Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ucenicul Vraciului

#11
Ah, draga mea carte <3.
Sunt un fan al cartilor fantastice si, desigur, aceasta n-a putut sa lipseasca de pe lista mea. Joseph Delaney scrie pur si simplu mirific. Parca el ar fi Tom si lui i s-ar fi intamplat toate alea. Ideea dupa care e cladita intreaga carte este chiar interesanta si, desgur, originala. Mi-a placut chestia cu Tom - un al saptelea fiu al unui al saptelea fiu. Adica, cine s-ar fi gandit sa scrie o carte cu ideea asta?
Mi-a placut si stropul de horror pe care l-a continut. Acum,nu stiu sigur daca a fost cu adevarat horror sau am avut doar eu impresii caci am citit cartea acum . . vreo doi - trei ani. Oricum, mi-a placut ce era scris in ea.
Personajul meu preferat ar fi Vraciul. Imi place aura de mister in care este invaluit si e personajul care mi-a atras destul de multicel atentia. Deasemenea, mi se pare interesant si Tom si peripetiile lui.
Imi place foarte mult cartea si chiar este reusita.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#12
Am citit toate cele 6 carti aparute pana acum si am inteles ca vor fi 10 in total. Astept primul film, am auzit ca apare in curand. 4
Nu mi se par infricosatoare cartile, sunt doar cateva faze mai socante, care te fac sa-ti imaginezi chestii mai scarboase, care pe moment te pot speria. Totul e foarte interesant, acest autor stie sa-si tina cititorii in suspans. Imi place faptul ca totul e povestit din perspectiva lui Tom, care descrie ceea ce invata si toate experientele noi prin care trece. E foarte dragut ca Alice si Tom se plac. :X Mi-a parut foarte rau atunci cand Vraciul a izgonit-o pe ea. Pana la urma e un personaj bun si nu l-ar pune pe prietenul ei in pericol. Mi-ar place foarte mult daca cei doi ar ramane impreuna la sfarsitul povestii. 105
[Imagine: sig_reinoir.png]

#13
Hmm. Am citit 6 carti din serie (Crazy~Tenshi, a mai aparut una, sunt 7 pana acum 4) si a 7-a sta si ea la coada. 21 Am inceput seria cand eram mai mica si imi amintesc ca prima carte chiar ma speria putin, desi trebuie sa recunosc ca advertismentul ala de pe spate ("A nu se citi dupa mizul noptii!") e cam exagerat. I mean, cand altcandva sa citesti un horror daca nu noaptea? >.< Kiddin'.
Ador cartilea astea. Sunt usor de citit si au de toate. Joseph Delaney pur si simplu ma uimeste, sunt bestiale cartile. Imi place faptul ca sunt o groaza de intrigi si de intorsaturi ale situatiei, personajele par de-a dreptul vii, au fost bine conturate. Imi place ca a ales sa povesteasca din punctul de vedere al lui Tom, si imi place relatia pe care acesta o are cu Alice.71 Intotdeauna mi-a placut ca personaj (Alice, I mean).
In concluzie, imi plac si gata.21 Si abia astept sa o citesc pe a 7a. 105 71
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#14
Post nou pentru ultima carte 4 WARNING spoilers.

