Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

STOP! violentei impotriva animalelor

#41
Oh, sunt o fană a animalelor.Ţin foarte mult la drepturile lor şi mi-aş da viaţa pentru pentru a nu mai fi rănite, omorâte.Am vrut să devin vegetariană şi chiar am vorbit cu cineva de la PETA (ştiţi, o asociaţie din America, care apără drepturile animalelor->twitter rocks !) pentru sfaturi şi ce pot spune părinţilor pentru a fi de acord.Problema este că nu pot până nu mă mut de aici şi voi locui singură cu o prietenă, in septembrie.Până atunci, nu pot deveni vegetariană.Pentru animale orice, orice animal, chiar şi cel mai urât, scârbos di lume.Nici un animal nu merită să moară pentru nişte ţoale jegoase, care în ani, vor fi aruncate la gunoi.Animalul este şi el un sufleţel ! Nu merită să fie mâncat de oameni.Chiar dacă asta este legea naturii, cel mai mare decât unul mai mic, trebuie să-l mănânce, dar noi nu suntem animale, deci putem gândi, avem raţionalment.Şi pentru ce omoară analfabeţii ăia animale ? Pentru amuzament ? Aceia, merită, pe bună dreptate să moară arşi pe rug sau îngropaţi de vii. (Mda, Evul Mediu .) Nimeni altcineva decât ei nu trebuie să fie chinuiţi.Animalele ? Ce vină au ele ? Şi ele au un suflet şi trebuie să le iubim.Iar sataniştii, care, din câte am înţeles, fac sacrificii pe animale <-> satana nu există, se închină la nimic, omoară animale degeaba.

Cum spuneam, animalele nu merită să moară pentru nimic.Mi-am propus să devin vegetariană pentru a face parte din cei care apără drepturile animalelor.Cum vi s-ar părea ca -> http://i46.tinypic.com/10z1v8o.jpg acest animăluţ, lăsat în frig de stăpâni şi luat în grijă de o firmă de adopţii, să fie omorât în chinuri groaznice ? Din punctul meu de vedere, cei care fac asemenea lucruri au o minte morbidă.Numai când mă gândesc cum ar ţipa acest căţeluş (Frida) de durere şi cerând îndurare de la nişte .. nişte ... Nu ăştia nu pot fi numiţi oameni.Nici animale.Ăştia sunt nişte nimicuri, fără viaţă socială, fără nimic.Fără sentimete.Aceste nimicuri merită să moară în chinuri groaznice, o daa, chinuri groaznice pentru fapele ăstea.Am văzut acum vreo 2 ani cum un ţărănoi îşi bătea calul cu sălbăticiune ... Am început să plâng.. Pe 23 octombrie 2009, pisicile mele, Pufi (birmaneză, fiica lui Kathy) şi Kathy (siameză, mama Pufoasei) mi-au fost luate şi omorâte pentru că Pufi mânca pui.Pe lângă asta, mi-a omorât şi cele 2 găini. Una mi-a omorât-o, rupându-i gâtul şi ... lăsând sânge prin iarbă iar pe una a luat-o şi evident, pentru a o mânca.Acele pisici însemnau totul pentru mine.În ziua aceea, când am ajuns acasă, am avut o criză.Mă durea inima la propriu.Plângeam necontenit, am ieşit în stradă şi ţipam plângând în hotote„Pufi, Kathy, iubitele mamii, veniţi la mine, vă rog, veniţi înapoi, vă rog ! ” (omg, mi-au dat lacrimile).Am suferit foarte mult şi sufăr în tăcere, de atunci.

