Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sugestii

#21
Si de ce nu se poate face un topic numit Autori? De ce neaparat sectiune? Va fi confuz, la Carti vorbesti doar de carti, iar la Autori doar de autori... dar ce dezbati, viata lor personala? Eu zic, parerea mea, sa se faca un topic pentru autori, daca sunt doritori se va face sectiune.

Amo, ati intrebat-o pe Uberwald? Stiti... a facut ordine la Carti si daca e sa se faca iar sectiune va fi debandada...

#22
(18-12-2011, 05:44 PM)Castiel A scris: Am o mică sugestie, banală presupun, dar tot o s-o scriu.
Mă gândeam ca la categoria 'Cărți' să se facă o subcategorie denumită 'Autori'. Știu că acea categorie e moartă, dar poate reușim să o înviem.
Cu ce ar ajuta subcategoria? Păi unii mai sunt interesați să discute despre autori... :p

patetic, știu, dar cine știe. Poate se va face.

Castiel, de ce nu faci si tu topicuri pentru autorii preferati si vii sa discuti? Eu am facut pentru Terry Pratchett dar ezit sa fac pentru mai multa lume avand in vedere ca lumea nu prea se da in vant sa vina sa discute.
Deoarece asta e un topic numit SUGESTII, uitati o sugestie mare si grasa:
NU VA MAI TEMETI SA DISCUTATI!
Din toate punctele de vedere, nu va mai sfiiti sa contraargumentati opinii sau concepte, la dezbateri, la alte sectiuni, oriunde. Ca ziceti prostii sau nu, nu va mai sfiiti sa intrati in discutii libere sau pe subiecte. Puneti intrebari, faceti topicuri, sariti la gatul altora daca-i nevoie, dar discutati. Forumurile nu se mentin doar pe cateva opinii ici si colo, ca asa se limiteaza treaba rau de tot.

Si apropo, din inima va rog, nu mai abuzati de cuvantul "patetic" avand in vedere ca in limba romana NU are aceasi conotatie ca si in limba engleza.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#23
Ryuu, ce ar fi sa te adaptezi la ceea ce ai macar o singura data?

Am facut curatenie la carti si am sters threadurile care se intercalau cu celelalte, subiecte ce nu aveau practic niciun scop decat a aduna praf digital. De ce nu raspundeti si la threadurile deja existente?

[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#24
In ultima vreme multi useri primesc ban, mai ales din cauza spamului
Unde se face cel mai mult spam?
La Fan Fiction.
De ce face lumea spam acolo?
Pentru ca anumite reguli nu le permit sa comenteze orice despre fic, cum ar fi sa critice ceea scrie acolo, iar ei sunt nevoiti sa o dea in chat.

Sectiunea e moarta si probabil multi au observat asta, asa ca s-au apucat sa lase comentarii pe ici pe colo in speranta ca o vor mai activa putin, dar degeaba, pentru ca fac spam. ( am spus mai sus motivele )
Da, sunt in echipa de critici iar eu nu am cum sa fac spam pentru ca, atunci cand las un comentariu am ce spune in el, dar restul userilor? Daca se leaga de povestea in sine nu au ce sa spuna prea multe, ori ajung sa faca prea mult chat si nici asta nu e bine, voi ii sanctionati.

De ce a murit sectiunea?
Pentru ca s-au inventat aceste reguli : "Incepand de luni, 10 Octombrie 2011, nimeni nu mai are dreptul la a da "critici" si la a-si bate joc de munca altor persoane, indiferent daca acestia au 10 ani sau 20. Va interzic total sa faceti acest lucru."
De cand a murit FF-ul?
De cand posturile nu se mai numara acolo. ( parerea mea )

Cineva a spus ca posturile de acolo nu se mai iau in calcul deoarece se facea mult spam. Bine, bine, am inteles, dar nu de asta exista moderatori? Credeti ca daca posturile nu se mai numara lumea nu mai face spam si mozii nu sunt nevoiti sa verifice? Tot dracul ala e, nu?
Poate sugestia asta a sunat cam, nu stiu, ciudata, dar am spus-o cu calm. Chiar vreau sa fiu lamurita cu schimbarile astea pe forum.
Multumesc!

be special, be you.
Fani forgot her stamp here! ^w^

#25
Ouh, si ma bucur ca am acces noaptea la calculator ._ .
Tuti, nu se contorizeaza pentru ca daca s-ar contoriza toata lumea ar veni acolo sa-si faca numarul de post-uri, necontorizandu-se, userii in goana dupa post-uri se duc la sectiunile unde se contorizeaza si ca prin magie reusesc sa scrie ceva in mai mult de trei randuri.

