Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sentimente

#1
Sentimente


Oricine are sentimente, chiar si cineva cu inima de ghiata, dar poate nu stie sa si le exprime. Asa sunt eu, o fite inchisa, care desi se ascunde mereu in spatele unui zambet sufera enorm. Dar sper deosebire de ceilalti eu pot citi durerea din sufletele oamenilor doar privindu-i.
Nu arat aceste sentimente deoarece nu mai am incredere in nimeni. Am fost tradata de “ prietenii mei” de nenumarate ori.
Cum poti avea incredere in cineva care azi iti zice ca iti va fi mereu alaturi iar maine iti intoarce spatele?
Poate unele persoane au dreptate si eu nu stiu sa imi aleg prietenii. Acum am ajuns la concluzia ca e mai bine sa fi singur decat sa ai prieteni care, atunci cand ai nevoie de ei, te parasesc rand pe rand gasind niste scuze penibile pe care uneori nici ei nu le cred. Insa e greu si asa, pt ca atunci cand simti nevoia sa vorbesti cu cineva nu poti. De multe ori nu am vrut sa spun nimanui care sunt problemele mele. Stiam totusi ca pt ca cineva sa te ajute trebuie sa ii povestesti problemele tale, dar la mine nu a fost nimeni dispus sa le asculte.
Am devenit o persoana ciudata( dupa parerea celor din jur) care nu vorbeste cu nimeni, si care nu are nici un prieten. Preferam singuratatea si intunericul.
O singura fata mi-a fost aproape in fiecare moment. Ciudat cum o persoana tata de mica poate intelege totul de parca ar fi trait intr-o viata anterioara. Aceasta fetita era in clasa a 6-a si pot spune ca era o eleva model. Cred ca a fost si va ramane singura persoana caruia poti sa ii povestesti orice problema, deoarece era dispusa sa te asculte in orice moment.
Cel mai mult am suferit cand a murit si am inceput sa ma port mai urat cu persoanele din jur si sa ii critic pe toti de parca erau vinovati si trebuia sa ma razbun. Am simtit cum o parte din mine s-a dus o data cu ea. Nu pot intelege cum Dumnezeu mi-a luat singura prietena adevarata, si de parca nu ar fi fost de ajuns cand totul pare ca a trecut, se intorc toate amintirile neplacute si iti pun stapanire pe minte si suflet. Suferinta prin care treci nu o poti uita nici o data, ranile sufletesti dor mai rau de cat cele fizice si spre deosebire de acestea nu se vindeca decat prin lacrimi (cate o data nici macar asa). V-ati gandit vre-o data cum e sa fiti facuti nefolositori chiar de parintii vostrii? Sa va zuca uneori ca ar fi fost mai bine fara voi? Acest lucru te raneste enorm si ajungi sa iti doresti chiar si tu sa nu te fi nascut, iar cand te trezesti sa te intebi ce rol ai in aceasta viata. Singurul lucru pe care il mai poti face e sa nu bagi la suflet nimic din ce ti se spune si sa nu iti pese de ce cred ceilalti despre tine.

astept critici oricat de dure deoarece vreau sa pot corecta ce am gresit

#2
Imi place povestea e trista dar adevarata greseli ai de tastare, sunt doua din cate am observat eu dar nu conteaza asta. Un inceput promitator astept continuarea gambate ...[-o<

#3
foarte trist fcul tau.dar imi place.mi se are interesant si sunt sigura ca continuarea va fi si mai interesanta dar sper ca nu mai trisa.astept capitolul urmator.gambate!!!!!!

#4
minako ms, o sa-mi corectez greselile de tastare
Ice_angel_234 ficul e deja terminat si nu pot sa zic ca nu va fi trist si in contunuare.

