Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Reinvierea zup-ului.

#1
Oke, stiu, stiu, stiu, s-a incercat de nenumerate ori sa se readuca la viata formul, e -almost- mort, comparativ cu acum 3-4 ani cand era ceva normal sa fie 100 de oameni online pe zi (Si severul cadea intr-o veselie, dar nu era problema), si mai stiu ca de fel cei activi de pe forumuri majoritatea sunt dintre cei veterani ( care au crescut cu forumul, si care deh, stiu sentimentul ala mult prea awesome care sincer, greu il poti descrie in cuvinte) DAR..

I need your help people. Si nu ma adresez doar catre moderatori si etc, si ma adresez voua, fanilor anime, useri normali, etc.
Nu vrem ca scumpul nostru Zup sa isi dea duhul, si mai ales sectiunea de anime, adica, duh, suntem un formul anime in cele din urma... soo


HAI SA PUNEM MANA DE LA MANA SI SA DAMN VIATA ZUP-ULUI.

Rule nr1?
I will be honest.
DISCUTATI DESPRE ANIME!

Adica postari noi, avem nevoie de activitate sa aducem alta lume prin zona...:c

Si apoi... urmeaza partea de rapire de noi membrii.
Oke, pan acuma ar fi ceva idei in a umple facebook ul de reclame cu zup-ul.
-trebe sa rapim lumea, must, must, must-

oke, aici bagati ce ati mai scris pe chat, feel free to spam cu idei si toate alea


Eu o sa fac si un video de promovare.

Anyone else?
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]

#2


1. POSTERE MULTE DRAGUTE CU SUPER ULTRA SMECHERA MASCOTA A FORUMULUI, ZUPPY
2. Imbunatatirea activitatii de pe pagina de facebook prin postari de genul "fact of the day", "cosplay of the day", anunturi despre anime-uri/manga-uri, poate si organizarea ocazionala a unor concursuri.
3. Multa milogeala ca sa atragem lume noua.

#3
Reclama,reclama si iar reclama!! Asta trebuie sa facem. Prin orice metode. Pliante,tricouri,bannere,spam-uri pe facebook 4! Orice e bine venit si atunci cand participam la diferite evenimente trebuie sa lasam o puternica impresie celor de acolo,in asa fel incat sa nu ne uite 4. Eu ma ofer voluntara sa impart pliantele si sa lipesc afisele 24.
Moving like the speed of sound
      Feet can`t keep on the ground
                        Can`t stay in one place
                              Keep moving like a bullet train...

#4
Cred ca ar fi o idee buna daca am face niste meetinguri Zup, stiu ca sunt useri imprastiati prin toata tara dar cred ca ar fi dragut sa fie cate un voluntar (sau mai multi) din fiecare oras care sa organizeze odata pe luna (sau mai des daca e cazul) un meeting, iar la aceste meetinguri sa aduca si persoane care nu au cont pe forum si sa le convinga sa-si faca cont si sa fie activi. Ideea e ca daca acele persoane te vad pe tine activ (tu, persoana care l-ai chemat la meeting) pe forum o sa fie si ele active, apoi sigur isi vor gasi prieteni pe aici si o sa aiba motiv sa ramana aici, zic.

O alta idee draguta mi s-ar parea ca la convetiile anime standul Zup sa fie mai vesel, adica nu stiu cati dintre voi stiti videoul asta : https://www.youtube.com/watch?v=RcjgEhbSUT4, in care un vechi user, Yondaime, face galagie la standul Zup. (min. 1:22, 3:04 si 3:33), iar din cate am inteles de la el, au strans si destul de multi bani din vanzarea posterelor, semnelor de carte si ce mai era pe acolo, chiar si eu cumparasem un poster. 21
Sincer, nici eu nu stiu exact ce i-ar putea atrage, poate o tombola in care norocosul sa castige un produs la alegere sau ceva de genu.

Momentan atat, o sa revin eventual daca-mi mai vine vreo idee. ^ ^
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#5
Don't want to be a downer or something, buuuuut....

