Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Trigun] Trigun

#1
Dupa parerea mea este un anime destul de interesant.Aventura si actiunea se impletesc cu comicul.Personajele mele preferate sunt Meryl Stryfe si Vash The Stampede.Meryl este foarte serioasa si nu renunta cu usurinta.Impreuna cu partenera sa,Milly,il urmareste peste tot pe Vash,chiar daca la inceput nu-i venea sa creada ca el era The Humanoid Typhoon.Vash este un personaj foarte comic,dar exista momente cand este foarte serios.Vi-l recomand cu mare placere...4
[Imagine: Untitled-1.png]

#2
Uhm pai ce sa zic, anime-ul e destul de interesant si captivant as putea zice, are unele faze foarte mature si cu multa logica, dar unele sunt total aiurea si asta il face un anime reusit. E si amuzant si logic in acelasi timp, mai ales Vash e foarte amuzant.
Mie mi-a placut si coloana sonora, chiar si ending-ul. Povestea e destul de originala si draguta, personajele sunt bine conturate si au personalitati destul de diferite. Mie sincer mi-a placut destul de mult acest anime si nota mea ar fi 9 cred x.x'

#3
Omg ... deci anime-ul asta mi-a placut enorm de mult ... la unele faze chiar am cazut de pe scaun de ras ... sa va dau un exemplu foaaaarte faimos 21

"I am Valentinez Alkalinelia Xifax Sicidabohertz Gumbigobillo Blue Stradivari Talentrent Pierre Andri Charton-Haymoss Ivanovicci Baldeus George Doitzel Kaiser. Don't hesitate to call." - Vash introducing himself to Wolfwood

Deci una din fazele la care am ras timp de o jumatate de ora 21

In rest , grafica frumoasa , lupte uber nice , mai ales cand isi transforma bratul 43 si un sfarsit frumos realizat si care chiar mi-a placut.
Este un anime care merita vazut , mai ales pentru fazele criminal de comice ( Vash beat 24 nu o sa uit toata viata 24 )
[center]~ ひぐらしのなく頃に ~

[Imagine: HigurashiSig2.jpg]

Make me mad and you will suffer the wrath of KILLER lolis !
[/center]

#4
Trigun e un anime destul defrumos.La inceput nu mi-a prea placut,dar cu timpul am inceput sa ma uit la el si mi s-a parut foarte interesant.Mi s-a parut ciudat felul in care actiona Vash.Desi toata lumea il cunostea ca fiind un criminal,el nu facea altceva decat sa lupte pentru pace sa sa salveze oamenii.
Grafica e buna,coloana sonora ok,dupa parerea mea e un anime destul de original si captivant,iar despre personaje ce pot sa zic-au caractere diferite,bine conturate si sunt dragute.....

#5
Deci prima daca cand am vazut Trigun a fost pe Anime+ si urmaream asa un episod azi poate peste 3 saptamani un alt episod, adica total aiurea. Dar de la inceput m-a captivat personalitatea lui Vash. Are o personalitate atat de puternica in care se intalnesc cateva lucruri care se bat cap in cap sau cel putin mie una asa mi se pare. imi place incapatarea lui de a face absolut orice numai sa nu fie nevoit sa se lupte sau sa omoare, iarasi imi place ca se incapataneaza sa salveze pe toata lumea, cazand intr-o depresie at cand nu o face. e greu sa ai o asemenea povoara pe umeri.
nu prea imi placeau momentele in care se prostea dar ii da putina sare animelui.
Sunt dezamagita, insa, de final. Ma gandeam ca nu il va omori pe fratele lui, dar nu stiu, poate autoarea ar fi putut sa gaseasca un alt fel de sfarsit care i s-ar fi potrivit lui Vash.

#6
Trigun s-a intamplat sa se afle printre primele zece anime pe care l-am vizionat, de asemenea cred ca si primul apartinand genului sci fi/ comedy; mi-a placut mult, desi s-a terminat in coada de peste, ma asteptam la ceva mai mult.

