Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Steins;Gate

#1
[Imagine: 41011l.jpg]

wiki A scris:Steins;Gate is set in the summer of 2010, approximately one year after the events that took place in Chaos;Head, in Akihabara.

Steins;Gate is about a group of friends who have customized their microwave into a device that can send text messages to the past. As they perform different experiments, an organization named SERN, who has been doing their own research on time travel, tracks them down and now the characters have to find a way to avoid being captured by them.

Steins;Gate combina doua anime-uri intr-unul. Nu mi-a placut niciodata asta. In orice caz, in prima jumatate a anime-ului ( aka daca vrei sa vezi ceva interesant trebuie sa vezi cam 12 episoade ca sa poti sa ajungi in sfarsit, la cea ce e esential. Problema anime-ului, din punctul meu de vedere, este batalia dintre sci-fi si drama, ca intr-un final, firul narativ sa fie transformat intr-o freaking melodrama. Cred ca natura umana va castiga de fiecare data in fata stiintei. In orice caz, anime-ului are cateva concepte interesante despre time traveling though nothing original and nothing new. But that's not an issue ( since they anyway use some real concepts to support their ideas ). The problem here is the beginning which kills me slowly slowly... so slowly and I want to throw my laptop out the window. The plot isn't bad at all but I can't stand the first 12 episodes... they are horrible.
Characters - great development though I hate Makise Kurisu which is one of the worst tsunderes even seen. Okabe Rintarou seems to be too mad XD cea la un moment dat a devenit enervant. Deja iease prea mult in evidenta si devenea '' mult prea unic ''. Sa zicem ca in mare parte persoanajele au fost ok construite, desi le-a luat cam jumatate de serie ca sa poti sa le vezi evolutia. Oricum, nu inteleg de ce toata lumea e asa de ohh my god, those characters are awesome. Am vazut si mai bune.
Grafica - nothing special; nu iese cu absolut nimic in evidenta.
Coloana sonora mi-a placut :]

In orice caz, pentru mine un anime bun este un anime care imi place inca de la primul episod pana la ultimul. Nu mi-au placut niciodata anime-urile care au inceput slow ca mai apoi sa incramadeasca toate informatiile in ultima parte. Nici acum nu inteleg de ce Steins;Gate nu a avut 12 episoade ci a din contra, a fost dublat nr-ul lor. Ar fi fost perfect...
In orice caz, Steins;Gate, in ciuda temei foarte interesante si a subiectului abordat, nu se incadreaza la favoritele mele. Da, anime-ul e bun ( sau ma rog, de la episodul 12 ) dar din partea mea are un 6; but again, this was said from my point of view so before you start yelling at me... think twice.
" I see humans but no humanity "

#2
Serios? Nimeni? Serios? That's sad, man.

Personal consider Steins;Gate unul dintre anime-urile cel mai bine realizate din ultimii ani. Da, seria a inceput lent si e posibil ca multi sa se fi plictisit din cauza asta, dar parerea mea e ca primele 12 episoade au fost bine gandite si lungite pe buna dreptate, mai ales pentru ca se dorea sublinierea ideii de cauza-efect; altfel totul s-ar fi intamplat mult prea repede si n-ar fi avut sens.

Ce mi-a placut cel mai mult la acest anime e faptul ca se baza pe idea de time machines si time travel; I'm a sucker for wibbly wobbly, timey wimey stuff. Also, evenimentele se succed logic si desi primul episod pare putin ambiguu, se revine la el si se eplica totul pe parcurs.

Ironia e alt element care face Steins;Gate interesant. Pe tot parcursul anime-ului Okabe si-a inventat un ater ego numit Hououin Kyouma, care se voia a fi un mad scientist urmarit de o organizatie secreta. Mai tarziu, SERN preia caracteristicile organizatiei fantoma de care se ascundea Kyouma, devenind principalul antagonist. Didn't expect that now did you, mr. mad scientist?

In ceea ce priveste relatiile dintre personaje, prefer modul in care Okabe interactioneaza cu Mayuri, cum isi face intotdeauna griji pentru ea si cum sufera atunci cand o pierde... de careva ori. They have a stronger bond since they're childhood friends. Melodrama? f**k it, so what? Totally worth it. 4

El Psy Congroo!
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)