Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Top 3 carti favorite

#11
Ahmm... Cam greu de efectuat un top, dar nah, sa incerc...

1. Twilight*Stephanie Mayer*

Este cea mai buna carte EVER! Povestea, chiar daca e una clasica e plina de lucruri interesante, momente culminante si mai ales descrieri adevarate, iar sentimentele prezentate sunt mereu profunde si pure ...

2.Cnicile Vampirilor *Anne Rice*

Autoarea e printre preferatele mele... Are un stil de a scrie magnific ... Stie atat de bine sa descrie, sa captiveze cititorul ... E chiar buna. Iar Lestat e magnific. Descrierea lui si mai ales personalitatea sa m'au uimit...

3.Harry Potter*J.K.K. Rowling*

Chiar ca a avut imaginatie autoarea cand s'a apucat de carte... Totusi e prea copilaroasa[ mai ales primele volume], si cred ca de aceea e pe 3la mine... Imi place, mai ales povestea. Pacat ca nu se prea vad descreri...
[Imagine: ChibiLuna.png] [/center]

[Imagine: chibi_722.gif]
Chibi meu Smile

#12
Top 3... de ce doar 3??? 21

1. Seria Scoala de vrajitorie de E. Rose Sabin - Primul volum "Scoala de vrajitorie" este preferatul meu dintre toate trei. Desi la inceput actiunea pare simpla, pe parcurs, romanului devine intortocheat. Sufletul eroinei se fragmenteaza si fiecare particica este explorata de catre scriitoare. Descrierile lui E. Rose Sabin sunt profunde si interzic normalul. A doua carte "Bestiile ataca" este ceva mai usoara. Arta unui elev, inofensiva candva, devine malefica si toti cred ca e posedat de 3 demoni pe care i-a adus cu el de pe Taramul Teribil si care fac ravagii in scoala. Ultimul roman "Puteri periculoase" este cel mai putin complex si prezinta viata fondatorului scolii, Lesley Simonton.

2. Seria Fetita celei de-a 6-a luni de Moony Witcher - Sunt niste carti simple dar foarte interesante. Imi plac foarte mult descrierile autoarei. Sunt pur si simplu... magice! Chiar daca sunt carti adresate in special copiilor, captiveaza pe oricine.

3. Seria De`a dreptul ucigatoare de Debi Gliori - "Magie de`a dreptul ucigatoare" si "Viclesuguri de`a dreptul ucigatoare" sunt doua carti haioase, care te fac sa zambesti cu gura pana la urechi, in cel mai rau caz. Actiune simpla, umor nebun, animale cu atitudine, o bona cu puteri magice si chiar Mafia!

Si ar mai fi si colectia Cocktail pe care o ador :X

#13
1. Silmarillion J.R.R. Tolkien - (cartea ce precede Hobbitul si Stapanul Inelelol.).In ea este cuprinsa cam toata istoria de pe toate "pamanturile" din creatiile sale. E ciudat cum a putut autorul include toate cele trei volume din Stapanul inelelor intr-o parte din carte. ..iar descrierea luptelor,crearea Pamantului de Mijloc,Valinor,conflictul dintre eldari...superba carte... ador stilul lui Tolkien (deabea astept sa citesc Stapanul inelelor)
2. Harry potter -am citit cartile din curiozitate. mi-au placut foarte mult ..am citit de mai multe ori fiecare carte ..au fost pentru mult timp pe locul 1 in topul preferintelor..(a avut o imaginatie foarte bogata autoarea:laughSmilefilmele nu se ridica la nivel de carte...nu au surprins chiar atat de bine actiunea
3 Gossip girl - am citit doar primele 3 carti .. si..sunt innebunita dupa ele, sunt geniale :blush2:

#14
pai...sa vedem[ar trebui sa se faca top 10 cartzi..dar in fine]:


1:Vampiratii de Justin Somper*cartea este despre doi frati care ajung sa se piarda pe mare;unul este salvat de o coraie de pirati,celalalt[defapt s-ar spuse cealalta X-x'] ajunge pe o corabie neobisnuita-cu vampiri[adica pirati care,la aparitia lunii,se transforma in vampiri.


2: Seria: Fetita celei de-a sasea luni-este o serie de 4 carti[din fericire le am pe toate Smile ] de Moony Witcher*este vorba de o fetita care studia alchimia,si care,impreuna cu prietenii ei,se lupta cu un fel de vrajitor care a ascuns cele patrue elemente fundamentale:focul,pamantul,aerul si apa.In fiecare cart este vorba de gasirea unuia dintre elemente.


3:Blestemul mumiei-Secretul mortii lui Tuthankamon de I.G. Mourry*in carte este vorba despre expeditia lui Horward Carter,arheologul,care incearca sa gaseasca secretul mortii lui Tunthankamon,sau mai bine zis,imprejurarile in care a murit acesta.


Ar mai fi niste carti,dar sa zicem ca astea sunt printrre cele mai tari dintre cele pe care le-am citit.4
2 squirrels: one english, one romanian. Each squirrel in her tree . E. squirrel was fucking a nut. R. squirrel ask: - Are you fucking crazy? E. squirrel answer: - No, I`m fucking nuts .

#15
pai sa vedem106

1. Ingeri si Demoni - Dan Brown
Pur si simplu nu puteam sa las cartea din mana...am terminat-o in 2 zile, iar faptul ca am citit-o inainte de Codul lui DaVinci m-a ajutat sa inteleg mai multe lucruri.

2. Winnetou - Karl May
Am citit acum cativa ani toate volumele si pur si simplu m-au fascinat, e o placere sa citesti cartile lui Karl May.