În concluzie, lupt pentru animale, pentru toate pentru că le iubesc cu toată fiinţa mea.Nu merită să moară nici un animal.Voi apăra drepturile animalelor şi mi-ar place ca şi la noi să existe drepturi ale animalelor.
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)

#42
Sunt multi oameni care trateaza animalele cu brutalitate, rautate ... Ei cred ca este amuzant sa-i faci rau unui biet animal. Dar nu se gandesc ca si animalele, sunt fiinte, ca si noi. Acesti oameni, daca gasesc un animalut mic, il bat, in loc sa aiba grija de el si sa-l trateze daca este bolnav.
Am auzit de multe ori, oameni care spun ca i-a muscat cainele si l-au batut. Pai daca tu de duci la el, cu intentii rele si incerci sa-l ranesti, el cum sa se apere ?
Intr-o seara, veneam de la meditatii si asteptat tramvaiul. In tim ce asteptam tramvaiul, am vazut un om care isi tragea calul dupa el. Un cal alb, ranit la picior. Schiopata. Mi-a parut rau de bietul cal ...
In alta zi, veneam de la scoala si am vazut un baiat care arunca cu pietre intr-un caine. Cainele a inceput sa latre si a isit stapana lui. De ce a aruncat cu pietre in caine ? Ce i-a facut acel animal ?
Si alte persoane care ranesc animalele ...
Si eu am un animal si nu as face asa ceva. Am un papagal. Este ca un fratior. Vorbesc cu el, glumesc ... Nu as putea sa- fac ceva ...
Dar exista si persoane care nu se gandesc la asa ceva. Nu dau dovada de bunatate ... Dar Dumnezeu vede totul si stie ce au facut acesti oameni. Animale sunt niste fiinte create de Dumnezeu. Trebuie sa le apreciem.
Stop violentei impotriva animalelor !
[Imagine: 212ctp4.gif]
'Cause you are so beautiful
Nal sumsuiga haneun ne ibseul saranghandanmal oh
'Cause you are so beautiful
Nae geoteman meomulreo(keudae namanui).





















#43
Pisici?
Eu urasc pisicile!
N-ati auzit de un caz in care o batranica avea 12 pisici si a murit... Si nu aveau mancare asa ca au manacat-o?
Va plac animalele caci sunt usor de controlat dar va doare undeva de oameni.
Urasc pisicile si as fi batut si eu pisici daca as fi putut. Le urasc din tot sufletul!
Cainii macar sunt loiali dar pisicile imi aduc aminte de fetele fitoase si mici care se cred centrul pamantului.

Au omorat o pisica?
Ei, si?
Oameni nu mor zilnic ucisi in bataie?
Dar va pasa? Nu! Si aici e vorba de o problema majora: Iubiti mai mult animalele decat
oameni!

Daca vreti sa ma-njurati, n-aveti decat, dar eu mi-am exprimat opinia libera. Incidente se mai intampla. Ideea e sa nu le glorificam...




Si inca ceva! Nu mai puneti animalele pe acelasi loc cu oamenii! Animalele nu se mananca intre ele? Ba da ! Noi ce suntem? Oameni! Si avem canini? Da! De ce? Ca sa mestecam frunze cu el? Nu! Ci ca sa mancam carne! In carne se gaseste cel mai mult fier care este foarte necesar oaselor. Desigur, nu trebuie sa exageram cu mancatul, intr-adevar!
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#44
Ai nişte gânduri sadice, nenea.Adică eşti sadic.Cât despre oameni ... Există deja în ţară legi cu privire la oameni.Dar despre animale ? Şi ele sunt suflete, ca tine, mă-ta, tac-tu.Şi dacă iubim animalele asta nu înseamnă că nu iubesc şi oamenii ? Tu crezi că orice om trebuie iubit ? Ştii ce e aia iubire ? De ce urăşti pisicile ? Degeaba.Vanitatea ta nu demonstrează nimic.De ce să nu le glorificăm ? Ce au ? Trăim cu ele.Şi legea naturii este ca acel mai mare şi mai puternic să-l mănânce pe cel mai mic şi neajutorat.Ok ! Aşa facem şi noi, dar din punctul meu de vedere, animalele nu merită să moară pentru nişte nenorocite de ţoale.Noi mâncăm animale pentru că suntem mai inteligenţi şi avem oportunitatea de a vorbi.
Şi tu ne dai sfaturi, tu fiind ? Eşti mai prejos decât un animal cu gândirea ta sadică şi vanitoasă.Şi în carne se gaseşte, fer (da ! FER), de acord, dar mai sunt şi alte alimente în care se găseşte fer.
Şi pentru că ţie pisicile-ţi aduc aminte de fete fiţoase, acesta NU este un motiv pentru a urî nişte creaturi.Sunt doar fiţe.
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)

