Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Singur pe lume - de Hector Malot

#11
Una din cartile care te lasa fara suflare
Pur si simplu plictiseala m-a facut sa dau o mica vizita pe la bibloteca mamei mele, cam veche si uitata, si-am in ceput sa citesc,far sa mai am nevoie de oxigen....
M-a impresionat inocenta, si puterea lui Remi de-a trece peste acele vesti proaste
Intr-un fel atunci cand am ajuns la capitolul unde si-a gasit adevarat familie, m-a cuprins o stare de fericire =].
Mi-a placut, e tot ce pot spune ....
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]

#12
Ei bine incercasem si eu sa o citesc prima oara prin clasa a doua parca si am lasat-o balta dupa 3 capitole.Apoi vara asta am avut-o de citit pentru scoala si am zis sa o incerc iar.Pot sa spun ca de data aceasta mi-a lasat o impresie puternica.E una din putinele carti care m-au facut sa plang *la final,cand au murit Vitalis,catetlusii(eu iubesc catelii4)si maimuta )Sufletel parca 39)* si pentru care am stat sa citesc 100 si ceva de pagini incontinuu*eu care dupa 50 ma las 21 *. Pur si simplu eram atat de captivata incat nu am putut sa o las.Povestea personajului principal e foarte trista dar ma bucur ca la final si-a intemeiat o familie si ca pe drum si-a facut un prieten care i-a fost alaturi la bine si la greu.
Cartea merita citita,eu una orecomand cu caldura.

#13
Deci pot sa zic ca "Singur pe lume", e una din putinele carti care m-a facut sa plang, care nu m-a lasat sa imi imaginez cum se va termina, care m-a lasat cu sufletul la gura pana la sfarsit.

Viata lui Remi, era atat de simplista, cum multi altii nu ar putea trai. Dar era fericit alaturi de mama sa , iar mai apoi si alaturi de Vitalis, ajungand chiar sa se ataseze de acesta.

O carte cum putin am mai citit ... Vi-o recomand cu caldura. 4

#14
O carte superba, dramatica, insa cu un final fericit. Cartea prezinta viata lui Remy, un copil care a fost gasit cand era mic de catre un barbat(Barberin) si crescut de el si sotia lui (doica) in casuta lor saracacioasa din Chavarron. La varsta de opt ani afla ca este copil gasit. Brberin, vazand ca au saracit si ca el nu mai poate munci, fiind ranit in timpul muncii sale din Paris, vrea sa dea copilul cuiva, si il vinde unui circar (Vitalis). Remy calatoreste cu el prin lume, trece prin diferite locri si situatii uneori dramatice si in final isi gaseste adevarata familie si se casatoreste cu Lisa, fiica unui om bun care l-a gazduit si i-a dat de lucru dupa moartea lui Vitalis.
Acesta este cel mai scurt rezumat pe care l-am putut face, dar daca cititi cartea veti fi sigur impresionati. O recomand tuturor pentru ca este o carte superba si foarte bine realizata.

Lectura placuta! 3
Hetalia

Sa fii deschis nu inseamna sa fii receptiv la ce iti place tie, ci la ce este bine, atfel te numesti "om cu prejudecati", eticheta pe care oamenii din ziua de azi o pun numai celor demodati, dar nu se vad pe ei...

#15
Am citit cartea asta de vreo trei ori pana acum si tot nu ma plictisesc .Imi place enorm, una dintre preferatele mele si o recomand tuturor.E o carte excelenta.
[Imagine: geishao.jpg]