Asa am facut eu si am ajuns ceea ce sunt azi: o fata care nu ia in seama tot ce zic oamenii, nu ii pasa ce crede lumea despre ea. Intr-un fel m-am izolat de toti si de toate. Totusi la un moment dat am simtit nevoia sa fac ceva. Ador gimnastica si m-am gandit sa intru in echipa liceului. Asa am si facut, dar asta nu a fost de ajuns pentru mine....vroiam mai mult...sa ii pot face pe parinti mandri de mine si sa nu regrete ziua in care am venit pe lume asa cum fac eu. Imi place muzica dar nu am voce asa de buna asa k m-am apucat de scris versuri pentru melodii.
Dar cu toate k am fost ranita de multe ori imi place sa ajut si de aceea chiar dak cineva ma uraste eu incerc sa-l fac sa se simta bine.
Colega mea se credea cea mai buna prietena ( poate asa i-am dat de inteles eu ) si cand ma jignea se astepta sa rad si sa ma simt bine, asta pana in ziua in care m-am gandit ca ajunge si ca trebuie sa o fac sa inceteze. I-am scris un bilet (care avea cam patru pagini ) in care i-am explicat ca nu imi place ceea ce face si k o rog sa inceteze. Apoi a venit si ea cu un alt bilet in care mi-a scris ca intelege ca am o personalitate mai intunecata, dar nu stie cum poate sa ma raneasca fara sa faca nimic.
M-am gandit ca ra trebui sa purtam o discutie deschisa fata in fata. Intr-o ora nu a venit profesoara iar eu am luat-o pe colega mea si am iesit in curtea scolii unde ne-am asezat pe una din bancile de langa iarba. Am inceput sa-i explic ca orice om are sentimente si poate fi ranit de cuvintele urate care ii sunt adresate si ca durerea sufleteasca doare mult mai rau decat cea trupeasca. Atunci ea a zis ca eu am o inima de ghiata si ca foarte bine sa putea fi numita “regina de gheata”, iar pe persoanele ca mine nu le afecteaza niste cuvinte adresate cu ura. Stiu ca uneori m-am purtat si eu aproape ca ea, de aceea vreau sa o ajut sa se schimbe si sa reuseasca sa inteleaga cum e sa te simti ranita sufleteste. I-am zis ca jumatate din liceu ar vrea sa o bata si nu o suporta ( ceea ce e adevarat). Atunci a inceput sa vada ca toti pe care ii credea prieteni o barfeau pe la spate. S-a gandit mai bine la tot ce i-am zis, apoi mi-a lasat un alt bilet in ghiozdan in care scria:
“Imi pare rau ca mereu te zapacesc de creieras, dar ma port asa cu tine pentru ca am crezut ca o sa te simti mai bine. Acum dupa ce am citit biletul de la tine imi dau seama ca nu te-ai schimbat deloc si k ai o parte dark care pune iar stapanire pe tine.
Ar trebui, nu stiu, sa faci anumite lucruri pe care inainte nu le faceai, asa ca mine,eu m-am apucat de desenat, poti face si tu asta, sau incearca sa iesi seara afara, sa privesti stelele, gandindu-te ca esti una din ele!!!Iti multumesc ca esti o prietena asa de buna, chiar daca imi ascunzi unele lucruri...
O sa-mi fie dor de tine cand o sa te muti!!! Cu cine o sa mai vorbesc eu ? Cine o sa ma mai ajute?”
Cand am citit biletul acasa mi-am dat seama ca daca ai vointa te poti schimba, numai ca uneori e nevoie de cineva care sa-ti arate ca gresesti, cineva care sa-ti arate ce inseamna sa-ti fie ranite sentimentele.

#5
ce pot sa zik?super tare continuarea,e tista dar in ziua deazi multa lume sufera din diferite cauze.si e greu sati gasesti prieteni adevarati.orikum fain si interesant ficul tau astept continuarea.gambate!!!!

