enervante pentru mine >.>

#97

#98
Am purtat uniforma prin generala, cand era sarafanul acela in carouri cu negru si rosu, de zici ca eram mici saci ce zburdau prin curtea scolii. Am avut apoi o pauza si, de prin a sasea parca, s-au introdus din nou uniformele. Initial, reactia noastra a fost una plina de revolta. Uniforme? Cum adica? Si cu individualitatea noastra cum ramane? Ca deh, in a sasea hainele sunt varianta perfecta de a-ti etala ideile trasnite. Iar eu aveam tot soiul prin acea perioada (nu pot sa trec peste ziua in care am mers la scoala ca un pom de Craciun, atatea culori aveam pe mine).

Prima noastra uniforma a fost... interesanta. Aveam un sacou cu emblema scolii bleumarin, o fusta albastra cu carouri negru cu alb si galben (ca deh, avea si directorul orientarile sale politice), o cravata sau o esarfa galbena (la alegere) si o camasa alba, albastra/bleu sau galbena (la alegere). Eram simpatici si colorati, desi uram din suflet fusta aceea cu textura de carpa, care se inchidea cu doi nasturi in fiecare parte, asemenea unei fuste de vara, pe care o porti la plaja. Le-am urat, dar ne-am obisnuit si, treptat, am ajuns sa le indragim chiar. Apoi au schimbat uniforma, gandindu-se ca suntem prea de tot noi in culori asa aprinse, cei din liceu intr-o uniforma indigo. Ne-am inmormantarizat, ca sa spun asa. Fusta bleumarin sper negru, aceeasi nuanta ca si sacoul, fusta cu fermoar inca! Era in clos si era draguta, in ciuda materialului de la fel de proasta calitatea. Am ramas cu salul si cu un sacou relativ asemanator si asa am fost toata scoala generala, colegii mei care au ramas acolo la liceu purtand uniforma chiar si acum. Normal ca la un moment dat am mai adaptat-o... iarna ne luam blugi inchisi la culoare ca sa nu inghetam si nimeni nu zicea nimic atata timp cat dadeau cat de cat a pantaloni de uniforma.

La liceu insa nu am mai avut uniforma si, atata timp cat se respecta un prag minim de decenta, a fost ok (s-au luat de exemplu profesorii de colegele care purtau pantaloni extrem de scurti fara nimic altceva *la picioare zic* pe la apropierea verii). Trecand prin ambele variante, si cu, si fara, nu stiu sincer ce as alege daca mi s-ar da posibilitatea. Imi e draga acum uniforma din generala si o apreciez. Nu-mi pare rau ca am avut-o de purtat, nu numai pentru ca imi facea fiecare dimineata mai usoara, nemaiavand eterna dilema "cu ce sa ma imbrac?", ci si pentru ca ne dadea un anumit sentiment al comunitatii. Eram mandri, na, sa stim ca suntem de la Liviu, sa purtam respectiva emblema si te lua o senzatie placuta atunci cand mai vedeai pe cineva pe strada cu aceeasi uniforma. Pe de alta parte insa, nu m-a deranjat nici sa am mana libera la haine cum a fost tot liceul. Am ajuns sa-mi cunosc colegii mai bine asa (oricat de superficial ar suna) si cred ca petele de culoare din clasa nu au facut rau nici psihicului meu obisnuit cu mohoratul bleumarin de pana atunci.

All in all, nu sunt impotriva uniformei, ci mi se pare chiar o idee buna. Te face sa realizezi ca aparti unei comunitati si te face sa treci de posibile diferente. Nu inteleg inversunarea completa pe care o vad in cazul unora dar eh... fie ca e scoala cu sau scoala fara, ideea de baza ar trebui sa fie ca, intr-un final, lucrul asta chiar nu prea conteaza atat cat il fac unii sa para.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#99
Uniforma scolara? Hmm...Cand eram mica, le adoram, si mereu imi doream sa port si eu. Acum? Nu le suport. Adica imi plac inca dar doar alea ca in Japonia,alea is dragute,daca ar fi sa port asa as purta cu mare drag <3.
Eu trebuie sa port acum,dar nu toata,doar sacoul si sincer il urasc, cel mai mult la uniforma imi plac camasile si vestele <3 in rest nimic.

Well, uniforma scolara poate fi destul de cool de purtat, sunt de parere ca iti ofera un anume statut si totodata o mandrie ca te identifici cu o institutie de invatamant, mai ales daca aceasta este si de prestigiu....plus ca primesti mai mult respect de la cei din jur decat daca te-ar vedea in niste blugi taiati si tricou sau bluza cu diatamai decolteul. De asemenea este un lucru bun, deoarece elimina diferentele sociale intre elevi, considerand ca intr-o clasa de 25-30 de persoane mereu vor fi elevi proveniti din familii cu diverse situatii financiare, iar cu totii stim cum se barfeste la scoala cum se imbraca unul sau altul.

Dupa parerea mea, individualitatea intr-un mediu de invatamant nu ar trebui sa fie etalata prin haine , ci prin cunoastere, insa din pacate unii copii si parinti sunt atat de vanitosi si plini de sine incat nu pot accepta asa ceva, nu care cumva sa sufere plodul de prea putina lipsa de atentie <.<.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)