Ceea ce m-a captivat la Trigun, a fost personalitatea lui Vash, foarte contrastanta, existand chiar un conflict intre componentele sale; most of the times he's an utter idiot, but that is compensated by his heroic nature.

Meryl si Milly au facut parte de cele mai multe ori din actul comedic al anime-ului, dar mi-au placut foarte mult ca si personaje, la fel si cu Wolfwood.

Ultimul episod m-a lasat asa dezumflata ca un balon in soare si destul de trista, desi a fost epic, nu pot sa-i reneg aceasta calitate.

E un clasic.

Cred ca trebuie sa-i multumesc lui AXN pentru difuzare, ca si in cazul Samurai 7.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#7
Pe vremuri era unul dintre animeurile pe care toata lumea il stia. Cum a fost acu cativa ani Death Note si cum e acum nu stiu ce anime popular pentru mase.

A fost unul dintre primele mele animeuri si tin minte ca aveam multe dezbateri stupide intre care e mai bun: Trigun sau Cowboy Bebop. Parerea mea ramane inca Trigun.

Poate ca ar trebui sa fie readus in atentie acest anime pentru generatiile noi. Este un anime absolut superb ce trece de la hazliu si prostesc la tragic si dramatic la plin de speranta si multumire. Unul dintre putinele in opinia mea care au avut un sfarsit capabil si multumitor.

Incercati sa nu fiti ignoranti pentru ca nu se gaseste in 720p si pentru ca are grafica putin mai veche. Povestea pe care o spune este inca una buna
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#8
Cowboy Bebop jongla ideile mai mari, dar Trigun era sufletul petrecerii. Mie cineva mi-a facut complet neintentionat spoiler pe DC++ (cand exista canal de anime acolo si stateam la coada la aia cu conexiuni mai mari sa trag de la ei anime-uri) dar tot mi-a placut la nebunie.

Imi pare bine ca a aparut un film pana la urma. 12 ani a durat sa vina...dar macar a venit si-i distractiv.

Vash ramane pe departe unul dintre cele mai complexe personaje din lumea anime si unul unde nu ma irita partea silly interconectata cu aia serioasa.

Pacat ca nu mai vedem multa lume urmarind asta. E o serie buna care-si merita sansele la fel ca oricare alta, mai ales ca are mult mai multe chestii de zis decat cele recente.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#9
Trigun, unul dintre cele mai bune anime-uri ale genului. Schimbarile bruste de comportament ale lui Vash, copilaros dar dur, hoțoman dar omul dreptatii in acelasi timp, un personaj care m-a atras prin actiunile sale cat si prin vorbele uneori fara noima sau chiar aberatii (" Peace and love! *starts shotting everybody*") Ar mai fi fost si Wolfwood care, ca un personaj secundar, nu am apucat sa-l studiez le fel de bine. Este genul de anime la care nu tii cont de grafica, unde ceea ce conteaza sunt caracterele si storyline-ul. Recomand.
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#10
Mi-a luat un pic sa dau de asta, si acum ma simt nevoit sa postez, fiind in topul animeurilor vazute de mine.
Trigun mi s-a parut extraordinar, in principal din cauza personajelor, in special Vash. Motivul principal pentru asta ar fi diferenta de caracter intre el si personajele principale ale altor animeuri pe care le vazusem pana atunci. Vash nu cauta neaparat conflictul, dar ajunge cumva in mijlocul lui tot timpul, si pana si atunci incearca sa evite violenta. Celelalte personaje, in afara poate de Wolfwood, nu prea mi-au atras interesul, dar sa zicem ca se potriveau ca supporting cast and whatnot.
Overall, pot sa zic ca daca as avea seriile preferate cumva ierarhizate, Trigun ar fi destul de sus in top, dar cum nu pot specifica asta, o sa zic doar ca e ceva diferit, in cel mai bun sens al cuvantului, care merita vazut, in ciuda graficii un pic mai vechi.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Trigun] Trigun: Badlands Rumble (2010) CyBeR 1 2.549 25-03-2013, 06:18 PM
Ultimul răspuns: Soda


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)