#6
imi place mult ficul tau....bine nu cred ca e un fic...cred ca e chiar realitate...stiu c einseaman s anu fii inteles de cei pe care ii credeai "prieteni"
dar sa nu discutam despre trecututl meu:-P
nush dak tot ce ai scris tu e despre viata ta sau a altcuiva dar stiu sigur ca asta s eintampla in lumea de azi
succes in continuare si gambate:*

#7
ms pt commenturi si ca imi cititi ficul ^-^

Cu timpul am cunoscut o fata la gimnastica si a reusit sa ma faca sa-i povestesc cate ceva despre trecutul meu, desi acest lucru era extrem de dureros pentru mine. Dupa ce i-am povestit o parte din povestea mea Katya ( asa o chema pe fata) a inceput sa planga si mi-a spus k nu e de mirare ca nu am incredere in nimeni si ca ma port asa de dur cu cei din jur.
Minune, pentru a doua oara in viata m-am simtit inteleasa si sentimente noi au luat nastere in sufletul meu.
Cu ajutorul Katyei ( o fata pe care o cunosteam doar de cateva zile deoarece pana atunci am ignorat-o total) am redescoperit ce inseamna viata si mi-am amintit ca pot zambi. Nu stiu cum a reusit sa ma schimbe, deoarece multi au incercat dar fara folos. Simteam ca ea e diferita de ceilalti si ca voi putea avea incredere ca nu ma va trada.
In scurt timp din fata cu o personalitate intunecata am devenit o persoana energica, vesela, care treaieste fiecare zi din viata la maxim ca si cum ar fi ultima.
Mai erau si momente in care imi reveneau in minte toate amintirile neplacute, dar atunci imi dadeam seama de ce mi-a spus Katya: “Oana sa sti ca undeva departe e cineva pentru care merita sa traiesti si care te roaga sa lasi trecutul in urma” ( ati vazut bine Oana, acesta este unul dintre prenumele mele, asa mi se zice la scoala ).Acest lucru m-a ajutat foarte mult si am realizat ca visul meu este sa fac pe toata lumea fericita, un vis care poate e imposibil de realizat.
Poate ca uneori visele trebuie sa ramana doar vise ( desi in adancul sufletului meu simteam alceva).
Intr-o zi mi-a venit o idee si mi-am dat seama ca orice vis trebuie realizat iar pentru acest lucru trebuie sa lupti.
Cum poti transmite un mesaj tuturor oamenilor? Simplu, scriind o carte care sa fie citita. Aceasta era ideea mea, dar pentru acest lucru aveam mult de lucru si de aceea am cerut ajutorul Katyei, stiam ca va vi dispusa sa ma ajute si asa a fost. Am inceput sa-mi astern sentimentele pe hartie si a iesit chiar mai bine decat speram. Cand am terminat de scris i-am dat Katyei sa citeasca si sa critice, apoi profei de romana care a ramas placut impresionata si mi-a spus k nu a a vazut nici o data aceasta latura a mea. Am sunat la editura si mi-au zis ca ma pot ajuta sa public cartea ( asta binenteles dupa ce au citit-o). Eram super fericita si am sunat-o si pe Katy sa o anunt, dar am avut o surpriza , mi-a raspuns mama ei ( ciudat Katya nu-si lasa nici o data telul acasa). Am rugat-o sa mi-o dea la telefon si aceasta a inceput sa planga si mi-a zis ca a fost calcata de masina si e in stare grava la spital. Privirea mi s-a intunecat, am scapat telefonul din mana si lacrimile mi-au acoperit obrajii.


uitati si continuare. sper sa va placa si astept critici

#8
WoW saraca Katy ciudat cu oricine se imprietenea Oana persoana respectiva patea ceva :-S...Ador continuarea si cat despre critici aceleas lucru ai greseli de tastatre...in rest este OK....gambate ...[-o< :X:X