#45
Prin simplu fapt ca ma consideri mai prejos ca un animal inseamna ca nu iubesti oamenii. Eu nu iti dau lectii tie caci nu le asculti. Tu trebuie sa te instruiesti! Nu imi prea pasa de animale si le urasc caci incep sa ia locul oamenilor.
Adica acum ceva timp se faceau campani pentru Africanii care mor mor de foame si oamenii puneau putin cate putin si acei africani mai traiau o zi...
Acum se fac campanii pentru animale si oamenii mor, si animalele traiesc! Cum adica animalul e deasupra o9mului?!
Acum, oamenii caci au batut o pisicuta primesc inchisoare cateodata 25 de ani, dar daca omoara un om, pot sa scape cu cateva luni...

Eu urasc pisicile din motive personale. N-am zis ca trebuie sa le urasti si tu! Nu! Iubeste-le!
dar e normal sa ne facem haine din pielea anima;lelor caci ele sunt cela mei de calitate, dar sa nu exageram facand mode si luand sute si sute!

Tu ma judeci pe mine? Recunosc ca sunt plin de defecte, dar si tu esti! Cum poti sa compari un animal cu un om?
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#46
Prin simplul fapt că au şi ele suflete.Şi există şi organizaţii pentru ajutarea africanilor care mor de foame.Dar animalele nu au făcut nimic rău pentru a suferi atât.Şi la felul cum gândeşti da, eşti mai prejos ca un animal din anumite puncte de vedere.O mâţă nu te-ar zgâria sau nu ţi-ar face rău degeaba.Tu, ai lovi degeaba o mâţă.Şi dacă ar trebui să aleg între un om şi un animal, evident că aş alege omul, indiferent de animal.Iar chestia cu hainele este total patetică.Şi crezi că este vina animalelor deoarece unii consideră animalele mai presus decât oamenii ? Nu, nu este vina lor.Acesta este vanitate, sunt nişte motive patetice pentru a urî animalele.Repet, nu este vina lor.Bine ? Nu ele au zis „Băăăăăă, iubiţi-neee băăă !”.
Dacă tu ai fi rrom (dinăla negru negru) şi unora li se pare că rromii sunt mai presus pentru unii decât alţi români cu mai multe proleme.Când unu te prinde pe stradă, tu neavând nicio vină, te omoară, aşa, degeaba.Este corect ?
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)

#47
In primul rand se spune ca animalele nu au suflet... Dar si eu cred ca au... Esti foarte isterica trebuie sa recunosc si ma intaratai. imi plac provocarile, caci atunci cand sunt infruntat ma vad si eu mai bine... In ce sens sunt mai prejos decat un animal? Poate animalul sa injure? Nu, Bine. Deci nu ai cum sa ne compari din nici un punct de vedere... caci omul poate sa se schimbe, are minte, animalul nu. Intr-adevar violenta impotriva animalelor e rea si trebuie si ele ocrotite caci noi le-am adus langa noi si e responsabilitatea noastra sa le protejam caci si ele ne-au protejat. Cred ca nu m-am exprimat bine in posturile anterioare... Cum sa spun... Eu sunt invidios pe pisici si pe caini caci cand eram mic si trist, cei din jurul meu iubeau mai mult animalele si nimeni nu era langa mine, desi eu eram chiar langa ei... Si mereu am vrut sa fiu iubit cum o stapana isi iubeste animalul... Dra primeam numai batai... cred ca am fost socat. Oricum, pedepsele sunt exgerate. Un om orice i-ar face unui animal, nu trebuie pedepsit 25 de ani... Sa nu exageram... Poate maxim 1-2 ani... Dar si animalul care ataca omul trebuie pedepsit cu exceptia in care animalul traia in salbaticie si omul i-a perturbat mediul de viata. Ceea ce nu mi-a placut la acest topic este ca am vazut atata grija fata de animale si atat de putina fata de oameni...

