Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Top 3 carti favorite

#31
1."Dolmen"-Marie Anne Le Pezennec&Nicola Jamet..o carte foarte buna care m-a tinut in suspans de la inceput pana la sfarsit:X
2."Tersias"-G.P. Taylor si "Afacerea Tutankhamon" de Christian Jacq..10tot pe locul 2 deoarece imi plac ambele carti in aceeasi masura si nu as putea sa aleg intre ele
3."Luna plina"-Kelley Armstrog..mi-a placut foarte mult aceasta carte,mai ales ca povestea pe care o prezinta este despre una dintre cele mai fioroase creaturi mitologice,si anume varcolacii..

#32
1. Harry Potter- niste carti exceptionale
2. Scarlett de Alexandra Ripley- este o carte pe care nu am putut sa o las din mana si care intr-un fel (desi e continuarea cartii ''Pe aripile vantului pe are mentionez ca nu am citit-o desi intentionez) nu m-a lasat in ceata la inceput. Merita citita!
3.Twilight Saga - nu se compara cu Harry Potter dar are supranatural si pentru mine e de ajuns
Nu trebuie sa fii nebun ca sa ma placi, dar recunosc ca ar ajuta putin!
Unii spun ca sunt ciudata. Eu ma consider doar originala.
Multi gandesc ca sunt nebuna, dar eu stiam asta de mult.

imi iubesc enorm micuta mea surioara mai mare Hitman asa ca... daca va luati de ea va luati de mine si o sa iasa urat!

#33
1. Twilight Saga - pentru ca mi se pare ca S.M. a descris cel mai bine un lucru de nedescris: iubirea. :X

2. Tara Duncan - pentru ca ador modul atat de perspicace de gandire al personajelor, desi sunt profund dezamagita de lipsa de romantism...

[si, pentru ca ambele colectii sunt pe locul 2 pentru mine, voi mai adauga ceva]

2. Cocktail - pentru ca este o colectie atat de realista, care ma face sa savurez cu adevarat zilele contemporane, descriind toate acele scene magice de amor 105 71

3. Harry Potter - pentru ca a combinat supranaturalul, romantismul si aventura intr`un mod atat de armonios, incat m`a vrajit

Vi le recomand fara ezitare pe toate :]
[center]
[Imagine: 33f5bok.jpg]
[Imagine: ohl43m.jpg]Check this out!
Addicted To Your Eyes [+16 boy x girl]
[/center]

#34

  1. Legendele Olimpului-zeita mea pref Afrodita si zeul pref Apolo
  2. Memoriile unei gheise-super tare am vazut si filmul si chiar am fost impresionata
  3. Indragostita de un masai-am vazut si filmul a fost chiar dragutzZuppy07[/b]

#35
Seria Vampirii Sudului - ma fascinat foarte tare totul a fost descris asa incat am putut sa-mi imaginez absolut tot, s-a facut si un seral are 2 sezoane numit "true blood"
Harry Potter - mi-a placut , a fost plin de fantezie ,si filmele au fost foarte reusite avandul in rolul principal pe Daniel Radclife
Cronicile din Narnia - si aceasta tot gen fantasy .. dupa care a fost facut niste filme foarte nteresante 1010

#36
E top 3 serii sau carti totusi? Ca daca e serii, e destul de greu de ales o serie peste alta, cand mai toate au suisuri si coborasuri. Nici un autor nu s-a aratat intr-atat de talentat incat sa-si pastreze opera la un nivel constant al calitatii, avand fiecare puternice cresteri si descresteri.

Ma rog...nu pot sa realizez un top 3 al cartilor care mi-au placut in general. Asa ca am sa realizez un top 3 pe 2009, alegand doar o carte pe serie.

1. Terry Pratchett - "The fifth continent"
Desi a fost a doua carte citita de el, din toata opera sa prin care am trecut pana acum, aici mi se pare ca el si-a atins cu adevarat potentialul si probabil chiar si mai departe continua doar sa creasca. E o carte foarte amuzanta, foarte interesanta in idei si cu foarte multe aluzii la cultura momentana. Pratchett e greu de digerat daca nu stii si la ce face aluzii cateodata, altfel umorul sau isi pierde din valoare.

