Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Terminat] Sentiment implicat

#1
Sentiment implicat
Cap1 Fascinat

Simteam degetele sale lungi de pianist plimbandu-se prin tunelurile create de pletele mele argintii, moliciunea buzelor sale imprimata pe pielea alba a obrazului meu. Ii auzem soapta sagetandu-ma.
-Daniel de ce faci toate astea?
-Pentru ca-mi place sa te rasfat, sa te alint, sa-ti vad zambetul ce se instaleaza odata ce ochii tai verzi i-au intalnit pe ai mei.
Tot ce spusese el era purul adevar. Ma copleseau vorbele sale si ma topeam dupa atingerea sa, mereu acolo unde trebuia si cand trebuia.
Acum, tanjeam dupa dulceata gurii sale. Dar nu aveam sa i-o cer ci sa o astept in tacere. Stia el mai bine decat mine ce-mi doream. De aceasta data alesese sa ma tachineze. Buzele sale nu s-au mulat peste ale mele, din pacate. Si-au gasit refugiul in spatiul dintre gat si lobul urechii. Parca eram in camera de tortura cand limba sa umeda indrazni asi face aparitia. Usor, usor aluneca mai jos, pan ape clavicula, parcurgand-o si apoi privindu-ma gales.
Stiam ce vroia. Sa ma faca sa zic lucruri la fel de jenanate ca ale sale, in orice moment din zi si din noapte.
Desi era romantic tot cea ce el facea sau zicea pe mine ma jena. Insa, ipocrizia nu-mi dadea voie, ai impune sa nu ma mai rusineze cu fiecare gest pasional al sau.
Isi despletise degetele din parul meu si le trecu in ,,reluare" peste maxilar. Aveam senzatia ca pielea din acea zona zvacnea... ah! Numai el era de vina.
Ma seducea atat de usor, ma facea sa rosesc atat de usor. Indirect ma obliga sa cersesc dupa afectiunea si atentia sa. Sa-mi doresc sa-I vad chipul alb evidentiat de ochii sai hipnotici, sa vreau sa-mi infig cu ardoare degetele in parul sau matasos si ciufulit mai tot timpul. Trupul sau demn de un premiu al perfectiunii, ohh si degetele acelea lungi, intemeietoare de minuni si cele mai ascunse dorinte.
-N-as fi crezut ca esti atat de pervers Hiro. Ma trezise din visare vocea sa simfonica, ce ma propulsa spre un alt taram la fel de plin cu vise.
-Despre ce vorbesti? Il intrebasem fiind putin nedumerit.
Mana sa se strecura sub cearceaful alb, ce ne acoperea nuditatea, cuprinzandu-mi organul.
Firar! Iar ma luase valul doar la amintirea sa. Dar de ce sa comemorez clipele petrecute alaturi de el cand le pot readuce la viata? Chiar acolo, chiar in clipa aceea.

Va dau si capitolul doi deoarece primul este prea scurt.

