Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Top 3 carti favorite

#21
1. Amurg de Stephenie Meyer - ador pur si simplu aceasta carte! Sunt obsedata de ea! Imi place nespus de mult! :X
2. Luna Noua de Stephenie Meyer - e continuarea primului volum pe care l-am adorat... Deci si acesta imi place foarte mult!
3. Tara Ducan - o colega mi-a recomandat acum un an sa citesc cartea pentru ca ei i-a placut foarte mult..si a fost choar misto!
When you can live forever what do you live for?

[Imagine: 20f8b2g.png]

Cinema Bizarre Addicted! 8 Yu fangirl :love:

If no one is perfect, why do you wanna be perfect?

Metal Addicted :X


[Imagine: fd27431.png]

#22
Sa ma gandesc...
1.Melissa P-Jurnalul erotic al unei adolescente de 16 ani->ok...nu prea am cuvinte care sa exprime parerea mea despre carte.Nu stiu ce m-a impresionat...intamplarile sau faptul ca tipa nu a avut nici-o retinere sa descrie toate acele..intamplari.O carte scandaloasa...dar buna.

2.New Moon-A doua carte din seria "Twilight".Chiar daca Edward lipseste cu desavarsire...cartea este destul de buna.

3.Zanele punkiste din New York(Martin Miller)-o carte destul de ciudatica...insa pe mine a reusit sa ma captiveze.La inceput..am cam fost plictisita,insa am reusit sa o termin in 3 zile
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#23
Topul meu ar arata cam asa:

1.Lorelei de Ionel Teodoreanu
Cred ca m-am indragostit de aceasta carte inca din primele pagini.Acum n-as putea spune exact,insa pe parcursul evolutiei actiunii nu m-am plictisit deloc [cum e in cazul altor carti].Iar personajele sunt minunate.Mai ales eroina si eroul 8. Cenusareasa in varianta romaneasca ^^

2.Golful francezului
Nu-mi mai amintesc numele autoarei,insa este o carte foarte interesanta.Ea locuieste intr-un conac,iar el este adus acolo de un slujitor.Pana la urma,desi la inceput nu-l suporta,ajunge sa-l iubeasca ca si cand i-ar fi sot.De fapt,chiar isi paraseste sotul pt el

3.La Medeleni.Ionel Teodoreanu
Banuiesc ca mai toti cunosc aventurile Monicai,ale lui Danut si ale Olgutei.E un roman captivant,desi e pacat de finalul Olgutei care se sinucide.Insa ma bucur pt Monica si Danut care,in ciuda "aventurilor" lui,raman impreuna.
[center][Imagine: siggi1wf5.png][/center]

#24
Primul loc Contele de Monte-Cristo de Alexandre Dumas.
Pur s simplu ador cartea asta, o saptamana intreaga nici nu am vrut sa ma duc la scoala doar ca sa o termin. M-a impresionat naivitatea lui Edmond si suferinta lui din inchisoare. Inca stau si ma gandesc daca chiar se poate supravietui atata timp intr-o temnita, sa te infometezi apoi sa sapi tunele cu un batran. Finalul a fost.... no comment. Chiar ma steptam la o chestie tragica, dar m-am bucurat cand am vazut ca si-a mai dat o sansa cu Hayade.

Mumia sau Ramses cel Blestemat de Anne Rice este o carte care mi-a placut mult. De fapt, pe langa vampiri, imi plac si mumiile 21 .
Am citit cartea acum doi ani, mi-a recomandat-o un prieten [el e vinovat pentru ca citesc toate "prostiile" cum le spune mama]. Este interesanta, un arheolog [nu imi mai aduc aminte numele ^^'] descopera un mormant in care banuieste ca es afla mumia lui Ramses al II-lea, dar era cu neputinta, Ramses murise cu foarte mult timp in urma domniei Cleopatrei.
Arheologul este ucis de catre nepotul sau, iar mumia si tot ce se afla in mormant sunt duse in casa acestuia, unde locuia fiica lui. Varul sau vrea sa o ucida, dar atunci se intampla un lucru neobisnuit... mumia prinde viata si o salveaza pe frumoasa. O poveste de dragoste nemuritoarea, la propriu, dar care intalneste foarte multe piedici, foarte vechi.

