Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Shugo Chara

#1
Shugo Chara! are un subiect cat se poate de simplu:
“All kids hold an egg in their soul: the Egg of Our Hearts, our would-be selves, yet unseen.”
Fiecare copil are in sufletul sau un “ou al inimii” (Heart’s Egg) care reprezinta dorinta copilului a ceea ce vrea sa fie, iar daca dorinta este foarte puternica, din acel ou va iesi un shugo chara (Guardian Character) care-l va ajuta pe copil sa-si urmeze visul. Odata cu aparitia acelui Shugo Chara, copilul va capata puteri supranaturale si se va putea transforma. Insa, daca acel copil isi va pierde speranta in realizarea visului, acel ou se poate transforma intr-un “ou rau” din care va iesi un X Character ce-l va face pe copil sa aduca distrugere in jurul sau.
Si asa o cunoastem pe Amu, Hinamori Amu, o pustoaica de 11 ani proaspat mutata la o scoala noua, care o are o mare problema: din cauza aspectului vestimentar un pic cam rebel (vinovata de el fiind mama ei) si a personalitatii un pic cam baietoase (rezultat de fapt al timiditatii ei), nu reuseste sa-si faca prieteni. Toata lumea o admira, expresia lor de baza fiind “cool and spicy“, dar in acelasi timp se si teme de ea si deci, pastreaza distanta. Bineinteles ca Amu este profund nemultumita de situatie, pentru ca in realitate nu acesta este felul ei de-a fi dar nici nu stie exact cum ar vrea sa fie. Intr-o zi, Amu vede la televizor o emisiune in care un foarte cunoscut mediu vorbeste despre existenta unor spirite protectoare si, fascinata de subiect, fata se roaga cu putere la spiritul ei protector s-o ajute sa se transforme in persona care vrea sa fie. Surpriza ei va fi una de proportii pentru ca in dimineata urmatoare va gasi in pat trei oua frumos colorate, si asta din cauza ca ea inca nu era hotarata cum si ce vrea sa fie. Din aceste oua vor iesi trei Shugo Chara guralivi ce o vor insoti de atunci inainte si astfel viata ei nu va mai fi aceeasi.
Intorcandu-ne la scoala unde mergea Amu, aceasta avea un consiliu al studentilor destul de special. Consiliul era numit “The Guardians” si criteriul de baza pentru a face parte din el -criteriu nestiut de cei neavizati- era existenta unui Shugo Chara. Cand Consiliul descopera ca Amu avea nu unul ci trei asemenea protectori, ii propune fetei sa li se alature. Acest lucru nu se va intampla de la inceput, Amu nedorind sa atraga atentia mai mult decat o facea deja, dar evenimentele ulterioare o vor convinge.
De partea cealalta, cea a raului, avem Compania Easter, care extrage ouale din suflete in cautarea unui ou special numit Embryo, despre care se credea ca poate indeplini orice dorinta. Actiunile lor duc insa la aparitia acelor X Character despre care vorbeam mai devreme si Amu impreuna cu ceilalti se lupta pentru ca acele oua sa se intoarca in inimile din care fusesera scoase.
In afara de legenda lui Embryo, avem si o profetie: Cand va aparea o fata cu trei shugo chara, trebuie sa i se dea Humpty Lock, un lacat magic care ajuta la cresterea puterilor.


Seria anime a ajuns deja la sezonul trei, iar manga la volumul 10, aceasta din urma primind in anul 2008 premiul Kodansha Manga Award, pentru “Cea mai buna manga pentru copii“.

