Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Tip of the day

#1
E un fel de giant collection thread de tips-de orice fel pe care le stiti fie din proprie experienta fie de pe net.

Oricine poate posta daca are ceva de spus. Regulile pentru ordinea colectiei sunt urmatoarele.

1. Intrii pe thread vezi daca cineva a postat un pont pe ziua respectiva.
2. Daca ai norocul sa nu fi postat nimeni pe ziua in curs si ai un pont bun de vandut il scrii sub pont nr.x urmat de data (modelul mai jos)
3. Daca ti-a luat-o cineva inainte, tough luck. Try tomorrow!
4. Se pot discuta ponturile date pe thread.
5. Ponturile trebuie sa fie unice. Adica cine posteaza va trebui sa citeasca toate ponturile de pana la el sa vada daca nu cumva pontul a fost deja mentionat.

Ce poate constitui un pont?
Un sfat, un short tutorial pe un subiect anume dar foarte restrans. Un stiati ca tehnic digital sau traditional, un how to pe anume subiecte. Pot fi din desen/grafica, mod de lucru, panneling, scenariu, unelte, software. Orice atata timp cat foloseste la facut manga si este restrans ca activitate si complexitate.

Voi incerca sa intretin lista pe cat posibil ca sa mearga faza cu daily. Dar asta nu inseamna ca voi monopoliza threadul.

Pontul nr.1 / 21.12.2010 (aceasta parte vine in mod normal in titlul postului)

Cea mai eficienta metoda de a scapa de mizeria de guma de pe planse fara a intinde tot creionul si a te murdari. Ceea ce duce implicit la o si mai mare murdarire a plansei este sa folosesti PENE. In Bakuman dar si pe net apar anumite chestii similare cu niste maturici/evantaie din pene. Tocmai in acest scop sunt folosite. And they work marvels. Personal am o pana de curcan ce o folosesc de 3 ani in acest scop. Sunt surprinzator de durabile si low maintainence. Le poti spala o data ce se murdaresc si sunt ca noi. Am inteles ca ratele si gastele au penele cele mai bune in acest sens. Asta si pentru stratul protector natural impermeabil al lor. Se uzeaza mai greu si prin mizeria mai putin.

#2
Cele mai smart chenare de paneluri se fac in Photoshop cu o simpla pensula si tinand apasat tasta SHIFT in timp ce trasati linia. Astfel ce trasati linia va fi dreapta si nu tremurata.

Offtopic: 1 day behind dar voi recupera.

Pontul nr. 3 din 23/11/2010
Cum stii cand e momentul in care trebuie sa-ti schimbi varful la tableta grafica? (Daca tableta ta permite acest lucru) Unii posesori de tablete nu prea stiu acest lucru dar primul semn este uzura fizica a varfului. Chiar daca acesta nu este un varf de creion care sa se termine, totusi se uzeaza, asemeni unui stilou, incepe sa zgarie suprafata tabletei. In cazuri extreme se toceste vizibil si liniile nu-ti mai ies la fel de fluent ca la inceput. [din experienta personala a unor prieteni care si-au schimbat varful de la un Intuos3]

Offitopic2: Imi pare rau ca doar eu postez dar sper ca se va ameliora situatia. Ar trebui sa fie un topic interactiv

#3
In ceea ce priveste fonturile utilizate este recomandat utilizarea unor fonturi comic specific. (pe orice site de free fonts download se gaseste o categorie speciala pentru ele). Motivul tine de ligibilitatea fonturilor si de un anumit aspect cu care cititorii sunt obisnuiti din lucrarile precedente (manga scanlation si BD).
Nu se utilizeaza fonturi cu serifs (ca Times New Roman) pentru ca acestea la mici dimensiuni devin iligibile pe pagina, similar la dimensiuni mari (cum ar fi in titluri ce trebuie citite de la distanta) devin greu de citit.

Offtopic: Craciun fericit!

#4
Nu aruncati markerele terminate, sau pe terminate. Sunt foarte utile in realizarea unor efecte speciale similare cu...asta




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)