Am facut super multe topicuri la zona anime si aparent oamenii fie nu se uita fie nu au chef sa posteze (like that is hard).

Chestia care tine o discutie in viata este conflictul. Cel putin asa era cand am intrat in lumea asta. Din fericire (si din pacate) nu avem nici macar un ratat pe forum care sa se contrazica cu oamenii cand acestia ii spun ca se uita la porcari si nu ar sti un anime decent daca l-ar izbi peste fata.

Personal cred ca e in sine miscarea anime care a ramas in namol. Am fost la toate nijikonurile si aproape la toate otaku. Nu mai e ca pe vremuri pentru ca au inceput sa fie mult mai multe lucruri interesante. Sunt si mai accesibile si astfel nu mai exista discutii de genul "are cineva animeu ala?" "facem un schimb de dvd-uri"

Sunt in lumea asta aproape de cand a inceput in romania si ca ceva sa iasa trebuie sa fi un fan activ. Conteaza mai mult decat sa faci reclama. Cred ca mai intai ar trebui sa trezim interesul pentru anime si apoi sa aratam forumul ca un loc unde acest interes se poate desfasura.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#6
Promovare online \m/ "best solution in my opinion" Youtube , site-ul de manga daca mai merge , Fb etc.
[Imagine: 124vh8l.gif]

#7
Citat:Personal cred ca e in sine miscarea anime care a ramas in namol. Am fost la toate nijikonurile si aproape la toate otaku. Nu mai e ca pe vremuri pentru ca au inceput sa fie mult mai multe lucruri interesante. Sunt si mai accesibile si astfel nu mai exista discutii de genul "are cineva animeu ala?" "facem un schimb de dvd-uri"

wut. Lucruri intresante precum ce? Poate am putea sa ne folosim de acele 'lucruri interesante' si sa le adaptam forumului incat sa fie atragatoare pentru lume. Si serios, dvd-uri? Torrent-urile au fost la putere de cand ma stiu si sigur vor ramane in continuare, in cel mai bun caz o situatie de genu ar fi fost "de unde pot sa downloadez acest anime/unde pot sa-l vad online".

Iar legat de trezitul interesului fata de anime, asta este ceva ce ar trebui sa vina de la fiecare in parte. Si eu am avut o pauza de vre-un an in care nu m-am mai uitat la nici un anime, no particular reason, doar ca simteam ca nu mai am rabdare sa ma uit 20 de minute la un anime, in schimb puteam sa ma uit ore in sir la seriale. Totusi, acum chiar sunt la zi cu cateva anime-uri, deci este ok. Revenind la subiect, cum spuneam, nu cred ca poti trezi interesul cuiva fata de animeuri oricat de mult i-ai spune ca nu stiu ce anime este foarte tare si trebuie vazut, daca acelei persoane nu ii se pare interesant, nu se va uita oricat de mult i-ai spune tu ca merita vazut.
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#8
RPG- nu prea am vazut. Si nu cred ca se mai practica pe nici un forum de gen la modul activ.
Ceva organizat ,dar fara prea multe regulii, accesibil. Oamenii de baza pentru a incepe cred ca am avea.
La ceva mai inovator nu ma duce mintea.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#9
Frate, degeaba aduci useri noi si bla, bla, ca tot nu ofera garantia ca acestia vor fi si activi, 90% din userii noi care s-au perindat aici in acest an cel putin, au facut postul la noi veniti, au scris 2-5 comment-urii in aceeasi zi in care si-au facut contul si dupa aceea s-au dat disparuti, fara sa mai auzi de ei ever. Scuzati-ma,vorbiti de reinviere, dar pana si voi moderatorii si adminii acestui forum v-ati dat disparuti in ultimele luni, every single one of you, no exceptions, asa ca ce pretetentii sa aveti de la ceilalti sa fie activi, cand nici voi nu ati mai oferit niciun continut. Nu e corect sa ceri de la altii ceea tu insuti nu vrei sa faci. Yeah, sure acum multi vor spune ca au incercat, s-au zbatut, dar degeaba, asa ca why bother anymore. Well, daca ai o afacere si nu poti sa ii faci pe oameni interesati de produsul tau, obiectiv vorbind, cine ar fi de vina? Clientul sau vanzatorul? Think about that for a sec...daca nu poti sa iti mentii afacerea si nici nu mai ai idei sau ambitia de a veni cu altceva, inchide pravalia si gata, du-te la cules de capsuni or something, dar nu da vina pe client, deoarece el mereu are dreptate.