Cap2 In trecut si in prezent

Aud ticaitul ceasului urmarind limbile in miscare. Gandul imi zboara in alta parte. Ma gandesc la prima mea relatie cu un tip. Nu am fost dintotdeauna asa. Imi placusera si fetele si inca imi plac. Mi-e greu sa ma botez cu unul din acele apelative: gay, bisexual... imi placeau ambele genuri si gata! Mint... imi placeau doar fetele. Doar ca... numai 2 persoane au reusit sa ma faca sa-mi pierd mintile, sa le vreau din toate punctele de vedere. Doua persoane ce erau inzestrate cu aceleasi ,,chestii" ca si mine. Hmm au trecut doar 4 luni de cand m-am despartit de Mark. Nu o sa folosesc cliseul ultrautilizat ,, parca ar fi fost ieri" dar intradevar. Lucrurile s-au intamplat prea repede.
Eram ,,mort" dupa fiinta lui. Pana intr-o zi cand cineva a ajutat la risipirea pasiunii dintre noi. Da. E vorba de Daniel. Punandu-I intr-o balanta puteam observa cat de diferiti erau.
Desi eram impreuna, Mark se purta cu mine de parka am fi fost doar prieteni. Iar asta mi se parea ceva specific unei relatii pe atunci. Plus ca nu vroiam sa trezim suspiciunile celorlalti.
Asa-zisa partida de dragoste se intampla cam rar. Mai precis, in weekend. In timpul saptamanii eram aglomerati cu liceul. El era tot timpul bine dispus, hazliu dar si foarte intelligent. Ne placeam unul pe altul. Si a fost ciudat cand mi-a zis ca si pentru el era prima data cu un baiat. Nu stiu de ce nu m-am simtit tocmai confortabil in acel moment, de parca m-as fi asteptat la alt raspuns. Pe cand Daniel avea experienta in domeniu. Stia cum sa se poarte, cum sa-mi vorbeasca, cum sa ma faca sa ma simt iubit. Pacat ca era tot timpul plecat. Serviciul ala idiot nu-l lasa sa respire, asa ca ne vedeam mai tot timpul noaptea. Dat fiind, ca dupa terminarea liceului, la insistentele sale, m-am mutate cu el lucrand part-time. Acum imi dadeam seama cat de diferiti erau la acest aspect. Cu Mark erau cateva sarutari si actul propriu-zis. Dar cu Daniel era cu totul altceva. Atatea mangaieri si atingeri din cele mai nastrusnice. Nu exista portiune de piele pe care el sa nu o fi sarutat-o ori atins-o. Inconvenientul era ca petreceam prea putin timp impreuna. De Mark ma gaseai ,,lipit" mai mereu. Poate era si avantajul varstei, amandoi de-o seama. Ca doua cele mai bune prietene cu mii de secrete numai de ele stiute.
Incercasem... dar imi era imposibil sa-l uit pe Mark. Fusese primul! Si nici prieteni nu mai eram. In ziua cand am vrut sa-I marturisesc ca ne-am racit pe plan sentimental si am gasit acea fericire altundeva si la altcineva si el dorea a-mi comunica acelasi lucru! Singura diferenta fiind ca in cazul sau era vorba de o fata.
Ma macina un gand. Eu pe cine iubeam pana la urma? Nu le spusesem niciunuia un ,,Te iubesc". Daca m-as reintalni cu Mark, sunt sigur ca s-ar aprinde ceva in inima mea, din nou. Eram foarte compatibili sentimental dare ram atat de atras fizic de catre Daniel. Trupurile noastre vorbeau aceeasi limba. Pe cand, intre al meu si al lu' Mark... nu puteam spune acelasi lucru.
[Imagine: tumblrlzv0gahduu1rps1qh.png]
Priveste in ochii mei. Nu poti vedea, am dreptate?
Valul negru atarna greoi peste retina... aparenta... cât de mult timp ti-ai sacrifica sa descoperi esenta?