2. Yegveny Zamyatin - "We"
O carte pe care am cautat-o foarte mult si care mi-a fost greu sa o las din mana. In aceeasi vena ca si "1984" a lui Orwell, opera lui Zamyatin o preceda pe aceasta si se dovedeste din multe puncte de vedere chiar mai fascinanta. Ideile sociale prezentate in carte, o analiza abstracta asupra dezvoltarii finale a comunismului in care toti sunt pentru unul si unul e in folosul tuturor, ideile stiintifice imaginate la inceput de secol 20 care se dovedesc mai fanteziste (intr-un fel bun) decat opera multor autori chiar mai tarzii si povestea incalcita a unui personaj constant confuz de rolul sau si de aliantele sale, fac din aceasta carte una dintre cele mai fascinante de pana azi.

3. Frederik Pohl - "Poarta"
Saga Heechee a carui inceput este aceasta carte, este una dintre cele mai fascinante din domeniul SF. Poate Pohl nu are vitalitate detaliului lui Herbert sau dinamica lui Card, dar are o intelegere fina a psihologiei umane si a psihozelor acestora pe care le prezinta cu mare aplomb in una din jumatile acestei carti. A doua jumatate (impropriu zis, dar suportati-ma) prezinta cel mai mare joc al norocului din Univers: Poarta in sine, calea spre glorie si bogatii nebanuite, dar cu un factor de risc ce ar face cam orice altceva de pe Pamant sa paleasca. Doar cei mai curajosi pleaca in calatorii...doar cei norocosi se intorc.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#37
Hmmm, hai sa incerc - SÄ‚ INCERC, sa fac si eu un top 3 carti favorite. Nu neaparat, favorite. Ci... recent favorite. Caci in general, nu as putea scoate trei carti favorite. Oscilez printre prea multe carti si nu o pot scoate la capat.

Astfel, avem :
1. Invitatia la vals, de Mihail Drumes.
Azi am terminat-o si mi-a placut la nebunie. Nu stiu de ce, am mai spus printr-un post faptul ca nu mi s-a parut chiar asa de extraordinara, caci inainte am mai citit si altele asemanatoare, prin sentimente - sa zicem, dar asta m-a impresionat si mai tare si chiar mi-a scos doua lacrimi spre sfarsit. A avut niste replici extraordinare si abia-mi vine a crede ca o asemenea carte este scrisa de un autor roman ! Da, ok eu chiar cred ca am inceput sa apreciez literatura romana, sau cel putin anumiti autori. Cartea este extraordinar de reusita, replici, sentimente, personaje, naratiune impecabila. Si titlul mi se pare foarte potrivit, ca si toata ideea ce succede de aici. Parca... Parca totul chiar a inceput de la simpla invitatie, si chiar asa a fost, cum spune si Micaela in scrisoare. Extraordinar de frumoasa cartea, m-a impresionat pana in maduva oaselor.
2. Nunta in Cer, de Mircea Eliade.
Pentru Mircea Eliade, doar laude. Scrie foarte frumos si imi place mult. Aceasta carte m-a impresionat prin cele doua povesti si mai cu seama datorita personalitatilor barbatilor. Mai mult de atat, cele doua personaje masculine si iubirile lor, orgoliul si dorintele lor, totul mi s-a parut foarte bine descris si bine pus la punct. Plus modul in care a fost povestit, iar - o naratiune impecabila la care se adauga si cele doua povesti ce mi-au atras in mod special atentia. Foarte frumoase si tototada triste, sentimentele descrise sunt aproape impresionante.
3. Zodia Indragostitilor, de Giulia Carcasi
Aici am oscilat intre mai multe carti, si in cele din urma am ales-o pe aceasta. As fi vrut sa aleg Dama cu camelii, de Alexandre Dumas- fiul, dar dupa am zis ca deja sunt prea multe povesti asemanatoare ( sau nu asta, enfin - ideea e ca si cartea asta m-a impresionat enorm si mi-a placut foarte tare.) Revenind la Zodia Indragostitilor, este o carte frumoasa povestitia din perspectiva a doua personaje,masculin si feminin. Mi-au placut mabele parti, nu stiu care mai mult. A fetei sau a baiatului.... Mi=a placut in special a lui Carlo pt. ca mi s-a parut reala si deloc exagerata, chiar parea un baiat . Si au fost niste replici bestiale pe acolo, si pentru acestea parca as si vrea sa recitesc cartea. Oricum ar fi, nu stiu daca m-a impresionat neaparat dar mi-a placut enorm. Uh, si stiu ca zicea Alice ceva acolo foarte important din care se deducea faptul ca odata ce nu mai esti adolescent, uiti vremea aia si uiti si ca si tu ai fost asa candva, si nu mai intelegi.. .A fost foarte frumoasa si aceasta.

