Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Seriale sau Anime
Seriale
66.67%
8 66.67%
Anime
33.33%
4 33.33%
Total 12 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Seriale vs Anime

#1
De la o vreme a inceput sa fie din ce in ce mai usor de gasit seriale noi si din ce in ce mai multi oameni stiu de ele. Personal pana prin 2007 nu tin minte sa ma fi izbit de atat de multe seriale pe fiecare tracker de torrente si nici nu ma uitam la fel de mult precum m-am uitat de atunci incoace. Pentru mine a fost o alternativa la animeuri si o viziune a ce fac oamenii din vest in fiecare seara. Am vazut multe de atunci. Poate nu mai multe ca numar fata de anime, dar ca investitie in timp nu stiu pentru ca nu am gasit inca un loc unde sa calculez asta (gen myanimelist).

Voi ce considerati o consumare mai buna a timpului liber? Serialele sau animeurile? Argumentati
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#2
Eu sincer prefer serialele de ceva timp incoace. Asta e in principal deoarece trateaza niste chestii in general cu care e mai usor de facut legatura decat anime-urile.
De cand majoritatea seriilor anime noi s-au propulsat complet departe de orice legatura cu umanitatea sau bunul gust, gasesc ca-i mai usor sa vad 100 de episoade dintr-un serial decat mi-e sa vad la fel de multe episoade anime. Personaje cu arcuri de personaj adevarate, povesti logice si bine legate si faptul ca ma pot baza pe ele sa nu-mi insulte prea adesea inteligenta.

Asta nu inseamna ca nu mai apreciez anime-urile. Nu-mi plac cateva din curentele actuale...dar sunt suficiente chestii inca in anime care sa merite investitia de timp, mai ales daca-i vorba doar de filme sau OVA-uri. La asta am sa mai revin eu.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#3
De vreo doi ani, cam asa, am inceput sa vizionez tot mai multe seriale iar cu anime-urile am lasat-o putin mai moale. Nu e din cauza ca nu mi-ar mai placea, e din cauza ca in ultima vreme mi-a fost destul de greu sa gasesc anime-uri care sa ma intretina, care sa nu mi se para absurde si pe care sa nu le abandonez dupa primele 4-5 episoade, asa ca m-am reprofilat spre cele mai vechi, pe care le-am mai vazut si pe seriale.

Serialele, pe de alta parte, mi se par mult mai usor de vizionat (chiar daca unele au episoade a cate 45 de minute) fiindca, as CyBeR said up there, povestile sunt logice si curg; de asemenea, in seriale relatiile (de orice fel) dintre personaje par mai naturale, din moment ce e vorba de oameni care interpreteaza niste roluri.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#4
Vad ca sunt mai multi iubitori de seriale decat de anime-uri (vorba vine) si pot intelege si de ce (sunt argumente si in comentariile de mai sus), dar raspunsul meu este: nu ma pot hotara.
Anime-urile sunt minunate, iti dau lectii de viata si... te desprind de realitate (nu toate, dar nimic nu e perfect).
Serialele sunt cam la fel ca anime-urile, doar ca sunt oameni reali acolo ce joaca niste personaje. Acesti actori imbatranesc si ei o data cu serialul, ceea ce da si mai multa naturalitate.
Imi aduc aminte cand eram atat de obsedata de "Supernatural" incat in 2 saptamani vazusem primele 4 sezoane, dupa care ma apucasem iar de el si vazusem inca 2 sezoane. Dar la fel e si cu anime-urile, nici ele nu sunt mai prejos.
O sa imi ia ceva timp sa aleg, desi sunt inclinata spre anime-uri, nu pot uita pasiunea cu care se intampla sa ma uit la TV asteptand sa inceapa episodul Cutare din serialul X (cam rar, fiindca nu imi place sa ma uit la televizor).
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#5
Pentru mine joaca roluri diferite, dar pot spune ca in ultimii ani sunt mult mai atrasa de seriale. In primul rand gasesc mult mai usor seriale de calitate, decat animeuri. Temele pe care serialele le trateaza sunt mult mai variate, ori cel putin modul in care sunt abordate. La animeuri gasesti foarte multe povesti asemanatoare, mult mai multe clisee, iar personajele, de cele mai mult ori, sunt slab conturate, tusele de psihologie sunt cat sa antreneze actiunea. Pot sa evadez foarte bine si prin seriale, iar faptul ca intrunesc lucruri palpabile si oameni ma ajuta mult mai mult sa intru in poveste.