Casa de la rascruce de John Saul. Horror, vrajitoare, pisici care "inviaza" si tot ce vrei.
[Imagine: eeeled-1_zpse54e7424.png]

#25
Oooi,mie cred ca imi trebuie un top 100 cartii favorite , sunt putin obsedata , ador sa citesc!

1) The Twilight Saga (Twilight, New Moon, Eclipse, Breaking Dawn) de Stephenie Meyer
Le ador , pentru idee si pentru ca ma regasesc destul de mult in persoanjul pricipal cu anumite excepii , plus ca ador poveasta vampirilor mi-se pare fascinanta . Totusi ultima carte "Breaking Dawn" e cea mai reusita din cele 4 si astept cu nerabdare urmatoarele carti !
2)Seria Harry Potter de J.K.Rowling
Cartea aceasta mi-a deschis apetitul pentru citit, inainte de HP detestam sa citesc ,este o carte excelenta plina de intelesuri ascunse.
Preferata mea din serie este a 6a "Harry Potter si printul semipur" absolut geniala.
3)Codul lui DaVinci de Dan Brown
Ce pot sa zic ? Imi place misterul si nu prea cred in religie sau biblie sau chestii de genul asta deci cartea mi-a confirmat intr-un fel sau altu lucruri pe care deja le stiam in combinatie cu o frumoasa poveste invaluita de mister.


Acesta cred ca sunt in top trei dar as vrea sa mai adaug niste cartii pe aici 5 cum ar fi "Contele de Monte-Cristo" de Alexandre Dumas, seria "Daughters of the Moon" de Lynne Ewing si "Brave New World" de Aldous Huxley.
[Imagine: amesiggie.jpg]

The bitterest feudes are always labours of love

[Imagine: itachisig2al4.png]

#26
Pai...
Doar 3 46 20
1.Obiecte ascutite-Cel mai mult ma impresionat poveste,foarte originala si te tine in suspans pana in ultimele randuri ale cartii.O recomand mai ales iubitoriilor de romane politiste.Am citit'o pe toata intr-o zi nu am putut sa stau fara sa aflu ce se intampla mai departe.

2.Twilight Saga-imi place foarte mult povestea,dar felul cum e scrisa nu e extraordinar seama un pic cu un fanfiction,dar idea e bestiala.

3.Seria Vampiri Sudului-Umor,romantism.actiune,horror tot ce vrei si ce nu vrei gasesti in seria asta 21.In 2-3 ore am terminat una din cartile seriei,sunt atat de amuzant si bine scrie incat nu ii poti sa drumu din mana pana nu o termini 21)
[center][Imagine: 33cvyaf.jpg][/center]


#27
1.Harry Poter-este una din cartile mele preferate.Nu am citit pana la volumul 8,dar stiu despre ce e vorba deoarece am vazut si filmele.Cap-de-Mort,asta,deja ma enerveaza ca tot se i-a de Harry dar asta face povestea interesanta.Mi-a placut primul volum deoarece descrierea era asa de dezvoltata si incantatoare...Am vrut sa ma las de citit aceasta carte dar am realizat ca fac o greseala.

2.Comoara din insula-ma fascinat poveste tanarului..cum il chema ca nu mai stiu si toate peripetiile prin care a trecut.Nu am citit carte pana la sfarsit dar am spicuit si eu ideile mai importante.