Cred ca trebuie sa ne schimbam perceptiile despre iubire si despre viata si nu le putem schimba decat prin iubire sufleteasca... Imi pare rau ca te-am jignit si te rog sa ma ierti. (Ma oftica faptul ca este atat de usor sa iti ceri iertare pe internet si atat de greu in realitate...)

O seara frumaoasa 3
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#48
Da măi, dar nu este vina animalelor că ele erau mai iubite.Sincer ? Şi eu am fost în situaţia ta.Şi la mine simţeam uneori că pe mâţă o iubeau mai mult decât pe mine.Mi s-a părut discriminare, dar nu am dat în mâţă, nu i-am făcut nimic, doar că am fost şi eu frustrată, din pricina părinţilor.Ei bine, eu, pot compara un animal cu un om, dau nu spun că oamenii trebuie să moară sau ca animalele să moară.Omg, şi chiar m-ai făcut să râd : )) .Nu sunt isterică, dar mi se par revoltătoare vorbele tale şi având în vedere că eu mi-am pierdut pisicile pe care le iubeam etc etc etc nu mi s-a părut drept ce ai spus.Şi animalele au suflet, de asta sunt sigură.Şi ele doresc afecţiune.Şi pot compara animalele cu omul.Dar, evident, sunt lucruri pe care un animal nu le poate face şi un om le poate face, sau invers, omul poate şi animalul nu.
Cât despre percepţii ... Aici fiecare hotărăşte ce percepţii să aibă.Tu ne spui „trebuie să ne schimbăm ...” Ei bine, multe lucruri trebuie schimbate şi spunem „trebuie să ...” dar noi chiar nu acţionăm, pentru că nu ne pasă.Nu te mai stradui să dai sfaturi, nimeni nu te va asculta.
Cât despre iertat ... No problem, şi eu îmi cer scuze, deh.
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)