#2
Cap3 Escapada

Bat la usa de lemn a biroului lui Daniel iar la aprobarea sa intru. Vorbea la telefon in timp ce-mi facuse semn sa iau loc pe canapea. Asteptand, mi-am dat seama ca in acea conversatie era vorba despre o afacere banoasa. Nici nu ma puteam astepta la altceva. Insfarsit termina inchizand telefonul si scapand un oftat. Dar nu cred ca in semn negativ.
-Ai de gand sa stai acolo?
-Hm?
-Ai venit sa vorbim, nu? Cred ca e grav. Rareori intri tu aici.
-Nu... nu chiar.
-Atunci?
Am strans in pumni materialul canapelei. Ma simteam ca si cum si pe mine ma strangea cineva de gat. De ce nu puteam sa-i vorbesc? Sa-i zic despre problema mea.
Vazandu-ma ca ma comport atat de ciudat prelua el ,,stafeta".
-Vino pana aici.
M-am ridicat automat si am inaintat catre el intr-un mod normal. El isi lasa spatele pe spatarul scaunului din piele neagra, rotativ si-si lovi picioarele cu palma, chemadu-ma in bratele sale. N-am ezitat nici o clipa. De fapt, cred ca asta asteptasem. Sa-I simt caldura.
-Asa acum spunemi ce te macina. Graise in timp ce-si incolacii bratele vanjoase in jurul taliei mele de viespe.
-Am o stare depresiva. Ma confrunt cu anumite memorii.
Cugeta putin lasadu-si barbia sa se odihneasca pe umarul meu. Eu aveam spatele lipit de pieptul sau masiv, simtindu-I inima batand normal. Brusc, starea mea se inrautatise.
-E vorba de faptul ca te-am neglijat in ultima vreme?
La asta nu ma gandisem. Neglijarea sa era motivul pentru care eu incepusem sa-l visez pe Mark?
-Poate.
-Stii si tu ca sunt un barbat ocupat. Crezi ca nu mi-ar placea sa stau mai mult cu tine?
Nu parea enervat, chiar deloc. Era foarte calm si parca putin obosit. Deci, problemele mele nu-I trezeau interesul?
-Eh uita! Atata stat la Tv m-a tampit.
-In regula. Hai sa facem un dus.
-Sa facem?... un dus? Amandoi?!
-E cumva o obiectie? Ma intreba oarecum amuzat de naivitatea mea.
-Nu. Doar ca nu am mai facut dus impreuna de ceva timp.
-Intocmai.
M-am lasat condus de el la baie. Acolo s-a dezbracat cu incetinitorul. De parka nu asta era adevarata sa dorinta.
-Stii incepuse el- mi-ar placea mai mult cada. E mai spatioasa si vreau sa ma relaxez. Nu sa stau in picioare la cabina. Zis si facut. In scurt timp baia era inundata de aburi iar noi eram cuprinsi de moleseala placuta a apei fierbinti si parfumate.
Eu insa nu ieseam din acea stare. Ezitasem atunci, in birou- ai spune adevarul.
-V-vrei sa-ti fac un masaj? I-am zis gatuit de emotie.
-Oh, mi-ar placea.
Am inceput sa-mi framant degetele pe spatele sau, dublu fata de al meu.
-Esti destul de incordat.
-Si nu vrei sa ma faci sa ma simt mai bine? Vocea sa capatase o nuanta erotica deja. Dar inca nu eram sigur la ce anume se referea.
-Sigur. Spune-mi cum. I-am raspuns aruncandu-ma cu capul inainte. Ce avea sa-mi ceara pana la urma?
-Revin-o in fata ochilor mei.
M-am conformat cerintei sale asteptand punctual urmator.
-Aseaza-te peste picioarele mele si lasa-te incet.
Ce?! Ce sa ma las? Pe ce sa ma las? O nu doar nu dorea ca eu sa... nu facusem asta niciodata. Adica, eu sa fiu la conducere.
Ii simteam privirea insistenta asupra mea chiar daca eu ma ,,holbam" la un punct fix de pe perete. Intr-un final am facut cum mi-a cerut. A durut, de ce sa mint? Dar in apa acea calda era altfel senzatia.
-Si acum? Probabil credea ca fac pe prostul. Dar eram atat de rusinat si incurcat ca nu-I mai puteam distinge nici chipul.
S-a rezumat la a chicotii putin, asezandu-si bratele de-o parte si de alta a cazii.
-Acum, te joci. Rostise pe un ton dulceag lasadu-si capul sa se incline intr-o parte, privindu-ma parka cu duiosie.
Sa ma joc sa ma joc... cum puteam sa ma joc in asemenea moment?! Cu ce? L-a tampit si pe el serviciul? Cat de derutat puteam fi in asemenea clipe.
El imi sarutase bland obrazul incurajandu-ma sa ma misc. Aaa... la aia se referea. Mi-am pus mainile pe pieptul sau ud cu sfarcurile intarite si am incercat sa imit ceea ce facuse si el de atatea ori. Era prima oara in viata mea cand imi ceruse sa domin. Bine cu barbati. La femei statea altfel treaba. Mint. Avusesem si eu aventuri cu tipe mai invarsta decat mine, atat de posesive si dominante.
-Nu te opri! Ma atentiona cand eu ma pierdusem, din nou, in propriile ganduri.
Ritmul meu se intetise. Deja incepusem sa ma simt bine iar inima sa-mi biciuiasca pieptul pe dinauntru. Am atins amandoi apogeul, eliberandu-ne in acelasi timp.
M-am lasat moale in bratele sale iar el imi mangaia crestetul. Parca eram in covalescenta deoarece ma simteam tare ametit.
-Ai fost minunat. L-am auzit inainte de a inchide ochii.


,,Puiule,

Eu sunt la intalnire(de afaceri). S-ar putea sa vin mai devreme asa ca poti pregati cina in aceasta seara.
Azi-noapte ai adormit imediat dupa ce am facut dragoste, acolo in cada. Nu am cutezat sa te mai trezesc si te-am dus in pat... sa dormi.

Te sarut,
iubitul.
Ps: arati dulce cand dormi."


