Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Scolile din Japonia vs scolile din Romania

#11
Ce orare au japonezii as spune ca au acelasi orare ca francezii numai ca nu exista cluburi obligatoare, doar daca ai chef te duci...
Acum sincer cine nu alege Japonia? Adica va rog ei au uniforme dragute, strazile lor sunt luminate, au chestii super, nu mult timp liber.. da de asta e...
In Romania te distrezi la scoala...esti mai liber...stiu din experienta ca trebuie sa tocesti si ai luat un 10...am renuntat la ideea asta pt acuma nu mai merge unde stau 20
Anywayz japonezi nu prea au timp de vietile lor dar macar pot se mearga pe strada fara sa fie speriati sa dea nas in nas cu o bestie vagabonda....cine nu a mai trecut prin asta inainte???
[Imagine: images?q=tbn:ANd9GcSj7w6aX6FleDRwZa9BDCD...RuWhUr5CXA]

#12
As alege sa merg la o scoala in...Romania.Poate o sa ramaneti mirati.
Sa incepem cu uniformele.Sa porti uniforme in fiecare zi nu e pe placul meu.Si eu de fel nu prea suport fustele.Oamenii au caractere diferite asa ca se imbraca diferit.Ca alti exagereaza cu tinuta asta e altceva.Mai exista si nebuni.
Apoi vine orarul lor.Nu e rau cum invata,dar sambata?Nu multumesc.Mai stiti cand era greva profesorilor si dupa ce s-a terminat nu va convenit sa mergeti la scoala sambata?Cum atunci multi dintre noi ne ofticam ca pierdem sambata cand puteam sa stam in parc cu prietenii sau sa mergem la cinema etc.Si recunoste-ti ca va place atunci cand la o scoala din Romania nu vine profesorul sau profesoara la ora.Sau ca nu se face scoala ca e cerc.Va bucurati ca puteti sta acasa pe calculator sau sa faceti alte lucruri.
Sa fi obligat sa faci parte dintr-un club?Nu e o idee rea,dar acum depinde si de ce iti alegi.Poate in clubul tau de muzica ai nimerit cu cea mai mare dusmanca a ta.Cine stie?
Ambele tari au si defecte si calitati.

#13
Eu aleg Japonia ( oare de ce nu ma mira?). Acum sa spun de ce am facut-o. Scoala la care invat (desi se zice ca e mare si tare), a fost reparata ( cica) da noua cand ploua ne cam curge apa in cap. Pauzele sunt ca si inexistente. Manualele sunt praf, trebuie sa iti cumperi tu, iar unele dintre ele au fost scoase de pe piata si nu le gasesti oricat te-ai da peste cap. Facem ore pana seara, iar iarna e intuneric si te apuca pandaliile sa mergi pana acasa.

Uniformele japoneze mi se par foarte dragute, si chiar mi-as dori sa incerc una. Stiu ca intr-un post de mai sus ( parca primul din topic) scria ca nu sunt atat de scurte ca in anime-uri. Si ce? Mie tot super-dragute mi se par.

Cluburile sunt, in opinia mea, foarte folositoare. In loc sa stai dupa scoala in parc sa fumezi, sa bei, sa te droghezi sau nu mai stiu eu ce din lipsa de activitate, stai frumos in scoala si faci o activitate constructiva care iti si place. ( din cate stiam eu, desi e obligatoriu sa faci parte dintr-un club, poti sa il alegi tu pe care il vrei, in functie de talentele si hobby-urile tale)

So, dupa cum am scris la inceput, eu alg Japonia.
[Imagine: fgdhdr.png]

Tnx Nibbles


Stay by my side . I won\' t let you down . I\' ll never betray you . Call my name and I\' ll save you from the dark . You know I\'m never far .

I\' ll say it as many time as you need : I love you . You are my superstar <3

Nothing can\' t stop me from loving you

#14
In mare parte tin cu scolile din Japonia. De ce?
Ei bine, nu locuiesc in Japonia si nici nu am trecut pe acolo ca sa pot sa o laud, dar din cate am vazut, am auzit este o tara mult mai organizata si mai instarita decat tara noastra, Romania care reprezinta un haos total.
Cat despre scolile din Romania.
Dezastre. Rar vezi scoli in aceasta tara, in care elevii frecventeaza orele mereu, fara ca macar unul sa chiuleasca. In general, baietii, chiar si fetele stau in bai si fumeaza in loc sa se oboseasca sa mai treaca pe la orele de fizica sau matematica [si nu numai astea]. Spun pentru ca si eu am chiulit si am vazut cu ochii mei in baia fetelor tigari aruncate pe jos, sticle de bere O.o, Majoritatea scolilor sunt ca niste cocine, chiar mai rau si asta nu doaar datorita elevilor, ci si al profesorilor, dar cine sunt eu sa comentez cand si eu sunt una dintre toti, [ma abat de la subiect nu?]
Ce mai pot sa spun, invatamantul din aceasta tara este la pamant...
Eu nu pot alege, nu pot sa aleg dintre Japonia si Romania. Nu am fost in japonia, nu stiu cum este acolo =.= de asemenea nu stiu daca este mai bine sau mai rau ca in Romania si nu ma pot baza doar pe ce vad, aud despre aceasta tara. As putea spune ca le consider pe amandoua ... neutre[ alt cuvant nu mi- a picat.]