#38
Sunt complet de acord cu Teh 71 nu exista niciodata o cate favorita...ci recent favorizata 4 asa mi se intampla mereu cu orice 21

totusi :

Invitatzie la vals de Mihail Drumes - este una din cartzile care m-a facut sa simt si bucurie [pana la punctul de a-mi schimba radical ziua 21 si imi venea sa tzopai prin camera -ma rog...nici chiar asa 21] dar si tristetze [ de mi-au dat si lacrimile si plangeam cum n-am mai olans la nicio carte 22 ] ....dintr-un oarecare motiv nici nu am vrut sa citesc ultimile pagini -ultimul capito- [deoarece vroiam sa o recitesc ] , dar pana la urma a trebuit sa citesc sfarsitul din care nici astazi nu il stiu prea clar [doar foarte bine intiparit in minte ...]

Enigma otiliei de G. Calinescu -[iar acum o iau enigmatic...] iar aceasta carte nu o insir pentu ca mi-ar fi placut extraordinar de mult, ci doar pentru ca mi-a atras atentia din cauza stilului de a scrie si modul de a povesti 39 [ iar motivul pentru care m-am apucat de aceasta carte e si mai interesant : m-am uitat sa vad cum se termina "hmm ce carte cu coperta urata...are un titlu interesant despre ce e vorba...bla bla bla...tradare...Hopa!..." si asa m-am dus la inceput ca sa aflu de ce s-a intamplat ce s-a intamplat -deja aberez pre mult ...cred ca va zapacesc de cap 2124 (zapaciala placuta ^^) - si asa mai departe ] . asceasta carte nu are efectul de suspans, cel putin nu mi se pare, dar in esenta are un effect frumos si 106 ...daca o cititi o sa vedeti 21 nu va mai aburesc

Secret arzator de Stefan
[cum l-o chema]<-Zweing -sunt doar la inceput dar deja mi se pare interesanta. deja ma inspira, deja imi dezvolta gandirea ...si deja am inceput sa o ador [sper ca nu am facut repetitii...]

nu sunt sigura ca sunt chiar preferatele mele -inafara de prima- dar sunt cele mai serioase...si nu sunt in italiana 21
:bye:
[center][Imagine: 5863530978_e4248f5008.jpg][/center]
[center]Chronicles of a Demon <-blog ~Drawings ~Fotografi~[/center]

[spoiler=Some]
[Imagine: 5385538.png][Imagine: chibi_4451.gif]
[/spoiler]

#39
Hm...cam greu de ales, dar voi incerca sa fac un top3 totusi. 39

1. Mirror Image -alias Imaginea din Oglinda- scrisa de Danielle Steel. Este foarte interesanta si chiar am plans la sfarsit cand unul din personajele principale a murit... 108
2. Zece negri mititei de Agatha Christie...:X:X:X pur si simplu nu am mai putut lasa cartea din mana. Chiar daca am citit-o prin vara anul trecut, adica destul de recent, ma tenteaza s-o iau de pe raft din nou si s-o recitesc.
3. Elevul Dima dintr-a saptea by Mihail Drumes. E cea mai comica carte pe care am citit-o pana acum. Si imi place personalitatea lui Dima si a prietenei ei.
"Time present and time past
Are both perhaps present in time future,
And time future contained in time past.
If all time is eternally present
All time is unredeemable." T. S. Eliot

Check it out

#40
Top.. top.. top.. pai .. ok.. sa vedem..
Ar fi cam asa :
1. La rasarit de Eden de John Steinbeck , just great, povesteste despre mai multe familii in parte, familii din California de alta data, apoi incet incet povestile se imbina si iau o intorsatura ciudata.
2.Tara Duncan de Sophie Audouin Mamikonian desi ma enerveaza faptul ca romantismul are un loc foarte mic acolo, si ca e prea multa drama in el. 22
3.Memoriile unei gheise - nu prea am cuvinte sa descriu cartea..
[Imagine: Green_eyes-Anime.jpg]
A lot of people ask me " What do you wanna become? "
I say " An actress. "
And they're like.. " Oh, so that's why you're so though. "

"The winners never give up, and those who give up never win. So go there, walk proud and show them what you can do." Cathy Hopkins



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti Elusive wolf 128 67.769 26-04-2015, 05:02 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.613 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)