A fost ceea ce s-a imprimat pe retina ochilor mei dupa ce m-am trezit aproape de ora pranzului. Mi-a scris un billet de obicei nu facea asta. Pleca pur si simplu. Dar acum? Nu vroia sa-l bombardez cu telefoane si mesaje, probabil. Nu dorea sa-I perturb linistea. Oare ma insela? Nu! A scris ca-I la o intalnire de afaceri. Si totusi eram nelinsitit. Ironie! Biletul ce trebuia sa-mi asigure linistea si pacea m-a agita si mai mult. Recunosc, si lui ii mai curgeau ochii in decolteuri. Dar daca eu nu ma comportam asa intr-o relatie atunci nici el nu tebuia sa o faca. Mark de obicei... nu! Iar ma gandesc la el. Hmm... poate nu i-am putut spune lui Daniel ce am in gand dar asta nu ma oprea sa o si savarsesc.
Am pregatit cina doar pentru el, desi era pranzul. Am sarit intr-o pereche de blugi deschisi la culoare, un tricou si deasupra o camasa desfacuta la toti nasturii. Cu vechiul ghiozdan din
liceu in spate si am zbughit-o pe usa. Aveam sa ma regasesc pe mine. Sa plec si sa fac ordine in mintea mea. Apoi dadeam verdictul si vedeam eu daca ma mi intorceam sau nu. Si daca o faceam, mai mult din respect pentru Daniel.
Am luat autobuzul pentu calatorii lungi. M-am asezat printre ultimile locuri, nu prea doream sa fiu bagat in seama.
Afara era innorat si puteam face pariu ca din norii aceia fumurii se vor scutura stropi de apa ce se vor izbii de geamul autobuzului.
Asa cum crezusem. Cobor si ploaia ma ,,boteaza" cum se cuvine. Nu-I bai. Stiu unde sa ma duc.
Bat la usa ce nu-mi era straina ci chiar prietena odinioara. Un tip inalt cu ochelari de vedere, parul castaniu, privirea la fel de castanie si curioasa, cu o mana pe clanta si una pe un mar verde, inceput, ma indentifica:
-Hiro? Ma intreaba iar eu bufnesc in ras deoarece aproape s-a inecat cu bucata de mar nemestecat, ce o adapostea in gurita sa. Da, zic gurita pentru ca e foarte mica si cu buze subtiri.
-Nu ne-am mai vazut de un car de ani, Mark.
-Patru luni. Imi zise ironic si ma poftii inauntru sa ma usuc.
-Sa-ti dau niste haine de schimb. Serveste-te cu un mar.
-Tot un impatimit al merelor ai ramas.
-Tu vorbesti de parka asta ar fi fost acum 60 de ani in urma. Iar acum avem hernie si proteza. Imi replica aruncandu-mi un tricou alb si o pereche de pantaloni scurti de plaja, in brate.
-Ti-am pus hainele pe calorifer. Continua apoi pentru ca intre timp ma descotorisisem de ele.
I-am imbracat hainele ce-I purtau aroma. Dar nu al parfumului si a pilelii sale. Dupa acea m-am trantit pe canapeaua sa.
-Nesimtitule! Il aud pe urma.
Am ridcat din sprancene sceptic. Mark ma cunostea atat de bine(luati aminte, 4 ani de liceu) trebuia sa mai tin cont de formalitati?
-Ce e? mai ai pretentii dupa atata vreme?
-Ba, in primul rand nu mai vorbi de parca am iesit la pensie. In al doilea rand, ma asteptam sa-mi multumesti pentru ospitaliere macar. Iar in al treile rand... nu am un al treilea rand.
-Multumesc. Ii zic. Mi-e foame.
-Acum i-e foame... zice incet, ca pentru el.
-Hai sa-ti prepar ceva.
-Tre' sa vin? Incep eu sa ma alint.
-Da! Asa nu o sa ma plictisesc. Antrenam o discutie, ceva.
Casc zgomotos si il urmez in bucatarie. Ma asez in capul mesei iar el isi vara capul in frigider.
Imi arunca o farfurie cu cartofi prajiti -o gramada- si se aseaza si el la masa. Totul ar fi perfect dac nu m-ar sacai cu butonarea pe prostia aia de Y-phone. Il intreb cu cine comunica da ma ignora. Incep sa arunci cu cartofi in ,,Alteta sa" dar se ridica de la masa si fuge, facandu-ma pe mine sa-l alerg prin casa. La un moment dat prostanacul sa impiedica si cade. Eu ma agat de camasa sa si pic peste el.