3. Fortareata Digitala - Dan Brown
Am o slabiciune pentru cartile lui. Ador cum scrie, chiar daca multe din acele lucruri nu sunt chiar in totatlitate stilul cu care povesteste te face sa crezi ca chiar exista.

#16
1. Vant de rasarit, vant de la apus de Pearl S. Buck- o carte care m-a fascinat si pe care o recomand tuturor
2.Tess D'Urberville de Thomas Hardi-o carte formidabila. Am reusit sa citesc ambele volume in trei zile
3.Toate romanele despre celebrul Sherlock Holmes-de Sir Arthur Conan Doyle. Toate acele mistere ce astepta sa fie dezlegate te fac sa nu lasi cartea din mana.
Totusi mi-au placut si cartile urmatoare:
-Visul unei nopti de vara, Comedia erorilor, A douasprezecea noapte de William Shakespeare
-Padurea spanzuratilor de Liviu Rebreanu
-Singur pe lume de Hector Malot
-Chemarea strabunilor de Jack London
-Black Beauty de Anna Sewell-cu totii azi auzit de celebrul Black Beauty, este o carte ce merita citita pentru ca pe parcursul intregii carti vei descoperi cata suferinta poate indura un animal

Si asa mai departe.........sunt multe alte carti care imi plac, dar nu pot sa le enumar pe toate acum.

P.S. Imi plac foarte mult cartile despre Egiptul Antic si despre Mitologia Grecilor(pur si simplu ador legendele).
[Imagine: logo.gif]

When all looks lost
And there's no escape
...I turn to my dreams!

#17
1) Stapanul Inelelor is no.1 for me.Am citit tooot,incusiv Hobbitul si Silmarilion,si pur si simplu am fost fascinata de complexitatea cartilor43 .Totul are un loc bine definit in spatiu si timp,si toate s-au intamplat cu un motiv anume,plus faptul ca a inventat o limba,ceea ce mi se pare enoorm de greu.A desenat harti cu toate regiunile,toate locurile sunt bine stiue...totul e fantastic.Practic,Tolkien s-a "inspirat" din lumea reala,si a compus minunatzia asta 43.
2)Ziua trifidelor O carte pe care am devorat-o intr-o si si jumatate 43.O carte SF care mi-a placut la nebunie.Actiunea din carte e chiar posibila...daca le-o mai trazni astora(oamenii "inteligenti" ai planetei) alte idei geniale,o sa se ajunga si acolo...:-SS
3)Cismigiu & CO.Cred ca e singurul roman romanesc care sa-mi fi placut in halu' asta 71.Viatza unor scolari in timpul scolii,bineintzeles 21.E foarte dragutza,si are foarte muuulte momente...hai sa le zic "vesele" 71.

Ar mai fi muulte alte carti care mi-au placut...dar avand in vedere si luand in considerare71 ca e doar top 3 ...

#18
Sa fiu sigura nu stiu daca aceste carti pe care le voi pune sunt si ep altundeva...

1.ANTONEL
E vorba despre un baietel care pleaca la 7 ani de acasa si ajunge la o biserica unde devine preot dar este dat afara pentru ca o noua lege interzice preotilor care au sub 50 de ani sa mai stea la biserica...A fost o carte foarte frumoasa,si triste de asemenea ....
2.BLESTEMUL DE LA CRAIGIBURN
In aceasta carte e vorba despre un baietel care are probleme la un picior si-o mana si i-a murit mama...El gaseste Biblia pe care tatal lui a icnercat s-o arda si incepe sa o citeasca...Am uitat un detalui...Cand a murit mama lui,Tatal baiatului a incetat sa mai creada in Dumnezeu...Asta e ocarte cu sfarsit fericit 21
3.CALATORIILE LUI GULLIVER
Cartea pe care o citesc acum...Are si asta cate ceva in ea...Adica are pitici 21...E draguta cartea dar yo asteptam Sogun nu Caltoriile lui Glliver ^^" asa ca profa mi-a dato so citesc pe asta pana venea cel care avea cartea cealalta...
[Imagine: Karate.png]

#19
1.Anna Karenina-m-a fascinat aceasta carte.Mai ales ca alterneaza povestile.Imi place foarte mult povestea de dragoste dintre Anna si Vroski.
2.Doua surori-este vorba de daua surori asistente:Anna si Lucki. Cand din cauza neglijentei lui Lucki moare un copil,Anna ia vina asupra ei si isi pierde serviciul.
3.Rapiti-povestea un fete, Petsy care este nemultumita de aspectul ei si ajunge sa se indragosteasca de un timp din Israel.de aici incep si restul intamplarilor.
[Imagine: 19751918_ARZDZEIZG-1.jpg?t=1303932362]
[Imagine: 5905958325a7056013714l-1.jpg?t=1303932519]

Abisul umbrelor Chiar nimeni nu mai este interesat de ficul meu? Sa stiu daca sa-l mai continui sau nu.






#20
1.Amurg , Luna noua , Eclipsa si Zori de Zi de Stephenie Meyer : Odata ce te cuprinde aceasta febra , nu te mai poti oprii din citit ...
2. Eragon Primul volum al ciclului MOSTENIREA de Christopher Paolini:Atunci cand Eragon , baiatul unui fermier sarac descopera in padure o piatra albastra , minunat slefuita , bucuria lui nu cunoaste margini.Tot ce poate crede este ca va reusi sa cumpere toata iarna mancare pentru familia lui.Nu stie insa ca astfel a chemat din adancuri nestiute un dragon si ca a devenit mostenitorul unui destin misterios... (sa nu intru in detali .... a fost SUPER ! )
3.Harry Potter : Cui nu-i place ? Este o poveste fascinanta a unui vrajitor ...
Zuppy04



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti Elusive wolf 128 67.215 26-04-2015, 05:02 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.529 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)