Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Timp liber...

#1
Buna. Sunt cam noua in arta fotografiei, as dori sa stiu si eu daca sunt ok pozele ce-am sa le expun sau daca ar cam trebui sa ma las de meserie21.

1. http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-a...5680_n.jpg

2. http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-a...6501_n.jpg

3. http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-a...3338_n.jpg

^^
[Imagine: tumblr_mfcg2sBNaZ1rnbh24o3_r1_500_large.gif]
Boys love.

#2
Niciodata sa nu te lasi de meserie doar pentru ca nu esti stralucita de la inceput. 71

1. Imi place cum se vede. Nu cred ca era necesar sa ii focalizezi doar fata, s-ar fi vazut dragut si cu copul, sau cel putin jumate. De la tigara si par imi dau seama ca ai folosit blitz'ul. Asa ca revin la teoria mea idioata ca ar fi de evitat fotografiatul noaptea la incepatori. Fundalul se vede ciudat cu "purici" din cauza aparatului. Si tipa e foarte simpatica.
2. Ca idee imi place, calitatea strica. Culorile sunt sterse, e facuta printr-un geam? Sau e miscata? Dupa mine ar fi prima varianta. 39 Picioarele ii ies din imagine si nu este in regula, au grija cand alegi unghiul. Eu as fi intors aparatul invers si i-as fi prins si talia, dar eu sunt eu si tu esti tu. 21
3. Imi place cum ti-au iesit culorile. Fata pare cam chinuita, data viitoare ii spui sa stea in fund. 71
Culorile apusului, nu are cum sa nu-mi placa.
Ne zici si noua cu ce aparat lucrezi? 5
[Imagine: YWk6O.jpg]

#3
Hello, hello 15

Buuun, am decis sa dau o raita pe la sectiunea asta si am dat de threadul tau.

Prima poza. E incadrata bine. Nu stiu daca ai vreo idee despre reguli sau chestii de genul, dar pare ca ai un ochi bun 15. Singura problema e ca are noise [ adica e cu purici 21 ] probabil din cauza lipsei luminii. Alta problema ar fi blitul. Desi e greu sa te lipsesti de el, te-as sfatui s-o faci atunci cand iti permiti. Din punctul meu de vedere, fara blit culorile sunt mult mai naturale, mai calde. Doar parerea mea. Poti la fel de bine s-o ignori 21

A doua poza. Ideea e frumoasa. Calitatea... nah, se intampla. Ai suprapus doua poze? 39. Anyway, practice makes perfect. Asa cum a zis @Alicia. , ar fi mers un alt unghi, dar asta tine de tine 4.

A treia poza. One of the bests. Culorile sunt superbe, editate sau nu. Incadrarea e si ea buna, deoarece ai reusit sa faci un fel de rama din ramurile copacilor si ce se afla in jurul tau. Arata bine, mai lipseste un titlu pe masura.

Cam atat deocamdata. Tine-o tot asa, esti pe drumul cel bun. Din moment ce te intereseaza si incerci, n-ai cum sa dai gres 3.

#4
Buna.

Prima fotografie e ok. Nu stiu daca e focalizata sau ai modificat-o in vreun program, pentru ca, sincera sa fiu, acea focalizare imi pare foarte ciudata. Nu sunt o experta, dar imi fura foarte mult ochii. Semnatura iese prea mult in evidenta si acopera tigara si patratelele de pe gluga hanoracului, pentru ca ai folosit culoarea alb.
La a doua fotografie ar fi fost mai bine daca renuntai la editat. Scapa de textul pus peste imagini daca nu ai simtul esteticii foarte bine dezvoltat sau daca nu te pricepi in vreun program de editat poze. Vorbesc din propria experienta pentru ca nu ma descurc in photoshop, insa mai mult de un efect adaugat contrastului nu folosesc. Ai grija, nu toate fotografiile dau bine alb-negru!
A treia fotografie este cea mai reusita. Da bine atat unghiul, cat si lumina. Era mult mai ok daca ar fi avut o rezolutie mai mare, pentru ca astfel par toate detaliile ingramadite acolo si nu o pot studia prea bine.

De meserie NU te lasa. Ai potential si daca iti place, cu siguranta vei ajunge mult mai sus decat acum. Mai posteaza fotografii. 3

#5
Multumesc tuturor pentru ca va-ti facut timp sa treceti pe aici^^ Apreciez intr-adevar sfaturile si parerile voastre. Probabil, ca a cam trecut ceva vreme de cand nu am mai postat pe aici, insa azi am revenit. Ce e drept doar cu o poza... dar am revenit <3.


http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-a...4909_n.jpg




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)