-Merci, capul tau mi-a amortizat caderea.
El se ridica in sezut incruntandu-se.
-Ce? Ti-am multumit.
Imi face un semn cu mana gen: las-o balta.
Ma asez pe canapea iar dup ace face si Mark curatenie prin bucatarie revine si-mi urmeaza exemplul. Insa el sta turceste.
Un impuls nebanuit imi da branci si actionez din instinct. Ii ,,descarlig" picioarele. Frateeee, cum poate sa le tina asa?- si le asez la mine in poala. Nu stiu de ce dintr-o data ma simt atat de dezinhibat. In preajma lui Daniel eram rusinos si ma purtam asemenea unui copil de 10 ani. Acum inteleg de ce ii placea sa domine. Nu numai ca-ti dadea satisfactie dar te facea sa te simti plin de incredere si usor arogant. Urcand pe un piedestal de unde toti pareau niste furnicute iar ei te vadeau cumva in ceata.
Observ cum Mark se incordeaza. Probabil e nervos. Are un tic ce-l da de gol. I se umfla o vena pe gat. Incerc sa il destind.
-Vreau si eu mar.
-E in bolul din fata ta.
-Dar eu vreau din al tau. Prea musti cu pofta din el.
Asa era. Buzele sale se ,,topeau" pe suprafata verde si lucioasa. Muscand cu caninii sai atat de ascutiti, apoi introducand bucata in gura, acea pierdandu-se in locul intunecos si umed.
Isi intinde mana spre mine, indemnandu-ma sa musc. Chiar credea ca atentez la mar? aveam sa ma servesc altfel. Imi duc o mana spre ceafa sa si il trag spre mine lipindu-mi buzele de ale sale. Trec cu usurinta de bariera dintilor sai si recuperez bucatica acea ,,molipsita" de gustul guritei sale minunate si incomparabile.
-Mi-a fost dor. Mi-am justificat eu gestul.
-Nu face nimic. Si mie. Ma lua prin surprindere, zambindu-mi strengareste.
Aud ring-tonul enervant al mobilului meu. Ma indrept spre dormitor, caci acolo era, si vad ca apelantul e Daniel. Inchid telefonul si-l asez pe noptiera. Nu aveam chef de explicatii.
Ma pun pe pat si incep sa motai. In scurt timp simt pe pielea sensibila a tenului meu, cum ma ,,inteapa" fire de par iar cineva isi freaca jucaus nasul de al meu. E Mark in carne si oase.
Ma intorc su spatele la el, incercand sa atipesc.
El se schimba in pijamale (pe mine ma tine in pantaloni inflorati de plaja iar el e intr-o pereche lunga de la Nike!!) si ma intreaba:
-Esti obosit?
-Aha... ii raspund in doi peri.
Ma trezesc brusc si vad ca ceasul indica unu si ceva din noapte. Sunt foarte energizat. Parka as fo dormit de secole.
Pasesc zgomotos in sufragerie, cat sa ma auda Mark ce asculta muzica pe laminate. Ma asez langa el si-I comunic ca m-am plictisit. El da muzica mai incet si ranjeste, apropiindu-si chipul de urechea mea soptindu-mi:
-Poti sa ma saruti. Acum cat e promotie.
-Si iubita ta?
-Annie? E virgina. Un tip ca mine sa nu aiba parte de sex timp de 4 luni, e ceva.
,,Eu nu am mai avut parte de sex de zi-noapte... da' in fine" mi-am zis in gand.
-Si ce propui? Ii spun destul de indraznet. De obicei nu eram asa.
-Saruta-ma si... mai vedem.
Imi apropii incet chipul de al sau si incep sa-i dezmierd buzele. Mint! Ma rasfat singur cu dulceata sa inegalabila.
[Imagine: tumblrlzv0gahduu1rps1qh.png]
Priveste in ochii mei. Nu poti vedea, am dreptate?
Valul negru atarna greoi peste retina... aparenta... cât de mult timp ti-ai sacrifica sa descoperi esenta?