- In ultima vreme multi useri primesc ban, mai ales din cauza spamului
Unde se face cel mai mult spam?
La Fan Fiction.
De ce face lumea spam acolo?
Pentru ca anumite reguli nu le permit sa comenteze orice despre fic, cum ar fi sa critice ceea scrie acolo, iar ei sunt nevoiti sa o dea in chat.

-> O spui de parca ar fi un lucru grav ca primesc ban din cauza spam-ului. Chiar azi am dat ban din cauza lui. Sa se invete mine ca data viitoare sa nu-l mai faca. Si te contrazic, nu fac spam din cauza acelei reguli. Pe multi acea regula i-a ajutat, am vazut ca multi fac comentarii din ce in ce mai lungi, unii se straduie si este de laudat. Daca unii pot sa comenteze fara sa `critice`, asa cum zice regula, altii de ce nu pot? Nu sunt nevoiti sa o dea in chat, fac asta ca asa vor, nu ca nu ar avea de ales. Cand nu ai ce sa zici, mai bine o lasi balta.

- Sectiunea e moarta si probabil multi au observat asta, asa ca s-au apucat sa lase comentarii pe ici pe colo in speranta ca o vor mai activa putin, dar degeaba, pentru ca fac spam. ( am spus mai sus motivele )
Da, sunt in echipa de critici iar eu nu am cum sa fac spam pentru ca, atunci cand las un comentariu am ce spune in el, dar restul userilor? Daca se leaga de povestea in sine nu au ce sa spuna prea multe, ori ajung sa faca prea mult chat si nici asta nu e bine, voi ii sanctionati.

-> Si daca ii sanctionam nu ii sanctionam ca asa am visat azi noapte...

- De ce a murit sectiunea?
Pentru ca s-au inventat aceste reguli : "Incepand de luni, 10 Octombrie 2011, nimeni nu mai are dreptul la a da "critici" si la a-si bate joc de munca altor persoane, indiferent daca acestia au 10 ani sau 20. Va interzic total sa faceti acest lucru."
De cand a murit FF-ul?
De cand posturile nu se mai numara acolo. ( parerea mea )

-> Parere mea nu este ca a murit sectiunea, ti se pare ca amurit pentru ca foarte, dar foarte multe fic-uri s-au dus la older - m-am ocupat chiar eu de inchisul si mutatul lor - si pentru ca jumate de comentariile de pe la FF s-au dus la Proof / Critics / Challenges.

-Cineva a spus ca posturile de acolo nu se mai iau in calcul deoarece se facea mult spam. Bine, bine, am inteles, dar nu de asta exista moderatori? Credeti ca daca posturile nu se mai numara lumea nu mai face spam si mozii nu sunt nevoiti sa verifice? Tot dracul ala e, nu?
Poate sugestia asta a sunat cam, nu stiu, ciudata, dar am spus-o cu calm. Chiar vreau sa fiu lamurita cu schimbarile astea pe forum.
Multumesc!

-> Moderatorii, oalele se sparg in capul lor, sau cum? In orice caz, spam-ul de la FF ramane, nu se sterge, sunt patru pagini de spam, parca mai multe pagini decat sunt pe la proza, cam dubios, nu? El ramane si ca dovada cand un un user cere dovada ca a incalcat regulile, este cam incomod sa faci prin screen la peste 300 de spam-uri, asa ca se pastreaza acolo.

Sper ca am reusit sa-ti raspund in privinta lucrurilor in care erai nelamurita, asta daca nu am luat-o pe aratura.
[Imagine: Jun0xCa.png]

#26
Am vazut ca majoritatea se tot intreaba de ce exista critici.
1. Inainte de aparitia criticilor unii useri comentau prea dur si prost. Jignind respectiva persoana care astepta o critica dura dar cu folos.

Acum cu criticii intervine problema linguselilor. Iainte toata lumea se credea critic. Si acum pe cei din echipa de critici *cativa* nu fac nimic. o.o Si cand dau o critica, o dau bunicica. Dar cand primesc o critica mai dura sar in sus, considerandu-se perfecti. Deci ca sa fi critic accepti si criticile celorlalti, tinand cont de ele. Si uneori criticii exagereaza. Si unii isi iau lumea in cap dorind doar linguseli si aplauze. Ei nu totul e numai lapte si miere.
Si cum s-a mai repetat, ECHIPA de CRITICI este pentru toata lumea. Dar nu s-au vazut asa multi doritori. ^^

Daca FF-ul e mort, nu stiu ce ai de zis despre celelalte sectiuni. E foarte bine din punctul meu de vedere sa nu se contorizeze posturile. Si nu inteleg de ce vrei tu sa se schimbe aceasta regula. Macar cativa moderatori de la FF se zbat si curata. Eu nu ma bag in FF.
Nu, nu tot dracul ala e. Si la forum games este aceasi situatie. Iar FF-ul este unul din locurile in care se posteaza mult si multi alergau dupa numarul de posturi acolo. Acum se posteaza din placere nu ca asa facii mai multe posturi. ^^
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#27
Citat:ncepand de luni, 10 Octombrie 2011, nimeni nu mai are dreptul la a da "critici" si la a-si bate joc de munca altor persoane, indiferent daca acestia au 10 ani sau 20. Va interzic total sa faceti acest lucru
Să te lămuresc. Ai voie să dai sfaturi, poți aduce argumente de ce a greșit autorul în capitolul respectiv, practic aveti VOIE să dai o critică constructivă.

