Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Uniforma scolara

Oh~
Uniforme~
Nu sunt contra uniformei, deoarece, elev fiind, iti arata statutul.
Eu, incepand din clasa I pana in a XII-a am purtat uniforma, fiind chiar draguta. Sacou negru sau albastru inchis, camasa alba sa albastru deshis, pandantiv lung sau cravata si fusta neagra sau albastru inchis. Erau foarte simpatice si chiar imi lipsesc, deoarece erau foarte confortabile.
Din liceu, ne-au indesat pe gat o uniforma oribila ca deh~ avem director un popa, dar nu o poarta nici dracu`. E un material, oribil, iti da mancarimi, o culoare scarboasa si fara pic de gust! sunt de parere ca daca tot vrei sa ' bagi ' uniforme in scoala, macar ar trebui sa intrebe elevii prima data...
[Imagine: jug0ly.gif]

Vesnica uniforma, se pare ca nici aici nu scap de ea.
In clasa I a fost obligatorie uniforma aceea cu camasa si sort, care apropo, nu ma lasa ma ma misc deloc. Intre timp scoala daduse comanda de uniforme, dar fetelor le-au venit doar niste fuste oribile pe care nu prea le-am purtat, iar baietilor niste veste la fel de hidoase si cu care au procedat la fel. Dupa am purtat doar camsa alba si cravata rosie.

In clasele gimnaziale nimeni nu ne-a mai spus nimic de uniforma asa ca toti am venit cum am vrut, pana anul asta cand a venit o directoare noua, iar dupa cum o stiu eu, cred ca uniforma ne paste.

Daca sunt sau nu pentru uniforma? NU!! Hainele pe care le porti te reprezinta, iti arata personalitatea, asa ca lasa naibii copilul sa se imbrace cu ce vrea el. Nu suport sa ma vad pe mine aratand ca toate pitipoancele care umbla cu fuste mini. Eu nu port fuste.
Desi am spus ca nu sunt pentru uniforme, un singur gen de uniforma imi place si mie: stilul uniformelor din Japonia. Arata foarte kawaii si cred ca o astfel de uniforma as purta.

Ideea de a purta o uniforma nu mi se pare una prea rea insa cele impuse de scolile pe unde am fost erau extrem de incomode, greu de imbracat, si aratau extrem de simplu..

Consider ca uniformele ar trebui sa te faca sa arati prezentabil, sa aiba unele insemne ce sa reprezinte scoala la care studiezi, sa fie lejere si usor de imbracat.

Imi amintesc prin generala cum stateam 5 minute intregi doar pentru a ma imbraca de scoala, nu stiu de voi da mie mi se pare exagerat de mult DOAR pentru a te imbraca, nu pentru a calca hainele sau chestii dastea.

Si de asemenea uniformele ar trebui sa fie si de 2 feluri pentru ca iarna nu ar trebui sa porti ceva subtire iar vara nu ar trebui sa porti ceva calduros, tinand cont ca nu exista un sistem de aer conditionat in scoala...
[Imagine: MEVzYF0.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)