Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Seiyuu-ul preferat

#1
Producand in jur de 60% din animatiile din intreaga lume, Japonia are o industrie a animatiei foarte dezvoltata, slujbele de "voice actor/actress" sau, altfel spus, seiyuu, fiind foarte cautate. Ca sa va dau chiar si o mica imagine asupra proportiilor acestei ocupatii, exista in momentul de fata in Japonia aproximativ 130 de scoli pentru viitori seiyuu (asta, desigur, daca wikipedia are dreptate). Multi dintre acestia lucreaza de asemenea si ca actori de teatru, ca actori in seriale/filme live-action sau si-au construit o cariera in muzica, de pe urma succesului ca seiyuu.

Nu stiu voi, dar eu cel putin, tot vizionand anime-uri, am inceput sa recunosc anumite voci, sa le aseman una cu cealalta si sa le asociez cu cateva nume care mi-au ramas in minte. Nu pot sa nu raman uimita de felul in care unele voci reusesc sa dea viata diferitelor personaje, sau mai ales de felul in care multe actrite sunt voci ale personajelor masculine prin anime-uri. Ca sa nu mai vorbesc de melodiile din OST-uri interpretate de actori si actrite de voce.

Asadar, care este seiyuu-ul vostru preferat (sau mai multi, daca aveti mai multi)?
Prin intermediul caror anime-uri v-au atras atentia?
In care rol v-a impresionat cel mai mult?
In ce masura considerati ca influenteaza seiyuu-ul perceptia voastra asupra unui personaj anume?
Ce parere aveti despre o asemenea meserie?


Astea sunt cele cateva intrebari care mi-au venit mie in minte... Voi reveni si eu mai incolo putin cu o parere ^^ Pana atunci insa, sunt tare curioasa de preferintele altora.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#2
Oh well hai sa cercetez putin internetul si sa dau cateva exemple.
1. Daisuke Ono
Cred ca majoritatea de aici am auzit de el. M-a captivat in Shizuo Heiwajima - Durarara!! si Sebastian Michaelis - Kuroshitsuji. Acestea au fost primele serii in care i-am auzit dulceata de voce. Apoi Midorima Shintarou - Kuroko no Basuke. Ce am aflat recent e faptul ca el e vocea lui Erwin Smith - Shingeki no Kyojin, parca am fost surda cand am urmarit seria. Si abia astept sa vizionez Magi xD.

2. Junichi Suwabe
Grimmjow Jaegerjaquez - Bleach
Kuroko no Basuke - Aomine Daiki
FullMetal Alchemist - Greed
Kuroshitsuji - Undertaker
Uta no Prince-sama - Ren Jinguuji

Primele doua personaje din lista sunt in topul meu si vocea lui li se potriveste perfect. Pana cand nu imi fac temele cu atentie nu realizez legatura dintre serii. Si am gasit-o.

3. Kentarou Itou
Abarai Renji xD - Bleach, oh yeah xD.
FullMetal Alchemist - Barry the Chopper =]]
Junjou Romantica - Hiroki Kamijou
Naruto - Akimichi Chouji
Shaman King - Nichrom


4. Kazuya Nakai
Roronoa Zoro - One Piece *dar nu numai*
Kokuto - Bleach: Jigokuhen
Miles - FullMetal Alchemist: Brotherhood
Shoichi Imayoshi - Kuroko no Basuke


5. Hiroshi Kamiya
Izaya Orihara - Durarara!!
Yuuta Takemoto - Honey and Clover
Seijuro Akashi - Kuroko no Basuke
Yato - Noragami
Yuu Yanase - Sekai Ichi Hatsukoi
Levi - Shingeki no Kyojin


6. Yoshimasa Hosoya
Junpei Hyuuga - Kuroko no Basuke
Nezumi - No. 6


Yeah, favorit alright. Si lista mea de serii vizionate e mica. Nu imi plac dublarile tocmai pentru ca ador emotiile din vocile actorilor, sunt autentice, unice si nu le-as da pentru nimic in lume. Cred ca e foarte important ca o anumita voce sa se lege cu un anumit personaj si din fericire, mai mereu am gasit ca asta se intampla. Spre exemplu, cand am inceput One Piece, vocea lui Luffy mi s-a parut foarte ciudata dar dupa ce am resuit sa observ personalitatea lui am realizat ca se potriveste de minune. Iubesc atunci cand acesti actori se joaca sau pur si simplu sunt destul de buni incat fara sa realizezi, te fac sa adori personajul prin modul in care se exprima, prin tonalitate, absolut tot ce se leaga de aceasta meserie. Si cred ca e grozava xD!
[Imagine: ak8THBQ.png]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Anime-ul Preferat Kyo 90 62.674 20-05-2014, 07:20 PM
Ultimul răspuns: Shinigami


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)