#49
Hm, văd că aţi avut să spunem un conflict de păreri până acum. Dar ştiţi bine presupun, că animalele au nevoie de protecţie. E adevărat că se mai trezeşte unu să le facă ceva, dar chiar şi aşa nu putem să tratam oamenii ca animalele. Animalele, părerea mea sunt mult mai isteţe ca un om. Deci nu are nici cea mai mică legătură dintre un om şi un animal aici, mai ales că este intitulat stop violenţei împotriva animalelor. În ceea ce te priveşte S.Maker, pisicile chiar nu au nici o vină, deci nu poţi da vina pe ele. Şi dacă cu atât de multă ardoare spui că omul este mai deştept ca ele, păi atunci ar fi fost îndeajuns de deştept să le şi protejeze. Asta e o dovadă a ignoranţei umane. Oamenii nu au pic de ruşine nici faţă de semenii lui, dapăi de animalele din jurul lui. Mă dusesem eu prin Brăila şi văzusem mai multe pisici lângă un gard şi se vedea că nimeni de lângă blocul respectv nu făcea nimic să le ajute şi aici la mine în oraş trec pe lângă nişte blocuri ca să merg la librărie şi văd mereu pisici, pisici şi iar pisici care arată foarte bine deci înseamnă că oamenii de la bloc chiar au grijă de ele. Ce pot să spun, omul e distructiv nu ai ce-i face. Legile neapărat trebuie puse în practică, neapărat oamenii violenţi trebuie pedepsiţi. Dar cum am spus nu ai ce-i face, omul e distructiv şi prost. Ignorant [ aici mă refer la cei care sunt în cazul de faţă cu animalele, nu cei care iubesc animalele şi nu le fac nimic ]
Şi ca să mai completez ceva anume, un om se naşte, se naşte şi iar se naşte, dar un animal dacă specia lui e pe cale de dispariţie [ precum balenele ] ei bine atunci strică lanţul trofic, apar goluri în el şi totodată distruge şi echilibrul acesta. Multe specii de animale au fost curăţate la propriu de pe faţa pământului doar din cauza omului. Şi acum să nu îmi veniţi cu gogoaşa că vai s-au mâncat între ele că nu e adevărat. De exemplu rinocerii. Hai nu mă luaţi cu faza aia de doi lei cum că se mănâncă între ei că nu e adevărat. hrana rinocerilor e vegetativă mult mai mult. Rinocerii ăştia dispar din cauza braconajului adică, omul. Că omul e prost şi nu are ce face în afară de a distruge. Sau elefantul asiatic. Da...NU se mănâncă între ele vă asigur. Nu au nici o legătură. În afară de lanţul trofic în care ei se papă între ei, restul e de la om. Adică să fim serioşi fără antilope, tigrii nu se mai hrănesc şi aşa nu mai sunt tigrii. Dar antilopele se nasc una câte una. Trebuie să existe un echilibru, dar dacă nenea ăla cu puşca nu are creier, ci tărână în cap nu ai ce face. Şi da e normal să te piseze la creier chestiile astea pentru că se presupune că NOI trebuie să protejăm animalele. Eu personal ador animalele, nu pot trăi fără ele sincer. Fără un om aş trăi. Urăsc oamenii...majoritatea. Fiecare are dreptul la viaţă, la iubire şi la respect. Adevărat că omul vorbeşte, comunică, se îmbracă, stă la pc, se uită la anime etc, dar şi animalele pe lângă el trebuie să fie iubit şi respectat. Au suflet. Şi totuşi fiecare are dreptul la viaţă- Are dreptul să fie iubit şi respectat. ca şi omul, un animal are drepturi, dar de cele mai multe ori le sunt încălcate. Totuşi dacă aţi putea urmări cum un căţel îţi salvează viaţa, ei bine aţi căştiga mai multă admiraţie faţă de ele. Câinii spre exemplu sunt foarte inteligenţi. Şi totuşi îi văd zilnic şi asta mă mulţumeşte emoţional pentru că iubesc animalele şi totodată un animal a avut grijă să nu mor. Deci trag o concluzie : animalul te ajută la nevoie dacă îi oferi respect, încredere şi afecţiune. Cel puţin experienţa asta e mai mult decât evidentă. [ oh and now i so miss that dog, but i can't stop crying] anyway, da iubesc animalele mai mult decât orice.
-

#50
Un alt exemplu prin care putem compara oamenii cu animalele ar fi : am avut o mâţă siameză care a fătat 5 pui.Când doream sa iau un puiuţ să-l pup, Kathy, venea şi mă miorlăia sa-i dau puiul, se urca pe mine, iar când vedea că stau şi îi admir, pur şi simplu se aşeza pe ei pentru a-i apăra de „malefica” mea privire.Când am început să-i dau puii, pentru că deja aveau 1-2 luni şi nu-i mai puteam ţine, cum vedea că-i dispar puii, îi căuta.Pe bune, se ducea după canapea, după paturi, în baie şi miorlăia, plângea.I-am păstrat un pui, dar ele mi-au fost furate şi omorâte de nişte monştrii.Dar, oamenii ce fac măi ? Bebeluşii sunt aruncaţi la gunoi, copii bătuţi, omorâţi în chinuri groaznice de părinţi.Asta este normal? Animalele aşa fac ?! Nu.Chiar şi animalele îşi iubesc puii.Deci au şi ele sentimente.
Animalele nu merită bătaie sau altceva.Ele nu fac niciun rău decât dacă se simt ameninţate.
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)