#3
Cap4 Enigma deslusita

Patrund cu limba in interiorul lacasului sau cald. Incep sa-mi fac de cap, resimtindu-i, limba umeda si naravasa ce nu ma mai alintase de patru luni. Ne sarutam pana cand respiratiile ni se taie. Ma retrag si incerc sa respir normal din cauza acelui sarut patimas. El n-are nici o problema, ma priveste zambind. Un zambet putin ciudat si diferit fata de cel de toate zilele, iar ochii sai sclipesc de parca apocalipsa ne-ar face cu mana la geam.
-Ce e? il intreb intr-un final.
-Imi reaminteam.
-Ce anume?
-Toate datile in care ai fost al meu.
M-i s-a pus un nod in gat, pe care cu greu l-am inghitit.
Isi aseza o man ape coapsa mea mangaind-o. De cand devenise el asa tandru?
-Vreau sa fiu in tine. Imi zise direct si sustinandu-mi privirea.
M-am rusinat, cum putea abera asa ceva? Nu de aia venisem. Si mai ales ca il aveam pe Daniel.
-Mark, m-am adresat eu mutandu-mi privirea pe podea, eu sunt o persoana fidela.
-Oo, deci, inca mai esti cu roscatul ala.
-Brunet! L-am corectat rapid.
-Ma rog. Uite ce e suntem prieteni, nu? Ne putem simti bine impreuna.
-Dar exista si alte modalitati prin care te poti simti bine.
-Da, dare tu nu m-am mai culcat cu cineva de patru luni. Intelegi?
Mi-am inclestat degetele si am continuat:
-Stii unde e ,,centura".
-Nu vreau o nenorocita, ce eventual imi poate face cadou un hiv.
-Sunt niste chestii in magazine... cred ca le zice prezervative. I-am dat replica, fortand un zambet ironic.
-Hiro, recunosc, bine? Eu te vreau pe tine. Apoi ma lua cu bratul drept pe dupa umeri. Nu se va intampla nimic rau dupa aceea, ne reintoarcem la viata noastra.
As fi vrut sa-I zic una sa-l usture si sa-l pocnesc dar ma cuprinse in vraja sa. Incapabil de a mai distinge binele de rau.
-Ultima oara! In cinstea revenirii. Ai priceput?!
Dadu afirmativ din cap si ma saruta in timp ce ma dezbraca. Scapa si de hainele sale si vru' sa ma patrunda rapid si cu brutalitate. Pana la urma ma inselasem. Ramasese acelasi Mark ce nu prea stia ,,sa iubeasca".
-Lasa-ma sa-ti arat ce-am invatat. I-am soptit in buzele intredeschise.
M-a lasat in voia mea asteptand, dar curios ca eu preluam initiativa. Mi-am pus picioarele de o parte si de alta a bazinului sau, incepand apoi sa ma misc cu incetinitorul. El parea incantat de ceea ce faceam si ca bonus isi aseza mainile pe talia mea, sarutandu-mi gatul si lingandu-mi mugurii intariti.

