Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Umbra vantului

#1
Iata ca intr-un final m-am decis sa fac si topicul asta. In principal sovairea mea a constat in faptul ca nu stiam cati dintre voi au citit cartea asta but.. sper ca macar cativa dupa ce vor vedea topicul vor pune mana pe ea daca n-au facut-o deja.

Autorul acestei carti este Carlos Ruiz Zafón, care si-a croit incet-incet drumul spre inima mea devenind autorul meu preferat <3 Umbra vantului a fost prima carte care am citit-o de el, si este inutil sa mai spun ca dupa aceea nicio alta carte scrisa de alt autor, sau chiar de Zafón insusi, nu mi-a mai placut atat de tare precum aceasta. ♥

As a little description~ (not mine)
Ne aflam in Barcelona anului 1945. Intr-o dimineata cetoasa, domnul Sempere, proprietar al unui anticariat din inima orasului vechi, isi duce fiul, Daniel, la Cimitirul Cartilor Uitate, o cladire impunatoare, veche si sumbra, plina de volume ale unor autori necunoscuti sau uitati, carti aduse de oameni care au tinut sa le fereasca de parasire, de indiferenta sau de disparitie. Potrivit traditiei, cine intra pentru prima oara trebuie sa adopte o carte. Dintre miile de tomuri prezente, Daniel se simte atras de Umbra vantului de Julian Carax, un roman misterios pe care, ajuns acasa, il citeste in aceeasi noapte dintr-o suflare. In anii urmatori, Daniel se pomeneste implicat intr-o serie de intrigi si de crime, trecind prin numeroase primejdii pentru a salva cartea de anumite persoane. In acelasi timp, el se lanseaza in cercetarea amanuntita a biografiei autorului, cel putin la fel de enigmatica si de stranie ca si romanele sale.

Deci, de ce m-a impresionat atat de mult cartea asta?
Am citit-o acum 2 sau 3 ani, I don't remember well, in italiana iar acum incerc sa-mi gasesc timp sa citesc si tradusa in romana, sa vad daca e la fel de buna. Autorul are un stil de a descrie absolut genial, ma pierdeam in cuvintele lui si zbura timpul pe langa mine cand citeam. Si de asemenea mi-a placut la nebunie combinatia dintre mister, gothic atmosphere, dragoste si putina aventura. Cate putin din toate and it turned out to be a masterpiece, cel putin pentru gusturile mele :] Ceea ce in intuneric parea a fi ceva supranatural si infricosator, in realitate era un lucru banal si te facea sa te intrebi cum de ai putut sa-l privesti altfel. Cel putin asta e impresia pe care mi-a lasat-o mie.

In orice caz, this is my fave book ever. Sunt atat de curioasa sa vad daca au mai citit-o si altii, and please do leave a comment if you did. <3
Love me or hate me. Either way I'm on your mind.

#2
Mda, mini-descrierea arata destul de bine. Imi pare rau sa te dezamagesc, dar n-am citit-o, insa o s-o fac, avand in vedere ca ai laudat-o atat e mult, m-ai facut curioasa.
O sa-i spun mamei mele sa o ia de la de la munca, sper sa o gaseseasca, daca nu, am o lista intreaga de carti pe care as vrea sa le citesc pana incepe scoala.
Dar pe asta o vreau cel mai tare. O sa revin cu un edit daca o voi citi, sper sa o citesc. O adaug pe lista, lol. Se duce mama acolo o ia bibliotecara la goana :]].
Crazy-monkey-emoticon-192
[Imagine: musical_anime_girl_render_by_originalbos...d0bf7b.jpg]
[Imagine: Korn_Jonathan_Davis_Signature_by_TempaGF...3041e6.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Umbra - John Saul JavaLeen 4 6.359 29-10-2009, 08:55 PM
Ultimul răspuns: Denny


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)