Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Retrospectiva literara 2011

#1
Ei, avand in vedere ca aici exista un topic pentru 2009, hai sa fie unul si pentru 2011.

Cum a fost anul trecut pentru voi in materie de carti?
Ati fost aventurieri, bravi calatori printre genuri si autori noi?
Sau lenesi comozi care n-ati parasit comfortul propriilor preferinte, ramanand in general in preajma acelorasi autori pe care ii indragiti de ani de zile, si in compania acelorasi genuri?

Eu personal nu am avut timp sa citesc cat mi-as fi dorit.
Faptul ca am si petrecut o luna de zile devorand manga-ul One Piece mi-a taiat si mai mult din avant, dar nu regret avand in vedere cat de bun e manga-ul respectiv.
Dar mi-am indeplinit un scop din cele propuse la inceputul anului trecut. Am gustat foarte multi autori noi pentru mine, desi in principal m-am tinut numai pe SF si pe Fantasy (daaaa, nu m-am putut indeparta, e atat de tentant sa tot citesc din marea de subgenuri posibile). Am pus mana de asemenea si pe un first edition hard-cover pentru The iron jackal de Chris Wooding, a treia carte din seria Ketty Jay (pentru care aveam facut pre-order inca din 2010, cartea fiind lansata in Octombrie-Noiembrie 2011).
Per total un an bun pentru mine. Am descoperit ca sunt si manga-uri care nu ma deranjeaza la stomac, iar autori noi am intalnit intr-o bucurie, incepand foarte multe serii care urmeaza sa le continui anul asta.

Voi?
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#2
vechiul si odiosul copy/paste - in ultima vreme, apelez prea des la el, n-am timp sa fac mai multe comentarii /individuale/asupra aceluiasi subiect. so you know.



Personal, am inceput deja sa ma gandesc la un reading goal pt. 2012, pentru ca in 2011, to be honest, nu am avut niciun real goal. Pur si simplu am citit tot ceea ce mi-a picat in mana si am citit doua din doua carti propuse. Vreau sa spun ca imi propusesem sa citesc anul acesta Cel mai iubit dintre pamanteni, de Marin Preda si Idiotul, de Dostoievksi - si le-am citit, thank god. In rest, am citit orice mi-a picat in mana, dar acest lucru nu inseamna ca nu au fost autori care m-au impresionat sau carti care m-au dat peste cap, din contra. Ceea ce vreau sa spun este doar ca nu mi-am propus mai nimic in literatura anul acesta si am lasat totul la intamplare, cum fac de obicei.

Nu stiu numarul exact al cartilor pe care le-am citit pe parcursul acestui an, desi le-am notat, nu mai stiu exact ce si cum, ma uit la unele carti si am impresia ca le-am citit acum 2-3 ani, dar stiu ca sunt lecturate de curand ( asta insemnand acum 5-6-7 luni... ) dar pur si simplu mi le amintesc vag, departate - am citit ceva in jurul numarului de 60, most probably, ceea ce nu e un numar prea satisfacator, you'd day, but whatever.

Anul acesta am avut o obsesie pentru Agatha Christie, pentru Mario Puzo, Jane Austen si J.D. Salinger si unele carti... m-au marcat, intr-un fel sau altul. De curand, de cand am citit Iona, m-am aflat intr-o stare disperat de ciudata din cauza a ceea ce am citit, pentru ca m-a fascinat incredibil de tare piesa lui Marin Sorescu. Am dat nas in nas cu Ion si am realizat ca imi place foarte mult cartea si ca am subapreciat-o in mod rusinos. Am dat nas in nas si cu Victor Hugo si l-am adorat. Am reusit sa citesc si Pacientul englez de Michael Ondaatje si mi-a placut. M-am mai delectat si cu niste horror de la John Saul, am citit si Great expectations, m-a marcat si Soareci si oameni a lui Steinbeck, care e unul din autorii favoriti din anu' ce tocmai trece, m-am delectat si cu destula literatura romana, am descoperit ca piesele de teatru nu-s deloc rele si ca-mi plac, mi-am cumparat si cateva carti si am reusit sa citesc si-o cartulie de Paulo Coelho.
Toate peste toate, am mai crescut putin in literatura anul asta. Am impresia ca tot ce am citit anul asta, in 2011, si-a pus amprenta asupra mea, intr-un fel sau altul, cartile pe care le-am citit anu' asta, m-au ajutat sa "cresc".

