Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Touch

#1
Touch anime

[Imagine: 35kldtw.jpg]

Touch (sau タッチ , Tatchi) este un anime de 101 episoade, adaptare a faimosului manga cu acelasi nume, realizat de Mitsuru Adachi. Regizat de catre Hiroko Tokita (care a mai regizat si School Rumble sau X), a fost produs de catre Studio Gallop, si a fost difuzat intre anii 1985-1987, incadrandu-se la categoria "oldies but goldies" a anime-urilor.

Anime-ul s-a bucurat de un imens succes, fiind si acum unul dintre cele mai iubite anime-uri din Japonia si nu numai. Ca genuri, se incadreaza la Comedy, Romance, Sports si, as adauga eu, School Life.

Grafica

Ca grafica, Touch nu iese in evidenta. Multi vor fi poate nemultumiti de stilul vechi si simplu, insa nu se poate spune nici ca are o grafica varza. Personal gasesc stilul din Touch foarte potrivit povestii si atmosferei si nu cred ca mi-ar fi placut la fel de mult daca ar fi aratat ca un anime modern.
In plus, trebuie sa tinem cont si de faptul ca a aparut pe la mijlocul anilor 80, deci nu te poti astepta la prea mult.

Povestea

Cum Touch are peste 100 de episoade, are si o poveste foarte complexa. In plus, cum nu am vazut inca decat jumatate din serie, nu sunt calificat decat sa va spun despre o parte din anime.

Prima parte a anime-ului se invarte in jurul a trei prieteni din copilarie: gemenii Tatsuya si Kazuya (Tacchan si Kacchan) si vecina lor Minami. Dupa cum se spune si in anime... la un moment dat au observat ca unul dintre ei e o fata.
Nedespartiti de mici, cei trei fac aproape totul impreuna. Ambii baieti o plac si, la randul ei, lui Minami ii e greu sa il aleaga pe unul dintre ei.

Ii avem deci pe Uesugi Kazuya, geamanul sau mai mare Tatsuya si pe Asakura Minami. Pe Kazuya il plac toti, fiind talentat, muncitor si eroul echipei de baseball a scolii. Pe de alta parte, Tatsuya este un lenes fara pereche, care i-a cedat de mic fratelui sau centrul atentiei, in ciuda faptului ca era mult mai talentat decat acesta. Minami este frumoasa lor prietena din copilarie, o veritabila "sora" pentru ei, si care ii trateaza pe amandoi in mod egala.
Cei din jurul lor, inclusiv Tatsuya, presupun insa ca Minami si Kazuya vor deveni cuplul perfect, lucru dorit si de parintii lor, care se poarta deja ca si cum ar fi cu totii o mare familie. Pe masura ce trece timpul, Tatsuya ajunge sa realizeze ca desi ar sacrifica orice pentru fratele sau, nu poate sa renunte la Minami in favoarea lui.

In Touch ni se prezinta framantarile lui Tatsuya, relatia dintre el, Kazuya si Minami, si modul in care atat el, cat si fratele sau, incearca sa o faca pe Minami fericita. Apar pe parcurs si personaje savuroase, cum ar fi Harada, impunatorul si infricosatorul personaj de care toti se tem, dar care e de fapt mult mai bland si intelept decat pare, si cu care se imprieteneste Tatsuya, sau cainele lor Punch, care e mai mult decat un simplu caine de paza.


Mie greu sa continui fara a ma intinde prea mult. Sunt atat de multe de spus despre Touch incat nici nu stiu cu ce sa incep. Asta se datoreaza geniului lui Adachi, care stie sa spuna o poveste asa cum nimeni altcineva nu mai poate. Touch e pur si simplu un anime frumos. "Frumos" e primul lucru care imi vine in minte cand ma gandesc la Touch, dupa care zambesc. Nu imi vine sa cred cat de repede m-am atasat de poveste si personaje.

Coloana sonora

Coloana sonora e pe masura seriei. De altfel, motivul pentru care m-am apucat de Touch a fost primul ending. L-am descoperit prin playlist, mi-a placut foarte mult, si am incercat sa vad din ce anime este. Pe langa acel ending, OST-ul mai contine si alte melodii frumoase, ce se imbina perfect cu anime-ul, cum ar fi Kaze no message (My Girl) sau Hoshi no sillhouette, doua dintre melodiile mele preferate.

Pentru cei interesati, Touch poate fi descarcat de pe Bakabt, sub forma de torrent: click
Sta bine la capitolul seeds, eu am downloadat si cu un mega pe secunda.

#2
Touch - Partea 1

[Imagine: 2d7wjt3.gif]

Prima parte din Touch pune bazele povestii. Ne sunt prezentate cele trei personaje principale si relatia dintre ele, dupa care aflam treptat mai multe despre fiecare.
Unele episoade sunt mai mult despre Minami, altele despre Kazuya, altele despre Tatsuya si chiar si unele despre alte personaje.
Exista mai multe fire narative:
- tenativele lui Kazuya de o face pe Minami sa se indragosteasca de el
- incercarea lui Kazuya de a ajunge la Koshien, acolo unde se confrunta cele mai bune echipe scolare de baseball din Japonia
- peripetiile lui Tatsuya si eforturile sale de a se distinge intr-un fel de fratele sau

Accentul cade mai mult pe cei doi gemeni, alternand si avandu-l in centrul atentiei cand pe Kazuya, cand pe Tatsuya, desi povestea pare a fi spusa din perspectiva celui din urma.

Nu mai stiu exact cat dureaza, dar se termina undeva intre episoadele 25-30.