Manga
Autor: Peach-Pit
Editura: Kodansha
Revista: Nakayoshi
Prima aparitie: februarie 2006 – ongoing
Volume: 10
Anime
Shugo Chara! – primul sezon
Regizor: Kenji Yasuda
Design personaje: Fumihide Sai
Muzica: Di’LL
Studio: Satelight
Data premiera: 6 octombrie 2007
Numar episoade: 51 x 25 minute
Shugo Chara!! Doki – sezonul 2
Regizor: Kenji Yasuda
Studio: Satelight
Design personaje: Fumihide Sai
Muzica: Di’LL
Data premiera: 4 octombrie 2008
Numar episoade: 51 x 25 minute
Shugo Chara!!! Dokki Doki – sezonul trei ; acest sezon contine si segmente live in care apare un grup de patru fete ce interpreteaza rolurile celor patru shugo chara ale eroinei principale.
Regizor: Kenji Yasuda
Studio: Satelight
Data premiera: 3 octombrie 2009
Numar episoade: deocamdata nu se stie numarul final de episoade ce le va avea acest sezon dar pana acum sunt anuntate 13.
Cele trei serii au pana acum un numar considerabil de generice de inceput si sfarsit dar, inainte de a va prezenta aceste generice, vreau sa va arat doua dintre insert song-urile ei, care mie imi plac foarte mult. Aceste melodii sunt interpretate de Nana Mizuki, cea care in anime face vocea lui Utau Hoshina (care in serie este un pop-idol). In ciuda popularitatii foarte mari in domeniul muzical, Nana Mizuki continua sa fie si un foarte bun seiyuu, rolurile interpretate in anime-uri fiind destul de multe.
[Imagine: Anime-signature-redone.jpg]
[Imagine: 43272185_764421.gif]

#2
:XShugo Chara este cu siguranta unul din animeurile mele preferate.
Am urmarit seria cam acum un an.. mi-a placut imediat si datorita subiectului, dar si a personajelor asa cute&sweetSmile
Ikuto Tsukiyomi sigur va fi indragit de cei/cele care vor urmari seria21..imi placea felul in care o necajea pe Amu si reactiile hilare ale acesteia. Evolutia lor pe parcursul seriei este interesanta si ea..
Imi pare rau ca seria TV s-a terminat..dar este un anime ce merita vazut3
Manga de asemenea3
[Imagine: Pureloid.jpg][Imagine: db90645.png]

#3
La acest anime m-am plictisit de moarte deoarece aproape in fiecare episod disrugeau niste x eggs si cam atat.Totusi m-am uitat pana la sfarsit si am citit si prima manga (exista si cea de a doua Shugo Chara-Encore din care am citit doar primele 3 capitole dar care este mult mai ok) doar pentru ca baietii (Tadase, Nagihiko, Kukai si Ikuto) erau atat de kawaii.
[Imagine: fgdhdr.png]

Tnx Nibbles


Stay by my side . I won\' t let you down . I\' ll never betray you . Call my name and I\' ll save you from the dark . You know I\'m never far .

I\' ll say it as many time as you need : I love you . You are my superstar <3

Nothing can\' t stop me from loving you

#4
Hmm .. depinde de genul fiecaruia Luca , poate sunt unora care le place . De exemplu eu nu stiu daca imi place sau nu ... uneori devine plictisitor , dar alteori as putea zice ca merita.
Acest anime nu mi-a creat o impresie proasta , dar nici buna .. as putea zice ca daca esti o/un visatoare/visator atunci este destul de special .
[Imagine: 659826uei0v4dowf.gif][Imagine: 648860mfg6rv7wvu.png]

#5
Mai aveam cateva episoade si terminat anime-ul, dar n-am mai vrut sa-l vad si, punandu-mi in minte asta, nu m-a mai fascinat. Oricum, Tadase parca-i pe post de uke si... Ikuto! Oh, este atat de cute si mi-a placut mult partea cand i-a adus dulciuri ca sa recompeseze ce a stricat. ;]] Mult prea dulce. TT^TT Oh, manga? In momentul acesta nici ca m-as mai preocupa de vreo manga sau ceva legat de acest anime. :]] Oricum, e frumoasa pentru un copil. 10
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#6
asa putine posturi why:O
dupa mine Shugo Chara e unul dintre cele mai frumoase anime :3
M-am uitat la el de vreo 10 ori si tot nu m-am saturat,ma mir ca sunt asa putini fani 22
chiar daca e un anime gen copilaresc,asta e lucrul care ma atrage imi aduce aminte cat de multe visuri aveam cand eram mai mica si cate visuri am pierdut. Dar nah fiecare cu parerea lui si gusturile lui.
[CENTER][Imagine: shiki-natsunocopy.png][/CENTER]
[CENTER]Together forever ! xD[/CENTER]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)