#15
Eu una aş alege şcolile din Japonia deoarece ceea ce am văzut în anime arată că sunt colegii drăguţi şi amabili şi toţi în uniformă, îmbrăcaţi decent nu ca aci cu fuste mini şi fetele mai goale, dar cum am zis, asta ştiu din anime-uri, nu am fost în Japonia să ştiu dacă e adevărat sau nu. La şcoală la mine toţi poartă uniforme, dar le mai adaugă şi bijuterii şi pantaloni super mulaţi pe fund şi altele. Totuşi şi în România e bine deoarece ne place când profesorul nu vine la ore nu-i aşa? Sau când nu facem nimic toată ora că profesorul a avut o zi grea şi doarme, mi s-a întâmplat :]]. Aş vrea să merg şi în Japonia să văd cum e, dar vreau după ce dispare pericolul ăsta cu cutremure.
Slipping through the cracks of a dark eternity
With nothing but my pain and the paralyzing agony
[Imagine: 6iseio.png]

#16
Ce interesant topicul asta.

Am citit primul post. Si desi toata lumea zice "wah, scolile din Japonia!!" ..nu mi se pare ca e chiar asa 21.
Din cate am vazut, in Japonia trebuie sa faci parte dintr-un club. Trebuie sa stai toata ziua la scoala. 8-) . Mai e si cartea mult mai usoara ca la noi.
In Romania, stai cateva ore la scoala- mai tragi un chiul ..dupa aia faci niste teme aiurea si pe strada. Scoala e mult mai grea aici.

Mie imi plac scolile din Romania. De ce?
Pentru ca pe langa exceptii, exista si profesori foarte buni. Am zis si mai sus, invatatura e mai grea in Romania. Deci invatam mai multe. Chiar daca nu stam mult la scoala. Nu ca as fi eu genul care sa vrea sa stea peste program, sa citeasca, sa invete...etc.
Tocmai deaia nu as rezista la o scoala in Japonia. Nu mai ai timp sa faci ce iti place.. chiar daca esti inscris intr-un club.
In plus, si in Romania.. cine vrea poate sa invete si sa ajunga mare geniu. Romanii sunt foarte capabili -dupa mine-, dar si cel mai lenes popor.
Sau poate o combinatie intre scolile din Romania si cele din Japonia. Dar sa nu stam prea mult la scoala21.
Cea mai reuşită semnătură.

#17
Adevarul e ca as prefera orice scoala dintr-o tara dezvoltata, in loc de cele din Romania.
Japonia, pe cat de super pare, are anumite defecte, care se pare ca au inceput sa se faca simtite in multe planuri (cea mi mare rata de sinucidere la adolescenti, provocat de stresul din timpul scolii si presiunea exercitata de reguli si locul de munca).

Zilele trecute citeam niste ghiduri de calatorie (cel de la NG e genial btw ^^) si, contrar altor elevi europeni/americani/whatever, constrangerile apar odata cu inaintarea in varsta. Dar sa nu deviez... 4 Lucrurile stau cam asa:
Munca pe parcursul liceului, dinaintea examenului de intrare la facultate, este poreclita "jiken jigoku" [infernul examinarii] si o perioada multii copii nu dorm noaptea nici 5 ore. Cu teme de casa cel putin duble fata de SUA, copiii se inscriu la juku (scoala de tocit) unde petrec cel putin 3 ore dupa scoala. Apoi urmeaza participarea la cate un club ori activitate, care e de multe ori obligatorie ca sa dea bine in CV... cand reusesc sa se intoarca acasa nu stiu, dar exceptii de la rutina asta probabil ca sunt 71 "Desi scoala japoneza a trecu prin cateva reforme si a incercat sa semene cu cea americana, s-au facut putine pt a modifica traditia. Astfel ca, concepute ca niste chestionare, examenele japonezilor impun invatarea prin toceala a cifrelor si datelor, fara eseuri sau incercari de incurajare a gandirii individuale."