_
Prima carte la "to read" pe 2012 e Contele de Monte Cristo.
In rest, vreau sa citesc mai multe de George Bernard Shaw, cat mai curand, sa citesc Padurea Spanzuratilor de Liviu Rebreanu si - pe langa altele si altele si altele - sa descopar si mai multe din literatura romana. Dar deja intru in alte probleme si despre astea o sa vorbesc peste un an, cand vom vorbi de retrospectiva literara a anului 2012.

_
tocmai mi-am consultat lista de carti, mai mult din intamplare si plictiseala si de dragul de a nu face altceva... huh, si am descoperit de unde incepe cu anul 2011, so here you have the books I've read this year:

Nasul - Mario Puzo
Omerta - Mario Puzo
Ultimul Don - Mario Puzo
Ultima noapte de dragoste Intaia noapte de razboi - Camil Petrescu
Patul lui Procust - Camil Petrescu
Short stories - Sir Arthur Connan Doyle
The Picture of Dorian Gray - Oscar Wilde
A walk to remember - Nicholas Sparks
Obsesia - Pc Cast & Kristin Cast
Omul invizibil- Herbert George Wells
Barbati care urasc femeile - Steig Larrson
Legaturi primejdioase - Lacros de Choderlos
Maestrul si Margareta - Mihail Bulgakov
Madame Bovary - Gustave Flaubert
Refuge- Terry Tempest Williams
Gone to her death - Jill McGown
Cismigiu et. comp - Grigore Bajenaru
Buna dimineata baieti - Grigore Bajenaru
Say goodnight Gracie - Deaver Julie Reece
Passenger to Frankfurt - Agatha Christie
The myesterious affair at Styles - Agatha Christie
Soareci si oameni - John Steinbeck
Joia dulce - John Steinbeck
Vechiul oras imperial - Yasunari Kawabata
An unsuccessful man - Torben Nielsen
La rascruce de vanturi - Emily Bronte
Adio, arme - Earnest Hemmingway
Obeliscul negru - Erich Maria Remarque
Nimic nou pe frontul de vest - Erich Maria Remarque
Domnisoara Christina - Mircea Eliade
The Mistress of Spices - Chitra Banjero Dluokarumi
The Queen of death - John Milne
Tess D Ubervilles - Thomas Hardy
Rebela - Hellen Welsh
Mizerabilii 1,2,3,4 - Victor Hugo
Notre Dame de Paris - Victor Hugo
Parfumul - Patrick Suskind
Uncollected stories - J.D Salinger
Franny and Zooey - J.D Salinger
Pacientul englez - Michael Ondaatje
Cum sa uiti o femeie - Dan Lungu
Idiotul - Dostoievski
Creatura - John Saul
In the dark of the night - John Saul
Focul rece - Alexei Rudeanu
Nuts- Batalia din Ardeni - Michel Georis
Nick and Norah s infinite playlist - Rachel Cohn and David Levithan
Soarele si ambianta - Teodor Maziliu
Great Expectations - Charles Dickens
Beastly - Alex Flinn
Noptile fara Caterina - Corneliu Fotea
Agnes Grey - Anne Bronte
A little princess - Frances Hodson Burnett
The great Gatsby - F. Scott Fitzgerald
De ce iubim femeile - Mircea Cartarescu
Evadatul - J.M Dillard
In partea dinspre Swann/In cautarea timpului pierdut - Marcel Proust
An fara toamna - Gheorgi Semionov
Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda
Morometii I, II - Marin Preda
Adela - Carabet Ibraileanu
Ratiune si simtire - Jane Austen
Parcul Mansfield - Jane Austen
Paradis Perdu - Bernard Simiot
Nora - Henrik Ibsen
Visul - Emile Zola
Daisy Miller - Henry James
Manon Lescaut - Abatele Prevost
Eu si amanta lui - Marcel Prevost
The Collecter - John Fowles
Iona - Marin Sorescu
Lord of the flies - William Golding
Sons and lovers - DH Lawrence
Pygmalion - Goerge Bernard Shaw
Arta Conversatiei - Ileana Vulpescu
Padurea norvegiana - Haruki Murakami
Ion - Liviu Rebreanu

... si de abia astept sa recitesc cam jumatate din astea-



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  2012 & 2013: Retrospectiva si tinte literare Fiction 1 2.657 23-01-2013, 04:56 PM
Ultimul răspuns: fleeting ray


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)