Clipele scurte de placere luara sfarsit. El s-a imbracat si a continuat sa se poarte de parca nimic nu s-a intamplat. M-am imbracat la randul meu dar vroiam altceva. In zadar asteptam sa-mi spuna ceva. Nu putea lasa situatia ,,neincheiata" si nici eu nu stiam ce doream sa-mi spuna, dar continuam sa astept. L-am auzit in cele din urma, dezamagindu-ma:
-Ar trebuii sa curatam laminatele.
-Sigur... te ajut. I-am zis preluand un zambet amar. Pleca la baie sa umple caldarusa cu apa in timp ce eu dadeam cu mopul. Continuam sa cuget la discrepanta dintre el si Daniel.
Langa Mark eram ,,eu" cel de toate zilele. Dar langa Daniel eram atat de rusinos si pudic. Ma pierdeam cu firea, imi paraliza trupul doar auzindu-i vocea armonioasa. Buzele mele strivite de ale sale doreau mult mai mult decat isi putea imagina constientul meu.
Inainte sa-mi dau seama eram in genunchi pe podea, agonizand.


Ma aflam in statia de autobuz la trei dimineata. Trebuia sa fiu nebun sa cred ca va veni vreunul sa ma ia. Nu indrazneam sa-l sun pe Daniel. Imi era rusine de ceea ce facusem pe la spatele sau... de mine, ca-l lasasem balta fara nici o explicatie.
Imi canalizez ultimile franturi de energie in buricele degetelor ce apasa pe tastele mobilului.
-Hiro! Unde dracu esti?! Mai bagat la griji!
-In orasul meu natal. Statia aceea unde mi-ai marturist ca ma placi.
-Stai acolo! Vin dupa tine in secunda asta.
Mi-a inchis, probabil grabindu-se sa ajunga la mine. Chiar parea ingrijorat. Asta insemna ca tinea la mine, nu-I eram indifferent. Am dedus ca se purta dur, autoritar, serios si neinduplecat, cu alte personae. Dar cu mine nu. Era atent si dulce, facandu-ma sac red ca eu detineam un rol important in viata lui.
Incep sa plang. Oare il merit dupa ceea ce-am facut? Sunt pe masura asteptarilor sale? Caci el le intrecuse pe ale mele de mult. Numai ca durase ceva timp sa-mi dau seama.
Farurile puternice ale masinii sale ma orbesc. Tranteste portiera si vine spre mine tunand si fulgerand. Ma trage brusc spre el, inlantuindu-ma in bratele sale. Ori mai bine zis, ma sufoca. Imi afund capul in sacoul sau desfatandu-ma cu parfumul lui fin si totodata barbatesc.
-Ce-a fost in capul tau sa pleci asa? Doreai sa ne despartim? Trebuia sa ma anunti si pe mine.
-Nu! Am strigat la el. Daniel, nu. Vreau sa stau cu tine, sa fim impreuna. Nu ma alunga, iarta-ma.
-Cum pot alunga persoana ce-o iubesc?
O spusese pentru prima oara spusese ca ma iubeste. Parca eram drogat. Mi se umpluse inima de fericire. Nu mai vroiam sa-l las niciodata. M-am lasat moale in inchisoarea bratelor sale, pasandu-i lui sarcina de a ma duce in masina.
De cum am calcat pragul usii ma tintuii la perete sarutandu-ma pasional. Nu l-am respins, din contra. Vroiam sa capete incredere in mine si i-am raspuns cu aceeasi intensitate, asteptand chiar mai mult.
-Acum, voi face dragoste cu tine.
Nu l-am aprobat, stia ca vreau. Nu mai aveam rabdare sa ajungem in dormitor si ne-am prabusit pe canapeaua din living. Dar in acel moment cred ca si tavanul mi se parea un loc perfect pentru asa ceva. Daniel isi mutase greutatea peste trupul meu, explorandu-l si ,,profitand" de el la maxim. Chiar daca eram (inca) imbracat ii simteam atingerea patrunzand pana la os, ca un acid neutralizant, neutralizandu-mi constiinta lasand in locul ei doar iratiune, instinctele spunandu-si cuvantul. Ma descotorisisem singur de camasa iar el trase de tricoul meu, scapand de el. Ma saruta pe piept si pe gat muscandu-ma , ca si cum isi marca teritoriul. Imi saruta buzele, cu o mana masandu-mi abdomenul, iar cu cealalta desfacandu-ma la pantaloni. Era incredibil cum reusea sa faca atatea lucruri deodata! Ii trase de pe mine cu tot cu boxerii albi apoi se lepada si el de costum. Picioarele si mainile mele, asemenea serpilor, se agatasera de trupul sau, parca sculptat de un profesionist. Isi plimba limba jucausa pe obrazul meu spunandu-mi apoi cat de fian este pielea mea. Am simtit ceva ce ameninta la intrarea corpului meu. Il primisem si continuasem dovada dragostei ce o impartaseam.
Atunci cand se elibera inauntrul meu i-am marturisit ceea ce realizasem cu greu.
-Daniel, te iubesc.
A suras, aducandu-ma mai aproape de el si simtindu-I caldura ce-mi crease dependenta, imi graise:
-Ti-a luat cam mult sa-ti dai seama.


stiu ca nu-i un capitol prea reusit. sper ca nu pare prea melodramatic.
[Imagine: tumblrlzv0gahduu1rps1qh.png]
Priveste in ochii mei. Nu poti vedea, am dreptate?
Valul negru atarna greoi peste retina... aparenta... cât de mult timp ti-ai sacrifica sa descoperi esenta?

#4
Hmm... lectura placuta(sper)

Cap5 Rasturnare de situatie

Relatia mea cu Daniel inbunatatise radical. Incerca din rasputeri sa nu ma mai neglijeze si sa-mi demonstreze cu fiecare ocazie ca ma iubeste. I-am marturist intamplarea dintre mine si Mark, nu puteam pur si simplu sa uit. Desi, incercasem as fi resimtit sentimentul de vinovatie iar toate acele scene fulgerand prin fata ochilor mei, de fiecare data cand m-ar fi atins ori vorbit. E adevarat insa, nu a fost prea incantat de aceasta veste deoarece este o persoana temperamentala, dar a facut un efort de dragul meu ca sa poata intelege cat de bulversat am fost si cat de austera ajunsese viata mea.
Acum nici aerul nu ma putea atinge daca el nu dorea asta, poate parea exagerat. Dar asa ma simteam protejat de catre cel iubit.
Acum ca nu mai aveam secrete si treceam peste toate, bune si rele, de ,,mana", facusem si facultatea. In fiecare zi ma duceam acolo fericit peste masura(stiind cine ma asteapta acasa) de parca eram la intalnire cu Anjelina Jolie sau sa zic Brad Pit?
Insa toata acea bunastare n-a fost sa fie. Parintii mei erau ingrijorati pentru ca aveam douzeci si patru de ani si nici o potentiala iubita, logodnica cum credeau ei. Eu insa stiam ca aveam suprematia pe Daniel. Iar ai mei habar nu aveau. Si nici nu aveam de gand sa le-o zic prea curand.
Asta daca nu ar fi fost acel apel blestemat in care imi comunicau ca mi-au gasit nu stiu ce fata, ca pe vremea lu' bunica. Cedand sub presiune le-am zis ca am deja pe cineva, iar relatia este stabila, chiar definitiva. Eu asa credeam. Fericiti nevoie mare, iar ma vor acasa sa vada despre ce e vorba, despre cine i-am comunicat lui Daniel intreaga convorbire si m-a incurajat, spunandu-mi ca totul va fi bine iar cel mai important- din punctul meu de vedere- eu eram al lui si nimic nu avea sa schimbe asta.