Voi nu faceți diferența dintre o critică constructivă aka un sfat, a piece of advice și o insultă. În regulă vorbim despre acele comentarii batjocoritoare și sarcastice / ironice care supără userul în cauză. La asta se referă regula.

Nu cred că este cineva căruia îi convine să vină cineva să spună că scrie ca dracu. Plus că se cheamă FAN FICTION. Gen nimeni nu trebuie să fie mare scriitor. Postezi pe un forum de distracție, amuzament.

Citat:Si unii isi iau lumea in cap dorind doar linguseli si aplauze. Ei nu totul e numai lapte si miere.
Poți să te uiți la Manu ce critica mult la orice user nu conta ce vârsta avea și nu se supăra nimeni. Aici nu e vorba de lingușală, ci de cum dai critica respectivă. Dacă o dai în zeflemea, vei vorbi cu pereții.

done ith my post today.
-

#28
Citat:Si unii isi iau lumea in cap dorind doar linguseli si aplauze. Ei nu totul e numai lapte si miere.
Poți să te uiți la Manu ce critica mult la orice user nu conta ce vârsta avea și nu se supăra nimeni. Aici nu e vorba de lingușală, ci de cum dai critica respectivă. Dacă o dai în zeflemea, vei vorbi cu pereții.

Subliniez UNII? o.o
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#29
Eu scriu de pe un mini laptop pe moment, tinandu-l pe picior practic si injurand de toti sfintii oricine a creat o minunatie de asta. Deci am sa incerc sa fiu relativ scurt in ce am de zis.

Deoarece vad ca exista niste orgolii de doi bani le fan fiction si argumentari ca unii postam ba prea dur, ba prea rautacios ba prea nu stiu cum, vreau si eu sa reinvii sugestia de acum ceva timp facuta de DiZ: cand creati un topic de FF, puneti de la bun inceput, in primul post, ce naiba vreti de la cititori. "Ah, eu nu-s mare scriitoare, de ce esti rau cu mine? " e o abureala, praf in ochi. Daca nu consideri ca poti sa accepti sa ti se zica verde-n fata ca DA, SCRII PROST, atunci zi din start. Daca scopul tau in a posta e sa te distrezi tu c-ai scris o poveste si s-o impartasesti cu restul, zi iarasi din start.

Asta ar trebui sa devina regula si pentru oricine vrea sa posteze sa i se zica frumos sa mentioneze din start, precum si sa i se explice ca NU E O RUSINE sa recunosti ca nu esti facut asa incat sa iei comentarii mai dure.

"In prima postare se va mentiona ce fel de critica doreste userul in cauza: fie avansata (intrat in detaliu pentru idei, gramatica, poveste, personaje, situatii, coerenta) fie simpla (doar idei, pareri despre lucrarea in cauza si discutii pe marginea ei). Nu e o rusine sa fie acceptata una in locul celeilalte, nu e nimeni lezat. Daca accest hobby nu este ceva in care doriti sa investiti timp semnificativ, nu e nici o rusine sa optati pentru al doilea gen de critica."

Pentru moderatori e asta, o idee despre cum ar putea suna regula respectiva. Si cine nu o respecta i se da frumos un mesaj cu link catre regula, si timp in care sa faca modificarea. Daca nu se conformeaza, se inchide topicul sau se ia ca respectivul vrea critica avansata si basta. Mai putine discutii, mai putine "Asa vreau eu sa scriu si gata", mai putine orgolii ranite, nimeni nu se mai supara degeaba.

Iar despre existenta criticilor...asta-i viata, lumea ar putea sa participe daca-si doreste sa faca parte din asa ceva. Nu-s eu de acord cu asa chestii, dar presupun ca mai tin in frau anumite elemente.

P.s > invatati diferenta intre momentul in care cineva vrea sa va ajute si cel unde incearca careva sa va faca rau.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#30
Regula asta a functionat foarte bine pe a-e, si daca tin minte nu au fost probleme dupa aplicarea ei; eu sunt pro pentru ca este o idee buna si foarte eficienta de a tine sub control certurile si inconvenientele.

Abia astept sa se intoarca Aly.

Revin cu completari, am o treaba urgenta de rezolvat.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)