3.Twilight-am reusit sa citesc primul volum,cu chiu cu vai.Nu numai ca il ador,il iubesc.A fost un volum splendid.Acum sa vad cum fac rost si al doilea.
[Imagine: durararasig06small.jpg]

#28
Mmm, carti favorite. Am atatea :X
As putea incepe sa zic despre :
1) "Silogismele amaraciunii" de Emil Cioran. O carte cu adevarat formidabila. Imi place complexitatea prezenta in limbajul sau. Am momente cand pun mana pe dex pentru a citi o fraza si tinand cont ca autorul a trait si in Franta uneori ma uimeste cat de vast e vocabularul sau. Ador cartea asta pentru felul in care sunt prezentate principiile vietii. Uneori stau minute intregi gandindu-ma ce a vrut sa spuna printr-un fragment, asta pentru ca nu vreau sa trec peste el. In frazele sale am gasit comparatii extrem de platonice si neverosimile ( alte cuvinte nu am pentru acest autor) ca si cum ai face o saritura dintr-o prapatie pe cel mai inalt varf. Oricum merita citita, asta pentru cei carora le plac eseurile. xD

2)Ion de Liviu Rebreanu- Da. Cred ca sunt singura persoana care a citit asta si s-a indragostit totodata de roman. Ador personalitatea nonconformista a lui Ion, chiar daca e inspirata din viata de la sat, e o carte ce merita citita si sunt megafana Ion. Damn him!

3) Uh... aici e greu. Sa ma gandesc ceva ce mi-a mai palcut 39Well as putea pune doua carti xD
Padurea spanzuratilor tot Liviu Rebreanu, ah e atat de dragut incat incat incat ador sa citesc despre tipii aia cum atarna. Qcolo erau spanzurati dezertorii. Si ironia e ca lui bologa ii place de fata unui gropar, cred ca m-a amuzat un pic asta.
A doua carte ar fi Patul lui procust de Camil Petrescu. O carte ametitoare, dar foarte buna. M-au ametit relatiile lor, x place pe y dar y place pe z, z place pe x si tot asa. Anyway sfarsitul a fost extrem de ciudat . Va las sa cititi XD

Ciudat, ma uitam toata lumea innebunita dupa:
Twilight, Harry Potter, vampiri, morti, horror si eu pauza. 21

#29
1.Winnetou (Karl May)- va ramane cartea mea preferata indiferent ce as citi. Este o carte plina de actiune si suspans, care te face sa devi pur si simplu dependent. Actiunea se defasoara in jurul legaturii de stransa prietenie intre amerindianul Winnetou, seful tribului de apasi, si Old Shatterhand un german american sau ceva de genu.In fine, am citit-o de mult si totusi a ramas preferata mea.
2. Cronicile lumii de margine (scrisa de Paul Stewart si ilustrata de Chris Riddell)- imi pare rau ca am citit doar primul volum, insa voi incerca sa caut si celelalte carti deoarece mi-a placut foarte mult. In carte este vorba despre un om care este crescut intr-o padure de niste troli.Insa, intr-o seara face ceea ce nu a mai facut niciun trol :se abate de la carare.Si de aici incepe o poveste foarte frumoasa si interesanta.Si de asemenea, ilustratiile care mai apareau in carte erau extrem de potrivite pentru a te face s intelegi mai bine despre ce era vorba pe acolo.
3. Memoriile unei gheise- ce pot sa zic...o carte buna si foarte interesanta
3. Changi- o pun tot pe locul 3 deoarece merita 4.Imi plac cartiile cu lagare, detinuti, lupta pentru supravietuire, iar aceasta mi-a indeplinit toate cerintele
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#30
doar trei??:d
e cam greu de ales7139
...
1. "Amurg", alaturi de "Luna noua", "Eclipsa" si "Zori de zi"...
ptr ca imi place cum scrie S.M. si ptr ca imi place ideea.
2. "Eragon", alaturi de "Eragon II-cartea primului nascut" si "Brisingr"...
ptr ca la varsta lui C.P. e un 'mic' geniu, ptr ca imi place Saphira, si, evident, ptr ca imi place ideea.
3. "Tara Duncan", toate volumele (nu le voi mai mentiona, si nici nu voi mai spune de ce, ptr ca sunt cam aceleasi argumente ca si mai sus:d)
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti Elusive wolf 128 67.769 26-04-2015, 05:02 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.613 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)