Ajunsi la locul cu pricina, mama mea, femeie ospitaliera, ne intampina cum se cuvine si ne pofteste in casa. Asezat pe canapeaua mica alaturi de Daniel ii priveam cu frica in san pe cei patru oameni din fata noastra. Tata, mama si fratele meu mai mare.
-Si fata und e? Intreaba in cele din urma maica-mea, atat de nerbadatoare.
Eu am tresarit ramanand blocat, nestiind ce sa-I zic sau mai precis cum sa-I zic. Continuam sa ii privesc cu vizibila spaima in ochi. Spre fericirea mea, Daniel preluase controlul.
-Doamna Kamikaze, fiul dumneavoatra este fericit in adevaratul sens al cuvatului. Doar ca alaturi de mine. Ii zise femeii ce ramasese in stare de soc iar el continua sa le tina piept in timp ce eu ar fi trebuit sa fac asta.
Vizibil furios, tatal meu nu a fost de acord.
-Hiro nu-si va petrece intreaga existenta alaturi de un barbat!
-De ce spuneti asta? Pe el l-ati intrebat? A gasit confort in casa mea, protectie alaturi de mine si iubire cu mine.
Accentuase cuvintele ,,iubire" si ,,confort" iar asta imi trimisese fiori si fac pariu ca nu numai mie.
-Tata rosti Rin, fratele meu. Nu cred ca aceasta decizie iti apartine.
Nu intelegeam la ce anume se referea. Adica Rin tinea cu mine?
Mama incepu sa dea frau liber lacrimilor ce se iveau din ochii ei incruntati, prelingadu-se pe obrajii ei rosii de furie si poate dezamagire.
-Rin, se adresa tatal meu parand resemnat. Mult prea resemnat fata de explozia dinainte.
-Hiro? Cu el nu poti avea urmasi. Stii nu?
-Stiu. Si stii si tu ca nu-mi plac copiii. I-am zis incercand sa infiltrez o nota de amuzament in vocea mea. Insa inflexiunile din a lui nu se schimbara.
-E un barbat! Ce dracu' poti vedea la el, avand in vedere ca si tu esti unul?
-Nu te inteleg. Esti fratele meu, ar trebui sa ma sustii daca e vorba de fericirea mea.
-Tocmai! Ca e vorba de tine! tipa ducandu-si mainile la tample, cazand pe ganduri.
Ce se petrecea? Acum cateva minute au fost ca niste vulcani in eruptie si acum parca suntem la priveghi.
-Asculta Hiro, rosti in cele din urma Rin, toata viata ta nu e ceea ce pare. Stii de ce m-am bagat si fac atata scandal? Pentru ca te iubesc ca pe un fiu. Pentru ca esti fiul meu.
Ce?! Ce abera asta?
Daniel se uita sfidator la el, de parca ar fi vrut sa-l ia la bataie chiar acolo, in vazul tututror.
-La saisprezece ani am lasat o tipa insarcinata. A nascut un baiat mi l-a ,,livrat" si am avut grija de el alaturi de familia mea. Ascunzand ,,locul" meu fata de el. Tu esti baietelul ala.
Simteam un glont ce mi-a strapuns pieptul in mai putin de o secunda. Adancindu-se tot mai mult, facandu-mi circulatia sangelui mai slaba. Toata existenta mea de pana acum am trait-o in prisma unei minciuni. Omul care in copilaria se presupunea ca-mi era frate, acum imi era tata.
Daniel m-a luat de mana si condus afara din casa aia. Aerul incepuse a se imbacsii acolo.
Stateam rezemat de capota masinii. Nici fosta sa plang nu mai aveam sau poate nu doream acest lucru. Nu sinteam nevoaia... insa eram ,,ratacit" pe alte ,,meleaguri". Daniel ma imbratisa, consolandu-ma. In subconstientul meu stiam ca nu-mi pasa cu adevarat. Paradoxal... mai mare fusese ,,tragedia" cand am fost infidel fata de Daniel. Stateam si ,,procesam". Aveam sa trec de toate obstacolele ce mi se vor ivii in cale atata timp cat il aveam pe el, pe Daniel.
Exista... sentiment implicat.

Sfarsit

Feeling involved = sentiment implicat

aia mai jos acolo sunt personajele. Cel cu parul negru= Daniel, argintiul=Hiro si castaniul= Mark.
[Imagine: tumblrlzv0gahduu1rps1qh.png]
Priveste in ochii mei. Nu poti vedea, am dreptate?
Valul negru atarna greoi peste retina... aparenta... cât de mult timp ti-ai sacrifica sa descoperi esenta?




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)