Eu una sunt pe profil de Uman, profii isi pun baza pe idei originale, eseuri, si imaginatie, si desi ma descurc cu stresul, cred ca un astfel de sistem intr-o scoala japoneza de seama m-ar anihila bucatica cu bucatica xD

Sigur, exista curatenie, pacifism, loialitate, dedicatie, eficienta, diversitate> mai multe posibilitati, si pana la urma, nu stii sigur pana nu incerci. Dar daca ar fi sa aleg dintre cele doua: scoli romanesti ori nipone... nu as alege niciuna Zuppy03


#18
Eu aleg Romania deoarece:
-La noi sunt mai putine ore si doar jumatate de ora scriem,dupa aia facem ce vrem noi in cazul meu joc table.
-Avem fumoar in curtea scolii.
-Nu exista zi in care sa nu ne invoiasca profesorul la fotbal macar o ora.

Fiecare cu parerea lui,eu merg la scoala sa ma distrez sau sa ma relaxez nu sa invat de rup.
Am sa fac rau de dragul de'a nu face bine
Stiind ca daca fac lucruri rele o sa ma simt bine.
http://myanimelist.net/animelist/bolomaniac

[Imagine: 2448.gif]

#19
Mda sa incep:motive pentru care imi place scoala in Romania:
-avem mult timp liber
-nu avem uniforma(cel putin in liceul in care sunt eu)
-nu mergem la scoala sambata
-nu avem prea mult de tocit
motive pentru care nu imi place scoala in Romania:
-nu am ce face in timpul liber
-noi avem vacante lungi dar sunt rare
-avem niste scoli vai de capul lor:-gunoaie peste tot
-mucuri de tigara in toalete
-doze de bere mai la tot pasul in curte
-manuale vai de capul lor(asta daca ai noroc sa primesti unul)
-pauze scurte abia ai timp sa iti tragi sufletul
motive pentru care imi plac scolile in Japonia:-vacante dese
-uniforme tari
-manuale noi
-curatenie in scoli
-cluburi dupa ore
-cursuri folositoare
-pauza mare(60min) la pranz
motive pentru care nu imi plac scolile in Japonia:-multa toceala
-vacante cam scurte
-nu prea mult timp liber
-trebuie sa platesti pt uniforme & carti

Avand in vedere cate avantaje au scolile din Romania cred ca le refuz!
[Imagine: tumblr_mx788wBv4z1t2mzddo1_500.gif]

#20
Pai ... nu aleg niciuna dintre scoli.De ce ?
Nu stiu voi,dar eu nu suport uniformele.Sa te imbraci in fiecare zi la fel ,sa nu te poti imbraca cum vrei tu ? In niciun caz.Romania are un punct din partea mea pt. asta(noi avem uniforme,dar nimanui nu ii pasa daca le purtam sau nu.Momentan este in favoarea noastra).Scoala sambata?V-ati lovit la cap?In perioada tezelor,sa mai si trebuiasca sa mergi sambata la scoala si apoi obosit acasa si vrei doar sa dormi.Cand mai inveti?Nicicand,fiindca nu ai destul timp.Cred ca japonezii au un program incarcat , chiar foarte incarcat.Eu nu-s de acord cu asta.
2.Cluburi : Mi-ar placea sa merg la cluburi.Ar fi ca si cand as face parte dintr-un anime.Dar m-as plictisi repede si dupa doua-trei luni n-as mai avea timp de nimic.
3.O ora pauza de masa : mi se pare corect .Meritam macar atat.Dupa cateva ore bune,este chiar relaxant.Fata de scolile din Romania,in care pauzele sunt mici,trec repede si nici nu reusesti sa mananci.Ce sa mai vorbesc de alte lucruri...Japonia has 1 point !
4. Stiu ca vi se pare ciudat ... dar neresponsabilitatea poate fi si in favoarea noastra.Nu va mai ganditi doar la chestiile rele!Totusi,chestia asta poate fi si in defavoarea noastra de cele mai multe ori.Tampiti care se imping pe coridoare,care fura banii si telefoanele mobile,vandalizeaza clase,chiulesc(eu n-am facut asa ceva vreodata) si cand cineva ii cearta,se uita ca boii la poarta noua , apoi sunt iertati ca prin miracol.Asta este lucrul naspa.
5.Reguli si profesori : Sa nu va inchipuiti ca profesorii din Japonia sunt mai cool sau ceva de genul acesta.Profesorii raman tot profesori , deci tot aceeasi care sunt de neinteles .
Distractia la scoala nu prea este posibila si da...cand ajungi acasa nimic nu se schimba:mananci , teme , inveti si dormi.Cam asa suna fiacare zi din anul scoalar.
Japonia si Romania sunt la egalitate pentru mine.....
Cat despre voi ... Va place sau nu scoala?
[Imagine: ItachiSig.jpg]








Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce ati vrea sa stiti despre Japonia? Mitsukai Yoru 11 10.833 18-11-2011, 11:57 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru
  Diferente dintre Japonia si China NiyaTai 11 18.072 19-10-2011, 09:31 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)