Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Which one?
Good morning, sunshine.
61.11%
11 61.11%
Final fantasy
38.89%
7 38.89%
Total 18 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Stormrage vs Agrona

#1
Participante: Stormrage si cu mine.
Tema: fantasy.
Perioada de predare a desenelor: 29 martie - 5 aprilie (am schimbat putin, mi-am dat seama ca era prea devreme)
Perioada de votare: 5 - 12 aprilie.

Well... good luck to both of us! ^^
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#2
Here we go:

Good morning, sunshine
Final fantasy
Vote, vote for the good sake of the lord
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#3
"The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised." - George F. Will

#4
Am votat si la Poll (prima lucrare), dar m-am gandit sa fac si un comentariu.

Good morning, sunshine.
La inceput mi s-a parut ca e destul de... ciudata lucrarea, vreau sa zic ideea, dar privind-o mi-am dat seama ca e un desen bun.
Culorile sunt foarte bune, imi plac paletele, precizia liniilor (presupun ca ai facut cu vreo rigla). Nu pot sa nu vad ca partea stanga a gatului ti-a esuat, dar nu e asa rau.

Final fantasy.
As dori sa iti zic ca apreciez efortul de a pune atatea chipuri pe copaci, insa nu imi place estetica.
Acel rosu presupun ca ar trebui sa fie sau sa simbolizeze sangele, insa puteai sa il pui si mai bine in evidenta. Pozitia fetei e buna si imi place si ideea (da, e mai usora de observat decat la primul desen).
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#5
Incep prin a spune ca m-am lasat de desen inainte sa ma apuc, deci tot ce zic este subiectiv.

Good morning, sunshine - o idee frumoasa, interesanta si bine prezentata. In afara de problema cu gatul, zisa de userii de mai sus, mai am o problema cu mana ei stanga (o sa zic "ei" ca predomina partile feminine), nu inteleg cum sta cu ea ca acea linie sa se duca spre stanga. Cum sunt varza la anatomie, o sa explic in niste termini mai de om fraier. Pare ca mana se doreste a sta normal, dar la cum ai facut linia, imi da de inteles ca sta cu palma la vedere (cu partea exterioara a bratului), altfel acea linie trebuia inclinata spre exterior, nu interior. Nu stiu daca ma fac foarte inteleasa, dar acesta este un detaliu minor.
Imi plac culorile si cum le-ai folosit (la bluza poate puteai face mai inchis, dar nu cred ca iti mai ieseau umbrele atat de bine), imi place si efectul optic creat per total, cu tot cu geamuri, ai un simt bun geometric. Initial ziceam ca poate ferestrele trebuiau un pic mai larg deschise, dar se pierdea din acest fundal superb.
Si la problema cu gatul: pentru ca ai facut raza de soare asa (cred ca unii au vazut conturul razei drept conturul gatului), ii da o forma ciudatica, cred ca puteai dispune altfel "pletele" pentru a nu mai da aceasta iluzie de imperfectiune.


Final fantasy - inca o idee foarte buna, dar nu la fel de inedita ca cea anterioara, deci pierde foarte putin la originalitate. Totusi, lucrarea putea castiga mult teren daca era facuta altfel. In primul rand nu vreau sa crezi ca facand un desen colorat este neaparat mai bine, nu, eu nu vad ca acest desen merge colorat, doar facut altfel. Liniile trase mai hotarat, fata sa nu para neterminata in partea de jos, expresiile fetelor de pe copaci sa fie evidentiate mai bine, partea dreapta nefacuta in graba, dar cel mai important, umbrele. Toata lucrarea imi da sentimentul ca te-ai grabit, ca nu ai dat importanta detaliilor. In spate, de exemplu, e gol, daca ai avea rabdare sa refaci lucrarea cum o am eu in cap, spatele trebuie umplut cu ceva. Nu ceva important, un fundal, ca sa nu incarce desenul. Ai mizat foarte mult pe idee, care este una foarte buna, adevarat, dar restu' da impresia unei rapiditati ce nu isi avea locul. Ai simt anatomic, se vede clar, stii cum sa asezi in pagina, idei, potential, deci cred ca ai nevoie doar de inca putin exercitiu.


Votul meu merge catre Good morning, sunshine.
Felicitari ambelor concurente, doua lucrari originale. Succes!
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#6
Good morning, sunshine
Nu m-am gandit niciodata ca voi vedea asa personaj , o femeie cu chip de luna si soare.
Personajul este construit bine si anatomia este buna. Desenul mi se pare ok si culorile sunt potrivite, desi parca mergea mai mult albastru, dupa parerea mea.


Final fantasy
Si aceast desen are o idee buna, respecta foarte bine tema, pacat doar ca desenul este alb-negru si destul de sters.
Era bine daca scoteai in evidenta mai mult personajul.

In final, votez cu prima lucrare, deoarece culorile se imbina armonios cu personajul.
Banii sunt puterea, banii sunt mandria si banii sunt totul.

#7
oh hi there.
[Imagine: tumblr_m2qvzsPdP51qi23vmo1_r1_500.gif]
Stairway to heaven?
Gurrrrrrl, I ain't got no time for that, I'm taking the elevator.

#8
Multumesc Allison pentru romanul postat acolo, ai un cartof!
Serios, multumim tuturor pentru voturile voastre! Heart

Agrona a castigat cu un punctaj de care imi e si frica sa vorbesc, shame on me!
Primul desen o fost al ei Pulpfiction
Keep on the good work little Agrona-chan *hug*
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  tattva vs Stormrage tattva 0 3.239 05-02-2014, 12:14 PM
Ultimul răspuns: tattva
  Stormrage VS Agrona Agrona 5 4.789 11-09-2013, 12:44 AM
Ultimul răspuns: Stormrage
  Stormrage vs Agrona Agrona 6 5.497 24-08-2013, 11:35 AM
Ultimul răspuns: Agrona
  Katsu vs Agrona Katsu 3 3.791 23-08-2013, 09:01 PM
Ultimul răspuns: Neidhardt
  Agrona vs Stormrage Agrona 6 5.562 24-05-2013, 04:22 PM
Ultimul răspuns: Agrona
  Stormrage vs SouL_ReapeR SouL_ReapeR 6 5.215 21-05-2012, 08:32 PM
Ultimul răspuns: Niska


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)