Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Spiral.

#1
Spiral e unul dintre cele mai bune animeuri pe care leam vazut , chiar dak e scurt Grafica e excelenta , imi place cum sunt desenate personajele , iar lgica e la orice pas . Sunt tot felu de ghicitori si probleme pe care nu cred ca leas intelege vreodata :S
Imi place cel mai mult coloana sonora . Inca o mai fredonez .

#2
Am cautat si am gasit niste informatii despre personaje.

Title: Spiral (Suiri no Kizuna)
Released: 25 TV episodes
Dates: 2002-2003
Company: FUNimation/TV Tokyo
Creator: Kyou Shirodaira
Director: Shingo Kaneko
Genre: Comedy, Drama
Characteres:

1.Name: Ayumu Narumi
Alias: Little Narumi
Race: Human
Gender: Male
Age: 14 years old
Hair: Brown
Eyes: Brown
Status: Kiyotaka's younger brother
Voice: Daniel Katsuk

2.Name: Eyes Rutherford
Race: Human
Gender: Male
Age: 17 years old
Hair: Silver
Eyes: Blue
Status: One of the Blade Children
Voice: Akira Ishida
Debut: Episode 2: Seiju Hall of Death

3.Name: Hiyono Yuizaki
Race: Human
Gender: Female
Age: ...
Hair: Light Brown
Eyes: Purplish-brown
Status: School Newspaper Editor

4.Name: Kanone Hilbert
Race: Human
Gender: Male
Age: 17 years old
Hair: Brown
Eyes: Light Brown
Status: Blade Child
Voice: Kenji Nojima
Debut:"The Happiness of Those Who Believe"

5.Name: Kousuke Asazuki
Race: Human
Gender: Male
Age: 17 years old
Hair: Red
Eyes: Green
Voice: Takeshi Kusao
Debut:Episode 4: The Happiness of Those Who Believe

6.Name: Kiyotaka Narumi
Race: Human
Gender: Male
Age: 40-ish
Status10ianist, Detective, Madoka's Husband, Ayumu's older brother
Voice: Kazuhiko Inoue

7.Name: Madoka Narumi
Race: Human
Gender: Female
Hair: Brown
Eyes: Gray
Status: Police Detective, Kiyotaka's Wife, Ayumu's sister-in-law

Cine mai are...este bine-venit sa posteze!!Ja NE!
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#3
pai.mie mi-a placut intr-un fel subiectul. vreau sa zic .. ayumu este foarte inteligent si cu ajutorul lui hyono reuseste sa ii invinga pe copii blestemati. m-a intrigat cine erau acesti copii inca de la inceput.
pacat ca nu s-a aflat ce s-a intamplat cu fratele lui nici la sfarsit dar in genere povestea a fost grozava
mi-a placut mult si grafica dar si melodiile....a fost grozav.
[Imagine: sigbylis-2.png]
From time to time, we all have to write our own blank page.


_______________________________________________________________

#4
Mie mi`a placut mult animeul pentru ca este unul mai diferit de celelalte,se bazeaza mai mult pe logica,grafica e buna,personajele sunt foarte bine conturate,actiunea e foarte buna la fel ca si subiectul,desi finalul a fost un pic cam ciudat ..cel putin din punctul meu de vedere,lasa lucrurile un pic cam neterminate,coloana sonora foarte frumoasa si ce sa mai zic ..e unul dintre preferatele mele ^^


#5
Well.. citez fara "[ quote ]" un post de-al meu de pe alt forum [unde nickul meu e altul] .. acolo explicam niste chestii despre lucrurile neintelese din anime.. Cred ca e o informatie importanta 4 ..
Atentie.. 'tentativa' de Spoiler !
Pentru a citi.. 'selectati' textul ^^
***
Cine sunt "Blade Children" defapt?
Din cate am inteles... erau un fel de 'experimente' (le lipsea o coasta, au ochii 'luminosi' si pupile de pisica). Parintii lor sunt necunoscuti.. In general acesti copii sunt misterul seriei.
De ce sunt ei vanati?
Poate ca sa scape de dovezile acelui proiect..
Erau vanati de Hunters (explic mai jos cine sunt) care doreau sa il omoare pe creatorul lor si apoi pe creatiile lui.
Care e blestemul despre care se tot vorbeste?
Gata.. in manga e explicat mai bine..
Yaiba Mizushiro s-a nascut cu 16 ani inainte de fratele lui Narumi. Ii lipsea o coasta din partea dreapta. Ca si fratele lui Ayumu, a excelat in tot ce facea. La 23 de ani a intemeiat o societate secreta ce puteam manipula intreaga lume sau asa ceva. Yaiba a numit societatea "Blade Children Project". Prin acest proiect si-a facut niste .. 'clone'. Opt copii carora le lipsea o coasta si aveau sangele lui Yaiba. Erau blestemati ca acesta, vor creste ca genii, pana cand.. intr-o zi sangele lui Yaiba 'se va trezi' ucigator si vor 'pune stapanire pe ei' si vor ajunge clone ale creatorului lor.
Organizatia era impartita in 3 grupe
Savers - Primul grup il sustinea pe Yaiba si dorea sa mai creeze alti Blade Childen
Watchers. - Al doilea grup era neutru, doreau sa observe primii copii.
Hunters. - Ultimul grup era impotriva lui Yaiba si doreau sa il omoare, ar acesta a scapat...
Yaiba avea 36 de ani can fratele lui Narumi l-a omorat. ... ar mai fi de scris dar mie lene.
Unde a disparut fratele lui Ayumu?
Anime-ul nu ofera informatii despre disparitia lui.
In manga se intoarce la sfarsit.
Ce lagatura are el cu "Blade Children"?
Cum am spus mai sus .. el l-a omorat pe Yaiba si a incercat (asta adaug acum) sa ii opreasca pe Hunters, care vroiau sa omoare ''Blade Children". Deasemenea era cu ochii si pe Watchers pentru a vedea intentiile lor.
De ce e diferita Sayoko Shiranagatani de ceilalti Blade children?
Ea a fost adoptata si crescuta de o familie in speranta ca nu va fi blestemata ca ceilalti Blade children. Deasemenea nu are pupile de pisica.