Pe mine sincer m-a dezamagit. Nu mi-a placut absolut deloc si mi-a mai venit si cu golaneala cu acea anexa [pe care vrei-nu vrei tre' s-o cumperi ca nu stii ce mama naibii s-a mai intamplat cand era la Arkwright].
Povestea ... trasa de par. Te astepti sa vina cu ceva nou la fiecare carte, un ceva-ceva, dar, cand colo, iar ne-o baga pe gat pe Osoasa Lizzie. Schimbarea ambientului e deja previzibil [I mean, cand a mai fost ceva in Comitat ? si sa nu v-aud ca le batea razboiul la usa, e cartea lui, ce naiba, putea sa-l opreasca], arderea bibliotecii abia daca a afectat cu-adevarat povestea, ce s-a intamplat cu mama lui Tom, iar, abia daca a afectat cate ceva ... In schimb ne tot tine in suspans cu Diavolul. Eu sincer chiar vroiam sa vad daca-l mai fugareste cu ceva iar cosmarul acela pe care-l are Vraciul la inceput chiar ma facea sa vreau sa citesc mai repede.
Insula ... singurul lucru care mi-a placut au fost yeomenii. A surprins exact mentalitatea soldatilor, dar asta in primele capitole. Deja cand trebuiau sa lupte cu vrajitoarea, a schimbat sablonul, si se vedea asta mult prea bine.
Creatura intunecata de data asta te lasa rece. "Avertisment: a nu se citi dupa miezul noptii!"e pus pe degeaba. Adica, sa fim seriosi, n-o sa mai putem dormi noaptea c-o sa vedem un barbat paros. Ceea ce face barbatul paros e si mai si: ne-nspaimanta cum face dintr-un om in plina forta o leguma. Nu, adica pe bune, viata e mult mai infricosatoare si nu ne avertizeaza sa n-o traim dupa miezul noptii.
Situatia personajelor adaugate pe parcurs - gen Adriana, Daniel Stanton si Simon Sulby - e deja previzibila [s-a tot folosit de ideea asta de cateva carti incoace]. Yeomanul e totusi pastrat ca soldat, dar ceilalti doi sunt folositi ca personajele acelea care nu stiu pe ce lume sunt si cad de fiecare data cu un pocnet de degete.
S-a tot agatat de mama lui de urcior toata cartea, singurul suspans fiind tinut de ideea ca l-ar putea face Lizzie pe Tom sa-l dea de podea. Pendularea intre celule-castelul Greeba devine la un moment dat enervanta, faza cu cainii la fel [imaginea cainilor sfasiati am vazut-o si pe strada. Pot sa-i omor si eu pe cei care fac asta cu o vrajitoare ? Pot, pot ?].
Asta e pana acum cea mai slaba carte din serie. Sper ca urmatoarea sa nu mai fie asa. Chiar m-am chinuit sa ma fac sa o termin.

Nu stiu daca e pentru ca pur si simplu am crescut de cand am citit prima carte, dar asa o deziluzie n-am mai simtit de cand am vazut primele episoade din Stargate Universe.

#15
Nu am citit decat primele trei carti din serie pentru ca pe restul nu le-am mai gasit. Stiu ca au fost traduse dar nu pot sa citesc versiunea in romana daca stiu ca versiunea originala exista acolo.

Este printre putinele carti pe care am putut sa le citesc scrise la persoana intai. Cat am citit mi s-a parut destul de interesanta. Mai ales pentru ca toata partea supranaturala este destul de activa dar totusi ascunsa de ochii populatie generale.

Stilul asemanator cu un jurnal ajuta foarte mult sa dea un aer de mister acestui univers. Suntem la fel de necunoscatori ca si Tom. Tot ce invata el invatam si noi si asta ne ofera o perspectiva unica sa ii observam dezvoltarea de la copil de tara la spook
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#16
Sunt disperata. Stiti cand apare Sangele Vraciului (Spook's Blood) tradusa in lb. romana?

Am citit celelalte carti dintr-o rasuflare, chiar daca fac parte din generatia "junior". As long as it says "a nu se citit dupa miezul noptii", i'm in. Le-am gasit pe toate pe eMag Marketplace si le-am luat la niste preturi de nu va vine sa credeti (nu, nu fac nicio reclama, dar daca sunteti interesati sa le gasiti, cautati si acolo).

Tot urmaresc de anul trecut sa vad daca apare Sangele Vraciului si nu se simte nimic.

Oh, si incercati sa nu le cititi in ordine aleatorie, caci e posibil sa va zapaceasca, fiindca apar personaje pe parcurs. Ar fi awkward sa incepeti cu Sacrificiul si sa continuati cu Ucenicul. Just saying.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)