Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Reguli

#1
Pentru forum

1.Va rugam sa folositi un limbaj decent.

Pentru subiectele care se adreseaza unui public matur, specificati acest lucru in denumirea topicului.

2.Pentru ca intr-un RPG cu o anumita tema pot exista mai multe personaje, acesta poate avea mai multe topicuri simultan ale caror actiuni sa fie diferite, dar legate de povestea principala.

Topicurile create pentru dezvoltarea aceluiasi RPG vor avea denumiri de tipul *Numele RPG-ului din care fac parte/Denumirea topicului in sine/Eventual warning de varsta*.

3. La inceputul fiecarui topic, la description veti specifica care dintre participantii la RPG poate posta in cadrul topicului respectiv. Postarile facute fara acordul initiatorilor topicului respectiv vor fi sterse la cererea acestuia, fara avertisment.

4. In cazul RPG-urilor ce se vor forma, veti fi obligati sa vi le inregistrati la acest topic.

5. Inscrierea personajelor care fac parte (cu acordul fondatorului) dintr-un rpg se va face in acest topic.

6. Comentarea posturilor se face DOAR prin mentionarea la inceputul postarii/criticii ca este vorba despre o comunicare facuta OUT OF CHARACTER: ooc.


Pentru RPG



1. Role play game-ul are la baza modul de scriere din literatura engleza de aceea am sa va rog sa folositi urmatoarele repere pe care aveti voie sa le mai infloriti...

- pentru dialog: "..."
(ex: "Iar ai uitat ceva?!")
- pentru ganduri: '...'
(ex: 'Iar a venit asta pe capul meu')


Citat:Rezultat:
Iesind din camera, Irina auzi soneria usii de la intrare. Cu un zambet fortat aceasta deschide usa pentru a vedea cine a indraznit s-o deranjeze.
"Iar ai uitat ceva?!", intreba Irina, vazandu-se iar pusa intr-o situatie nedorita.
'Iar a venit asta pe capul meu', gandi acesta...

Normal, puteti combina acest model cum vreti...

2. Fiti atenti la ce a fost scris de partenerii vostrii de role play si incercati sa respectati lumea si sentimenele descrise de ei (orice detaliu conteaza).

3. Incercati pe cat posibil sa evitati crearea de personaje invincibile. Nu va folositi de personaje gen superman sau mai stiu eu ce eroi. Incercati sa va ganditi ca personajele voastre au o varsta, o anumita pregatire, aspiratii, calitati si slabiciuni, fapt pentru care nimeni nu poate fi invicibil.

4. In cadrul fiecarui post va veti folosi numai de propriul personaj. Descrierea actiunilor sau scrierea replicilor unui personaj care nu va apartine fara ca acesta sa le fi rostit anterior se numeste power play si este interzisa. Incercati sa va asumati rolurile si sa nu uitati ca nu mai sunteti povestitori, in consecinta: nu aveti voie sa va folositi de personajele celorlalti. Exceptie face cazul in care persoanele respective sunt de acord cu power play.

5. Pentru ca este nevoie ca in unele cazuri sa faceti vazuta diferenta dintre personajul si persoana care joaca rolul ales, urmatoarele notiuni au fost inventate:

ooc = out of character (in afara personajului) - poate fi folosit pentru a comunica cu ceilalti in afara povestii

bic = back in character ( inapoi la personaj) - odata folosit ooc, persoana trebuie sa scrie BIC pentru a atrage atentia ca a revenit in pielea personajului

(ex:
ooc: ai fost comic la faza asta

bic: ...)

Postarile bic vor avea obligatoriu minim 4 randuri, fara a se lua in considerare replicile schimbate intre participanti prin ooc.
Sunt interzise mai mult de 2 postari consecutiv.

Postarile cu caracter vulgar sau care incita la violenta/rasiste etc, sunt INTERZISE.


Sursa: Anime-Empire (by Mithrah)
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)