Mai adaug niste chestii. Yaiba era un fel de distrugator, iar fratele lui Narumi era un creator. Cand a disparut acesta, Narumi urma sa ii ia 'rolul', deoarece si el era un creator..

..multe lucruri raman fara raspuns intentionat.
***

#6
La prima vedere, mi s-a parut un anime genial, superb, un anime care te pune la incercare [indirect]. Grafica e bunicica si nu m-a deranjat prea mult. Deasemenea si melodiile erau amuzante 4 ..
Imi place cum gandeste Ayumu si cum e pus la incercare.. Si deasemenea e interesanta si aura de mister din jurul subiectului cu Copii Blestemati [Blade Children] .. Insa ma deranjeaza lipsa de detalii mai importante si sfarsitul un pic lasat in plop dupa parerea mea [pe care nu trebuie sa o ascultati]. Daca nu cautam informatii despre manga, nici acum nu intelegeam unele chestii.
Oricum, a fost un anime bun, cu un personaj ce avea o logica si niste cunostinte extraordinare.. Merita vizionat daca sunteti fani ai misterelor ^^

#7
intr-adevar cred ca genial este cuvantul cel mai potrivit...la un moment dat spiral devenise anime-ul meu preferat (asta pana am vazut gravitation). Nici acum nu am inteles prea bine cum poate ayumu sa gandeasca atat de...logic :blink: ?! Momentele amuzante sunt destul de putine dar totusi exista. grafica e buna si melodiile mi-au ramas in minte...cred ca ar fi pe locul doi in topul meu de anime-uri...

#8
spiral, un anime plin de jocuri de logica, suspans, grafica buna shi personaje dragutze si bine contunrate. ce nu mia placut a fost finalul deoarece a cam ramas in coada de peste shi nam aflat ce sa intamplat cu fratele lui ayumu..dar asta e...poate ma lamuresc daca o sa caut putin pe net. op shi end miau placut deasemenea. desi..multi spun k fata care canta mel din op este mik, mie totushi imi place shi mi se pare kawaii, iar end deasemenea foarte frumos...daca nu ma inshel e interpretat de hysteric blue?
un anime care merita vizionat Smile

#9
un serial destul de bun...chiar unul dintre preferatele mele...
imi amintesc cand a fost asta iarna cat de obsedata eram....
adica in timpu orelor desenam numai personaje din spiral...si cand n`aveam ce sa fac puneam intrebari colegilor...unele foarte logice si ramaneau cam asa :blink: wtf is with you maaan?
:001_tt2: in fine....grafica buna...poveste misto...pacat ca s-a terminat asa brusc....puteau sa mai faca inca vreo 50 de episoade :thumbdown:
oh well....parerea mea :w00t:

#10
Ayumu primeste un telefon ciudat de la fratele sau inainte de a disparea fara urma. Singurul indiciu pe care acesta il are este doar un nume : Blade Children. ( Copii Spintecatori ).
De la acel incident au trecut 2 ani. Ayumu Narumi este un elev normal de liceu , ce locuieste impreuna cu cumnata sa , Madoka Narumi.
Insa lucrurile se complica atunci cand Ayumi este acuzat ca si-a impins o colega de pe o cladire cu intentia de a o omori. Cu ajutorul unei logici demne de invidiat, Ayumu descopera vinovatul , insa acest lucru atrage atentia Copiilor Spintecatori.
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light






Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Rio vs Hiyono[Spiral] Blacky 5 5.432 09-03-2011, 04:39 PM
Ultimul răspuns: Eclair.
  Personajul preferat din Spiral Iris 16 12.948 26-02-2011, 01:40 PM
Ultimul răspuns: Catherine
  Rio vs. Ryoko[Spiral] Blacky 7 6.262 05-02-2011, 01:59 AM
Ultimul răspuns: mariska
  Spiral Game Lye 10 8.680 26-05-2009, 06:48 PM
Ultimul răspuns: Alexi
  Ce credeti ca s-a intamplat cu Kyotaka?(Spiral) Lye 7 8.289 30-11-2008, 11:35 AM
Ultimul răspuns: Heratcher.21q


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)