Personaje

Uesugi Tatsuya

[Imagine: xe38y0.jpg]

- zis si Tacchan, (sau "baka aniki"), Tatsuya este cel mai mare dintre gemenii familiei Uesugi. Este lenes, ar dormi tot timpul, si nu se omoara cu invatatul. Are insa o inima mare si un suflet bland si tine foarte mult la fratele sau, in favoarea caruia cedeaza de multe ori.
Chiar daca nu pare, are foarte multe talente ascunse, insa firea sa lenesa nu ii permite sa le scoata la iveala.


Uesugi Kazuya

[Imagine: r1wri9.png]

- zis si Kacchan, Kazuya e fratele mai mic al lui Tatsuya, fata de care e complet diferit, fiind serios si muncitor. Chiar daca nu are abilitatile atletice innascute ale fratelui sau, firea sa ambitioasa si anii de antrenament l-au transformat intr-un sportiv faimos si starul echipei de baseball.
E foarte popular printre fetele din scoala, insa nu are ochi decat pentru Minami, cei doi fiind de altfel considerati un cuplu de catre toata lumea.


Asakura Minami

[Imagine: 2i0x9o2.jpg]

- Minami e o tanara foarte inteligenta si sociabila, placuta de toata lumea. Mama ei a murit atunci cand era mica, lasand-o in grija tatalui ei.
A crescut alaturi de cei doi gemeni si tine foarte mult la amandoi. Desi tine la amandoi in mod egal inima ei ii apartine lui Tatsuya, insa ea este singura care stie acest lucru.


Shouhei Harada

[Imagine: 2ykjq5j.jpg]

- Harada ar putea fi considerat batausul scolii datorita aspectului sau. E inalt si solid, si e temut de toti. Cu toate acestea, desi profita de multe ori de puterea sa, nu e un tip rau.
Intre el si Tatsuya se formeaza o inedita relatie de prietenie si trec chiar si prin cateva peripetii amandoi.
In pofida aspectului sau, Harada e chiar intelept si reuseste sa vada multe lucruri pe care altii nu reusesc sa le observe, cum ar fi talentul innascut al lui Tatsuya sau sentimentele lui Minami pentru acesta.
Dupa Tatsuya, e personajul meu preferat si protagonistul unora dintre cele mai comice scene din anime.


Matsudaira Koutarou

[Imagine: aorx9j.jpg]

- cel mai bun prieten al lui Kazuya si partenerul lui de baseball (Kazuya e pitcher, iar el catcher), Koutarou e un personaj destul de interesant. Bine facut (a se citi "gras"), adora sa manance si se ciondaneste adesea cu Tatsuya, dar e si un bun jucator de baseball, cu un brat puternic si spirit de echipa.
In timp, ajunge sa joace un rol destul de important intre relatia dintre cei doi gemeni si Minami.


Punch

[Imagine: vgodvr.jpg]

- Punch e cainele lui Minami si de departe cel mai comic "personaj" din anime-ul Touch. E foarte inteligent, in sensul ca intelege ce i se spune si, adesea ii joaca farse lui Tatsuya, cu care seamana foarte mult la fire. La randul sau, Tatsuya il tachineaza des pe Punch, pe care l-a poreclit "butaneko" ("pig cat", sau "porcul pisica")
Are un latrat foarte amuzant, un apetit enorm si o fire jucausa. Cu siguranta Touch nu ar fi avut acelasi farmec fara el.

#3
Touch - partea a 2-a

[Imagine: r2iw55.jpg]

Atentie, nu cititi randurile de mai jos daca nu ati vazut deja prima parte din Touch. Riscati sa dati peste spoilere!

A doua parte din Touch se axeaza mai mult pe Tatsuya si pe modul in care acesta si Minami incearca sa treaca peste disparitia lui Kazuya.
Initial membru al clubului de box, este convins intr-un final sa se alature clubului de baseball, pentru a duce la capat mostenirea lasata de Kazuya si a ajuta echipa sa ajunga la Koshien.
In timpul acesta, Minami ajunge la randul ei sa faca parte din echipa de gimnastica, unde are parte de un succes neasteptat, ce o transforma intr-o celebritate locala.
Apar in scena si doi noi rivali pentru Tatsuya: Nishimura si Nitta Akio, rivali nu doar pe terenul de baseball, ci si in competitia pentru inima lui Minami.

Personaje noi

Isamu Nishimura

[Imagine: 14so5zr.png]

- Nishimura e capitanul echipei de baseball a liceului Seinan si joaca pe pozitia de pitcher. Ca jucator de baseball e bun, poate cel mai bun pitcher din zona, si din aceasta cauza e foarte arogant si mandru, numai ca nu prea este bagat in seama. E un maaaare fan al lui Minami, si se tot chinuie sa obtina o intalnire cu ea. Il considera pe Nitta Akio ca cel mai mare rival al sau si nu pune mare pret pe abilitatile lui Tatsuya.


Nitta Akio

[Imagine: o6k474.png]

- Nitta Akio e starul scolii Sumi Tech. Un batter extrem de talentat, recunoscut la nivel national, e mereu asaltat de catre fane si e faimos pentru abilitatea sa de a ghici gandurile oponentului. Tatsuya este insa singurul care il bulverseaza si a carui minte pare de nepatruns. Si el pare sa o placa pe Minami, dar spre deosebire de Nishimura, nu se comporta ca un disperat. Este de asemenea o veche cunostinta de-a lui Harada.


Takeshi Yoshida

[Imagine: mwp6w0.png]

- Yoshida e initial unul dintre fanii lui Tatsuya. Pare sa il admire extrem de mult si incearca sa il imite in tot ce face, inclusiv modul de a juca baseball.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)