Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

-_- Un " help " cer si eu !

#11
Citat:
Citat: Tu chiar nu ai nimic altceva mai bun de facut decat sa araati luuumiii (de parca ii pasa lu' nenea dracu) ca X-ulescu e o scoorpie si ca ar trebui exmatriculata?
Si daca am aratat lumii ce ? Cine imi interzice ? Poate cineva chiar e interesat sa ma ajute -.-"
Ma refeream la colegi tai de clasa, nu la lumea de pe forum.

Citat:Si merci ca mi-ai amintit ca eu sunt ceea cu problema ... Stai , defapt chiar in aceasta problema , am vrut sa fiu ajutata !
Nu am spus eu ca as vrea sa ma ajute cineva , pentru ca nu ma inteleg cu o colega si din moment ce nu vreau sa ma duc iar in fata ei sa ii vorbesc " tare si clar cu orice limbaj necesar " , as vrea sa ma schimb eu , sa abordez o alta strategie si un alt comportament fata de ea , astfel incat sa evit conflictele ... ?? -.
Nu, tu ai dat de inteles ca tu esti tipa normala, ca tu ai reactionat asa cum ar trebui, ca te-ai oferit sa o ajunti, ca tu esti nevinovata bla bla, bla bla, si ca ea e tipa rea care face si drege.


Citat:Merci de sfat , imi poti recomanda ceva ?
Asta depinde, iti pot spune ce imi place mie, si ce este considerat bun de unii care mai au putin habar. Acum daca te prinde sau nu, it's up to you and your tastes.

Filme:V for Vendetta , Girl, interrupted ; Total Eclipse; La Vita e bella; Gia; Requiem for a dream; Sin City; Watchman ; Quills ; Se7en ; The usual suspects, The Libertine ... and ofc, Hannibal Lectar movies
Film de animatie-> The Ant Bully
Ordinea nu conteaza.


Carti...pfff...daca mi-ai spune un gen preferat, mi-as ajuta.
Dar...in mare, S.F: Isaac Asimov-> Tot ce tine de Fundatie
Frank Herbert -> Tot ce tine de Dune
Daca esti pasionata de literatura politista, am auzit ca romanele cu Matt Scudder sunt printre cele mai bune, incearca: 8 milioane de feluri de a muri ; Cand sfanta crasma se inchide.

Filosofie? Nietzsche: Asa Grait-a Zarathustra, Anticristul, Amurgul idolilor etc.
Nu e tocmai filosofie, dar daca esti sictirita Cioran is perfect for you. Poti incepe cu--> Pe culmile disperarii
Also, some Schopenhauer and Voltaire

Pasionata de istorie, WW2 ceva?--> Sven Hassel...tot ce a scris, desi este de preferat sa incepi cu "Legiunea blestematilor"

Erotice...si intr-o anumita masura filosofice, sunt cartile Marchizului de Sade.

Hannibal Lectar books (Dragonul Rosu, Tacerea mieilor, Hannibal)

Poezie...poezie, Eminescu si Bacovia.
De la Eminescu poti incerca si proza (Sarmanul Dionis), dar si poezi, precum: Andrei Muresanu, sau Muresanu (variante), Momento Mori, Imparat si Proletar, Epigonii , Scrisoarea a IIIa, a II a , Glossa etc.
Am zis cateva dintre cele care au niste versuri mai interesante, spre deosebire de obosita natura si dragoste, te mai plictisesti de ele. 10
Also, Ch. Baudelaire and Edgar Allan Poe

Muzica...Hip-hop/rap: Veritasaga - Spune-mi, Cer senin, valuri albastre, argument, oglinda care minte, ce este frica
Cumicu - Outro, Pahare murdare, Iarasi luni, Inainte sa plec, Refuz la drama, In dulcele sil clasic de hip-hop
Suie Paparude - Scandal, Pentru inimi, Aveti sange-n coae , Proverbe, Atac la persoana

Rock/metal/punk...aici ai fi prea multe, dar Placebo, The Cure, The Doors, Pink Floyd, The Beatles/John Lennon, Nirvana, David Bowie, Queen, Metallica, Led Zeppelin, Iron Maiden, Sex Pistols, The Ramones, The Runways, Megadeath etc
Iar daca ai chef de metalle mai grele--> Burzum, Mayhem, Darkthrone, Slayer
Romanisme: Firma, Alternosfera, Travka, Vama Veche, Negura Bunget, Iris, Phoenix
Clasica: For me, it's Chopin, you can also try Beethoven, Yanni and Brahms

Preferam sa fie si o mica descriere la carti/filme, nu doar niste titluri insirate, insa sunt obosita si realizez ca am omis multe care imi sunt dragi plus ca inca nu stiu daca merita osteneala.

Cand termini cu astea, anunta-ma. Smile
Do not speak unless you can improve the silence.

#12
Dragut din partea ta ca te-ai ostenit sa scrii o asemenea lista , deci mi-ar fi imposibil sa nu arat putina recunostiinta si respect fata de tine. Cu siguranta ma voi consola in urmatoarele saptamani / luni =]]

Merci ...

La partea cu " Tu chiar nu ai nimic altceva mai bun de facut decat sa araati luuumiii (de parca ii pasa lu' nenea dracu) ca X-ulescu e o scoorpie si ca ar trebui exmatriculata? " , my fault , am inteles gresit -.-" ... Dar nu sunt singura din clasa care incearca sa se impace mai bine cu ea , insa nu am mentionat nimic de genu` , so it`s my fault !


<< Nu, tu ai dat de inteles ca tu esti tipa normala, ca tu ai reactionat asa cum ar trebui, ca te-ai oferit sa o ajunti, ca tu esti nevinovata bla bla, bla bla, si ca ea e tipa rea care face si drege. >>


Nu am subliniat asta niciodata , iar daca tu ai facut asta din tot ce am scris eu , atunci asta ai inteles , deci ce rost mai are sa raspund -.-
Totusi sunt persoane care au inteles altceva , deci si tu ai dreptul sa crezi ce vrei si cum vrei.


Merci din nou pentru tot ce mi-ai recomandat ! In seara asta incep cu muzica =]]






Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)