O.o'Destinul lucreaza prin amanunte'o.O



#16
Acum doua zile am terminat de citit pt a doua oara aceasta carte. Am mai citit-o o data acum 5 ani. De data aceasta mi-a placut mai mult, poate ca am si inteles-o mai bine. Cand eram mai mica m-a plictisit umpic, dar si atunci si acum m-a intristat aceasta poveste.
As putea spune ca Remi si-a pierdut familia de mai multe ori. Prima data, atunci cand era mic si a fost furat de la adevaratii lui parinti. Apoi, cand a fost vandut lui Vitalis de catre Barberin, Remi a pierdut-o pe cea care l-a crescut si iubit intreaga lui viata. Se ataseaza de Vitalis, dar acesta moare. Chiar cand credea ca a ramas singur din nou, baiatul este adoptat de un gradinar a carui copii il accepta. Dupa doi ani, isi pierde si aceasta a patra familie. M-am bucurat mult atunci cand Remi si-a gasit, la sfarsitul romanului, adevarata familie, pt ca deja ii cunostea pe acestia si tinea mult la ei. Apoi, a luat-o de sotie pe singura care, cred eu, era potrivita pt el.
[Imagine: sig_reinoir.png]

#17
Wow, singura carte care am citit-o de doua ori xD
Cred ca am citit-o prin clasa a patra, daca nu ma insel O_O Ne obligase invatatoarea, iar mie nu prea imi suradea ideea, deoarece la vremea respectiva nu imi placea sa citesc. Totusi,am ramas placut surprinsa de continutul cartii. Tin minte ca am inceput sa plang la un moment dat, deoarece povestea era mult prea trista. Un subiect dramatic, dar cu un final fericit in cele din urma.
Cel mai mult m-a emotionat moartea muzicianului batran, a fost cu adevarat un moment trist, iar modul in care autorul descria moartea...brr, imi facea pielea de gaina :]] Hector Malot este un scriitor de invidiat, mi-a placut enorm creatia sa. Este un autor demn de invidiat si merita toate laudele posibile.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#18
"Singur pe lume" a fost o carte pe care mi-a recomandat-o o prietena. De obicei aleg cartile dupa nume, si aceasta mi-a facut cu ochiul. Pe parcursul capitolelor am scapat si cateva lacrimi pentru ca povestea a fost foarte emotionanta. Mereu eram curioasa ce va face Remi mai departe impreuna cu prietenii sai, cateii, atunci cand acestia si-au pierdut stapanul. Nu aveam rabdare sa aflu cum se termina si mereu cand mai citeam un capitol, dadeam la ultima pagina si citeam paragraful de jos 21
Da, stiu, eram foarte curioasa si nerabdatoare sa ajung la sfarsit. Si totusi, chiar daca am citit acel paragraf de abia cand am terminat cartea mi-am dat seama la ce se refera. A avut un sfarsit foarte frumos si apreciez faptul ca Remi i-a rasplatit pe toti cei care l-au ajutat. Mi-a placut acest gen de carte si as recomanda-o oricum cu placere, ba chiar as mai citi-o o data Smile

#19
heloo


" Singur pe lume" ? Zilele astea am terminat-o... incerc s-o citesc din clasa a cincea... dar drama prin care trecea ma facea mereu sa ma opresc din citit. Remi m-a cuprins cu adevarat... pot sa spun ca daruirea cu care canta ma facea sa zbor in carte si sa cand cu el... Mi-a placut si curajul cu care a trecut orice situatie neplacuta, si au fost destul de multe. Cel mai mult mi-a placut de mama sa cand l-a pus la punc pe unchiul lui Remi, parca am simtit puterea si sentimentele pe carte le traia acolo. Recomand aceasta carte din toata inima.

:bye:

#20
Ah, mi-a placut mult aceasta carte. A fost cam prima carte care am citti-o. Am fost si trista si bucuroasa. Mi-a placut extrem de mult. Partea in care 2 din cei 3 catei au murit m-a intristat amarnic. Titlul a fost cel care m-a atras din prima. Insa cand am citit, mi-a placut mult mai mult. Foarte suparata am mai fost cand a murit Vitalis. Imi venea sa plang (daca nu am plans bineinteles). Dupa un timp dupa ce am citit cartea, am vazut filmul al televizor. Si credeti-ma, e foarte diferit. Oricum toate filmele sunt diferite fata de carti. Deci, aceasta carte mi-a placut nespus de mult.

:bye:




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)