Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Site de fan fiction

#1
Cred ca majoritatea stie ca noi nu avem un site doar pentru fan fiction, prose, poetry. Nimeni nu s-a prea gandit sa se bage in asa ceva. Ei bine, as vrea sa fac eu unul. Nu il pot face singura pentru ca nu am nici cunostintele necesare, nici timpul. As vrea totusi sa nu fac un site plin de spamuri, vreau ceva serios din moment ce va costa bani. Pentru asta vreau 9 persoane care sa ma ajute cu el. Sunt cateva reguli care trebuie insa indeplinite:
- fiecare persoana va aduce o cotizatie de 15 lei pe an
- trebuie sa aiba cunostinte fie in web desig, fie in limba romana
- sa aiba timpul necesar, asta nu inseamna non-stop pe net, dar macar sa isi rezerve 2-3 ore la cateva zile special pentru site.
De specificat, cele 10 persoane vor avea un anumit rand pe forum, fie de moderatori, fie de admini. Nu vor fi simpli useri.

#2
Gud, gud, gud. Ma bag. Sunt 101% de acord cu chestia asta 43.
De cand aspir eu la un site de genul 105. Si acum, daca tot s-a ivit ocazia asta chiar ma bag. Pot spune ca ma pricep destul de bine la organizare and stuff... Nu stiu exact unde m-as putea pricepe mai bine... Sunt buna la limba romana si fac de ceva timp si photoshop. Cred totusi, ca ma voi axa pe prima varianta. Depinde acum. In orice caz, I'm in \m/. Sper insa ca pot intra :-S.
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#3
Eu ti-am zis deja pe mess ca ma bag ,deci abia astept sa incepem. O sa incerc sa imi fac cat mai mult timp,in ciuda faptului ca invat de imi vine rau x.X

#4
Guys, nu e vorba de photoshop, ci de html 21 Avem nevoie de persoane care sa se descurce cu asa ceva. Eu chiar azi am vorbit sa fac niste meditatii in html poate reusesc sa ma descurc singurica desi nu cred. Ma bucur ca sunteti de acord.
Siteul va fi:
www.domeniu.ro 21

#5
Vezi ca nu stiu daca o contributie de 15 ron pe an e de ajuns.

Un domeniu .ro costa cam 170 de ron (bani pe care ii platesti o singura data, ce-i drept).
Un cont bun de hosting e cam 30 de ron pe luna, inmultit cu 12 vine 360 de ron. Asta exceptand situatia in care site-ul creste, si va avea nevoie de un cont de hosting mai bun (si implicit mai scump). Plus ca aia 30 de lei inseamna de fapt cam 10 dolari, iar suma poate creste, sau scade, in functie de fluctuatiile valutare.
In fine, sa zicem ca ramai la contul de hosting de 30 de lei, cu tot cu domeniu asta ar insemna sa ai din start banii pe domeniu si prima luna de hosting (200 de lei).
Cei 9 oameni pomeniti de tine, inmultiti cu 15 lei, dau 135 de lei. Deci tu ar trebui sa acoperi diferenta pana la 200 (65 de lei), plus cei 30 de lei pe inca 11 luni (330 de lei), deci dai 400 de lei din buzunarul tau 10

Also, cu html nu faci mare lucru, decat sa modifici eventual tema, plus ca e nevoie sa stii si css. Daca vrei sa faci ceva de la 0 ai nevoie de cunostinte avansate de php(sau asp, jsp, etc. php e insa cel mai usor de invatat si folosit). Presupunand ca stii deja bine alt limbaj de programare, gen C sau Pascal, ti-ar lua minim o saptamana sa il inveti binisor, dupa care inca o luna ca sa faci practic un prim site. Plus cunostinte de MySQL, pentru partea de baza de date. O sa mai fie nevoie sa inveti cum sa lucrezi cu panoul de control al hostului (ceea ce nu e mare branza though), sa lucrezi cu fisierele .htaccess, cu un client ftp (destul de usor).

Si ce iti spun eu acum sunt doar chestii de baza, ca sa poata creste site-ul ai nevoie de mult mai multe cunostinte.

#6
Da, sunt de acord cu tine. Sunt necesare cunostinte, dar nu am de gand sa o las balta, pentru ca daca sunt negativista din prima clar nu voi reusi nimic. Deja m-am apucat de cursuri si vreau sa fac asta. Stiam de existenta celor 4 milioane in plus, pe care clar ii voi da din buzunarul meu, pana la urma, asta va fi in primul an, cred insa ca ma voi descurca. Am amici care m-ar putea ajuta, sper sa aiba si timp liber. Pana atunci trebuie sa cumpar intai domeniul, am sa le iau gradat. Pana voi cumpara domeniul si asta voi face rost de persoane care sa ma ajute si voi incerca sa invat si diferite programe. Nu am de gand sa renunt la idee, cat timp sunt persoane interesate.
Flaw, mersi mult de tot pentru informatii si de ajutor.
Also, mersi mult ca mi-ai permis reclama pe site, pana acum, in mod normal, s-ar fi luat cineva de mine. 21

#7
Nu am zis sa renunti, Doamne-fereste.
Ti-am dat doar mai multe detalii, ca sa stii exact la ce te inhami. Cand a fost facut Animezup, ne bazam doar pe un domeniu cumparat prin sponsorizarea lui Tickapa si hosting gratuit, iar in ceea ce priveste programarea web, stiam doar html 21 Restul am invatat in timp, de voie, de nevoie. Deci nu te gandi nici ca toti care se apuca sa faca un site sunt experti. Dupa cum ti-am zis, o sa fie nevoie de foarte multa munca si, daca site-ul va avea succes, si de ceva bani.

Reclama la site... mai, stiu ca in general cam facem urat cand vine vorba de reclama, insa nu o facem din rautate. Sunt multi care se apuca sa isi faca un site fara sa se chinuie prea mult, pun tone de reclame pe el, dupa care se apuca sa spameze forumurile. Sau fac un forum pe un site gratuit de care se plictisesc dupa o saptamana... Asa ca incercam sa filtram cumva continutul care ajunge la utilizatori, si sa ramana doar ideile bune si site-urile de calitate.
Din ce se vede in postul tau, ai intentii serioase, deci nu ai de ce sa iti faci griji.

#8
Mitsulichi <3 mitsuketa!
Pana la urma cum a ramas cu site-ul?! Te mai apuci de el sau nu?! La cat de des ne-am vazut in ultima vreme, numai de site nu am vorbit.
Eu ti-am zis ca ma bag, dar am crezut ca ai renuntat la idee, din moment ce nu am mai pomenit nimic nici eu, nici tu
[Imagine: mboi6o.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)