Pe mine ca user batut in cap si pasionat de anime nu ma intereseaza catusi de putin ca unul are servici, altul BAC, celalalt sesiune de examene, important pentru mine este sa te vad online zi de zi si sa ma faci pe mine, userul egoist si cu mult timp liber la dispozitie, sa postez pe acest forum, sa ma convingi ca merita sa imi irosesc 10 minute din viata sa comentez despre acel anime. Dar in acest an, cel putin, nimeni nu a incercat sa aduca niciun suflu nou pe aici decat Syrius si cei care au contribuit la temele forumului care intr-adevar ne-a oferit un mediu propice si grozav pentru a purta astfel de discutii, insa degeaba ai forma, daca fondul lipseste. A+-ul avea un forum jalnic din punct de vedere a platformei, execrabil, cel mai naspa dintre toate forumurile mainstream de atunci, insa avea continut, toti isi dadeau silinta sa iasa in fata cu opiniile lor, sa se remarce, dar acum toti posteaza mai mult din obligatie (in cazul staff-ului) si din lipsa de altceva bun de facut (in cazul userilor), nu mai e acea placere, totul e facut in blazare.

Discursurile astea fumate ca de useri depinde totul e mare BS, sorry ca va spun, deoarece sunt multi alti factori la mijloc care au facut ca forumul acesta sa ajunga in acest punct: ascensiunea facebook-ului, inchiderea Animax-ului, anime-urile noi care sunt din ce in ce mai proaste, apariatia unor seriale live excelente ca alternativa la anime-uri, it all adds up, ideea este ca acum userul are mai multe optiuni la indemana si e mult mai fitos cand vine vorba cu cine si unde isi petrece timpul liber.

P.S. Vorbiti de pliante and all the mumbo jumbo, zup-ul a avut stand-ul sau la niji anul trecut, o mai mare expunere ca asta greu sa mai gasesti in sfera noastra si tot a fost in van, ba chiar a mai regresat de atunci....so, trageti voi concluziile.

Eu unul as insista foarte mult pe pagina de facebook, sa avem content acolo, iar forumul oarecum sa lucreze pe langa el. Nu trebuie sa ne fie teama de schimbare, daca vrem sa supravietuim, e nevoie sa ne adaptam, nothing wrong with that, nimic nu ramane neschimbat in lumea asta.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#10
Nu cred ca standul de la Nijikon a avut vreo legatura cu regresul, ci sunt mai degraba doua evenimente care s-au intamplat sa se sincronizeze cumva. Which brings me to my point ca, pe langa facebook, care este varianta ideala si cea mai viabila pentru a avea acces la un public cat mai larg, Nijikonul ofera o buna posibilitate de promovare in mediul anime/manga. Si se apropie, se apropie destul de repede.

Asa ca da, avem nevoie de ajutor din partea absolut oricui ar putea sa contribuie cu ceva la stand - fie cu merchandise, fie pur si simplu cu prezenta si dorinta de a petrece putin timp acolo (sau plimbandu-se prin spatiul dedicat conventiei si atragand lume spre stand). Desene, handmade stuff, semne de carte, stickere, decoratiuni sau poate pur si simplu joculete care sa atraga lumea. Anything works. Si, mai presus de toate, e nevoie de commitment, ca sa nu ramanem iar trei persoane lonely and worrying about filling the table ^-^''

In the end, it could turn out quite fun and productive. Mai sunt vreo doua luni si, cu cat ne organizam mai din timp, cu atat mai bine.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)