Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Tsubasa Reservoir Chronicles

#1
Acest anime poate parea urmarea de la Card Captor Sakura deoarece majoritatea personajelor sunt din el, dar toate personajele au caracterul schimbat.
Va recomand aceasta manga produsa de CLAMP pe care o gasiti la librariile din mall-uri sau serialul pe care il gasiti pe net daca doriti sa urmariti noile aventuri ale lui Syaoran impreuna cu prietena sa Sakura (personajele principale din Card Captor Saura)
cel mai dulce baiat Fay D Flowrite (din RG Veda) care isi paraseste prietena cea mai buna (si propri lui creatie) Chi (din Chobits) pentru a calatori in diferite lumi si echipa nu ar fi completa fara Kurogane, un soldat trimis de printesa Tomoyo (din Card Captor Sakura) sa calatoreasca in diferite lumi si sa nu le uitam pe vesnicele ajutoare Mokona (din Magic Kingdom Rayearth) si vrajitoarea Yukko impreuna cu ajutorul ei de nadejde Kimihiro Watanuki (ambii fiind din XXXHolic).
Desi din cate v-am spus eu pare o amestecatura, va asigur ca serialul nu este asa.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
De la stanga la dreapta (monitorului): Fay, Yukko, Mokona negru, Sakura, Syaoran, Mokona alb, Kurogane, Tomoyo.
http://i396.photobucket.com/albums/pp48/...subasa.jpg

#2
acum m-am apucat sa ma uit la acest anime, si pot sa spun ca deja il ador...
mi-a placut mult Card Captor Sakura, a fost anime-ul copilariei mele, cand il difuza pe tvr 1 sau tvr 2 , parca39
grafica personajelor e doar putin schimbata... arata putin mai mature. Imi place caracterul lui Syaoran, nu ii este teama sa o protejeze pe cea care o iubeste, tine foarte mult la amintirile sale.
Sakura este acum cea care are nevoie de ajutor, fiindca si-a pierdut memoria... e pur si simplu adorabila
Fay e extraordinar de superb... dupa ce termin Tsubasa Chronicles ma voi uita la RG Veda.
Ma bucur ca anime-ul are atat de multe episoade





#3
Datorita unei anumite persoane, anul trecut am avut ocazia sa fiu introdusa seriei Tsubasa Reservoir Chronicles, avand sa realizez mai tarziu ca este produsul unei interconectarii a lumilor create de CLAMP. Din moment ce adorasem xxxHolic si aveam de gand sa urmaresc si Chobits, m-am decis sa-i acord o sansa.

In ciuda faptului ca eram in Anglia si aveam locuri de vizitat si de invatat pentru examene, eu imi pierdeam serile cu persoana respectiva, uitandu-ma ca disperata la TC si folosindu-l pe saracul baiat ca pe biroul de informatii. In momentul in care credeam ca voi primi niste lamuriri, pentru ca mi s-au refuzat, l-au inchis brusc pentru ca in mod aparent devenea prea violent pentru a fi ecranizat. Fapt care m-a bulversat enorm pentru ca sunt foarte multe anime care sunt violente si pline de gore si scene nepotrivite pentru copii. Pana si xxxHolic e un pic la limita.

A trebuit sa ma multumesc cu OVA-urile, si inca tot nu am inteles toata povestea, asa ca m-am decis de curand sa citesc si manga si sa imi gasesc pacea in sfarsit.

Grafica a fost mai bine realizata decat in xxxHolic, iar personajele nu parea intinse cu facaletul. Personajul cel mai simpatic mi s-a parut Fay, il adoram practic si mi-a parut extrem de rau cand am realizat ca si-a pierdut mare parte din puterile magice.

Ce-mi place la TC e ca nu a fost personaj care sa-mi displaca, Sakura nu ma enerva desi majoritatea timpului recunosc ca mi se parea a fiind 'dead weight'.

Pe la final relatia dintre Kuro-pon si Fay mi s-a parut putin dubioasa, dar in ciuda faptului ca tindea spre yaoi nu m-a deranjat cum ar fi facut-o de obicei.

Tin minte ca aparitia lui Yuuko si Watanuki m-a socat enorm de mult si m-a facut mult mai curioasa si dornica sa aflu ce se intampla mai departe.

Ah, si nelipsitul Mokona care face tot hazul si adauga un pic de farmec povestii.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)