Cu toate plusurile mentionate mai sus, nu pot sa trec peste farmecul anime. N-am gasit in niciun serial acel sentiment aparte. Chiar daca am trait extrem de intens unele momente din seriale, n-as putea sa fac o comparatie, si nu e vorba ca un gen e mai bun, iar altul mai slab. Animeurile au acea sclipire greu de prins.

#6
Mmm, ia te uita aici, ce diferenta. Nu ma gandeam ca intr-o zi va fi necesar sa aleg, chiar daca doar intr-un poll. Eu merg pe anime. Aceasta arta a fost prima mea dragoste, cu mult inainte sa descopar, recunosc, incredibilul univers al serialelor. Pentru ca e incredibil si trebuie sa fi un ipocrit ca sa nu realizezi asta. Am o gramada de seriale preferate, am genuri pe care aleg sa le vizionez dar mi-as dori mai degraba un buddy cu care pot sa vorbesc despre serii anime decat seriale. Am o gramada de colege si prieteni care sunt fani si nu ii invinovatesc, ba chiar deloc. E distractiv sa o iei razna cateodata si sa iti explodeze capul de la atata pasiune. Imi plac acele zile. Dar imi e mult mai greu sa gasesc un fan anime/manga pentru ca, din pacate, nu multi ii dau o sansa si daca o fac, nici ei nu au cu cine sa vorbeasca despre ele. Poate ca din cand in cand las seriile anime deoparte si ma concentrez pe seriale dar intotdeauna revin la ele. Sun fan anime cam de vreun deceniu give or take si stiu ca nu o sa se schimbe asta. Pun mai multa pasiune in ele. Ma bucur mai mult cand gasesc o serie anime buna, care sa ma fascineze. Am invatat mai mult din ele decat din seriale. Serialele sunt mai mult pentru distractie, iau anime mai in serios.

DeDal out.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#7
Yeah, well, eu unul sunt mai mult de partea anime-urile, niciodata nu am fost un mare fan al serialelor. In afara comediilor clasice gen Married with Children sau Seinfeld si celor produse de HBO: Oz si Rome, nu cred ca am reusit sa urmaresc vreun serial cap coada si sa imi si lase o impresie memorabila sau cat de cat buna la final.

Anime-urile, desi intr-adevar mai predispuse la clisee si la exagerari care ies din sfera realitatii noastre, imi transmit emotii si sentimente mai puternice la finalul lor si ma fac sa ma atasez mai mult de personajele din acestea, chiar daca drept vorbind sunt doar niste desene si nu personaje cu adevarat umane ca in seriale. De asemenea, temele mi se par mai diverse, libertatea de exprimare mai putin constransa de factori exteriori creatorului (ex. resurse financiare insuficiente pentru implementarea intregii viziuni a autorului, limitarea continutului explicit pentru a putea fi difuzat in prime time, slot orar pentru care se acorda cei mai multi bani serialelor din publicitate, tehnologie inca nu indeajuns de avansata pentru a da acel simt de autenticitate decorului cum a fost in cazul Avatar sau Matrix Reloaded, unde s-au asteptat ani de zile pentru inceperea filmarilor, deoarece tehnologia actuala de la vremea aceea nu era capabila sa redea fidel povestea imaginata) si actiunea mult mai incitanta fata de marea majoritate din serialele considerate bune, care folosesc efecte speciale de mana a doua (cum ar fi in Supernatural), deoarece nu isi pot permite bugetul unui film la fiecare episod.

Sa nu se inteleaga gresit, sunt unele seriale care intr-adevar isi merita distinctia de capodopere, dar pur si simplu pe mine nu ma impresioneaza ca un anime bun. Intre Tanar si nelinistit vs Clannad, CSI vs Death Note sau True Blood vs Hellsing, care puse fata in fata abordeaza subiecte asemanatoare, in viziunea mea anime-urile castiga clar confruntarile, chiar daca poate nu am vreun argument mai bun decat satisfactia de pe urma vizionarii lor.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)