#9
Privirea mi s-a intunecat, am scapat telefonul din mana si lacrimile mi-au acoperit obrajii.
- De ce? Ce a facut sa merite asta?
Aveam in minte tot felul de intrebari la care nu existau raspunsuri. M-am imbracat repede si am fugit la spital. Acolo mama ei mi-a zis ca vrea sa ma vada, am intrat incet in camera si nu-mi venea sa cred cand am vazut-o conectata la atatea aparate. Vroiam sa fie doar un vis urat, sa ma trezesc si totul sa fie la fel ca inainte. M-am abtinut cu greu sa nu plang si m-am apropiat de patul ei. Cand m-a vazut a afisat un zambet fortat ca sa nu ma sperie si mi-a spus:
- Ella, promite-mi ca vei continua sa-ti duci visul mai departe, ca nu-ti vei pierde speranta. Eu o sa fiu alaturi de tine si te voi veghea. ( Mi se mai si Ella care vine de la Mihaela)
- Nu vorbi asa prostuto, o sa te faci bine si ne vom urma visele, vom face lumea sa uite de probleme, sa fie toti fericiti....
- Nu incerca sa ma minti ca voi fi bine, stiu ca nu mai am sanse. Tu promite-mi!
- Bine promit.
Am vazut cum s-a stins incet si acest lucru m-a durut enorm. Imi doream sa pot fi eu in locul ei, sa o scap de suferinta prin care trecea. Parintii ei erau distrusi, si-au pierdut orice speranta, o parte din ei s-a dus o data cu Katya. Am plecat acasa si m-am inchis in camera mea, nu mai vroiam sa vad pe nimeni, nu mai vroiam sa stiu nimic. Trei zile nu am iesit decat sa-mi iau mancare. Am ramas fara lacrimi, pur si simplu nici sa plang nu mai puteam, nu mai aveam putere sa fac nimic.Mereu imi veneau in minte cuvintele ei: “ Ella promite-mi ca vei continua sa-ti duci visul mai departe, ca nu-ti vei pierde speranta.”
Nu o puteam dezamagi, nu dupa cat m-a ajutat. Trebuie sa merg mai departe, sa depasesc momentul si sa-mi urmez visul cum mi-a zis ea, in acelasi timp duceam mai departe si visul Katyei. Am continuat sa scriu, pe fiecare foaie imi asterneam sentimentele, lucru care mi-a schimbat felul de a scrie. Sufletul meu devenea din ce in ce mai intunecat, simteam ca nu mai am ce cauta in aceasta lume, ca rolul meu s-a terminat. Cu toate acestea nu am renuntat, am mers mai departesi am incercat sa- mi fac prieteni noi.
Aveam momente in care vroiam sa ma sinucid da ma gandeam ca nu asa se rezolva problemele si daca as fi facut acest lucru mi-as fi incalcat promisiunea facuta Katyei.
Dupa o saptamana in care am stat acasa pentru a depasi moartea prietenei mele, am revenit la scoala. Multi mi-au zis ca par schimbata dar nu isi pot da seama in ce fel. In privirea mea se citea durere. Am incercat sa ascund aceasta durere in spatele unui zambet si se pare ca am reuzit, pentru ca nimeni nu si-a dat seama de acest lucru.

#10
inca un capitol superb.of ce rau imi pare ca nu am potut sa postez sila capitolul anerior,dar asta e.oricum amandou saunt foarte frumoase si interesante.e o poveste forte tista insa imi place mult felul in care povestesti.succes in continuare la scris.gambate!!!!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Slalom printre sentimente Neris 3 2.873 03-09-2012, 02:04 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki
  Sentimente uitate *|Dea|* 14 8.088 16-04-2012, 10:32 AM
Ultimul răspuns: *|Dea|*
  Sentimente atarnate de-o franghie Peppers 8 4.872 12-02-2012, 03:21 PM
Ultimul răspuns: onu'
  Sentimente puse pe hârtie Rose ^^ 1 1.778 12-01-2012, 11:39 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Sentimente si senzatii.Poezii Storymaker 15 8.355 08-01-2012, 08:51 PM
Ultimul răspuns: Storymaker
  Sentimente pe hârtie :]. `Shadow. 2 1.836 07-08-2011, 08:15 PM
Ultimul răspuns: `Shadow.
  Sentimente si ganduri yaoi maniac 0 2.187 22-06-2011, 02:36 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  Rupte din sentimente Ichigo. 6 3.507 08-06-2011, 09:04 PM
Ultimul răspuns: Syryus
  [split] Sentimente si senzatii.Poezii Reveuse 0 1.650 27-03-2011, 01:00 AM
Ultimul răspuns: Reveuse
  Sentimente la miezul noptii xD Rukia JJ 1 2.381 27-03-2011, 12:00 AM
Ultimul răspuns: Reveuse


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)